Zaterdag 14 November. M 3515. BUjTEWUHDSCHE 8EBICHTEM. ^SIHMEHLAMDSCHE BERiCHTEH. STEDELIJK «IEÜWS. A°. 1874. 286™ S T A A T S L 0 T E II IJ. makktprijzkn AAN IJK bkurs tk soiiihdam,; van den 13 November 1874. Z E E T IJ D I N G E N. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drie Mimdpn Franco per Port, dunr hot geheelc ftijk (Brieven Franco.} ADVBftTENTIEN: Pnjs- van 1 tot 10 jgftime regels 1.00iedere regel meer ƒ0.10) Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Spanje, Eono depêche van de Carlistische zijde n.eidt: sGislereu morgen heeft Lorna liet vuur op al onze 1 position over eene uitgestrektheid van drie uren geopend. Hij heeft onze linie bij San Marcos doorgebroken, maar 1 een aanval van onzen rechtervleugel in zijn linkerflank heeft hem genoodzaakt achterwaarts te trekken. Aan beide zijden zijn de verliezen belangrijk. Don Carlos en Elio hebben zich terstond naar het slagveld begeven. Men verzekert dat er sedert den 9 tusschen Oyarzun en Renteria hevig gevochten wordt. Te San Sebastian ontscheepte regeeringstroepen pogen de Carlisten van hunne basis van operation af te snijden om hen over de Fransche grenzen te dringen of hen tot het neder- leggen dor wapenen te noodzaken. Het resultaat van den strijd is nog niet bekend. De bezettingen van Bilbao "Vittoria en Irun zijn gereed om de beweging te onder steunen. De troepen van den generaal Laserne hebben de Carlistische positiiin ingenomen. De genoemde gene raal is te Irun aangekomen. De Carlisten zijn ge slagen; zij hebben het beleg van Irun moeten opbreken en zijn met don Carlos naar het gebergte gevlucht. Het gevecht was zeer bloedig; de regeeringstroepen hebben 200 gekwetsten, Lorna heeft Oyarzun bezet en Laserna staat te Larcambuvo. j Dultschlaiid. Bismaick is den 11 dezer te Berlijn aangekomen. liet Munstersche hof van appèl behandelde ia tweede instantie de processen tegen de "Westfaalsche adellijke dames wegens beleediging van bet Kreisgericht bij gelegenheid van de overhandiging der adressen aan den bisschop te Munster. liet gerechtshof bevestigde het in eerste instantie gevelde vonnis, waarbij giavin Nesselrode Reichenstein tot 200 timier boete, subsidiair zes weken gevangenisstraf en de dei tig overige dames tot 100 thaler boete en subsidiair drie weken gevangenisstraf werden veroordeeld. Volgens de Börsenzeiiung werd eergisteren aan graaf Arnim de akte van aanklacht tegen hem over handigd, De verwijde! ing van officieele stukken is het eenige punt van aanklacht. In Saksen-Coburg is thans een nieuwe schoolwet uitgevaardigd, grootendeels van gelijke liberale strekking als die in Saksen-Wei mar, doch met strengere afscheiding tusschen kerk en school. Frankrijk. De republikeinsche bladen beginnen nu te spreken van den indruk, dien de laatste verkiezingen voor de Nationale Vergadering op Europa gemaakt hebben. Men begiijpt hieruit dat er niet veel nieuws is; de kranten herhalen wat reeds over de verkiezingen is gezegd, of spreken over den aanstaanden parlementairen veldtocht, waurvan als gewoonlijk het slot is, dat men niet weet hoe 't gaan moet. 't Is waarlijk niet te verwonderen Zwitserland. De Staatsraad heeft zich in beginsel voor de invoering van het verplichte burgerlijke huwelijk verklaard. Italic. Daily News meldt, onder dagteekening van 6 dezer uit Rome, dat de Paus dien ochtend een flauwte heeft gehad op 't oogenblik dat hij oen deputatie ontving, maar dat 's Pausen toestand geen ernstige bezorgdheid inboezemt. Engeland. De werkstaking der mijnwerkers van Wigan in Lancashire is geëindigd; het loon is voorloopig met tien pCt, verminderd; het werk zou heden worden hervat. Amerika. De republiek Venezuela is er nu ook toe overgegaan om haren zaakgelastigde b\j het Vaticaan terug te roepen. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 12 November. Het grootste deel der zitting van heden is gewijd ge weest aan de discussie der afdeeliugen Oorlog en Marine der Indische Begrooting. De heer Nierstrasz leverde een scherpe crltiek der eerste en tweede expeditie en gaf een treurig tafereel over den toestand der krijgsmacht in Indie. Hij beweerde dat ai zijn vroegere voorspellingen zijn bewaarheid, en spoorde aan tot versterkingen en rehabilitatie van den kolonel vanDaalen. Dit laatste werd door den heer Storm van 's Gravesaudo beaamd, terwijl de heer Rutgers van Rozenburg op verbetering van het lot der mindere officieren aandrong. Ook de beerFabius drong aan op wegneming der grieven bij het leger in Indie, ter wijl de beer Ciemers constateerde dat de tijd nog niet gekomen was om over de eerste of tweede expeditie te oor- deelen. De Minister, dit laatste beamende, deelde niet de donkere beschouwingen van den heer Nierstrasz en plaatste zich, met betrekking tot wat gebeurd was, op een onzijdig standpunt. Onze krijgsmacht werd behoorlijk aangevuld. Later antwoordde hij nog aan den heer Niei stras/, dat de voorwaarde zijner optreding als* Minister is geweest, dat hij niet verantwoordelijk was voov wat daaiaan anterieur was. Onze vlag is in Atsjin geplant oil zal krachtig gehand haafd worden. Ons leger is vol energie en toewijding, en hij weersprak met nadruk de pessimistische beschouwingen van den lieer Nierstrasz Nadat de ardcel'mg Marine mede wat afgehandeld, werd hoofdstuk 2 der Indische Begroe ting (uitgaven in Indie ad f 98 780.00) aangenomen met 62 tegen 2 slem men. De discussie over hoofdstuk 1 (uitga ven in Nederland) is aangevangen. "I--—- SCHIEDAM, 13 November 1874. Op het twaalftal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente te Leeuwarden komt o. a. voor de heet C. de AVilde, predikant bij dicgemeentealhier. Van Atsjin zijn de berichten via Padang tot en met 29 Sept. 11. 7,e behelzen weinig belangrijks. Het openkap- pon van het terrein aan zu'ulcr- en oosterface kostte ons 27 gewonden, waaronder de 2e luit. J. J. G. 't Sas. Gezond heidstoestand statiounair, vijf gevallen van cholera, waar onder 4 met doodolijkon afloop, hadden plaats gehad. De laatste berichten vau Atsjin loepen tot 2 dezer en luiden als volgt: De vei storking van Langkroek is op 28 Sept. 11. genomen en bezet. Wij bekwamen slechts 2 gewonden. De vijand werd verrasten vlugtte. De ziektetoestand w.tsslationnair. In Langkroek en f.ampoeloe werden bovendien onder oveiste Wiegand nog 8 bantings genomen. Wij veroverden daarbij 11 vuurmonden Terwijl de vijand 4 gesneuvelden eu 1 gewonde bekwam, kregeu wij 2 gewonden. De bezetting van Lampoeloe isiugoiukt. In de vorige week waien er '12 gevallen van choleia, waarvan'1 hei - stelde en 9 bezweken Bij liet openkappen van het terrein bekwamen wij 9 gewonden. De 2Vr. Qor. Ct. bevat een particulier schrijven uit Atsjin, waai in een ooggetuige bet volgende zeer opmer kelijke feit releveert: Den 28 Juli jl., na de aankomst van een versch gedeelte troepen uit Java, werd de kompagnie van kapitein X aan gewezen, om zekere banting