toMjat daplilts, oltpanM Dinslais. Maandag 16 November. A". 1874. M 3316. BUITEHLflHDSSHE BERICHTEN. B1MMEHLAMDSCHE BERICHTEW. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Uric Miniuleii Franco per Post, door het freliet'lc llijk f 1.85. S.50. (Brieven Franco.) Frankrijk. Onder de geruchten die dezer dagen de rondte doen, behoort ook dit, dat de heereu deBroglie en de Fourtou binnenkort tot de zaken zullen terugkeeren. Daarvoor zou de minister Decazes opgeofferd worden en met hem zou dau tegelijkertijd de laatste kans. om de ge matigde elementen der beide centrums te vereenigen, in rook verdwijnen. De Bonapartisteu worden stoutmoediger en aanmati- gender dan immer. Eergisteren hebben zij bij generaal Fieury eene bijeenkomst gehouden en daarin, volgens den Bien publichet programma vastgesteld voor liet aan staande feest vau de ex-keizerin, en tevens de maatregelen vastgesteld die genomen zullen worden om aan deze kleine manifestatie de grootst mogelijke openbaarheid te geven. Velen hunner, waaronder ook afgevaardigden ter nationale veigadering, zullen te Clnslehuist een bezoek brengen. Berichten uit Hendaye van 1 i dezer luiden: Heden heeft het gehecle leger eene beweging uitgevoerd van Re iloria naar Iiun. De generaal Loma, die den lechter- vleugol aanvoerde, vermeesterde met de bajonet de hoogten, welke de twee gewichtigste wegen beheerschen, De-generaal Portillo, op den linkervleugel, marcheerde over den borg Jaizabel en bemachtigde de versterkingen bij Gauchuzquiela in den pas naar het dal der Bidassoa, waarop de Gas listen aftrokken zonder verder tegenstand te bieden. De kanonnen der Carlisten verlaten Iruu. Het gros der Carlisten heeft den weg naar Navarra inge slagen. Men meldt uit Bayonne dat Loma in den avond van den 'Mdcn li un is binnengerukt, terwijl Laserna met de hoofdmacht naar Vei a getrokken is en de kruitfabriek der Carlisten nabij die stad vernield heeft. De regeerings- troepen, die de Carlisten vervolgen, hebben op hunnen weg alle huizen vernield. liet Carlistische leger schijnt tusschen Vera en Lesaca geconcentreerd te zijnde re- geeringstroepen rukken in die richting op. Spanje. Nadere berichten doen hel verslaan van de Carlisten voor Irun als zeer belangrijk voorkomen, en geven meer aan hoe groot het échec is, dat de Carlisten geleden hebben. Hunne benden zijn van den berg San- Marco op den weg naar Vera teruggeworpen, en generaai Laserna beschouwt zijne overwinning als zoozeer beslis send, dat hij als zijn plan te kennen gegeven heeft den 13 dezer de stad Irun weder te verlaten en naar de Ebro-vallei terug te keeren, De berichten aangaande de aanwezigheid van don Carlos op Fransch grondgebied berusten op persoonlijke overtuiging van den Spaanschen consul te Bayonne. Deze houdt zich bezig met het vei zamelen van bewijzen voor zijne bewering. Men vermoedt dat don Corlos een samen komst met don Alfonso gezocht heeft, welke laatste dus nog niet in Oostenrijk zou wezen. Officieele berichten van de Carlistische zijde uit Cataionio wederleggen de tijding dat don Alfouso door don Carlos met een diploma tieke zending belast zou wezen. Dultscliland. De Vossische Zeit. bevat het vol gende berichtDe gevangenneming van graaf von Arnim op den 12 dezer is gebaseerd op dezelfde paragrafen van het strafwetboek als vroeger. Op verklaring der genees kundigen is echter van de gevangenhouding van den graaf voorloopig afgezien en daarentegen bevolen, dezen in zijne woning te bewaken. Naar men zegt heeft deze tweede ar restatie plaats gehad, omdat de graaf na uit het ziekenhuis ontslagen te zyn gewichtige documenten aan derden heeft voorgelegd. Luxemburg. In de troonrede, waarmede prins Hendrik der Nederlanden