I VwMjat Japlijts, nitieziwM Diislsis. Woensdag 4 November. a, F. A0, 1874. M 3507. BUJTEHUMDSCH| BERIGHTEPI. ^jmÜLAioSGHE SERICHTEi. i S, F3, G 0 R A K T. oor sgen 3ts. lijk. •den Uit- I. ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drie Maanden Franco per Post, door hot geiieele Kijk f 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) der uur. chen IAN Frankryic. De hcer Delisse Engrand is in het de partement Pas de Calais verkozen metS4,4G0stemmen, tegen74,18l,welke op den heer Brasme waren uitgebracht. Het door de Spaansche bladen vermelde gerucht, dat don Alfov so in Frankrijk zou aangekomen zijn, is nog niet bevestigd. Uit Bayonne wordt van 31 October gemeld, dat door de Spaansche advys-stoomboot Concordia, den 26sten dezer des avonds bij kaap Machicaco cenige geweerschoten op de stoombootPiojiier gelost zijn, waarbij niemand gekwetst is. Het gebeurde was het g ;volg van een misverstand. In den avond van den 29 dezer werd, mede ten gevolge van een misverstand, uit het fort Fuentarabia op den Fransehen -koopvaarder Congres geschoten, die voor cenen smokke laar werd aangezien. In beide gevallen werden terstond verontschuldigingen aangeboden. Spanje. In de omstreken van Irun zou, volgens ver schillende bladenspoedig een gevecht ophandeu zijn onder de persoonlijke aanvoering van don Carlos. Twee Navaresche bataljons zijn de Carlisten te Vera gaan versterken, en de ingenieurs werken met kracht aan de versterking van het klooster van Saint-Martial. Genei aal Laserna heeft Madrid den 30 October verlaten, teneinde zijn kommandement te Logrona te gaan aan vaarden. De regeering moet hem al de versterkingen be loofd hebben, die hij gevraagd heeft om zijne operatiën te l-gaan hervatten. Hij zou dus zijn bevelhebberschap niet hebben nedergelegd, zooals beweerd werd. Een belangrijk gevecht is bij Villafrauca voorgeval len; twaalf Carlistische bataljons, onder bevel vanCucala werden geslagen en verloren 120 dooden, een vaandel en een groot aantal gevangenen. Bij een gedeelte der co lonne Esteban te Granollers lieerscht volslagen ongehoor zaamheid; de kapitein-generaal heeft, troepen derwaarts gezonden. Men beschuldigt de cantoni.alistea van ontevre denheid in het leger aan te stoken. De Carlisten, die den overtocht van don Alfonso over den Ebru beschermd heb ben, zijn op het terrein hunner operatiën teruggekeerd. Een later bericht meldt dat 'de kapitein-generaal te Barce lona is aangekomen, na de muiterij onder de soldaten der colonne van Esteban onderdrukt te hebben. Bultschland. Graaf A. vou Arüim-Boytzenburg, districts-president van Lotharingen, en graaf H. von Arnim-Boytzenburg, Duitsch gezant ad intei im te Lissa bon, hebben beiden, tengevolge van de plaats gehad heb bende arrestatie van hun zwager, hun ontslag uit den staatsdienst genomen. Te vergeefs heeft de rijkskanselier von Bismarck eerstgenoemden graaf aangezocht, om zich niet geheel aan den staatsdienst te onttrekken. I Men zegt, dat de onder-secretaris van von Arnim te Louisville ontdekt is, en dat hij, ten gevolge van een tele gram van von Bismarck, op verzoek van von Arnim, Za terdag 11. is ingescheept van New-York naar Berlijn, met een gedeelte van de ontbrekende documenten. Dit Wiirzburg bericht men, datE. Küllmann de hem door de rechtbank ah laar, wegens zijn moordaanslag op den rijkskanselier von Bismarck, opgelegde tuchthuisstraf, overeenkomstig de verordening van 2i Met "1874, iu de gevangenis St. George bij Bayreulh zal ondergaan. Turkije. Blijkens een depêche uit Konstantiaopel afgezonden, heeft de vorst van Moutenegro den Russischen gezant, generaal Ignatieflj als deken van het corps diplo matique