- STEDELIJK nieuws. tat men verraad aan het vaderland pleegde, wanneer men de Regeermg binnenlandsche moeilijkheden bereidde, in plaats van haar te ondersteunen in de vereeniging van alle krachten tegen den buitenlandschen vijand. Anders dacht en handelde de oppositie in Holland; de irooverstaat had zijn trouwste bondgenooten in de Hollandsche Kamer eu persde Minister van Koloniën, Fransen van de Putte, wierp een der scherpste oppo santen het woord aonvaderlandlievend" in het gezicht, en toen de eerste expeditie zooals bekend is mis lukt was, kon de smart over de geleden nederlaag toch het bevredigende gevoel van, we willen niet zeggen vreugde over eens anders leed, maar toch van gelijkte hebben, niet onderdrukken." Aan het slot van het artikel leest men: »Het kabinet- Fransen van de Putte is inmiddels afge treden, maar niet tengevolge derAtsjineeschekwestie, diè'met dë laatste ministerieele crisis niets te maken heeft; de conservatieve party heeft haar wil doorgezet en een ministerie uit haar midden treedt aan het hoofd der zaken. Het Ministerie van Koloniën zal in den eersten tijd be stuurd worden door een man, die niet in Indie geweest is en atzoo de gewone loopbaan in dienst der kolonie niet 'heeft doorloopen. Reeds op dezen grond mag met recht betwijfeld worden, of by de man zyn zal, die met krachtige hand, zonder zich te bekommeren om het drijven van cliques en" partijen, de niet genoeg te waardeeren Oost- Indische Koloniën een betere toekomst tegemoet voert. Hét is te verwachten, dat de conservatieve bladen van de jtAtsjineesche erfenis" zullen spreken om de schuld aan een mogëlijken ongunstigen loop der gebeurtenissen op het vorige Ministerie te schuiven. De hoofdmoeilijkheden met betrekking tot de Atsjineesche kwestie zijn in ieder geval overwonnen; de geheele onderwerping en inlijving van AtSjin is nog slechts een vraag des tijds en zooals zoo dik wijls in het politieke leven der volken geschiedt, zal zich die partij wel de eer van den uitslag toekennen, die oor spronkelijk al het mogelijke gedaan heeft om dien goeden uitslag tegen te werken." Zeer gunstig luiden de berichten uit het noorden des lauds omtrent den oogst der late veldvruchten. Het schoone weder der laatste dagen heeft daartoe bij uitstek medegewerkt De boekweit die aldaar als 't hoofdproduct kan beschouwd worden, komt naai- wensch binnen en wordt, direct afgedorscht, tegen ruimen prijs op onder scheiden markten verhandeld. Ook de aardappeloogst laat niets te wenschen over; de meeste soorten leveren ruim op en geven algemeen stof tot tevredenheid. Dezer dagen is in de nabijheid van Rotterdam door een jager geschoten een hier te lande zeer weinig voor komende Franjepoot Fhalaropm fulicarius), die in de Noordpool-streken «.huis behoort, - In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. zijn onder Ide gemeente Bleiswtjk door den rijksveldwachter te Moer- kapelle, wegens het visschen zonder acte bekeurd twee onbezoldigde ryks veld wachters, speciaal belast met het' toezicht op de jacht en visscherij. De Amsterdamsche correspondent van 't Tltr. Dagll. heeft vernomen, dat-gisteren te Amsterdam opnieuw een persoon in hechtenis is genomen, verdacht van het maken en „het. in omloop brengen van valsche wissels. In de aristocratische wijk, waar hij woonde, heeft deze treurige scène veel sensatie gewekt. i Naar men uit Amsterdam meldt, is mevr. Kleine- Gartman aaneene ongesteldheid lijdende, welke eenige bezorgdheid wekt. -! Door de toenemende bevolking