VerscMjat flaeljjks, litpzonW liBlais. Woensdag 11 November. A°. 1874. M 3512. BUITERIlftMQSCHE BERICHTEN. HsMebIaWPSCHE BEBICHTEfé. L; COURANT. ABONNEMENT: ibounenienlsprijspur Drie Mianilni1.85. Franco per Part, door hot jcheele ItijkÏ.50. (Brieven Franco.) Frankrijk. Bij de op 8 dezer gehouden verkiezing is voor het departement du Nord gekozen deheerParsy met 118,689 stemmen tegen den heer Fiévet, die 102,000 stemmen bekwam. In het Oise-departoment is gekozen de beer Mouchy met 53,354 stemmen. De heer Rousselle verkreeg 19,167 en de heer Levavasseur 18,816 stemmen. In het departement du Dróme is gekozen de heer Madier Montjau met 34,702 stemmen tegen den heer Morin, die 18,109 stemmen bekwam. Men meldt uit Parijs van deu 9 dezer dat de Spaan- sche gezant op de interneering van don Carlos heeft aange drongen en zeer bepaald zijn tegenwoordig verblijf aange wezen, -waar hij door de agenten der Spaausche regeering in het oog gehouden wordt. Berichten uit Bayonne van dienzelfden datum behelzen dat de Spaansche Consul aldaar eveneens op interneering van don Carlos aandrong. Spanje. Do generaal Laserna heeft eene gewichtige beweging ondernomen. Men verwacht eene beweging der regeeringstroepon in verband met een uitval der bezetting van Irun, waarvan het doel zou zijn de belege- -raars naar het Fransche gebied te dringen. De generaal Pourcet heeft nieuwe instructiën ontvangen om eene schending van het Fransche gebied te beletten. Giste ren en heden is de voorhoede onder Blanco, benevens het korps onder Lorna, 14,000 man sterk, van Cenicero en Milana per spoorweg hier aangekomen en terstond naar San Sebastian ingescheept; Laserna en de generale staf worden heden avond verwacht. Degeheele dislocatie is voornamelijk uitgevoerd met oogmerk om Irun te ontzet ten en vervolgens eene gecombineerde beweging metMori- ones van Tafalla uit te ondernemen, ten einde Pampeluna nog voor het begin van don winter te bevrijden. Het weder is tegen verwachting gunstig, en de troepen zijn met den besten geest bezield. De regeering heeft de mededee- ling ontvangen, dat don Carlos zich sedert Zaterdag avond op Fransch grondgebied bevindt. Engeland. Berichten van Cape Coast Castle, gc- dagteekead van 14 Oct., melden, dat het nu in Ue geheele kolonie rustig is. De ICouing der Ashantijnen heeft zijne onmacht erkennende, van zijn voornemen afgezien, om de Adaksi-, Djuabin- en Becquah-stammen op nieuw onder zijn gezag te brengen. Den 28 dier maand zou te Cape Coast Castle eene groote meeting van opperhoofden plaats hebben, ten einde hunne gevoelens over de slavernij en andere kwestiën te vernemen. Een telegram uit Montevideo den 5 dezer afgezon den meldt dat de regeering aldaar bevel heeft gegeven om de stoombooten aan te houden, welke bestemd zijn om aan de opstandelingen oorlogsbehoeften of levensmid delen toe te voeren. De telegraphische gemeenschap met Buenos-Ayres bleef afgebroken, Ten gevolge van een hevigen storm waren te Montevideo een aantal schepen gestrand. Dultscliland. De behandeling van het proces tegen giaaf vonArnim zal op het einde dezer maand ot in het begin van Dcc. plaats hebben. Men verwacht, dat, op het verzoek van het departement van buitenlandsche zaken, de behandeling niet openbaar zal zijn. De Noordsche telegraafmaatschappij, gevestigd te Kopenhagen, meldt uit Sanghay van 7 dezer, dat het geschil tusschen China en Japan betreffende het eiland Formosa is bijgelegd, China zal een half rnillioen taels aan Japan betalen, en de Japanneezen zullen voornoemd eiland ontruimen. Portugal. Het officieele dagblad van Lissabon maakt een decreet openbnar, door den koning op den 31 Oct. jlbij gelegenheid van IlDs. verjaardag, uitgevaar digd, krachtens hetwelk de slaven op de eilanden dei- Groene Kaap, op de westkust van Afrika, vroeger voor waardelijk geëmaucipeerd, nu geheel vrij zijn. Door dit document zijn nu de laatste sporen van slavern'y' op Portu- geesch gobied verdwenen. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 November. In deze zitting is de nlgemeene discussie over de Indische Begrooting voortgezet. Do Minister heeft breeilvoei ig ge antwoord op de sprekers van Vrijdag, en de meeniug ge uit dat het aangevoerde over decouversie van communaal in individueel grondbezit niet vrij van overdrijving is, iu- tusschen de Regeering oefent geene pressie hoegenaamd uit en de vraag om conversie moet aigemeen ziju en niet uitgaan van enkele Dessabewouers. De Minister achtte het vertrouwen der kamer noodig, om gezag uit te oefenen, zoowel in Indie als hier. Sommigen leidden daaruit af dat de Minister nu reeds van aanneming van eenige amende menten eene portefeuille-kwestie maakt. De Minister meende echter dat hiei in misveisland was. Een votum van vertrouwen had hy niet gevraagd, maar hy moest bestry- den de voorstelling, waarmede hy zich niet of nog niet Ion vereenigen, Do algemoone beraa Maging is daarop gesloten en de beraadslagingen over de artikelen aange vangen, waai bij langdurige discussion ziju gevoerd over het amendement tot het uittrekken van een memoriepost, tot afschaffing der slavernij in de buitenbezittingen. Zitting van 9 November. Heden had de voortzetting plaats van de discussie over het amendement do Bruijn Kops c. s., tot afschaffing der slavernij op de buitenbezittingen van Nederlaudsch Indie. De heer van deu Bei ch van Heemstede gaf aan de Regee ring in overweging om al die maatregelen te nemen waar door dit daar, waar teu aanzien der slavernij in strijd met de wet wordt gehandeld, door allo middelen te keer ge- gaau wordt. De Minister van Koloniën heeft zeer breed- voeiig liet amendement bestreden, niet zoozeer van vvege het beginsel der afschaffing als wel van de opportuuitejt. De zaak is nog niet behoorlijk onderzocht, noch wat' den omvang der slavernij uoch wat de grens der uitvoering be treft. Er is onzekeiheid in alles en overal, ondanks her baalde gedachtenvvisseling met Indie. De Minister heeft '.L.'erdag jl. duidelijk gezegd, dat gemeen overleg niet ligt in verzaking van beginselen. Hij wil geen onbepaald ver bouwen maar beslissing van het geschilpunt, en ten be wijze dat hij niet tegen de zaak iè, stelt hij voor een nieuw art., ad f12,000, tot onderzoek en voorbereiding van de afschaffing dor slavernij in de Buitenbezittingen. De heer C. van Nispen geloofde niet dal er onzekerheid nopens den rechtstoestand der slavernij in de Buitenbezittingen be stond. Hij verklaarde zich voor 't zoo even gedane voorstel tot regeling. De heer Kappeijne van de Coppello, schoon daarin een stap tot toenadering ziende, is echter niet ge heel bevredigd, omdat de Minister een eenigszins beperken den uitleg van artikel 115 vau het Regeeringsreglerncnt gaf, en betoogt zijnerzijds uit de geschiedenis der vaststel ling van dat artikel dat, daar wij rechtstreeks gezag uitoe fenen, de wei niet onuitgevoerd mag blijven, terwijl elders pogingen moeten aangewend worden om de afschaffing te bevorderen. De Minister heeft ten slotte te kennen gege ven, dat als het onderzoek afgeloopen is en hij overtuigd wordt van de noodzakelijkheid van schadeloosstelling, hij niet aarzelen zal een post op de volgende begrooting te brengen. Hierop heeft de heer Kops het amendement in getrokken. Daarna kwam 't nieuw artikel van den Minister in behandeling, waarop met 41 tegen 23 stemmen werd aaugeuomen een amendement van don heer Godefroi, om duidelijk te doen uitkomen, dat de gelden strekken tot voorbereiding van maatregelen tot volledige uitvoering der wet tot afschaffing der slavernij. De afdeelingen