TrtDiit flaplijts, itpnÈri Bitsiap Donderdag 12 November. A°. !8?4. M 3513. "bIHHEMLAHPSCHE 85BEGHTEH. BUjTEHLAHDSCHE BERIGHTERL 286'Tb .s T A A T S L (I T E H IJ. ^STEDELIJK R8IEUWS. BANT. ABONJVEMBMT: Aboiiupmenuprijsipur Drie Mnmleu Franco per Port, ilonr hol geiieclo P jk r 1.85. CBrlcven Franco.) a3muu.vTmjiTnffg<ja;*»a"-|u asmSMBsait muttmawMaaiw Frankrijk. In de Bonapartistische kringen loopt het gerucht van onderhandelingen over een huwelijk van den keizerlijken prius met een dochter der grootvorstin Maria van Rusland. De Union bericht dat don Alfonso door don Carlos belast is met eene gewichtige zending bij de Europeesche hoven. Engeland, De Daily Telegraph logenstraft thans zeer bepaald het bericht, dezer dagen door den telegraaf verspreid, dat er namelijk tot liet houden van een Katholiek congres in Engeland besloten is, waarbij het leerstuk dor pauselijke onfeilbaarheid, benevens de wereldlijke en kerkelijke rechteD van den paus, verdedigd, en alle Christenen aangemaand zouden worden, tot hernieuwde onderwerping aan den H. Stoel. De Carlistische correspondent van de Ilerald be richt van 9 dezer, dat het beleg van Irun Zaterdag opgebroken is, tengevolge van de aankomst des generaals Lorna met '10,000 man. De artillerie der Carlisten liep gevaar. Een bij de Pali Mali Gazette ontvangen telegram uit Berlijn meldt; dat Duitschland en Oostenrijk, in ant woord op de aanvrage van Rusland betreffende de besluiten der Brusselsche conferentie, verklaard hebban bereid te zjjn om tot de verdere ontwikkeling der vastgestelde be ginselen mede te werkendat Duitschland, zijne vroeger gereserveerde houding verlatend, thans de denkbeelden van Rusland geheel en al omhelst, en dat tusschen Enge land, Frankrijk en Italië nog onderhandeld wordt over de gemeenschappelijk aan te nemen houding. Italië. Verschillende telegrafische depêches uit Rome melden ons den gedeeltelijken uitslag der ver kiezingen. Tot nog toe was de afloop van 173 verkiezingen bekend ec gaven deze voor het meerendeel verreweg de meerderheid aan de Regeering. Onder de gekozenen telt men MiDghetti, Riccotti, Lanza en al de andere Ministers, terwijl de verkiezing van Ricasoli, Peruzzi en de generaals La Marmora en Garibaldi, hoewel bij herstemming, zoo goed als zeker is. Laatstgenoemde is zelfs op twee plaatsen in herstem ming gekomen. Er behooren nu ongeveer 70 gekozen tot de ministei ieele partij, 12 tot het rechter-certrum, nagenoeg een twintigtal tot het centrum, 15 tot het linker-centrum en omstreeks 38 tot de linkerzijde. In 1848 vond men in Italië 25protestaatsche kerken; thans telt men er 130. Zwitserland. Uit Bern wordt gemeld, dat de Nationale Raad met 07 tegen 30 stemmen bepaald heeft, dat de onderwijzers oan de lagere scholen in den wapen handel behooren geoefend te zijn, ten einde hun leerlingen daarin te kunnen vnderwijzen, Amerika. Er is een rapport van den generaal Sheridan openbaar gemaakt, waarin betoogd wordt dat het leger, in zijne tegenwoordige sterkte van 25,000 man, niet voldoende is voor de bewaking van het gebied der Yereenigde Staten. Uit Montevideo wordt bericht dat de flotille der opstandelingen verscheiden regeerings- stoombooten, die haar gevolgd waren, voor Buenos Ayres heeft weggenomen. Volgens geruchten zou Arredondo geslagen en dientengevolge de provincie Mendoza ver loren zijn, He KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 November. Bij de op heden voortgezette behandeling der Indische begrooting kwam 't eerst ia