Verschijnt iaplijls, nitiezoierl DWap. Vrijdag 6 November. A°. 1874. M 3509. BUiTENUHOSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ABONNEMENT; Ahoiiuementsprijspur Drie Maandenf 1.85. Franco per Port, door het (relieele Rijkt S.50. (Brieven Franco.) Frankrijk. Door den Franschen minister van onderwijs en eeredienst is onlangs uitgemaakt dat alle Protestantsche gemeenten in Frankrijk zich hadden te on derwerpen aan liet gezag en de uitspraken der algemeene synode. Vele gemeenten zijn daartegen opgekomen, vooral omdat in die synode do rechtzinnige richting bovendrijft en daarentegen vele gemeenten meer vrijzin nige beginselen belijdenzij hebben gedelegeerden naar Parijs gezonden, ten einde zich gemeenschappelijk te verzetten tegen hetgeen zij schending der rechten van de kerk door de regeering noemen, In eeue dezer dagen gehouden vergadering is een tot alle Fransche protestanten gericht manifest vastgesteld, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: «Wij zullen ons niet laten krommen onder het juk der slavernij, onder het voor wendsel van het geloof der kerk te formuleeren in oene geloofsbelijdenis, bij eene geringe meerderheid vastge steld door eene op -willekeurige wijze verkozen verga dering, die zich het recht aanmatigt om de ontwik keling des godsdienstigen levens in onze kerken tegen te gaan.... Mogen wij, terwijl wij niet aai zelen den Staat te geven wat -des Staats is, geene schennige hand slaan aan hetgeen Godes is, hetgeen toekomt aan den Schepper en Meester onzer harten." Vervolgens werd in die vergadering besloten tot het doen van stappen bij de regeering om haar tot intrekking van het bedoelde besluit te bewegen. De minister van buitenlandsche zaken Decazes is uit de Gironde teruggekeerd en heeft de directie van zijn departement weder opgenomen. Ilij zal zich dadelijk bezig houden, om met behulp van den directeur van het kabinet van buitenlandsche zaken, de redactie vast te stellen van het document, dat, in antwoord op het memorandum van Spanje, op uitgebreide wijze al de grieven van het memo randum in kwestie rnoet wederleggen en over 't geheel met de meest mogelijke zorg zal opgemaakt worden. De stad Parijs zal eene premie-leening sluiten van 270 millioen fr., af te lossen in 15 jaar. Het geld zal ge bruikt worden om eenige verfraaiings- en verbeterings plannen van baron Haussman uit te voeren. Ter gelegenheid van Allerheiligendag zijn 15 èt 20 Bonapartisten naar Chislehurst vertrojsken, om uit naam der gansche partij een reusachtigen bloemenkrans neer te leggen op het graf van. Napoleon III. Aan den krans was een papier gehecht, waarop de volgende woorden te lezen warenParis a son Fmpereur Men aimé. Dultschland. De Haz.Zeit. bericht dat de kwestie betreffende de invoering van eene landsvertegenwoordi- ging in Elzas-Lothariugen reeds zeer spoedig althans voor een gedeelte hare oplossing zal erlangen. De Keizer zou voornemens zijn eene vergadering van notabelen in het rijksland bijeen te roepen, wier advies omtrent alle de belangen van Elzas-Lotharingen rakende wetten ge vraagd zou worden. Volgens de ochtendbladen wil het openbare minis terie tegen de Nordd. Allg. Zeit. en de Gemania eene gerechtelijke vervolging instellen wegens voorbarige openbaarmaking der akte van beschuldiging tegen Küll- mann, en tegen de VossZeit. wegens het openbaar maken der briefwisseling tusschen den graaf von Arnim en den graaf von Bülow.. De Neite Preusz. Zeit. van heden maakt een aan haar medegedeeld schrijven van graaf von Arnim open baar, dd. 1 dezer, waarin deze de door zijn bloedverwant graaf von Arnim-Criewen, tegen hem ingebrachte beschul diging, als zou hij zich met beurs-speculatiën hebben afge geven, als laster bestempelt. In