Dinsdag jl. de zitting der Luxemburgsche Kamer heeft geopend, wordt o. a. gecon stateerd, dat de betrekkingen met de vreemde mogend heden recht gaven om aan te nemen, dat de onafhankelijk heid van het groothertogdom overal wordt beschouwd als bekrachtigd door het openbaar recht, alsmede dat de financieële toestand van Luxemburg sedert de vorige zit ting gunstiger is geworden. Voorts verklaart de prins daarin, dat deslooping der vestingwerken, krachtens het tractaat van II Mei 1867, wordt voortgezet, en dat het onderwijs in het groothertogdom op breede schaal georga niseerd en de openbaie school voor allen toegankelijk ge maakt is, enz. l)e heer Blocbausen is tot voorzitter en de heer Fohr tot onder-voorzitter dier Kamer gekozen. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 November. In de zitting van heden is de behandeling der Indische begrooting voortgezet. Een langdurig en gewichtig debat is gevoerd over het amendement van don heer de Roo van Alderwerelt, tot herstel van den post van f300,000 tot oprichting eener Indische brigade, waartoe de beide ka mers vroeger besloten hadden. De Minister bestreed het herhaaldelijk in begiusel en toepassing. De heer Storm van 's Gravesande was er ook sterk tegen. De hoeren Stiel tjes, ran Zuylen en Miramlolle daai entegen voor, de laatste ook uit een constitutioneel oogpunt, cu met liet oog op de differentie voor de uitspraken der wetgevende macht. De heer Niei stras/, stelde voor den post voor die brigade voor memorie uit te trekken. De Minister bestreed bot amende ment nader. De omstandigheden en 's lands belang verzet ten zich om de zaak reeds dadelijk tot uilvoering te bi en- gen. Van inconstitutionaliteit kan geen sprake zijn. Ilij wil later op de zaak tei ugkomen, en hij heelt den post niet voor memoiie uitgetiokken, omdat hij in beginsel tegen zulke posten is, maar laat de beslissing aan de Kamer over. Meent de Kamer echter het amendement van den heer de Roo te moeten aannemen, dan zou de Minister verplicht zijn dat besluit schoon tegen zijn wensch uit te voe len Na laugdurige wooidenwisseiing, waai aan de heeren van Nispi-n, de Roo, Kappeyne van de Coppello, Nierstrasz, van Ziuuicq Bergmaun, de Voorzitter, Veilseijen, van Hou ten en Messchert van Volleulioven deelnamen, meestal loopende over den voorrang der amendementen, is ten slotte het sub-amendement van den heer Nieistrasz, orn den post voor de Judisehe bi igade als memorie-post uit te ti ekken, aangenomen met 38 tegen 34 stommen, waardoor het amendement van den lieer de roo kwam te vervallen. Daarna is hoofdstuk I (uitgaven in Nedei land) aangenomen mot algeineone stemmen, zoomede de beide wetten op de middelen. Tegen morgen zijn verschillende kleine wetten aau de orde. SCHIEDAM, 14 November 1874. In de gisteren gehouden Vergadering van den Gemeen teraad alhier, zijn 1. de notulen van het verhandelde in de zitting van Donderdag 29 October 11. gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen eene resolutie van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van een raadsbesluit tot af- en over schrijving op de gemeentebegrooting van 1874. Aange nomen voor kennisgeving. 3. Idem, een outwerp-besluit tot af-en overschrijving op gemelde begrooting. Aangehouden en ter inzage gelegd. 4. Idem, eene missive van de beambten ter gemeente secretarie, houdende dankbetuiging voor de hun toege kende verhooging van jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. 5 Idem, erne missive van den sluiswachter N. van der Sluis, van gelijke strekking. Als voren. 6 Idem, een adies van A. Kooijman, om verhooging van jaarwedde ais klerk bij het bevolking-bureau. Aange houden en ter inzage gelegd. 