aldaar, per telegraaf aangezocht, om aan het onderzoek naar het gebeurde te Podgoritza een internatio naal karakter te geven. Voornoemde gezant heeft echter, na dienbetreflende met zijne collega's te rade gegaan te zijn, geantwoord, dat, aangezien de grootvizier een spoedige rechtsuitspraak in die zaak heeft toegezegd, het corps diplomatique zich er vooreerst bij zal bepalen, afwachten van den verdei en loop dier aangelegenheid. Belgie. Naar men uit goede bron verneemt heeft deregeering besloten, om het thans bestaande stelsel van plaatsvervanging af te schaftenen den algemeenen mili tairen dienstplicht in te voeren, tengevolge van vertoogen dien aangaande door de Duitsche regeeriug tot die van Belgie gericht. Amerika. Door de dagbladen is thans een brief !van den heer Grant, geschreven by gelegenheid van de vroegere verkiezing van een president in 4872, openbaar [gemaakt. Daarin verklaart hij, dat hij nooit een regel ge schreven, een handeling verricht of het denkbeeld ge- ikoesterd heeft, geschikt om te zijner gunst invloed uit te lefenen op de republikeinsche partij, ten nadeele van den jman harer keuze, en dat, mocht het geval zich voordoen, [hij bereid is tot alle opofferingen om de verkiezing van dien man te bevorderen. De Spaansche kapitein-generaal [Concha vau Cuba heeft een reis langs de kust van dat eiland gedaan, en wel, naar men verzekert, om te ver- lemen, of de insurgenten geneigd zijn zich op voorwaarde ieener amnestie te onderwerpen. Volgens mededeeling "'an generaal Sheridan, is de oorlog met de Indianen ge- iindigd, daar de aanvoerders gevangen genomen zyn. China. De jongste berichten, zoowol uit Peking als uit Jeddo, luiden gunstig voor den vrede. Men is algemeen van gevoelen, dat hel niet tot oorlog zal komen. Do Japan- sche regeering heeft aangekondigd, dat zij de in Japan gevestigde Chiueezcn, zoo de oorlog verklaard mocht wor den, niet zal bemoeilijken. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID1IOLLAND. Zitting van Dinsdag 3 November. Nadat de herfst vergadering in naam des Kouings door lid. Commissaris geopend was, werd inodedeeling gedaau van een groot aantal ingekomen stukken. Al deze stukken werden óf voor kennisgeving aangenomen óf in handen gestold van speciale commission. Onder deze is een missive van den lieer I. D. Fransen van de Putte, waarbij hij bedaukt voorde eer hem bewezen door zijne benoeming tot lid der Eerste Kamerdaai bij tevens kennis gevende, dat hij die benoeming niet kan aan nemen aangezien hij zitting zal nemen in de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Hoorn. De vergadering is na samenstelling der afdeelingen ge scheiden tot Dinsdag den 10 dezer, des namiddags ten 1 ure, ten einde alsdan over te gaan tct de vei kiezing van een lid der Eerste Kamer en ter behandeling van verdere stukken, waaromtrent rapport zal worden uitgebracht. SCHIEDAM, 3 November 1874. Zaterdagavond jl. gaf de Tooneelvoreeniging «Mozart" ia Musis Sacrum een uitvoering voor hare buitengewone loden. De stukken die ten tooneele werden gevoerd, zijn: «Die was komiek, of zoo wordt een schoonpapa gefopt"; «De wees uit het gebergte" sliet gebruik van de cham pagne of de verloren piuik"; «De erfgenamen van oom Nikkel". Deze stukken werden, in aanmerking geno men, dat deze Vereeniging uitsluitend uit dilettanten is samengesteld eu nog slechts kort bestaat, vrij wel uitge voerd, De buitengewone ledendie, zeker wegens don Zaterdagavond, niet talrijk waren opgekomen, schenen zich daar wel te amuseereD, althans, niettegenstaande het zeer laat werd, bleven zij hunne aandacht bij voort during schenken. Men schrijft uit den Haag aan de Arnh. C£., dat bij den