de Oud-Katholieke kerk te Munchen is laatstleden Zondag een Requiem gezongen, wegens het overlijden van monsgr. Heykamp, Bisschop van Deventer bij de Oud- Bisschoppelijke Clerezy in Nederland. Engeland. In de dagbladen wordt eene briefwis seling openbaar gemaakt tusschen lord Derby en den Italiaanschen minister Visconti-Venosta ter zake van klachten van Engelsche onderdanen over schade welke zij door de in sommige gewesten heerschende onveilig heid en wanorde geleden hebben. De heer Visconti- Venosta heeft beloofd die klachten iu overweging te zullen nemen, met kennisgeving dat er afdoende maat regelen verordend zijn of nog zullen worden om de open bare veiligheid te herstellen en aan de rooverijen een einde te maken. In den officieusen Franpais wordt het volgende gelezen: «In verscheiden dagbladen wordt gewag ge maakt van het besluit der Britsche regeering om den legatie-secretaris Gervoise, die, gelijk men weet, in eene officieuse betrekking bij den Heiligen Stoel geplaatst is, uit Rome terug te roepen. Over dit bericht is ons nog niets bepaalds gemeld. Uit een door de Agence Hams medegedeeld bericht is op te maken dat de heer Gervoise slechts met een verlof Rome verlaten heeft, en zijne af wezigheid tijdelyk is. De door den heer Gervoise be- kleede betrekking zou niet worden opgeheven." De tegenstanders der Engelsche staatskerk, die zich in de zoogenaamde Liberation Society georganiseerd hebben, bereiden zich op eeu krachtigen aanval t»gen do in hun oog verouderde inrichting voor. Intusschon heeft zich nu ook alhier eene vereeuigiug tot verdediging dei- staatskerk gevormddeze zal door hot geheelc land een oven krachtige tegenbeweging organiseeren. Reeds is tot dat einde een som van 100,000 p. st. bijeengebracht. De regeering van Columbia hoeft met een Londen- sclie maatschappij eeu contract gesloten, tot het leggen an een onderzeeschcn telegraaf kabél tusschen Asp'mal, Cailhagena, Savauilla en Santo Martha. Zij heeft zich tot dat einde verbonden, om aan bedoelde maatschappij gedu rende acht jaren een jaarhjksche subsidie van 25,000 dollars uit te keeren. De telegraafkabel, die Europa in rechtstreekscho verbinding brengt met Amerika, is teruggevonden op 50 gr. 31 min. breedte en 24 gr. '19 min. lengte. Rusland. De Invalide bevestigd thans, dat door den gouverneur-generaal van Turkestan een schryveu van den khan van Khokand ontvangen is, luidons hetwelk de onlusten, waarvan voornoemd khanaatin den loop van dit jaar herhaaldelijk het toonuel was, uu voor goed ge dempt zijn. Spanje. De Carlisten hebben den 4 dezer het bombardement van Irun geopend. Een Icorps.van duizend republikeinen is gisteren te Fontarabie ontscheept. Italic. De berichten uit de provinciën geven hoop dat bij de aanstaande verkiezingen de gematigde liberale partij eene aanzienlijke aanwinst zal verkrijgen. Amerika. Bij de verkiezingen bedroeg de meerder heid der demokreten ongeveer 40,000. De heer Tilden is als gouverneur, de heer Wickham als mayor verkozen. In Massachusetts zijn verkozen zes republikeinen en vijf democraten. Gaston, democraat, is tot gouverneur ver kozen met een meerderheid van 5000 stemmen. Generaal Butler is niet verkozen. In Kentucky en Texas zijn demo craten verkozen. In den staat Buenos Ayres heeft in de nabijheid van den mond der Salado-rivier tusschen de regeeringstroepeu onder Campos en de opstandelingen onder Ribas een gevecht plaats gehad, waarin volgens een bericht der Argentijnsche regeering de opstandelingen geslagen zijn. Intusschen was Ribos er in geslaagd zich met Mitre te ver eenigen die tegen de hoofdstad oprukte, Men zag een nieuw gevecht te gemoet. De gpmeensclmp tusschen de stad Buenos Ayres, die sterk bevestigd is, en de omstreek was afgebroken. SCHIEDAM, 5 November 1874. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een bankbiljet groot f 25, door een onbekende, onder het postmerk Schiedam van 3 dezer, tot voldoening van te min betaalde successie-rechten ingezonden. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is men niet nader getreden in beschouwingen over het rap port der commissie belast met de herziening van het regle ment der Spaarbank, maar heeft men dadelijk een aanvang gemaakt met de artikelsgewyze behandeling van het reglement, waarmede men is gevorderd tot art. 7, be helzende het voorname punt in kwestie, waarover in de vorige vergadering zoo lang en breed gediscussieerd is. Hoewel de toon onafgebroken zeer bezadigd was, is toch ieder aitikel door amendementen en sub-amende menten, waaraan schier geen einde scheen te zullen komen, gewijzigdwaardoor men in 3 uren tijds nog niet verder gevorderd was dan tot art. 6. Ook de vaststelling van den titel is tot na de behandeling van het reglement uitgesteld, omdat deze in verband staat met de aanneming van art. 7. Voor men echter tot de behandeling van dat artikel overging is de vergadering wegens het vergevor derd uur gescheiden. De Staats-Courant van gisteren bevat het resultaat der Brusselsche conferentie, nedergelegd iu een door de gedelegeerden opgesteld «ontwerp eener internationale verklaring betreffende de oorlogswetten en gebruiken." Het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp houdende bepalingen omtrent het beleggen van in 's rijks schatkist aanwezige gelden tot het verkrijgen van rente besparing ten behoeve van den Staat, strekt om, voor zoover de geregelde loop van den dienst het toelaatvan de in 's rijks schatkist aanwezige gelden eene som van hoog stens tien millioen gulden te besteden tot den aankoop van 2'/i, 3 of 4 pets. rentegevende Nationale schuld. Uit een officicele opgave blijkt thans, dat de Atsjin- oorlog tot dusver reeds 2124 slachtoffers alleen aan ge sneuvelden en ten gevolge van bekomen wonden, of door ziekte en vermoeienis overledenen heeft gekost. De Nederlandsche commissie, welke den overgang ADVEBTENTIBN; Prijs: van 1 tol 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer 0.10 Voor den werkenden st.md en voor weldadigheiddo lielfl van don pr|j< in bwiib—n—iBaanm—i wurmw—pp—o—g—o—i van Venus voorbij de zou zal waarnemen, is, blijkens be licht van den heer van dor Willigen in de Uaarl. Courant in goeden welstand den -lOden Augustus te Aden, en den 30slen op de plaats barer bestemming, St. Dénis, op Reu nion, aangekomen, De insti umentcn waren meerendeels onbeschadigd o\ei gekomen, Vau wege de Maatschappij tot bevordering der ge neeskunde is eene commissie werkzaam, ton einde een on derzoek in te stellen en eene beschrijving te leveren der volksvoeding in Nederland. Door het hoofdbestuur der Ned. verceniging «Volks onderwijs" is aan de besturen der afdeelingeu het verzoek gericht eeu antwoord te willen geven op een 13tal vragen, die alle in verband staan met de gebreken en leemten, die zich iu het onderwijs openbai en. De besturen zijn uitgenoodigd plaatselijk en zoo moge lijk daarbuiten iu die gemeenten, waar geene afd. geves tigd is en behoorende tot hetzelfde schooldistrict, een onderzoek in te stellen omtrent de volgende zaken 1. Hoe staat het met het aantal otulevwijiers op de openbare en bij/omlere scholen, in vei houding tot het aantal kinderen 7 2. Worden ook kweekelinge» tot het hulppersoneel gerekend? 3. Is het hulppersoneel voldoende voor eene goede classi ficatie? 4. Is de bezoldiging der onderwijzers voldoende? 5. Hebben zij ook een geschikte vrije womng of eene billijke vergoeding bij gemis daarvnn7 0. Is er ook een tuin bij do woning des onderwijzers? 