Tersclijnt tapliils, itpmW DMajs. Aü. 1874. M 349B.4 Bonderdag 22 October. BUÏTEHLANOSGHE BERICHTEN. HnHNENLAKDscHE BEmcfffm (Brieven Franco.) Frankrijk. Wat wij gisteren omtrent de verkie zingen meldden, nl. dat in het departement Pas-de-Calais een hérstemming waarschijnlijk was, heeft zich beves tigd. De Bonapartistische candidaatde heer Delisse Engrand bekwam 66,800 en zijn republikeinsche tegen stander, de heer Brasme verkreeg 61,600 stemmen. In de departementen Alpes-Maritimes en Seine-et-Oise hebben de republikeinsche candidaten Médecin en Chiris en Senard de meerderheid bekomen. De republikeinsche bladen deelen mede, dat in 57 Algemeene Baden 23 republikeinsche presidenten zijn ver kozen; de republikeinen verloren zeven presidentszetels en wonnen er vier. Het is bijna zeker, zegt de Patrie, dat binnen weinige dagen de het tog Decazes aan het kabinet van Madrid een eerste, zeer duidelijke diplomatieke nota zal doen toeko men. Steunende op het gevoelen van Europa, zal onze minister van buitenlandsche zaken met kracht de beschul digingen releveeren, door het kabinet van Madrid tegen de Fransche ambtenaren gericht, en zal hjj voorts te kennen geven dat elk der door het Spaansche gouvernement be weerde feiten afzonderlijk, met de noodige bewijzen tot staving, zal worden wederlegd in het uitvoerige antwoord, dat hij by het memorandum gereedmaakt Volgens bericht uit Bayonne van 19 October, zijn de heeren Buckland, correspondent van de New-York Times ou Jerrand, correspondent van een ander blad, denlTden van daar vertrokken om zich naar het leger van don Carlos te begeven. Het gerucht is daar in omloop, dat twee En- gelschen door de republikeinen doodgeschoten zijnmen vreest dat dit lot de genoemde correspondenten getroffen heeft. Duitscliland. Omtrent de zaak van den graaf von Arnim deelen de offtcieuse bladen vooralsnog geen verdere" bijzonderheden mede. Is de Köln. Zeitechter daarom trent goed k inlicht, dan zou de houding welke die zaak aangenomen heeft, van ongunstigen aard zijn, zoodat het ten slotte wellicht zal blijken, dat de politiek daaraan niet vreemd is. Daar door het gerecht alle mogelijke geheim houding wordt in acht genomen, kan over het al of niet'geloofwaardige van de mededeelingen der bladen over deze zaak nog geen beslissend oordeel worden uitge sproken. Naar men verneemt vertrekt heden de rechter van j instructie met den griffier naar Parijs om.de personen, aan de ambassade verbonden, te verhooren, ten einde op deze wijze de behandeling van het Arnim-proceste bespoedigen. De Tagesprmo bericht dat de Deensche gezant op de door hem ingediende nota betreffende de maatregelen tegen Deensche onderdanen in Noord-Sleeswyk van de rijkskanselarij een wel is waar slechts mondeling maar toch vriendschappelijk en bevredigend antwoord ontvan gen heeft. Men erkende de mogelijkheid dat er door te grooten ijver van de plaatselijke overheden feilen konden hebben plaats gehad en verklaarde zich bereid om in elk geval afzonderlijk met overleg van den Deenschen gezant te onderzoeken en daar waar van gepleegd onrecht mocht blijken volledigevoldoening aan de Deensche regeering te gevenen men voegde er de verzekering bij,* dat Duitscli land niets vuriger en oprechter wenschte dan de goede betrekkingen metDenemarken ongestoord te onderhouden. Engeland. De Morning-Post heeft een telegram uit"Berlijn van gisteren, mededeelende dat Duitscliland aan de andere zee-mogendheden heelt voorgesteld een internationaal zee-wetboek aan te nemen. Een tweede groote fabriek van spoorwegrails te Sheffield heeft thans eenige honderden werklieden ge daan gegeven, omdat de concurrentie met het vasteland niet