onder dag 5 November. Ao. 1874. M 3308. BUITEMUHaSCHE BEBICHTEB. BMEiLAPIPSOHg BERICHTESU. V COURANT. het ge- &"B ONNEMENT: Abonnementsprijs. pur Drie Maanden Franco per PoU, door het gehecle Rijk .Frankrijk.'De Fransche gezant te Teheran heeft volgens eene hier ontvangen depêche, wegens eene hem aangedane beleediging, op staandeu voel voldoe ning erlangd. In den atgcmeenen raad van het departement der Seine is een door 34 zijner leden ingediend voorstel ver worpen, als strijdig met de wet welke aan de algemeene raden verbiedt zich met politieke onderwerpen onledig te houden. Het voorstel luidde aldus: »De algemeene raad acht het wenschelijk dat het departement der Seine onthe ven worde van den staat van beleg, onder het gemeeue recht worde gebracht en hersteld worde als de zetel eener regeering, welke door de bevoegde afgevaardigden der natie definitief zal worden ingesteld." Wanneer het gerucht waarheid bevat, dat men zich op het Elysée bezig houdt met het maken van eene boodschap aan do Nationale Vergadering, zoodra zij weder bijeen komt, en dat de kamer aan 't werk gesteld zou worden om in den kortst mogelijken termijn de uitvoerende macht van den piesidentvan het septennaat vast te stellen, dan zou inen binnen een niet al te ver verschiet tot eene defini tieve oplossing kunnen raken. Deze poging zou daartoe beslissend zijn en wanneer het haar op deze voorwaarden niet gelukt, dan is eene ontbin ding op handen. Spanje. De Duitsche kanonneerbooten Albatros en Nautilus zijn van Santander vertrokken daarentegen is het F.ngelsche oorlogsschip Sappho a.\<km' aangekomen. Dc regeering heeft de uitvoerrechten op verscheiden artikelen Men vreest dat de handel door deze verhooging door andere belastingen, welke onder verschillende f 1.85. 2.50, (Brieven Franco.) ADVERTENTIE Ns Prijs vjn t lui 10 gewone rogcis f 1 00iedere regel meer f 0.10 Vour ilcn «ei kemlcn stnnd Cn voor weldadigheid, do helft van den prijs. alhier is niets daarvan bekend. Men gelooft dat liet gerucht van allen giond ontbloot is. lie KAMER DER STATEN-G EN ER AAL. Zitting van 3 November. De Kamer heeft heden hare wei kzaamlieden hervat, tn deze zitting zijn ingekomen dc acht reeds bekende wetsont werpen en eenige nieuwe, waai onder een tot bestemming van in 's rijks schatkist aanwezige gelden, en een tot ver hooging der Ludische begrootiug voor den aanleg van spoorwegen op Java. Zij zullen worden gedrukt en rondge deeld eu naar de afdeelingcn verzonden worden. Tegen Vrijdag is de discussie bepaald over het ontwerp nopens het entrepotdok In daarna is de Indische begrootiug aan de orde. verhoogd. en voorwendsels al« oorlogslasten worden geheven, zeer bena deeld zal worden. Van de grenzen heeft men het waarschijnlijk nog bevestiging vereischeude bericht ontvangen, dat don Al fonso met zijne gemalin door het dal van Andorra hot Fransche gebied bereikt heeft. Op al de spoorwegen in het Zuidelijke gedeelte van Spanje is de dienst hervat. Blijkens te Madrid ingewonnen information uit be trouwbare bron, had don Carlos te Tolosa van verschil lende hoofdpersonen, tot zijne paitij behoorende, bezoeken ontvaugen, om hem te trachten aan te toonen dat het voortzetten van den oorlog volkomen nutteloos was. Engeland. Het departement van koloniën heeft zeer gunstige rapporten ontvangen aangaande de reorgani satie van het beheer en de ontwikkeling van den handel aan de Goudkust. Er zijn maatregelen genomen tot uit roeiing van den slavenhandel en tot verzachting der zooge naamde