i: Woensdag 21 Öetober. A". 1874. M -3407: 8UITEMUIBDSCHE BERICHTEM. BMEISUmSCHE BER1CHTËÜ7~ Ij Ü5 COURANT. ABONNEMENT Abonnementsprijsper One Mmnilen Franco per Potf, door liel gelieele llijk r 1.85. Brieven Franco.j Frankrijk. Er schijnt ernstig sprake te xijn van een ministerieele crisis, als een gevolg van de voortdurende - woelingen der Bonapartistonrwaardoor ïle regeering zich zeer in ongelegenheid gebracht ziet. Naar men wil zou de minister van binnenlandsclie zaken, de heer de Chabaud la Tour zich met twee zijner collega's terugtrekken en vor- 1 vangen worden door den hertog de Broglie en den heer de - Fourtou. Waarschijnlijk staat hiermede in verband het be zoek dat Mac-Mahon aan den hertog de Broglie gaat i brengen. Blijkens de tot dusverre ontvangen berichten is de uitslag der verkiezingen voor do Nationale Vergadering de volgende In het departement Pas de Calais behaalden in2G van de 43 kantons de hoeren Brasnie (republikein) 38,808, Dclisse-Engrand (bonaparlist) 35,994 en Jonglez 9106 stemmen, zoodat een herstemming waarschijnlijk is. In het departement Alpes Maritimes verkregen de liecren Chiris en Medecin (de republikeinsche cancudaten) 14,600 en 14,100, de lieeren Duiandy en Boissard (de door de regeering ondersteunde candidaten) 10,150 en 10,050, ter wijl 7000 stemmen nog niet opgenomen zijn. In het departement Seine-et-Oise vereenigden zich 53,847 stemmen op den republikeinschen candidaatSennrd, en 39,482 op deu bonapartistischen candidaat, den hertog van Padua. Als bewijs dat er toch wel hevig gestreden is bij de ver kiezingen tot algcmeene raden kan dienen, dat in het departement Haute-Savoie de eene candidaat met éénc stem meerderheid liet van den anderen gewonnen heeft. Alweder is er een zetel in de Nationale Vergadering vacant gewordende heer Dahirel, van de uiterste rech terzijde en afgevaardigde van het departement du Morbi- lian, heeft om redenen van gezondheid .zijn ontslag als zoodanig genomen. Het gele boek, dat binnenkort open baar gemaakt zal worden, bevat o. a. den brief van Mac- Mahon aan den Heiligen Vader en wederkeerïg het ant woord van dezen aan genen. De correctioneele rechtbank alhier heeft weder een boekverkooper beboet, omdat hij photographieën van den ex-keizerlijken prins met zinne beeldige voorstellingen voor zijn ramen had gehangen. Men beweert hier dat wij, hoewel op kleiner schaal, zoodra de kamer weder bijeengekomen is eveneens eene kwestie a la von Arnim zullen hebben. Een verzoek tol machti ging om den heer Rouher te vervolgen, wegens het ach terhouden van diplomatieke stukken, moet aan den presi dent der republiek gericht worden, en eene instructie van denzelfden aard zou tegen den hertog de Gramont plaats hebben. r Het verblijf in al de grensdepavtementen aan dezijde van Spauje is aan 32 Carlisten ontzegd overeenkomstig de wet, op verzoek van deu Spaansclien gezant. De ifïcves is teruggegeven aan de Spaansche autoriteiten en heeft de haven van Socoa verlaten. Spanje. Be Carlisten hebben vier spoorwegambte naren van hetstation Pozo Canada gefusilleerd. Bij Amposta hebben de Carlisteu twee kanonnen en '1000 man aan dooden en gekwetsten verloren. Esparlero is ernstig ziek. Pampelona wordt in de laatste dagen door de Carlis ten weder streng ingeslotende toegang tot die stad is ge heel verboden. Pruisen. De toegang tot graaf von Arnim wordt, naai* mep verzekert, voorloopig r an niemand toegestaau, zelfs herschrijven van zijn rechtsgeleerde aan hem wordt afgewezen. Op verzoek van de rechtbank van Berlijn zijn de uitgever en de redacteur van het Neue Eremdenblait voor de rechtbank aldaar gedagvaard om getuigenis af te