meer vol te houden is. De Times deelt een schrijven uit St. Petersburg van 17 dezer mede, luidens hetwelk de bouw van liet kanaal van Kroonstad door de Russische regeeriug aan den heer Poteelow te St. Peteisburg en den heer Punchard te Londen opgedragen is. De werkzaamheden, die binnen 5 jaren moeten afloopeu en 7 millioen roebels kosten, hebben voorts de voltooiing der reeds bestaande haven en der uime dokken van St. Petersburg ten doel, zoodat die haven de uitmuntendste der Oostzee zal worden. Door een spoorweg, die in Juni 1875 klaar zal zijn, zullen de dokken met Moskou en Watschau, benevens met geheel Rusland, in gemeenschap gebracht wotden. Volgens de Jenoich world wordt thans ernstig be raadslaagd over het plan van kapitein Gav'ler om het Heilige Land te coloniseeren. Spanje. De Carlisten hebben eenige officieren ge fusilleerd wegens insubordinatie. Don Alpbonso wil de Ebre overtrekken. De Carlisten werden bij de poging, om in Liria doortedringen, teruggeslagen. Het hoofdartikel van de Berlijnsche officieuse Prov. Oorresp. van!8 dezer bevat o.a. omtrent Spanje de volgende verklaring: «Hetbewind van Serrano schijnt zich meer en meer te bevestigen en met voorzichiigen moed zich tot een V vorder kiachtig handelen tegen den Cat listtschen opstand voor te bercideu, terwij! verschillende teeteneu tevens doen zien, dat de positie van don Carlos door tweedracht verzwakt wordt." Amerika. De hoofden van den opstand Art edordo, Rivas en Borges hebben een vereeniging tot stand gebi acht met Milre, die op Buejipj-Ayies aanrukt. Verschillende oorlogsschepen zijutót .il^jjistandeiingen"overgegaan. Sarmiento heeft strijdkrachten ontboden om de hoofdstad te verdedigen. Diogo Al vero is benoemd tot gezant van de Argentijnsche republiek te Londen. De rogeering van Buenos-Ayres heeft dien van Montevideo verzocht de uit voer van wapenen en munitie en het doen van wei vingen te verbieden, De laatste uit New-York ontvangen dagbladen maken melding van de aardbeving, die in Guatemala heeft plaats gehad en de stad Antigua bijna geheel heeft ver woest. 32 personen zijn er bij omgekomen Zonder dat een'tg verschijnsel er aan was voorafgegaan, begon de grond plotseling heftig van het oosten naar het westen te golven. De beweging bestond uit eene opvolgende reeks vau hori zontale en vertikale stooten, die den bodem een voet deden rijzen en dalen. Allen, die op straat waren, werden neer geworpen. Het schouwspel, dat op de eerste schudding volgde, was boveu alle beschrijving ontzettend. liet gillen en te hulp roepen en het kraken der ineenstortende muren ging ge paard met een donderend onderaardsch gedreun, en de schrik en angst werden nog vei hoogd door de ondooi dring- bare nachtelijke duisternis. De eerste schudding duurde ongeveer eene halve minuut; daarop volgden er nog eenige, minder hevig. De ingezetenen brachten den nacht onder den blooten hemel door onder het zingen van psal men. Tijdens de ramp kwamen er roovers, zoogenaamde desperados, met lange messen, om te rooven en te moorden. In de hoofdstad Guatemala werd de schok ter nauwer- nood gevoeld en de Indianen, welke van het land kwamen, deelden de eerste berichten mede, dat in dien nacht drie gehuchten aan den voet van den vuurspuwenden borg ver woest waren. De storm die den 28 September jl. te Charleston in Zuid-Carolina heerselite heeft aldaar een schade van onge veer f625,000 dollars aangericht. SCHIEDAM, 21 October 1874. Zitting van 20 dezer der Kamer van Koophandel en Fa brieken le Schiedam. Afwezig de hoeren J, T. Beukers, T.H. B. Snijders en L. *W. O. Walraven. 4. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt overgegaan tot het opmaken eenervoordi acht aan Z. M. den Koning, ter benoeming van een lid voor de directie van het vrij-entrepot alhier, in de plaats van den heer J. Loopuyt, wiens tijd van zitting den 6 Januari e. k. eindigt. Op die voordracht worden geplaatst de heeren: t. J. Loopuyt, 2. J. J. G. Nolet, 3. J. T. Beukers. 4. In antwoord op de missive van Z. E. deu Minister van Buitenlandsche Zakeu van 5 dezer no. 6328 wordt besloten aan Z. E. te kennen te geven, dat de kamer het wenschelijk acht het consulaat op Poito-llicoinstaudte houden. 5. Op voorstel der commissie in wier handen is gesteld de missive van Z. E. den Minister van Fiuanciën van 22 Juni 1874, afdeeiing in- en uitgaande rechten en accijnsen no. 37, betrekkelijk denNederlandschen vochtweger.Wordt besloten, die missive dooreen nader adres te beantwoorden. Het daartoe sti eklcend ontwerp der commissie wordt goed gekeurd en tot de vei zending daarvan besloten. Wij vernemen met belangstelling, dat, van wege Z. M. den Koning, aan den Heer II. A. M. Roelants alhier het diploma is uitgereikt, waarbij hem vergunning wordt verleend om aan zijne inrichting den naam te geven van Koninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij." Iu de tweede leesvergadoring van de Ev. Herv. Vereeniging trad Maandag avond ah spreker opMeSheer M. A. Gooszen. Hij had tot onderwerp«De bijzdnclere Openbaring." Met beroep op de geschiedenis der gods diensten en in 't bijzonder door ontleding van de per soonlijke ervaring van iederen godsdieustigeu mensch toonde spreker eerst aan dat de behoefte aan openbaring in het algemeen niet lcau worden ontkend. Vervolgens teekende hij in enkele trekken het eigenaardig'karakter van de Israëlietische geschiedenis, zooals deze in den persoon van Jezus Christus hare voltooiing vonden kwam tot de gevolgtiekking, dat door de bijzondere openbaring moet worden "verstaan niet een6 door Gods Geest ingegevene leer, niet eene door God rechtstreeks bekend gemaakte reeks van leerstellingen, maar wel eene reeks wonder' olie daden en wondervolle leidingen, waardoor God de menschen brengen wil tot verhoogde kennis en tot dieper bevvustzyn van den band, die het schepsel met den Schepper, den met geestelyk leven bevoonechten mensch met den Oue'mdigen Geest ver- eenigeu moet. In de derde-plaats weerlegde spieker een drietal bedenkingen gewoonlijk tegen de bijzondere open baring ingebracht. Hij eindigde inet ei op te wijzen, dat liet de plicht is vaa hare v ooi standers het goed iecht van het ernstig, wetenschappelijk onderzoek te ei kennen en te steunen, daar het eindelijk resultaat hiervan niet anders kan zijn dan grondiger kennis en hooger waardeering van de bijzondere Openbaring Gods,» zooals deze haar kroon vond ea vindt in Jezus Christus De misschien wat te lange voordracht werd tot aan het slot met gespannen aandacht door de talrijk opge komen leden en gemtroduceerden gevolgd. Aan de vergadering werd mededeeliug gedaan, dat de heer Fraucken van Rotterdameen volgenden keer hoopt te spreken over «de II. Schriften in hare verhouding tot- en in haar vei band met de bijzondere Openbaring." Heden morgen, omstreeks 8 ure, heeft de molen De JSendragt een gedeelte van een der ijzeren roeden afgeworpen, dat met vreeselijk geweld op de woning van de wed. van der Burg, aan het Heerenpad, terecht kwam, waarvan een gedeelte van het dak en eenig huis- i aad, dat op don zolder geborgen was, verbrijzeld werd; ook de belendende woning bekwam eenige schade. Recht standig op het dak geworpen, viel het over aan de voor zijde op de straat, zonder persoonlijke ongelukken te veioorzakeu. Een paar jongens die de plaats van het ongeval met eeu wagen met hout beladen