7. Idem, eeu adres van G-. Moulfoort, 2de klerk ter ge meente-thesaurie, van gelijke strekking. -Als voren. 8. Idem. een adres van C. van Ameyde, orn verlenging der huur van het pad langs den Fraukelandschen dijk, voor lynbaan. Als voren. 9. Idem, een adres van W. de Jongh, houdende verzoek om ontslag als kassier der Bank van Lecning tegen 1 Dec. c. k.. ter zake zijner benoeming tot kassier der Bank van Leening te Leiden. Als voren 10. In heistemming gebracht zijnde het voorstel van don heerL W. Jansen, om vnlgit. 70 der gemeentebegroo ting voor 1875 voor memorie uit te ti ekken, is dat voorstel met 9 tegen 6 stemmen verwoi pen. Foor dat voorstel hebben gestemd de heeren: Melcliers, .1. L. J. Jansen, J. B. "Nolet, L. W. Jansen, van der Drift en J. F. Legner. 11. Aan de orde zijnde de rekening van de gasfabriek over 1873, en het rapport der Gascommissie tot toelich ting van het nadeelig resultaat over 1873, is, na zeer langdurige beraadslaging, met 10 tegen 2 stemmen beslo ten deze zaak alsnog aan te houden tot een volgende ver gadering, in afwachting van nadere inlichtingen; hebbende de heeren Melcliers, Vrijland eu Zoetmulder, als leden der Gascommissie, zich ten deze buiten stemming gehouden. Tegen stemden de heerenRoelants en ICerdel. 12. De staat van oninvorderbnre posten op de plaatse' lijke directe belasting over '1873, tot een bedrag van f79450, zonder beraadslaging, met algemeene stemmen goedgekeurd. 13., Idem de rekening van het beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis ovei"1873, in ontvangst op f2970.55, in uitgaaf op f2913.25, eu alzoo sluitende met een goed slot van f57.30. •14. Aan L. Kok tot wederopzegging vergunning ver leend tot het maken vau een afdak over een stadsheul op zijn eifin hetBagynhof, en zulks met algemeene stem men. 15. Op gelijke wijze, tot wederopzegging ten langste voor den tijd van drie jaren, tegen 50 cent 'sjaars per centiare, aan liet Bestuur van do Steariue-kaarsenfabriek Apollo in huur afgestaan een gedeelte van den opgehoog de» grond aan het Oosterhavenhoofd. 16. Op het adres van B. G. Fliche en A. Stolk om uitstel van betaling vau den aan hen afgestanen grond, na beraad slaging, aangenomen met 13 tegen 2 stemmen liet voorstel van den heer Vrijland (ondersteund door de heeren L. W. Jansen en J. B. Nolet) om dat uitstel te verleenea tot 15 ADVBBTENTIBJN: Prijs vjii 1 lui 10 cewuiie rcgols f 1 00iedere regel moer ƒ0.10; Voor tlcu wei kenden stuud en vuur weldadigheid, de helft van den prijs. rmjmMMwwïiülai Februari e. k. Tegen stemden de heeren J. A. Nolet Wz. cn Roelants. 17. Met algemeene stemmen aan E. D. van Wijngaar den, op zij n vei zoek, eervol ontslag verleend als opzichter tU>" gemeentewerken met l December e. k. 18. Na langdmige beraadslaging over het adres van Commissarissen der Zangschool om het gebruik te erlan gen van een lokaal boven de Beurs, met 8 tegen 7 stemmen aangenomen het voorstel van den lieer J. B. Nolet (onder steund door de heeren Roelants en Kei-dol) om dea huur prijs te bepalen op f'100 per jaar. Tegen stemden de heeren: Knappert, Rjjnbende, Loncq, J. L. J. Jansen, van der Schalk, J. A. Nolet Wz. en J. F. Legner Door de aan neming hiervan-kwamen te vervallen de voorstellen van den heer J. L. J. Jansen om den huurprijs op f75, en van den lieer Kuappert om dien op f52 per jaar te bepalen. 