is in de gemeente Urk groote behoefte aan woningen, waardoor vele jong gehuwden genoodzaakt 'zijn bij ouders en familie in te wonen. Zaterdag avond is te Winschoten een vijfjarig meisje .dat' alleen te huis was gelaten, terwijl een groot vuur ^brandde^in vlam geraakt en zoodanig gebrand dat het (•ogenblikkelijk overleed. Gedurende de week van 3 tot 10 October zijn te «Zulfen 14 gevallen van dysenterie voorgekomen, waarvan 'vier'met doodelyken afloop. Een 75tal gasverbruikers te Harlingen zyn overeen gekomen om, indien de prys van hét gas, welke aldaar 17 cent per kub. meter bedraagt, niet verminderd wordt, eene verbruiksstaking in het leven te roepen en gezamenlijk petroleum te gaan branden. Vrijdag namiddag had in Strijp het volgend voor- gvalplaats. Een knaapje van ongeveer 7 jaren kwam een' ander van ongeveer 6 jaar oud tegen, en deed hem de vraag: ïMag ik u voor een half vierel ('A ons) tabak ophangen?" Toen,hij daarop een toestemmend ant woord ontving, haalde hij terstond een touw uit den zak, sloeg dit om den hals van den anderen knaap, klom in den boom, en trok hem zoo naar bovendaar maakte hij het touw vast, en liet hem alzoo hangen. Er kwam gelukkig iemand daar ter plaatse, die hem nog bijtijds lossneed. Had' hij nog slechts eenige minuten langer blijven hangen, dan zou hij zeker een lijk geweest zyn. (Dagblad.) Sedert eenigen tijd was te Amersfoort het gerucht .verspreid, dat des avonds ia de omstreken dier stad '»een "of meer naaktloopers gezien waren, die het de ^voorbijgaande vrouwen en kinderen lastig maakten, maar *de mannen met rast Heten, ja zelfs voor hen vluchtten "door somtijds het water over te zwemmen. Langen tijd bleef elke nasporing der politie vruchteloosniemand kon met zekerheid verklaren hen met eigen oogen gezien te hebben. Dinsdag 11. echter zijn twee manspersonen met behulp van boeren en burgers door de politie opgepakt, verdacht de gevreesde spoken te zijn. Betrekkelijk het bovenstaande bericht deelt de Amersf. Ot. nader mede dat een der twee gearresteerden ten onrechte verdacht werd 'en de ander wegens verregaande dronkenschap gevat is. Overigens spookt de eigenlijke naaktlóoper nog'steeds rond in de verbeelding van een aantal personen, van wie geen enkele den man gezien heeft. Woensdagavond had te Ryssen ten huize van een tópster, een diefstal plaats van een kistje, waarin zich ruim V200' aan contanten, meestal Pruisische munt, bevonden. Naar, men vermoedt, hebben de dieven, die met den inwen- digén toestand van het huis goed schijnen bekend te zijn geweest, door een raam toegang verkregen tot eene slaap- j kamer, waar z'y 'rich van het kistje, dat daar in eene bed stede verborgen was, hebben meester gemaakt. Men is de dieven no* niet op het spoor. Fene 91 jarige vrouw te Klundert heeft iu stilte en ouder een hevigen storm de voetreis naar Zeu-,«bergen ge daan, uit vrees dat men haar in het oude-vrouvvenhuis zou doen opnemen, waarmede men haar bedreigd had »als zij zoo lastig bleef." Daarompntvluchtte zij de woning hai er dochter bij wie zij inwoonde, om bij haren zoon te Zeven bergen eeue schuilplaats te zoeken. De ven e wandeling heeft haar geèn letsel berokkend. GEME9TGDE BERICHT KW. Onder het motto »alleenspraak van een gevangene" (giaaf von Arnim) leest men in de N~eua freie Prcsse liet volgende: »Er zijn nog rechters in Berlijnmaar ook ge vangenissen. De diplomaat bezit de taal om zijn gedach ten te verbergen, de rijkskanselier verbergt de diplomaten om hun gedachten te bezitten.Er