te gaan bestormen. De korn paguie bestoud voor bet grootste gedeelte uit jonge, onge oefende soldaten, die ter nauwernood het geweer kondén hanteeren. Kapitein X rukt voorwaarts, de vijand ont- vaugt hem met een lievig geweervuur; zijn troep raakt uiteen en dreigt op de vlucht te slaan. De kommandant doet al wat in zijn vermogen is zijne ondei hebbenden tot slaan te brongen: hij roept, schreeuwt, verwondt zelfs ver- scbeidenen hunner, maar te vergeefs. De stormaanval is mislukt en kapitein X genoodzaakt in allerijl de wijk te nemen. Majoor Romswinckel, bijgenaamd »de vechtmajoor," ziet dit, snelt de vluchtende kompagnie tegemoet, en laat bedaard retii eeren en verzamelen blazen. sMaunen," spreekt hij hen toe, »dat vuur van den vijand beteekent niets, weest volkomen gerust, maar toch zal ik u voor uw ongehooi zaam gedrag straffen. Kapitein X begeef u met uw kompagnie tot op 300 pas van de benting. Ik zal volgen." liet bevel wordt ten uitvoer gebracht. Op de aangewe zen plaats gekomen, kommandeeit majoor Roinsvviuclcel: Rechtsomkeci l balt de troep stond dus met den rug naar den vijand, die geen munitie spaarde en een geweldi gen kogelregen afzond. Kapitein," zeide majoor R., skommandeer de handgre pen." Dood bedaard, evenals of men op het excercitieveld was, klonk thans: Presenteer 't geweer! op schouder 't ge weer, enz. Toen dit lang genoeg geduurd had, en versclieidenen er reeds in het zand beten, vraagde majoor R. aan de kom pagnie dWelnu mannen, wat bevalt u beter, met den rug naar den vijand of met het front?" En algemeen klonk het: uFront, majoor! front." sDan voorwaarts kapitein, en de benting genomen!" En met den gewonen pas rukt de compagnie vooruit en stormt als ervaren gediende soldaten. Ook in den Haag heeft eend vergadering van inge zetenen, die pogingen wenscheu aan te wenden omgoed- kooper vlcesch te bekomen, plaats gehad. Er is eene com missie benoemd tot het ontwerpen van ceil plan in den geest vau liet stelsel te Utrecht in practijk gebincht, waarbij men een gevestigden slager voorschot en klandizie heeft bezorgd, ouder voorwaarde dat hij in overleg met een bestuur van deelnemers de prijzen zal vaststellen, en bet vleesch aan keuring zal laten ondei werpen. Dinsdagavond trad tnej M. Krusernan in Frascati op voor een vijftigtal toehoorders, om hare aangekondigde satii e over kunst en kritiek te lezen. Iu een gedialogiseerd verhaal waarin meester Kritiek, de Kunst, een schilder, een dicht' r, een beeldhouwer, een tooneelspeelster. een danseres, een operazangeres optraden, betoogde mej. Mina Krusernan: 1 dat de kritiek waaronder zij speciaal de dagbladkritiek scheen te verstaan veil is; waar het mannen betreft voor geld, waar het vrouwen aangaat »vm,r zoenen." (sic); 2. dat niemand recht heeft kritiek uit te oefenen, tenzij hij vooraf heeft getoond zelf iets beiers te kunnen leveren. Met eene opwekking, die de Kunst tot de verschillende jonge kunstenaren richt, om zich toch niet aan kritiek te storen, maar zich op het publiek te beroepen, eindigde deze historie. (ZZW.) Op de buitenplaats Oostbroek, gemeente de Bilt, is een aardappelplant gegroeid, die ïuim '250 eetbare aard appels opgebracht heeft. Uit Deventer schrijft men: De 'mkoopeu van aardap pelen ten behoeve der fabrieken hebben opgehouden, De overvloed van dit product is nog buitengewoon groot, niettegenstaande sommige landbouwers het reeds tot vee voeder bezigen. Deze willen voor de tegenwoordige