leggen in de zaak van graaf Arnim, beschuldigd vau het verduisteren vau officieele stukken. Voor liet overige is men in deze zaak nog geen stap verder gekomen. - Engeland. De stoomboot Dada is Zaterdagavond van Queenstown, in Ierland, vertrokken, ten einde den bij 'den jongsten orkaan in zee verloren Transatlantischen tele graafkabel op te sporen. De telegraaf meldt uit Bombay van den '17 dezer, dat liet lieersclien van een cycloon in Ben galen eene totaio stoornis in de telegrafische gemeenschap met Calcutta heeft veroorzaakt. Vijftien mijlen vau de telegraaflijn zijn vernield en een passagierstrein is van de rails geworpen. Rusland. De Invalide deelt bij gerucht mode, dat de Chiueesche troepen een inval op het grondgebied van Kaschgar gedaan hebben, en wel met het doel om een reclit- streeksehen aanval op de hoofdstad te bewerkstelligen. Een Russisch gezantschap voor den emir van Bokhara is in Taschkcnt aaugekomen. Hef is de overbrenger van liet nieuwe handelsverdrag en van kostbare geschenken, waar onder een gouden wagen, van keizer Alexander II voor gemelden emir. Amerika. Te San Francisco was het gerucht in om loop," dat eon Duitseh ouriogsschip de haven der Schippers- of Navigators-eilanden was binnengeloopen en eene schade vergoeding van 18,000 dollais had g.'óisclit, onder bedrei ging van, ingeval van weigering, deze eilanden te bezetten. De Amerikaanseho kolonie had 0000 dollais betaald en voor het overige borg gesteld. Dit gerucht had te San Francisco agitatie verwekt; de kamer van koophandel be raadslaagde, wat in deze te doen. - - (Genoemde eilanden, ook we! Samoa- of Hainoa- vroeger Bouwmnnseïlamien genaamd, liggen in den Stillen Oceaan iudcu Australisclieu Archipel,tusschen de Sooieteits- en de Vrienden-eilanden, tusschen l.'3° 30' en '14n 30' ZB. 108 en 173 Wl., zijn groot 125 vierk. m. en hebben eene ont wikkelde bevolking van 50,000 zielen. Zij zijn vruchtbaar en rijk aan hout.) Een Ilollandsch schip is toegelaten lot den kusthandel in Canada.Te Jachson in Louisiana hebben Zatei dag bij gelegenheid van de verkiezingen ongeregeldheden plaats gehad, waarbij 4 negers zijn gedood. Gewapende patrouil les van negers doorkruisen de stad. Er is vei sterking van .troepen aangevraagd. In Guatemala heeft een aard beving plaats gehad, waarb'( 200 peisonenzijn omgekomen. SCHIEDAM, 20 October 1874. Naar wij vei nemen heeft de lieer T. Koper Az. bedankt voor bet lidmaatschap van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, waartoe hij dezer dagen benoemd werd. Voor de predikanls-vacaturo bij do Herv. gemeente te Dordrecht, ontstaan door het emeritaat aan dr. W. R. Veder verleend, is o. a. op het zestal geplaatst de lieer II. \V. Creulzberg, predikant bij die gemeente alhier. De heer A. L, Muselaers, hoofdonderwijzer aan de St Josephsschool alhier, herdacht de/er dagen den dag'waar- op hij voor 25 jaren in den geestelijken stand bevestigd werd, bij welke gelegenheid de waardige jubilaris van vele zijden bewijzen van achting on waardeeriug te beurt vielen o. a. van de leerlingen van bovengenoemde school, die hem - een prachtig geschenk aanboden. De heer Muselaers heeft Zondag dit feest huiselijk eu gisteren met de leerlingen dei- school gevierd. Door liet Departement van Financiën is mededee- ling gedaan van de volgende opgaven tier op 15 October 1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid i uwe suiker Amsterdam 20,716,305 kilogr. Rotterdam13,176,362 Schiedam584,582 v Dordrecht 704,111 Middelburg645,149 i> Totaal 35,826,509 kilogr. De Minister van Financiën heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht dat het vertrek uil Rotterdam