7. Wat woidt er voor de opleiding der kwcekelingen ofhulp- ondenvijzeis gedaan, zoowel door de onderwijzers, de school- autoriteitenhet gemeente-bestuur of ook door particulieren? 8. Hoe denkt men over de invociing van een wet, regelende den leerplicht? 9. Zouden hiertegen in uwe gemeente of omgeving ook be zwaren van plaatschjken aard verbonden zijn? 10. Welke gevolgen hebben tot dusverre de aanwending van moreele en materieele middelen om het schoolverzuim te weren, gehad 11. In hoever staat eene te hooge schoolgeld-heffing het ge regeld schoolbezoek in den weg, en wat is, vooral ten plattcn- lande, de invloed, dien liet ai of niet heffen van schoolgeld wegens liet gewoon lager onderwijs uitoefent? 42. Wanneer de toestand omtrent gemelde zaken onvoldoende blijkt, welke middelen zouden dan plaatselijk zijn aan te wen den, om te kunnen verwachten, dat de gebrekkige toestand daardoor verbeterd zal worden? 43. Sn hoeverre zouden de openbare en bijzondere school besturen genegen zijn tot die verbeteringen mede te werken? Het door de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen met de gouden medaille be kroonde antwoord op de prijsvraag: «Opgave en toe lichting van spreuken en gezegden in de volkstaal, aan den Bijbel ontleend," van welk antwoord dr. E. Lau- rillard de schrijver is, zal verschijnen bij den uitgever D. B. Centen te Amsterdam. Het plan tot het houden eener samenkomst van re genten en regentessen van weeshuizen, uitgaande van de Vereenigiug in het belang der weezenverpleging, heeft zooveel instemming gevonden dat het tot uitvoering zal komen. Het congres is bepaald op Dinsdag 10 dezer 's mor gens te half elf ure, in Odéon te Amsterdam. De vergade ring zal zich voornamelijk bezighouden met de vraag over de wenschelijklioid van het stichten van ecu bond van weeshuisbesturen. Vanwege genoemde vereeniging zijn circulaires rondgezonden met opwekking tot deelneming aan deze bijeenkomst. Te Overschie heeft een man, terwijl hij bezig was voor de uitstalling «De Koetswagen" een paard aan te spanneu, zulk een hevigen slag van het dier ontvangen, dat hij bewusteloos neerstortte. In de zitting der Arr. Rechtbank te Rotterdam van den 3 dezer werd behandeld de zaak van J. E. v. L. oud 20 jaar, dienstbode van den bleeker "W. te Deifshaven, be schuldigd als zoude zij, uit een zakboekje, liggende in een linnenkast, staande in de woning van haar meester, hebben ontvreemd een bankbiljet van ƒ25 en een muntbiljet van f 10. Bekl. bekende het haar te laste gelegde volkomen en scheen berouw te gevoelen over wat zij gedaan had. Do officier van justitie eischte schuldigverklaring van den beklaagde en 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 10 dezer. Naar wij vernemen is gisterenavond een bootje dat van Feijenoord naar Rotterdam overzette en waarin elf personen gezeten waren, door de mist misleid, tegeu een schip aangevaren, met dat gevolg dat het onmiddellijk zonk. De elf personen zijn echter allen gered. De burgemeester van Voorschoten verzoekt te mel den, dat Zaterdag in die gemeente zijn verloren 6 bank biljetten, elk van f 1000, genummerd E 6040, F 3785, H 6800, H 2021, J 9562, L 5153. Deze waarde behoort aan een hsaaf huisvader, die door dit verlies te eeue- male geruïneerd is. Twee ingezetenen van Gouda, de heeren Klop en Spruijt, zijn voornemens, teneinde een afdoende bijdrage tot de juiste kennis der vleesch-kwestie te leveren, twee puike runderen door een bekwaam vleeschhouwer te doen slachten en het vleesch onder streng toezicht te verkoopen. Van hunne bevinding zullen zij in het publiek verslag doen. «Blijken de prijzen dan te hoog, zeggen zij, dan kan men

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1