zijn nog rechters te Berlijnik ben alleen nieuwsgierig naar hun oordeel. Na lang zoeken zal men slechts een eompromitteerend stuk vinden, te wetenhet bevel tot gevangenneming. Giste renavond werd mij door het sleutelgat een depêche toege stoken, zij luidt aldus: «Maak u niet ongerust over deze kleine onaangenaamheid, heer graaf; in weinige dagen is de dwaling opgehelderd. Was get. pastoor Hauthaler uit Walclisee in Tyrol." Een van'de kwestiën, die zich somwijlen bij vredescongressen voordoen, is thans opgelost macht gaal boven recht. Er zijn nog rechters te Bei liju maar met groote heereu is liet slecht kersen eten. Zoo- even ben ik door twee geneesheeren onderzocht. Zij ver klaarden, dat ik lijdende was aan de zenuwen van von Bismarck eu dat ik mij voor iedere verkoeling van mijn verwachtingen, om eenmaal rijkskanselier te worden, in acht moest nemen." Er heeft op ongeveer 10 mijlen afstand van kaap Lezard eene noodlottige aanzeiling, tusschen de Kings- Iridge, bestemd naar Syduey, en de Oandahar, naar Mel bourne, plaats gehad. Yan de Kingsbridge, die dadelijk zonk, hebben de kapitein, zijne vrouw en dochter, benevens acht manschappen hun graf in de golven gevonden, terwijl de overige 21 koppen der bemanning door de Oandahar, welke zwaar lek en zeer beschadigd te Falmouth binnen liep, behouden aan land gebracht zijn. In het congres voov sociale wetenschappen, dat dezer dagen te Glasgow werd gehouden, heeft de heer Hastings een rede over misdaden en misdadigers uitge sproken, die bijzonder de aandacht heeft getrokken. Hij beweerde daarin, dat de klasse der misdadigers over het algemeen zoowel lichamelijk als geestelijk beneden het middelmatige der menschelijke ontwikkeling blijft. De ge middelde lengte vau 6000 misdadigers in het graafschap Worcester was niet meer dan 5 voet 4 duim en hun ge middeld gewicht niet meer dan 57 kilogrammen, een be wijs, dat zij verre beneden de normalen ontwikkeling der Engelschen bleven. In Londen bevinden zich de eigenlijke kweekplaatsen van misdadigers daar, waar vroeger hunne gelijken door vrome instellingen en inrichtingen tegen de wetten werden beschermd en waar sedert een geslacht van misdadigers werd gekweekt, wier neiging tot misdaden nog door overerving werd versterkt. Onder de middelen ter bestrijding van die kwaal prees Hastings ook aan ruimere toepassing van de geeselstraf. Aan de betrokken overheid te Londen is een vopr- stel gedaan om aau alle eigenaars van voertuigen in de stad de verplichting op te leggen, de wielen met een baud van gutta-percha te bekleeden. Hierdoor zou aan het oorver- doovend en thans onuitstaanbaar geraas op de straten in de hoofdstad een einde worden gemaakt. De bezwaren tegen het denkbeeld zijn vooreerst de kosten, welke dooi de eigenaars der rijtuigen weder op het publiek zouden veihaald worden en iu de tweede plaats het gevaar, daaruit ontstaande, dat men de rijtuigen niet hoort aankomen. Wel zou meu de paarden hooren, maar zij die nu alle wie len van banden zouden willen voorzien, zouden niet rusten vóórdat ook de paarden gutta-pereha'sokken kregen. Te Padras Brancas, in Brazilië, is kortelings een vrouw, met name Maria Joaquina Leite, geb. Candieira, in den buitengewoon hoogen ouderdom van T12 jaren overleden. Zij was tot aan haar dood in liet volle bezit van hare zintuigen en bestuurde zelve nog hare huishouding. Een Belgisch boomkweeker heeft eeue nieuwigheid in toepassing gebracht, die verrassende resultaten oplevert. Hij is er namelijk in geslaagd