discussie het amendement der heeren Lenting, Bergsma en Gevers Deynoot, om eeu post van f 600,000 uit te trokken voor de afschaffing der pandjinsdiensten. Door den heer Lenting toegelicht, die verklaarde dat daaraan geen vijandelyke strekking ten grondslag lag, werd het amendement sterk bestreden dooi de heeren 'sJacob, Ileijdenrijck, Rutgers, Godefroi en Nierstrasz, als niet genoegzaam in zijne werking en toe passing voorbereid of toegelicht en zonder dat een equiva lent was aangewezen. De heer Bergsma betoogde de won- schelijkheid der afschaffing, De heer van Houten zou voor liet amendement stemmen, omdat hij meende dat dit zou leiden tot latere voo; stellen der regeering. De Miuister vau Koloniën bestreed het amendement eveneens, als een be langrijke greep in de inlandsche huishouding, en refereerde zich aau de argumnuten der tegenstanders. Hij heeft aan het Indisch bestuur kenbaar gemaakt den weg, die z. i. moet worden ingeslagenEerst regeling der grondslagen van de heerendiensten en daarna moeten volgen de partieele gewestelijke regelingen. In den loop van het debat kwam nu en dan de politieke kwestie ter sprake, zonder nieu ve gezichtspunten op te leveren. Nadat nog onder scheidene sprekers van verschillende richting er zich tegen verklaard hadden, is het amendement verworpen met 54 tegen 19 stemmen. De Minister van Bimienhmdsche Zaken heeft breed voerig geantwoord op het verzoek der Kamer om inlichtin gen in de zaak van Strijp, wegens klachten over onbillijke toepassing der begrafeniswet. De Minister geeft een over zicht der feiten en van 't vroeger en later in deze verhan delde, onderzoekt den oorsprong der wederzijdscho titels of beweringen en komt tot de slotsom, dat er goede redenou schijnen te bestaan om aau te nemen, dat het kerkhof nabij de Roomscii Katholieke kerk te Strijp aan dat kerkbestuur behoort en dat de bewering van adressanten, als zou dat kerkhof eigendom der burgerlijke gemeente zijn, niet be wijsbaar is en dat adressanten in vele opzichten dwalen omtrent de feiten en het recht. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 10 November. In deze zitting is, zooals reeds gisteren door ons bij telegrafisch bericht word medegedeeld, tot lid van de Eerste Karner der Staten-Generaal benoemd, mr. A. Blussé, met 46 stemmen van de 72 aanwezige leden. Behalve op den benoemde werden verder uitgebracht op mr. C. E. J. graaf van Bylandt, lid van den gemeenteraad, te 's Gra- venhage, en jhr. mr. G. Van Tets van Goudriaan, oud minister, elk li stemmen; jhr. F. G. E. Merkes van Gendt en jhr. J.N. J. Jautzon van Érfiïenten van Babylonienbroek elk 1 stemen 2 blanco briefjes. Daarna werden besluiten genomen omtrent eenige on derwerpen van ondergeschikt belang en zijn vervolgens de beraadslagingen geopend over het outwerp-besluit oetrefiimde het verleenen van eene provinciale subsidie ten behoeve van armlastige krankzinnigen, waarvan de voortzetting op morgen bepaald is. SCHIEDAM, 11 November 4874. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 13 November, des namiddags ten half twee ure, eene openbare verga dering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijnIngekomen stukken waar onder liet rapport der Gascommissie omtrent de nadeelige werking der gasfabriek in 1873, dat ter visie is gelegd. Herstemming over volgn. 