Raad van State op het oogenblik aanbangig is een wets ontwerp tot wijziging van het onderwijs aan da Koninklijke Militaire Academie te Breda. Het schijnt, dat men terug wil keeren tot den vroegeren toestand en weer een drie- of vierjarigen cursus invoeren. Volgens bekendmaking van den burgemeester van 's Gravenhage, heersehen de mazelen aldaar epidemisch. Jl, Zaterdag aarniddag is het stoffelijk overschot van Monsgr. II. Heykamp, bisschop van Deventer bij de Oud- Bisschoppelijke Clerezy iu Nederland eu pastoor der St, Laureutius-kerk te Rotterdamaldaar ten grave gebracht, Vooraf werd, dos morgens ten half tien ure, in de kerk een lijkdienst gehoudenbji welke gelegenheid het hoofdaltaar was gediapeerd in zwart laken en fluweel met zilveren franjes. Nadat door het zangkoor het Requiem aangeheven was, werd de mis gecelebreerd door den eerw. heer J. Verheij, algemeen vicaris bij den vacanten aartsbisschop- pelijken zetel en pastoor der Paradijskerk te Rotterdam, onder adsistentie van de eerw. heeren J. Heykamp, pastoor te Schiedam, C. II. van Vlooten, pastoor te 's Ilage, J. A. van Beek, pastoor te Dordrecht en H. Hooykaas, kapelaan van de St. Laurentius-kerk te Rotterdam. De plechtigheden der beaarding werden verricht door pastoor Verheij, die vervolgens in eene lijkrede den overledene in zijne geeste lijke en kerkelijke betrekking herdacht. Statig galmde daarop liet De Profundis an de plechtigheid was geëindigd. Te 1 uren ging de l'ijkstaatsie naar de burgerlijke begraaf plaats onder Crooswijk.om het stoffelijk overschot zijne plaats aldaar te geven. Ook bij deze gelegenheid werd door pastoor Verheij een woord van achting en genegenheid aan den ontslapene gewijd, dat beantwoord werd door pastoor J. Ileykamp van Schiedam, neef van den overledene, die diep geroerd, namens de familie aan de talrijke schare zijn dank betuigde voor het treffend bewijs van genegenheid door hare opkomst, den waanligen man op den dooden- akker toegebt acht. In verband met de spaarvereeniging, die zich ten doel stelt het sparen te bevorderen, heeft zich te Rotter dam een commissie verceuigd van eenige dames, die voor nemens zyn met St. Nicolaas aan eenige kinderen van de armenscholen een aangenamen avond te verschaffen. Ook zal men dan aan de kinderen een spaarbankboekje geven met een klein bedrag als eerste inleg. De heer E. A. Lazomler, pred. by de Herv. gemeente te Oldebroek, is als zoodanig beroepen te Delfshaven. Door liet kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, is uit het vroeger vermelde 6tal het navolgende 3tal van predikanten geformeerdE. A. G. van Hoogen- ADVBBTBNTIBN: Prijs: var. 1 tot 10 gewone regels f l 00: iedere regel meer fO.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft ven den prijs. huizen te Steenwijk; II. W. Creutzberg te Schiedam; G. A. Rademaker te Snoek. Aau de diaconie der Ilerv. gemeente te Amsterdam zyn de volgende legaten vermaakteen, groot f 8000 in schrijving 2 Vt pCt. Nat. "Werk. Schuld, door wijlen den heer N. C. Bouwer; een, ad f2000 in contanten, benevens een kapitaal van f50.000 inschrijving als boven, door wij len den heer G. J. Dijk, en een, groot f1000 inschrijving als boven, door wijlen Jeu heer G. .1, Sehaffer. Ook is door genoemden tmer Bouwer een legaat van f400 vermaakt aan de commissie voor de soepuitdeeling in de Uilenbur gerstraat aldaar, beboerende tot de instellingen van het Nedcrl. Israël, armbestuur. van het Noderlaudsch Kunst-' Industrie-Museum heeft het Technologisch Museum te Amsterdam, onder directie van den heer C. A. J. Geesink, belast met de organisatie eener nationale tentoonstelling van voor Philadelphia bestemde Nederlandsche