prijzen niet verkoopen, zoodat er eene menigte in den grond worden geborgen, in de hoop er in liet voorjaar liooge prijzen voor te kunnen ontvaugen. Het blijkt echter dat de aardappelen voor veevoeder niet voordeelig zijn, wijl zij geen voedsel genoeg bevatten. «EJIENGME HEHICllTEV. Ongeveer een vijfde gedeelte van Kroonstad is door een vreesdij ken brand verwoest Teolfuren inden avond in een paiticidier buis, naar men zegt door 't springen van de petroleumlamp, ontstaan, breidde het vuur zich ten gevolge van een hevigen storm zoo snel uit, dat te middernacht reeds vier groote straten benevens de kleinere zijstraten in vlammen stonden. De bluscitniiddelen, waarover de stad en de marine beschikken, waren onvoldoende, temeer daar de sterke wind vonken en brandende voorwerpen naar bet midden der stad joeg, die aldaar telkens op nieuw brand deden ontstaan. Er werd naar Petersburg getelegi a- feerd, doch do brigades pompieis hebben dengauschen nacht mei Iiuuue spuiten te Orauienbaum moeten wachten, daar de storm zoo hevig was, dat zij niet over zee naar Kroonstad gebiacht konden worden. Maandag morgen was mei. den bi and in zooverre meester, dat hij binnen een be paalden omtrek beperkt was. Daar binnen echter woedden de vlammen nog hevig en de gloed was zoo sterk, dat de biaudweerpnmaclitig was het vuur te blusschen, Wat bin nen dien kring ligt, achtte men dan ook geheel verloren. Onder de vernielde gebouwen zijn o a. het graanmagaziju vau de talrijke land- en zeetroepen, in Kroonstad in garni zoen, de kerk St -Wladimir, welker groote klok geheel is gesmolten, twee kapellen, '119 woonhuizen en 50 maga zijnen. De meeste particuliere huizen waren verzekerd, te zamen voor 480,000 roebels. Er zijn vier menseheu oingekomeu. Gebrek aan water was de oorzaak dat het zoo moeilijk viel den brand meester te worden. De schade wordt voorloopig op 4 miilioen roebels geschat. I De llougaarsche honved-luitenant heeft de bekende weddingschap gewonuen; hij heeft zonder van* paard te verwisselen in 14 dagen de reis van Weenen naar Parijs I gemaakt. De weg bedraagt 1200 kilom. of80ki!om. per dag. De stoute ruiter kwam met zijn sterk ros den kwartier voor den tijd aan; bij zou er vroeger zijn geweest, indien zijn paard onderweg niet dooi' een ander paard was ge wond. ZubowiLz zoo heet de Hongaarontving be halve de onkosten der reis, de prijs der weddingschap, 10,000 fr. Er was voor 100,000 fr, op hein gewed. Piijitn en prentten van f 100 en daarboven. II Ki„ - 4e Tiekk, 12 Nov. - No. 9567 f 1500. BURGERLIJKE STAND. Overleden 11 November. Johannes Vincentsen, oud 26 jaren, in deze gemeente. 12. Alida Kooij, oud 14 maanden, Oude Kerkhof. Wegge: per 2100 kilo Pernau f228 Ct. Gerst: per 1950 kilo Libau f222 Ct., f224 6/w, dito f222 6,w. SSotttwlfn: f 15 per liectol. Ct. Jenever: Amsterd. Pioef, f 19 a f 19'/2 pei het-- tolitcr Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.80 per ketel. Bij <le Scliiedamsclie Spoeling- Wreenigingf 1.70 p. k. fltEDKIUKSUA VEN. 2 Nov. Verttol.ken, llrödrencs Minde, k. Minor, ii. Schiedam. 1)1 GA. 11 Nov. PerfroUen,-Hoela, (st.) k.n, Schiedam. 1 KOPENHAGEN 0 Nov Gepasseerd, Sylplmlcn, k. Nielsen, v Libau n. Schiedam. ELSENEUIt 9 Nov. Gepasseerd, Danliig, k. Walt, v. Uh.iu n. Schiedam" KLEVER. 28 Oct. Do Alfort, k. Nieman, v. Koningsbergen n. Schiedam, is alhier met verlies van deklast binncngcloopen. •o i

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1