Fi nanciën en Binneulandsch bestuur gaven aanleiding tot de behandeliug van ondeischeidene punten als: de compta biliteit, de agrarische wet en hare uitvoering, de conversie van 't communaal bezit. Dinsdag voortzetting. De Minister van Financiën blijft blijkens zijne memo rie van antwoord, van oordeel«Dat de aanbieding eener nieuwe muntwet op dit oogenblik ongeraden is, ook op grond daarvan, dat over de vraag of de depieciatie van't zilver blijvend zal zijn de deskundigen het nog niet eens ziju. SCHIEDAM, 10 November 1874. LI. Vrijdag had in de groote zaal van het gebouw Musis-Sacrum, dc gewone jaarlijksche openbare les plaats van de leerlingen der hier gevestigde gymnastiek-school. Vele belangstellenden, waaronder met genoegen de Burge meester, een der Wethouders en de Gemeente-Secretaris werden opgemerkt, vereerden haar met hunne tegenwoor digheid. Zij werd bij uitlandigheid van den Bestuurs-Voorzitter, dr. O, J. Vaillant, geopend door dr. L. J. DelBaere met eene kóite rede, waarin hij met kracht en nadruk wees op het belang der gymnastiek en op orde en regel daarbij zoo hoog noodig. Zonder deze is de gymnastiek schadelijk en gevaarlijk, met deze strekt zij tot ontwikkeling van lichaam en geest. Onder leiding van den eerst kortelings benoemden onder wijzer, den heer J. Tuinenburg, vingen hierop de oefeningen aan. Zij werden uitgevoerd met eene netheid en juistheid die de verwachting verre overtroffen. Na nog geen jaar met het onderricht te zijn belast geweest, mocht zulk een uitslag wel gewenscht maar niet geëischt worden. Dat de oudste leerlingen daarbij de stei kste bewijzen van vooruit gang leverden, kan geeue verwondei ing baron, docli ook cie laagste klassen werkten uitmuntend en wekten de be wondering der toeschouwers door de proeven die zij van hunne ontwikkeling gaven. Prijzen werden uitgereikt aan Meisjes, 1ste klasse.- 1ste pr'ys G. P. Montfoort, 2de pr. G. v. Diggelen, 3de pr. M. P.- Knappert, 4de pr. J. Beukers, 5de pr. W. Knappert, 6de pr. J. de Kroes. Meisjes, 2de klasse; 1ste prijs M. Gooi, 2de pr. L. Knappert, 3de pr. C. Visser, 4de pr. J. Diikzwager, 5de pr. II. Pigeaud, 6de pr. L. Boomert. Meisjes, 3de klasse; '1ste prijs A. Knappert, 2de pr. M. Biaat, 3de pr. K. DelBaere, 4de pr. M. Cool, 5de pr. D. Rynbende, 6de pr. A. Sonneveld; terwijl aaumoedi- ADVEKTENTIBNi Prijs vjii l lot 10 neuune rogels 1 00iedere regel meer fO.lO; Voor iloo wurkemlen stand én voor weldadigheidde helft v»n den prijs giugeu werden uitgereikt aan: J. v. d. Bent, J. v. Wijk, A. v. Meurs en D. Braat. Jongens, '1 ste klasse: 'iste prijs D. Doeren, 2de pr. J. Cohen, 3de pr. W. Sonneveld, 4de pr. A. Selleman, 5de pr. J. Koesvetd. Jongens, 2de klasse: 4ste prijs D. Ris, 2de pr. H.de Groot, 3de pr. J. Ris, 4de pr. A. Tak, 5de pr. D. Braat, 6de pr. J. v. d. Ven. Jongens, 3de klasse; 4ste prijs J. Loopuyt, 2de pr. E, Beukers, 3de pr. ,T. Kooijman, 4de pr. J. Koesveld, 5e pr. J. Montfoort, Gde pr. 13 Ris; terwijl aanmoedi gingen werden uitgereikt aan: J. Pigeaud, K. de Groot, P. Boomert. F. Erkelens en E. Cool. Met een hartelijk woord van dank aan de aanwezigen voor hunne belangstelling en aan den onderwijzer voor zijne zorg en inspanning, sloot de waarnemende Voorzitter deze openbare les. Het is onze oprechte wensch, dat de gymnastiek-school, die een sieraad onzer gemeente is, zich in toenemenden bloei moge verheugen. Dat alle ingezetenen die haar ondersteunen en helpen kunnen in dit opzicht hunnen plicht doenMochten vooral alle ouders de verplichting begrijpen die op hen rust ten aanzien der lichamelijke ontwikkeling hunner kinderen 1 Gisteren avond trad in eene talrijk bezochte ver gadering van de Vereeniging sPaulus" de heer A. G. van Hamel, Waalseh predikant te Rotterdam, als spreker op. Zijn