inzendin- geu voor rekening der Vereeniging. Thans is bepaald, dat die expositie zal gehouden worden in September en Octo ber van het volgende jaar. Reeds is door p- m. 200 belang hebbenden plaatsruimte aaugeviaagd, Op de eerste vergadering van schuldeischers in 't faillissement der Overyselsche Bank, die de vorige week heeft plaats gehad, waren 420 crediteuren verschenen, zijnde niet eens de heit't. Ook was het Comptoir d'Escompte te Parijs opgekomen met een vordering van ongeveer 114.000 fr. De curators hebben die schuldvordering niet kunnen aannemen. De tweede vergadering kan eerst wor den bepaald, zoodra het verschil daarover zal zyn uitgewe zen door de rechtbank, voor welke deze zaak is gebracht en die ze op den 2 December a. s. behandelen zal. Namens den voonnaligon mede-directeur van genoemde Bank,- L. E. J. Scheurleer, is cassatie aangeteekend tegen het den ü9 October jl. door het Provinciaal Gerechtshof in Over- jjsel gewezen arrest, waarbij de zaak van hem en zijn mede directeur J. Wolft'ten crimineele is verwezen. Het provinciaal gerechtshof van Zeeland heeft Zater dag M. Rinkier, voonnalij. noekhouder bij de leenbank te Zierikzee, veroordeeld totöjareu gevangenisstraf. Veie slagers te Utrecht zyn er toe overgegaan de prijzen van hun vieesch te verlagen, een gevolg van de krachtige, maar tevens reeds nu doeltreffende maatregelen door de coöperatieve vleeschhouwery aldaar genomen. Deze vereeniging is op 1 Nov. in werking getreden. C£»ËK«DE BERICHTEN. Dat bedelaars elkander dikwerf goed op de hoogte der zaken houden en, wanneer zijzelven goede zaken, makea, hun collega's daar niet onkundig van laten, kan. het navolgende briefje leeren dat dezer dagen, aan een der politiebureauK te Amsterdam, op een ter zake van bedelary aangehouden persoon is bevonden: «Amsterdam, 49 Sept. 1874, «Geachte Vriend. «Deze is dienende UEd. te rigte dat het in Amsterdam goed is, en dat gij beter uw broot kan verdieue als in Rot terdam daarom meld ik uw dat zoo op straat als langs de huize verder van mij gegroet «UEd. Vriend »B. «Mijn adres is op de regeliers Breestraat in de Sint Pieter Steeg bij den lieer WAmsterdam. Goed lozies en goede menschen. Al te maal vere bedde volstrek niet zegge dat ik UEd. hep geschreve per omgaand anwoord." De aangehoudene beklaagde zich echter zeer, dat by in zijn verwachting op zulk een onaangename wyze was teleurgesteld, daar hij, nauwelijks in Amsterdam zijnde, reeds in de uitoefeniug van zijn beroep gestoord en te dier zake gearresteerd word. (P. v. De gemeenteraad van Parijs heeft goedgevonden een belooning uit te reiken aan de luchtreizigers die tijdens het beleg zulke uitnemende diensten hebben bewezen. Het is een medailje, iets grooter dan een vijf-francstuk. Op de eene zijde is een ballon met een schuitje afgebeeld met het wapen van Parijs en het randschrift: «Aan de aëronauten van het beleg 18701871." Op de keerzijde zijn in het midden van een lauwerkrans de naam van den ballon, de dag van het vertrek en de naam van den luchtreiziger ge schreven. Rondom dien krans leest men«De stad Parijs aan hare boodschappers." De medailje wordt gedragen door een duif met ontplooide vleugels en een briefin den bek houdende. Londen telt thans ongeveer 4 millioen inwoners. Er wonen meer Joden dan in Palestina, meer Schotten dan te Edinburg, meer Ieren dan te Dublin, meer Katholieken dan te Rome, De Progrès de JDordogne deelt de volgende anecdote meê: «Kom baden 1" roept er een. «Ik durf niet, ik kan niet zwemmen." «Kom gerust, als je geen grond meer voelt, roep dan: Vive la JSépubliquel dan wordt ge dadelyk gepakt."

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1