huiselijke slaverny. Ten gevolge van den gunstigen graanoogst van dit jaar, is de tarwe alhier thans buitengewoon goedkoop. In het graafschap Surrey werd o. a, de vorige week de zak tarwe voor 1 p. st verkocht een prijs, die in eene reeks van jaren zoo laag niet geweest is. Belichten uit de Kaapstad loopendo tot don 6 Octo ber jl., melden, dat de toestands des handels eenigszius levendiger is. Van de goudvelden aan de Blijde-rivier, nabij Pelgrims Rest luidende tijdingen gunstig, van de diamantvelden daarentegen vooralsnog niet bevredigend. Intusschen hebben de delvers op laatstgenoemde velden nu, tengevolge van het vallen an het water, den arbeid t eenparig hervat. Italië. De gemeenteraad van Napels heeft, om ^Garibaldi in zijn behoeftigen toestand te ondersteunen, hem een lijfrente van 3000 fr. jaarlijks toegestaan. De ge meenteraad van Miuervino, in de provincie Bari, heeft hem een jaarlijksche toelage van 300 fr. toegekend. De Romeinsche correspondent van het Journal des JDébats gelooft, dat de beweging om den Viijheidsheld te hulp te komen, zich over gausch Italië zal uitbreiden. Dultschland. Men wil weten, dat aan graaf von •Arnim, wiens ziekte erger wordt, allerwaarschijnlijkst ver gunning zal gegeven worden, om de baden van Karlsbad te gaan gebruiken. Turkije. De regeering heeft met de Keizerly ke bank 'de overeenkomst onderteekend betreffende de uitgifte van 17 millioen als restant der leening van 40 millioen. De bank neemt dit bedrag geheel voor hare eigon rekening De jongste berichten omtrent den stand der kwestie betreffende dc Rumanisciie handelsovereenkomsten heb ben in Bucharest bijzondere tevredenheid verwekt. Het dagblad Prcssa betoont zich uitermate ingenomen met de houding van de drie continentale groote mogendheden. Men verzekert, dat de Turksche gouverneur van Syrië heeft gelast, om alle Protestantsche scholen in die provincie te sluiten. Ook het bouwen van eene Protestant sche school te Jaffa is op zijn bevel gestaakt. Wat tot het nemen van dien strengen maatregel aanleiding gegeven heeft, wordt niet gemeld. Amerika.Er is een gerucht in omloop gebracht dat te St. Louis een secretaris van den graaf vou Arnim in hechtenis genomen zou zyn. Bij het Duitsche gezantschap SCHIEDAM, 4 November 1874. Dc nieuwe cursus der schilderschool, voor hot imitceren \au hout- en marmetsoorten, van den lieer P. van dor Burg alhier, is weder aangevangen en wel met een getal van ruim 50 loei lingen, het grootste dat zij sedei t hai e ves tiging in 18G9, toen zij met G leerlingen aanving, teide; onder deze bevinden er zich uit Oostenrijk en Duilschland, met name uit Weenen, Berlijn, Keulen, Osnabr'uek enz. Dit is de eerste cursus die door leei lingen uit liet buiten land wordt bezocht, waai toe zeker dc bekroning van den heer P. van der Burg en vier zijner leerlingen op de Weener tentoonstelling wel de aanleiding zal zijn. Over deze schilderschool en haien verdienstelijken directeur is dan ook maar één woord van lof, zoowel in 't bimieu als't buitenland, waai naar spoedig na de tentoon stelling te Weeuen, op uituoodiging, een Gtal leoi lingen vertrokken, nl. naar Bei lij u, Hamburgen Maagdenburg, die er nog wei kzaarr. zijn en er den goeden naam dezer schilderschool, die door geen ander geëvenaard wordt, alle eer aandoen, terwijl zij bovendien voor zichzelfin ruime mate de vruchten plukken van hunne bekwaamheden. Het fregatschip Kosmopoliet II dat, zooals men weet, dezer dagen, nadat het eenige reparation op desleep- helling alhier