voordracht bestond in eene schets, of juister, eene keurig uitgewerkte teekening, die hij »een pleiziertrein" genoemd had en waarin de treurige, maar tegelijk ook de vertroostende, ervaringen werden voorgesteld van eene jonge vrouw, wier echtgenoot in de cellulaire gevangenis te Amsterdam boeten moest voor de misdaad, in een onbewaakt oogenblik door hem begaan. De ongelukkige, gekweld door de ongevoelige en onrechtvaardige oordeel vellingen der wereld, vindt de kracht, die zij behoeft om staande te blijven, bij een bezoek dat zij aan de hoofdstad en aan haren gevangen man brengt. Voor dat bezoek maakt zij gebruik van een pleiziertrein en, hoeveel pijnlijks het ook voor haar hebbe te midden der dikwijls uitgelaten vroolijkheid den droevigen tocht te ondernemen, als zij huiswaarts keert is het offer harer liefde niet onbeloond gebleven en is het haar uit liet hart genomen wanneer zij den volgenden Zondag in de kerk den leeraar hoort getuigen van eene hooger rechtvaardigheid dan die der wereld. Is deze gelijk aan een grillig maanlicht dat wan- stallige schaduwen teekent, de rechtvaardigheid Gods, tevens de hoogste liefde, is als de zon, die het leelijke niet verbergt maar ook het oog boeit en het hart goed doet met al liet schoons dat zij te aanschouwen geeft. De lezing, rijk aan fijne en treffende opmerkingen, werd met grooten bijval aangehoord en menigeen streelde zeker het vooruitzicht, dat zij, althans gedeeltelyk, een plaats zal vinden in den jaargang 4875 van het bekende almanakje »De Liefde Sticht." j Voordat de spreker optrad was zijn gehoor trouwens reeds in een opgewekte stemming gebracht door eene mededeeling van den president. Deze maakte namelijk bekend, dat een rijke gift, uit dezelfde hand gevloeid welke de Vereeniging eenmaal in staat had gesteld tot het stichten van een eigen gebouw over te gaan, haar thans geheel ontheven had van den schuldenlast waar onder zij nog steeds had gebukt. Door deze ongedachte uitkomst was, wat het financiëele betrof, Paulus' toe komst dus voorgoed verzekerd; een spoorslag te meer voor de leden, wier getal weer met dertig was vergroot, om door warme belangstelling en deelneming in de werk zaamheden der Vereeniging mede te arbeiden tot haar doel, de bevordering van w'y en waar godsdienstig leven. Bij besluit van den Minister van Justitie, dd. 4 No vember, is aan den brigadier-majoor van den rijksveld- waclitA. van Pelt, te Schiedamen aan den brigadier B. Tilly te Overschie, ieder een gratificatie van f25 toege kend voor de y verige surveillance op den veestapel en de handhaving der daarop betrekkelijke verordeningen. Het tooneelgezelschnp sRhetorika" welks werkende leden vroeger behoorden tot de ontbonden tooneelver- eenigiug «Harmonie," gaf Zondagavond jl. haar eerste uit voering, en voei'do daarby ten tooneele «Baron Kolbielsky of de samenzwering tegen NapoleonI," en «De Wijnproef," kluchtspel. De opvoering van beide stukken kan als vry goed geslaagd worden aangemerkt en gaf ons de over tuiging dat er in deze vereeniging elementen zijn van welke bii voortdurende ijverige oefening wat goeds te wachten is. liet heeft haar niet aan aanmoediging daartoe ontbroken, immers de zaal van Musis Sacrum was eivol. Dat de aan wezigen zich amuseerden bleek uit het herhaald applaus en den wensch dien wij hoorden uiten, dat Rhetorika dezen winter meermalen een uitvoering moge geven. Zondag morgen is in de Maas voor't Hoofd alhier aangedreven een zwartbonte geblinddoekte jonge melkkoe. Nadat het beest was opgevischt is het van de huid onidaan en terwijl het bij keuring bleek dat het vleesch voor de con- sumtie niet goed was, is het onmiddellijk begraven. Wij maken hiervan melding hoofdzakelijk óm inlichting

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1