boomvruchten den smaak te geven dien men verkiest. Zijne methode is zeer eenvoudig. Met eene groote naald prikt hij diepe gaten in een appel en dompelt hem terstond in een bakje, de likeur bevattende, wier smaak men aan de vrucht wil mededeelen. Na ver loop van eenige seconden is de vloeistof door de openingen opgeslorpt en tot de kern doorgedrongen. Dit doet men twee of drie malen in een tijdsverloop van tien dagen, en laat den appel rijp worden. Op die wijze verkrijgt men vruchten, die den smaak hebben, welke tot dusverre nog niet in appelen was geproefd. Voor eenige dagen ontving de blijspeldichter Sciibe ecu schrijven van een millionair te Parijs, waarin deze hem het aanbod deed voor gezamenlijke rekening een blijspel te vervaardigen en uit te geven, mits op den titel beider namen als auteurs zouden prijken. De millionair schreef verder, dat hij het blijspel zou laten uitvoeren in het Thóatre Franpais en alle kosten, voor zijn rekening zou nemen, terwijl de voordeden alleen het deel van Sciibe zouden zijn. De heer Scribe beantwoordde dit schrijven aldus: «Mijnheer! Het aanbod mij door u gedaan, kan ik niet accepteeren, omdat het niy voorkomt, dat een wagen niet goed te gelijk door een paard en een ezel voortgetrokken kan worden." De millionair, zeer ver- ontwaaidigd over dit antwoord, schreef aan Scribe terug: »Ik heb uw belcedigend bi iefje ontvangen, maar ik vraag u by dezen: wie geeft u het recht my voor een paard uit te schelden?" In het voormalig vierde district van Zeeland bestaat onder de boeienknechts 't gebruik, dat men op feestdagen iu herbergen samenkomt en zich daar te goed doet aan 't drinken van bier en't eten, van gebraden.... katers. Voor eenigen tijd stond iemand voor, het Hof van Zeeland te recht ter zake dat hij op 't erf zijns meesters een vreem den kater geschoten en zich arglistig toogeeigend zou heb ben, door hem naar oen herbergier te laten brengen, waar hij de kater wel te verstaan zeven dagen later in volle feestvreugde door een gezelschap werd opgesmuld (Ook in dien stand schijnt men van adellijke geiechten te houden.) (Iet minimum van straf, drie maanden gevan genis, werd tegen den delinquent geëisclit, doch deze werd vrijgespi okeu daar niet voldoende kou worden uitgemaakt, wie de ware ïechthebbende op den kater was. Praatjes en feiten. t£, LAATSTE BERICHTEN. MADRID46 October. 67 Carlisten te Bilbao en te Cabetas hebben amnestie gevraagd. Don Carlos is te Tolosa teruggekeerd, hij heeft'echter zijn leger te Navarra gelaten. De Carlisten hebben eene expeditie willen ondernemen tegen het Noorderleger, maar door de voorzorgsmaat- regelen van generaal Laserna hebben zij daarvan afgezien. De Kolonel Montero heeft 2000 Carlisten, onder bevel van Gamundi, geslagen, nabij de ermitage St. Bernardo, in Arragon, waarbij 30 Carlisten gedood zyn. De Beri'y'nsche correspondent van de Times vestigt de aandacht op een zeer zonderling feit Hij bericht n.l. dat den 4 Octoberdenzelfden dag waarop graaf von Arnim werd gevangen genomen, de Correspondance Franco-Italienneeen ullramontaansch orgaan, de vol- gende nota openbaar maakte: sliet Vaticaan beeft nog alle hoop niet verloren op de vervauging vaa Bismarck door Arnim. De Pauselijke diplomatie is in het bezit van papieren, die nog meer compromittant zijn voor Bismarck dan die welke door La Marmot-a zijn openbaar gemaakt Voor ongehutvden. In Zwitserland is er geen meisje, ryk of arm, of haar toekomstige eclitgenoot schenkt haar een flacon met Eau d'Anvers. Het