had ondergaan en weder behoorlijk te water gelaten was, doch later op zijde gevallen, is thans gerecht en ligt -./eder in orde in do haven. De opening, die over de volle lengte, boven den water spiegel in liet schip was gebleven en waardoor het water naar binnen drongis door Ivelmduikers onder water dicht gemaakt, met kleine planken van circa een voetbreedte, voorzien van mos tusschen de groeven en messingen om ze waterdicht te maken. De wijze waarop dit schip weder gerecht is draagt de verwondering en goedkeuring van ieder deskundige in hooge mate weg. Dezer dagen kwamen ons onder de oogen eenige portretten van Vorsten en "Vorstinnen uitliet geslacht van het huis van Oianje-Nassau, in gips vervaai digd, naar medailles, door den lieer II. J. van Kempenbeambte bij het Koninkl. penningkabinet te 's Hage. Deze afgiet sels zijn uitmuntend geslaagd, en kosten in lijstjes gezet slechts f 2 per stuk, een pi ijs, die, deuitvoeiiug in aan merking genomen, zeker uiterst billijk te noemen is. Bij den uitgever dezer Courant zijn zo blijkens achterstaande advertentie verkrijgbaar. Blijkens het voorloopig verslag over het Hoofdstuk Justitie werd in alle afdeelingen gewezen op de noodzake lijkheid om de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren te verlioogen, Intusschen gaf de meerderheid met nadruk te kennen, dat zij tot de verlangde verbetering slechts zoude kunnen medewerken, wanneer daarbij tevens eene vermin dering van het getal der rechterlijke collegiën en rechter lijke ambtenaren tot stand kwam. Men vroeg voorts, of ook het getal rechtbanken en kantongerechten verminde ring dient te ondei gaan. Men vroeg welke de voornemens van den tegenwoordigeu Minister van Justitie zijn met betrekking tot de herziening onzer wetboeken? Volgens de opvatting van de meeste leden wil de Minister op het voetspoor van zijn voorganger het stelsel van partiëele herziening der wetboeken in practijk bren gen en de meerderheid keurde dit voornemen goed. Aangaande de heiziening van ondeischoidene gedeelten onzer wetgeving werden klachten te berde gebracht, wenschen geuit en inlichtingen gevraagd. De Minister van Financiën vestigt do aandacht van belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nieuw Zeeland langs den weg van San Francisco. De verzending der brievenmalen langs den hier bedoelden weg geschiedt uit Londen, "17 November en 15 December aanstaand-, en vervolgens Dinsdag om de vier weken. liet port der brieven, der gedrukte stukken en der koopwaren voor Nieuw Zeeland is hetzelfde als dat, 'twelk bij verzending over Engeland langs den weg van Suez verschuldigd is. Door het Depai tcmeut van Financiën is mededee- ling gedaan van de volgeude opgaven der op 31 October 1874 in de onderstaande eutiepot's aanwezige hoeveel heid itivve suiker: Amsterdam18,431,183 kilogr. Rotterdam11,101,805 s Schiedam482,402 Dordrecht314,530 Middelburg550,998 Totaal 30,970,918 kilogr. De Maatschappij tot Nut van den Javaan, wen- seheude hethaie bij te dragen tot bevordering van het inlandsch ouderwijs op Java, is voornemens, eene kweek school op kleine schaal, met later bijkomende school, op Java op te richten, wattr zij, volgens eene gewijzigde of nader door de oudervinding te wijzigen methode, werk zaam zal zijn. De maatschappij wenseht voorts afscheiding der Indische financiën van die van het moederland, eu zelfstandigheid van beiden te bevorderen. Voor het eerste is vooral geld, voor het tweede vooral invloed noodig. Het hoofdbestuur doet een