wilden pas- seerenlieten den wagen in den steekzetten het op een loopen en kwamen met den schrik vrij. Gelukkig dat eene vrouw, eenige oogenblikken voor het ongevalbij de wed. van der Burg een boodschap kwam verrichten, waardoor zij verhinderd werd in haar voornemen om van den zolder ètenige zakken v gaan halen, anders ware zij zeker door de roede getroffen gewordenook zij, hoewel hevig ontsteld, bekwam geen letsel. Van een huis aan de overzyde werden eenige' glasruiten verbrijzeld door de steenen vau het bescha digde pand. Twee kinderen, die zich in de onmiddèllijke nabijheid' van de plaats van het ongeval bevonden, werdén door iemand die dit opmerkte, nog gelukkig bij tijds van daar verwijderd Deze ijzeren roede is de eerste die ruim elf jaren geleden te dezer stede werd ingestoken. Gisteren avond werd in het lokaal aan de Korte Haven door de Vlaardingsche tooneelvereeniging «Varia" eene voorstelling gegeven. De stukken die werden opge voerd zijn «Gezwegen" en «Goede aad." In aanmerking genomen het nog kortstondig bestaan dezer vereeniging, uitsluitend uit dilittanten samengesteld, heeft zij getoond dat ergoede elementen in haar aanwezig zijn, waarvan bij voortdurenden lust en ijver wel wat goeds te wachten is. Het getal belangstellenden, dat echter niet groot was, had blijkbaar een aangenamen avond doorgebracht Het tractement van Dr. G. O. Steynis, predikant bil de Hervormde gemeente te Abbenbroek, is verhoogd met eene jaarlijksche pcrsoneele toelage van f 100. De heer Faber, liberaal-katholiek candidaat bij de jongste vei kiezing te Hoorn, geeft in een brief in het Handelsblad aan de kiezers den raad bij de herkiezing hunne stemmen op den heer Fransen van de Putte uit te brengen. Men schrijft aan de Midiellurgsche Ot, uit den Haag: «De stelselmatige oppositie tegen de oprichting van het standbeeld van Thorbecke heeft ten slotte gezege vierd, het beeld zal niet op de Plaats te's Graven- hage opgericht worden. De oppositieten einde raad nadat de Gemeenteraad tot oprichting besloten had, heeft de handigheid gehad zich te wenden tot den Minister Heemskerk, die, omdat de groote weg van de eerste klasse over het pleintje loopt, naar beweerd wordt, recht op dat pleintje zou hebben. De heer Heemskerk, wiens onhandigheid bekend is, heeft zich als werktuig van de anti-Tliorbeckianen laten gebruiken en de ver gunning tot de oprichting van liet standbeeld geweigerd. De Haagsche Gemeenteraad, in stede vau op zijn goed lecht te vertrou wen-en tegen de bespottelijke aanspraken van het Rijk op de Plaats te protesteeren, heeft met eene zeldzame lankmoedigheid voor zijne Excellentie gebogen." Wij vernemen dat mejufvrouw Francisca Stoetz, Hofzangeres van Z. M. den Koning, te Petersburg ge- engageerd is aan de Keizerlijke Italiaausche Opera. De onderscheiding is zeker zeldzaam, dat een onzer landge- nooten aan een der eerste kunstinstellingen van Europa verbonden wordt. Er is bij den Gemeenteraad te 's Hage een aanbeve lingslijst ingekomen voor de betrekking van stadsklok- kenist. Zij bestaat uit den heer van Hartrop, klokkenist te Leiden en den heer Texlor, organist te 's Gravenhage. Te 's Hage is bij den horlogemaker W. J. Wansink Jr., geëxposeerd eene pendule, die eeu jaar loopt en tevens eeuwigdurende aanwijzing geeft van dag, datum, maand, zon en maan. De geëxposeerde pendule kost f 600. COURANT. ABONNEMENT: Ahonuoinenbpnjs, por Drie Mi union1.85. Franco per Postdoor liet geheele Itijk50. ADVEBTBNTIENi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels 00; iedere regel meer (0.10 Voor den werkenden stjiid en voor weldadigheid, dolielfl van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1