is daar zelfs zoo, dat een meisje die van haar beminde nog geen flacon met Eau d'Anvers ontvangen heeft, denkt, dat lijj haar niet bemint en met heni niet meer wil uitgaan. Wel een bewijs dat de Zwitsersche dames veel van parfumerie houden. BURGERLIJKESTAND. - Ciclioi-cn s 16 October. Daniel, zoon van C. Scheffers en A. Deijl, Broersveld. Johanna Margaretha, dochter 1 van J. Vervoort en M. O. Lemmers, Laan. Overleden: *15 October. Johannes de Vries, oud 43- jaren, Lange Achterweg. Coenraad Kooi, oud 15 jaren, Broersveld. -l Ondertrouwd: 45 October. J. W. F. Schuurs'en 1 A. van der Linden. M. Veldhoven en A. Dalmeijer, MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, vau den 47 October 1874. Rogge: per 2100 kilo Libatt f212 CAv.Peters- burg f 492 Ct. Gerst: per 1950 kiloLibau f219.Pernau f233 6/w: yioutivijufl4'/j per hectol. Ct. •ïcneverAmsterd. Proef, f 18/jft f 49 per, hec toliter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 0.80 per ketel. By de Scltiedamsche Spoeling-Vereeniging: fl p. k. De i van h sj verga 3!' den 2 -f heden den »Ik ben zeer voor liet ondenvijs, maar de onkosten worden tegenwooidig toch te hoog opgevoerd, veelte hoog," aldus luidt thans menigmaal de verzuchting van menig eerzaam burger, van ba) van biave burgeressen, die geen oog hebben dan voor het bloote cijfer der uitgaven en daarom een som, die lang niet voldoende is voor de behoefte als »veel te groot" verklaren. liet volgende berichtje kan inissehien menigeen doen bedenken, dat een hoog cijfer voor hot onderwijs eigenlijk een bezuinigings maatregel is. New-York. - De heer Brace hoeft in eenige der .."„eligste achterbuurten dezer stad industrie-scholen opgericht met het doel om vei waarloosde meisjes te onderwijzen, te voeden, haar een handwerk te leeren on allen, die zich goed gedragen, fat soenlijk te kleeden. De onderwijzeressen dezer scholen hebben linie leerlingen in het oog gehouden en van de 2000,' die reeds een dezer inrichtingen verlieten zijn er maar zeer weinige weer op den verkeerden weg gekomen. In 1860 daarentegenheeft men 5,880 vrouwen opgepakt voor bedelarij, in 1864, 1342 en in 1871 slechts 548, ofschoon de bevolking inmiddels 12 pet. toenam. Het getal misdaden door vrouwen begaan is ook verminderd, ofschoon niet in zoo steike verhouding. Maar de sommen gestolen in 1871 (namelijk wat bij de politie bekend weid) bedroegen 1,521,040 dollars. De kosten voor gevangenneming en veroordee ling van twee misdadigsters beliepen 16,000 dollars voor de een en 20,000 voor de andere 3000 meisjes «verden onderwezen en gvootendeels gevoed op die industriescholen voor 45,000 dollais poi jaar. Welk ander besluit is uit dergelijke cijfers te trekken dan dat de maatschappij niet alleen zedelijk, maar ook geldelijk voordeel heeft bij goed onderwijs? Eduard Livingstone, een der vooi naaaiste hervormers van het strafwetboek in Amerika sprak als zijn vaste overtuiging uit: Evenals voor de ziekten van het lichaam is voorzorg ook voor de kwalen der maatschappij veel beter dan de beste geneeswijze; beteugel de ondeugd, voordat deze ontaaidt in misdaad, ontneem den arme de gelegenheid en lust tot stelen door hem te leeren leven van zijn arbeid, leer liet volk lezen, schrijven, denkenen begrijpen en ge zult het beter maken. Onderwijs is een beter en meer afdoend, maar ook een veel goedkooper stelsel dan de fijnst uitgedachte strafwetgeving." Ons Slreven. r~~ ïSSg SSSg ii i\ *.i<< i it JL-

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 2