76 der gemeente-begrooting voor 1875. Deliberatie overDe rekening der Gas fabriek over 1873 en rapport der financieele commissie; staat van oninvorderbare posten op de plaatsel. directe belasting over 1873rekening beht ;r fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis over i873; adres van L. Kok, om vergunning tot het maken van een afdak en rapporten daartoe betrekkelijkadres bestuur stea rine kaarsenfabriek uApollo", om afstand in huur van grond aan het Oosterliavenhoofdadies B. G. Fliehe en A. Stolk, om uitstel betaling der koopsom van grond; adres E. D. van Wijngaarden, om ontslag als opzichter der gemeentewerkenadres van commissarissen der zangschool om gebruik van een lokaal boven de Koop mansbeurs missive van den heer Fynje, betreffende de voldoening zijner declaratie. En verdere voorstellen en medededeelingen. Blijkens het verslag van de handelingen der alge- meene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap, gehouden te Amsterdam .op den 13 Augustus jl., bedraagt in de afdeeling Schiedam het getal leden 39, begunstigers 84, zijnde 7 meer dan 't vorig jaarhet bedrag der con tributie f 314.82, zijnde f 4.82'minder dan't vorige jaar; het getal der bijbels en testamenten uit het hoofddepot ontvangen is 444, zijnde 258 meer dan 't vorige jaar. Heden middag, omstreeks half twee ure, werd in de Buitenhaven alhier opgehaald het lijk van een matroos van het Noordsche jachtschip Dram, die sedert gisteren avond vermist werd. Heden morgen nog niet aan boord van zijn schip teruggekeerd zijnde, kwam men op de gedachte dat hij door de duisternis misleid in het water kon gevallen zijn, welk vermoeden spoedig werd beves tigd, naardien een sjouwerman, eenige oogenblikkeu nadat men met visschen een aanvang had gemaakt, het lijk met een dregge ophaalde, dat terstond naar den Stads- metsehverf is vervoerd. Bij Koninklijk besluit is aan mr. J. II. Geertsema Cz., afgetreden Miuister van Binueulandsche Zaken, met in standhouding van het hem reeds verleende pensioen ad f516 'sjaars, een tweede pensioen toegelegd ten be drage van f 2429 's janrs. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt op sporing en aanhouding van twee vreemde zeelieden, waar schijnlijk Italianen, van welke één oud 30jaren, die ver dacht worden van eenen aldaar in den vroegen morgen van Zaterdag 7 Novemver jl. gepleegden manslag. Volgens de Pr. Nbr. Ct. is mr. A. F. X. Luyben, kantonrechter te 'sBosch en lid der Tweede Kamer, benoemd tot burgemeester van 's Hertogenbosch. ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1.00iedere regel meer 0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De onthulling van het monument te Ginneken zal op 30 dezer plaats hebben. Dezer dagen ontving het N. v. d. D. een bankbiljet van honderd guldon, om te strekkeu, als begin vnn eene inschrijving tot het door Amsterdam aaubieden vaneen eeresabel aan genei aal van Swietenmocht echter dit idee door gebrek aan deelneming niet verwezenlijkt kunnen worden, dan moesten deze honderd gulden voor de ge wonden en zieken bij Atsjin bestemd worden. Naar aan leiding van het inzenden van bovengenoemd bedrag ont vangt genoemd blad aanbiedingen van giften, indien zieii een commissie wi! vormen tot het voorgestelde doel. Thans lezen wij in liet no. van heden omtrent deze zaak het volgende: Het denkbeeld om generaal van Swieten een eere sabel te geven, vond weerklank, niet alleen in Amsterdam, maar ook elders. Blijken van instemming met dit denk beeld, gewerden ons uit alle oorden des lands. Er waren er bereid zich tot een commissie te vormen om dat doel te bevorderen, doch wij ontvingen een schrijven van den geëerdon generaal, waarin hij ons