19. Naar aanleiding der missive van don beer Fynje betreffende de voldoening zijner rekeniug, insgelijks na langdurige beraadslaging ten slotte met 8 tegen 7 stem men aangenomen het voorstel van den Voorzitter om die rekening uit het daai toe verleende krediet ten bedrage van f2000, te voldoen, en voorts aan Burgemeester en Wethouders op te dragen den lieer Fynje uit te noodigon zich te willen belasten met het opmaken der vereischte stukken betreffende de dooigraving van de Westerhaven, zoo als die door den Raad wordt bedoeld. Voor stemden de heeren: Knappert, Loncq, Vrijland, van der Schalk, J. A. Nolet Wz., Roelants, Kerdel en Zoetmulder. Tegen, de heeren: Rijnbende, Melcliers, J. L. J. Jansen, J. B, Nolet, L. W. Jansen, van der Drift en J. F. Legner. Afwezig waren de heeren J. Lechner en Ris. 20. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, om hen ook voor het volgende jaar te "machtigen tot toekenning van het recht van afslag aan de zeevischmarkt, met vrijlating om dit aau den tegen woordigen afslager daa wel aan een ander op te dragen. Waarna de vergadering door den Voorzitter is gesloten. Door het Kiescollege der Hervormde gemeente is gisteren tot ouderling herbenoemd, de heer J. de Kroes eu benoemd de heer J. Fontijne, in plaats van den heer W Hook, naar elders vertrokken. Als diaken werd nerbe- noemd de heer J. ftloos en benoemd de héér W. Krabben dam, in plaats van den heer J. Fontijne, tot ouierling benoemd. Tot regentessen van het Weeshuis der Hervormden alhier zijn benoemd: Mevr. de Wed. Dr. A. Maas van Lutsenburg en Mevr. de Wed. B. van Pelt Knappert en zulks in plaats van Mevr. M. Loopuyt van Zwijndrcgt en Mevr. J. J. E. Pigeaud Dermout, die beiden voor deze betrekking hebben bedankt. Heden morgen is door de gladheid aau de Buiten- haven alhier, in de nabyheid van den aschstaal, een paard met een met zand beladen kar in liet water gestort. Door oogeublikkelijk verleende hulp is liet mogen gelukken het paard, door het afsnijden der strengen, van de kar los te maken en het aan de overzijde van de haven, aan de stads- metsehverf, op den wal te halen zonder dat het noemens waardig letsel schijnt bekomen te hebben. Morgen zal het 50 jaren geleden zyn, dat de eerste godsdienstoefening werd gehouden in de R. C. kerk aan de Lange Haven, waarvan den 7 Maart 1822 de eerste steeu werd gelegd, en die den 15 November 1847 door Mons. Joannes Zwijsen, toenmaals bisschop van öerra, i. p, i. administrator apostoliek van hét voormalig bisdom van 's Bosch, vice-superior der Hollandschezending, plechtig werd geconsacreerd aan den II. Joannes den Dooper. Onze R. Catholieke stadgenooten zullen dezen dag feestelijk her denken. Des voormiddags zal eene Ponteficale mis worden gecelebreerd door Mons. vau Ewijk, Bisschop van Camaca i. p. i. vie. apost. van Curacao, neef van wijlen dea eerw. heer V. J, A. van Ewijk, in leven pastoor van die kerk; ter wijl het zangkoor de vocale mis van Julius Otto zal uit voeren. Aan den avond van den feestdag zal te 6 uren een plechtig lof worden gehouden, waarbij door onzen vroe- geren stadgenoot, de eerw. pater V. J: de Groot, een feest rede zal worden uitgesproken. Het schoone kerkgebouw zal te dezer gelegenheid recht feestelijk getooid zijn. Maandag en de beide volgende dagen zal een tridium worden gevierd in de kerk van den H. Joannes den Dooper, ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van den beroemden keikleeraar Thomas van Aquino. De plechtige diensten zullen worden gehouden Maaudag, Dinsdag en Woensdag, op ieder dezer dagen des mor gens te 9 uren, door: de eerw. heer P. J. van Leeuwen, pastoor van de O. L. "V. Kerk alhier, Mons. Bongterts, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, deken'van Rot terdam, pastoor te Kralingen en onzen vroegeren stad genoot den hoog eerw. pater Tielens, Provinciaal der Orde, te Utrecht. De predicatiën zullen Maandag, Dinsdag en "Woensdag telkens des avonds te 7 uren gehouden worden doof" den Eerw. pater Redemptorist van Bergen te 's Bosch"

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1