van liet stoomschip Hampton, van de «Commercial Steamship Company", tot den 25 October aanst. is uitgesteld. De daarmede te verzenden correspondentie voor Nederl-Indie behoort uiteriijk in den namiddag van den 24 October te Rotterdam aangekomen te zijn. Te Hoorn is het praatje uitgestrooid, dat de heer Fransen vandePutte bij voorkeurzittingwenschttenemen in de Eerste Kamer. Het bestuur der kiesvereeniging Bur gerplicht verklaart in een aan de kiezeis toegezonden cir culaire, dat gerucht voor onwaar. De heer Fransen van de Putte zal bij eventueele benoeming liet lidmaatschap der Tweede Kamer voor Hoorn zeer zeker aau vaarden. Vad Directeuren der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid hebben aan den Koning een adres ingediend, om aan te dringen op verbetering van het zee vaartkundig onderwijs. De .kwijning der Nederlandsche koopvaardij is voor een deel aan de inrichting van dat onderwijs te wijten. De geschiktheid voor de zeevaart is geenszins uit onze natie geweken. Maar zoo het onderwys niet spoedig wordt verbeterd, zal vooral de Duitsche natie ons aldra vooruitstreven. De kweekschool te Amsterdam is te duur, de andere inrichtingen geveu slechts oppervlak kige cii onvoldoende kennis. Directeuren verzoeken nu, dat varenslieden door een rijkscommissie zullen worden geëx amineerd dat nauwkeurige programma's voor do examens zullen worden opgemaakt; dat de regeering eenige zee- vaaitkundige scholen zal subsidieerendat de regeering jaarlijks eenige beurzen van hoogtens 1100 zal beschikbaar stellen eu dat bepaald worde dat nan boord van schepen, die personen of goederen voor hel rijk vervoeren, slechts geëxamineerde varenslieden eu machinisten zullen worden toegelaten. Een vreemde soort van epidemie is te Bourlange in Groningen uitgebroken. Vele kinderen, en ook jongelingen en jonge dochters, ziet men loopen met dikke hoofden en halzen, uitgezette wangen en diepliggende oogen. Bij anderen openbaart die ziekte/zich in gezwellen aan hoofd of hals. Ofschoon niet gevaarlijk, schijnt deze ziekte toch besmettolijk-to zijn. OronOt.). Zaterdagavond is er te Rotterdam brand ontstaan in een party vaatjes harst, die opgestapeld.,lagen aan'de ,1 •- ijs',5 - -5 i A D V E B T E N T I B N: t 1'rijs wii 1 tol 10 gewone rogels (1.00; leilero regel meer (0.10 Voor dun werkenden stand en voor weldadigheidde liclfl van den prijs. Vluchlhavcn (Westplein). Door de werking van" ver scheidene spuiten is men den bi and spoedig meester ge worden. Erzijn 1200 ii 1400 vaatjes vei brand of beschadigd en de schade wordt voorloopig geraamd op f 12000. Door de Arrend, rechtbank te 's Gravcnhagê is gistereuochtend. zekcio II. R., laatstelijk bediende bij'de bierhandelaren v. L. en Co te Delft, wegens misbruik van vertrouwen tot zes maanden celstiafj benevens vier boeten van f 12.50 veroordeeld. Deze persoon was door genoemde firma belast tegen f 8 's weeks, met de bezorging van bier aan klanten, zoowel te 's Ilage als te Rotterdam woon achtig, en moest het ilaai voor ontvangen geld dos avonds aan den boekhouder terhandstellen. Hoewel daaraan vol doende, wist hij het toch zoo aan te leggen, dat hij ge durende den loop van de jaren 1873 en 1874 een som van f 50U a f 000 niet verantwoordde en dot bedrag ten zijnen behoeve gebruikte. Door wijlen vrouwe J A. Lamers,' wed, van den heer II. ltoelofls, is aan liet fonds voor noodlijdende kerken en personen in Nederland een legaat van f'1000 gemaakt. De Werkmansvriend behandelt nogmaals de treurige en zoo gevaarlijke volksdwaling, dat men een drenkeling met du voeten in het water moet laten liggen tot de politie komt, eu eindigt aldus sis daar