verzoekt mede te deelen, dat hij, hoewel dankbaar voor het geopperde denkbeeld, het toch niet gaarne tot uitvoering zou zien komen. De generaal schrijft ous o. a.: »Nu ik van veie zijden de betuiging ontvang, dat de kern der natie niet deelt en ook. niet gedeeld heeft in de afkeuring die over myn militair- en staatkuudig be leid is uitgesproken, waarschijnlijk omdat meu te haastig geloof heeft geslagen aan de valsche voorstel lingen van onkundigen of ouverstandigen, of wel omdat men óók maatregelen van dwang huldigde, die ik echter strijdig acht met onze bestemming om in den Indischen Archipel slechts door den invloed der beschaving en ons zedelijk overwicht werkzaam te zijn, en schadelijk voor het oogmerk dat wij in Atsjin willen bereiken, nu heb ik zoo veel voldoening en gevoel ik mij zoo gelukkig de pressie van andersdenkenden te hebben weerstaan, dat de verwezenlijking van het denkbeeld van den ge- achten schrij ver van den aan u gerichten brief mij dat genot bederven zoude." Met het oog op dezen wensch,'vinden wij geen vrijheid het denkbeeld verder te ondersteunen; dit is ook de reden waarom wij de over dit onderwerp aan ons gerichte brieven nu onbeantwoord kunnen laten. De door ons ontvangen f 100 zullen wyingevolge den wenscli van den inzender, overmaken voor de gé- wonden en zieken bij Atsjin. «EMEWGIIiIS BBMCKTffiM, Ten aanzien van den moord, op de Oostenryksche Nordbahn gepleegd, waarvan wy in een vorig nommer melding maakten, wordt nader uit Prerau bericht, dat de vermoedelijke moordenaar, die volgens verklaring van den hoofdconducteur in dezelfde coupé als het slacht offer gezeten was| te Prossnitz gearresteerd zou zyn. De gearresteerde is zekere Freund,uit Trentschin in Hongary e. Een huwelijk in de lucht. Het volksblad van Cincin nati van denl7den October bevat de volgende advertentie: slloog in de lucht! Een huwelijk boven de wolken 1 Het eerste groote huwelijk in den mammouth-luchtballon van P.T. Barnum, die Zaterdagavond uit het groote romeinsche circus zal opstijgen. De reizigers zijn miss Mary G. Walch, bruid, mr. Charles M. Galton, bruidegom, mis3 Annie Yates, bruidszuster, mr. "W. Claup, de vriend van den bruidegom, rev. II. R. Jeffries, predikant en Donaldson, luchtreiziger." Een huwelijk in de lucht, men denkt wellicht dat de ge- heele zaak eene aardigheid is en niets meer. En toch heefl werkelijk de geannonceerde splechtigheid" plaats gehad. Het bruidspaar is werkelyk volgens den gebruikelijken vonn boven lucht en wolken getrouwd. Heer Barnum zorgde voor het uitzet. De korf van den ballon was met bloemen en vlaggen versierd en een kostbaar tapyt bedekte den bodem. De predikant, die de jongelui inzegende, is leeraar bij de swedenburgsche gemeente te Pittsburg. De ceremonie was geëindigd op eene hoogte van 6000 voet en rev. Jeffries wenschte, dat de jonggetrouwden altijd zoover boven de aardsche ellende mochten verheven blijven 1 Ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Philadelphia, in 1876, zal aldaar oen wereldschaakwed- stryd worden gehouden, met 20,000 doll, als eerste prys. Pryten en preniien van 100 en d a ar b oven Ito Kl. 2e Trekk, 10 Nov. No. 686 f20000. Nos. 559, 4610, 15758, 20156 ieder f 1000.— No. 18800 f 400. No. 14791 f 200. - Nos 3916, 13629, 16426, 17643 ieder f 100. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren:*8 November. Godefridus Johannes Maria, zoon van T. J. Zoetmulder en A. T. Smits, Nieuwe Haven.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1