beroep op de natie. De telegraafkantoren op de stations der HolUmdsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn voor den duur van den winlei dienst open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's-Graveuhage, Haarlem, Den Helder, Leiden, Rotterdam eu Schiedam van 8 ure voor- tot lO'/nire namiddags; Anna Paulowna, Beverwijk, Castricum, Ilaifweg, Noord- scharvvoude, Pietgijzenbrug, Schagen, Uitgeest, Veenen- burg, Vogelenzang, Voorschoten, en Zaandyk van 8 ure v oor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. De Synode der Christelijke Geief. Kerk zal op den eersten Dinsdag der maand Juni van'1875 te's-Hertogen- bosch geopend worden. De najaarsexamens voor het lager ouderwijs zijn Zateidag afgeloopen en hadden den volgenden uitslag: Vrouwelijke candidaten: Hoofdond. 5 toeg., 0 afg. Mannelijke candidaten: .Hoofdond. 3G toeg., 31 afg. Hul pond. .21 28 Fiansch.3 s 29 Eugelsch. 6 4 a Hoogduitsch 4 9 Wiskunde. 13 Ga Gymnastiek 7 a 4 Teekenen 4 7 LandbouwklO la Hulpoud.22 Frausch .16 Eugelsch 12 Hoogduitsch 5 Gymnastiek 1 Teekenen2 Handwerk. 31 Schoonschr. 1 J> a a a a a 10 •15 10 2 O 3 11 0 Op initiatief van een werkman te Gouda is Zondag aldaar eene vergadering belegd, waar ook werklieden uit Rotterdam en Dordrecht waren. Deze vergadering heeft zicli geconstitueerd tot eene vereeniging ter ondersteu ning van den zieken werkman en, zoo de kas het toe laat ook van nagelaten betrekkingen van werklieden. Op deze vergadering werd tevens eene voorloopige com missie benoemd. De waterstand op den IJsel is thans zoo laag, dat de rivier op vele plaatsen te voet kan gepasseerd worden. De kathedraal van St. Jan te 's Hertogenbosch is op nieuw verrijkt met twee uitstekende kunstwerken; het zijn twee glasveusters van het schipwelke de reeks tafereeien vooitzetten, die dit gedeelte der kerk zullen versieren. Deze vensters zijn ontworpen door den architect Hezem- rnans, die belast is met de herstelling van het uitwendige der kathedraal en onder zijn toezicht uitgevoerd. Opnieuw heeft hij bewezen, tot welke groote hoogte hij het geheim bezit der geschilderde kerkramen en blijkt het weer welk een luister deze kunstwerken aan de St. Jan verleenen. De Amsteri, Cft. maakt melding van een kachel van nieuwe vinding, die met steenkolen wordt gestookt, slechts eenmaal daags, des ochtends, met een bepafdde hoeveelheid, plus minus 48 kilo, steenkolen wordt gevuld, en eenmaal aangelegd zijnde 24 uren achtereen door brandt, zonder uitgaan en zonder dat toezicht of onderhoud noodig is. GEMEKCfDE UEKICUTEW. Een boer begaf zich met zijn vrouw zeer vroeg naai de comedie, waar Aladin of de wonderlamp zou gegeven worden. Ze namen boven plaats, vlak achter de gaskroon. 't Is een mooi stuk, zei de vrouw. Dat geleuf ik, was't antwoord. Hei-j-t goed gezien? ik heb er geuog van, en jij Ik ook. Zeer tevreden over hun avond en de wonderlamp, die ze gezien hadden, keerden ze huiswaarts vóór den aanvang van't stuk. Te Kopenhagen, in de buurt Westerbro, ontvingen twee ongehuwde dames op zekeren dag twee plaatskaartjes voor de scliouwburgvoorsteliing van dien avond, met een briefje waarin stondraad van wien?" De dames woonden mot veel genoegen de voorstelling bij, maar de gever der biljetten was nergens te outdekken. Toen zij echter thuis kwamen zagen zij maar al te goed, wat het doel van den onbekende was geweest: hare roerende goederen waren door een dief onderzocht en grootendeels geannexeerd.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1