niets aan te doen? Kan die dwaling niet worden weggenomen Als de regeering eens een maand lang in elke stad en op elk dorp dag aan dag bij tj'ommel- en bek kenslag liet rondzeggen dat ieder volkomen vrijheid heeft een drenkeling uit het water te halen en ergens onder dak te brengenons dunkt dan zou ten slotte toch elk die ooren hoeft we! uitroepen: pHoudww maar op, nu weten wij 't wel 1" »'tls waar, zulk een maatregel zou moeite en kosten veroorzaken. Maar een menschenleven is toch wel wat kosten en moeite waard Aan een ander blad hebben wij dezer dagen een be richt ontleend, volgens hetwelk te Oisterwijk bepaald zou zijn, slat de straatlantaarns na 10 uur des avonds niet meer zullen branden, omdat dan ieder fatsoenlijk menscli in zijn huis behoort te wezen Naar de N. JR. Ot thans meldt, is dit bericht onjuist. Het bestuur der gemeente heeft aan de personen, met het uitdoen der straatlantaarns belast, voorgeschreven, daarmede niet te beginnen vóór 11 ure, terwijl de laatste spoortrein ten '10.20 vertrekt. Te Deventer is tusschen twee broeders twist ont staan, waarbij de een den ander met een nies een wonde toebracht, die waarschijnlijk doodelijk zal zijn. De dadei; is voortvluchtig, GEMENGDE BERICHTEN. hl'. De som van fl, 350,000, welke de familie Rothschild na het overlijden van baron Anselm aan de stad Weeuen geschonken heeft, is verdeeld onder 68 instellingen van liefdadigheid, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Vier van de roovers, die medeplichtig warén aan '^uit plunderen van de stoomboot Spark en 't vermóórden van hare bemanning, zijn door de Engelsche kanonneerboot Ella gevat. Luidens de bekentenis van een hunner was er onder de schelmen, na 't verrichten van de daad, eéu bloe dig gevecht ontstaan naar aanleiding van het verdeèlen van den buit. 1 In de Neue Freie JPressa heeft de bekende Duitsche schrijver Franz Wallner, onder den titel uStreifziige durch Holland", eenige indrukken medegedeeld van een bezoek door hem aauNederlandgebrachtopziju reis naar Corsica. Hij begint zijn verhaal met een klacht over de ambtenaren aan de grenzen, die met groote kleingeestigheid zyn bagage ondei zochten en toen zij zijue ridderorden vonden ook het bewijs verlangden te zien, dat hij gerechtigd was die te dragen. Toen hij hen echter wat brutaal aansprak lieten zij dien eisch varen en hij .trok »het vlakke land vol water en windmolens, het rijk der zindelijkheid en van het flegma" binuen. Zijn eerste bezoek was aan de diamantslijperij van Coster te Amsterdam, die hij blijkbaar met ingenomenheid bezocht. Dooi den grooten aanvoer van diamanten en het aanzienlijk verlies door Nederland in Spaansche fondsen geleden, zijn de prijzen der diamantenvolgens hem thans laag; het verlies in Spanjaarden berekent hij Voor Amstei dam alleen op 800 millioen gulden. De schilderijen van het Trippenhuis hebben hem in vei voering gebracht en voor Natura Artis Magistra heeft hij een woord van warmen lof. "Vau deu ondernemingsgeest der Amsterdam- meis heeft hij een gering denkbeeld; bij gelooft dat niemand dan de luchtreiziger Godard in'Amsterdam hoog vliegende plannen heeft. Te Zaandam stond hij verbaasd oier het aantal windmolens; te Haarlem over het prach tige orgel in de Groote Kerk, de schilderijen en zeldzaam heden op het stadhuis, maar vooral over liet prachtige museum Tcyler, waarvan, hy het .verhaal der stichting mededeelt. Verder scliynt hij nog niet te zyn geweest. Te Saint-Maurice (Isère) heeft een jongmensch, die verslaafd was aan don drank, in een vlaag van dronken schap zijn vader en zijn moeder vermoord. 01 t

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1