Woensdag 18 November. Is, m A1874. M 3517. SUiTEgUWDSGHE BERICHTEN. BIMEÏBLANDSGHE BERICHTEN. CD 11 RANT. ABONNEMENT-, Abonnementsprijsper itrie MjuiiiIcii1,85. Franco per Poit, dour hel pphpolp Itijk8.50. (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIENs Prijs van 1 tut 10 gewone regels f 1.00 i iedere regel meer f 0.10; Vuur den «erkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. Frankrijk, Blijkens een beticht in de Parijsche dagbladen wordt er met grooten ijver voortgewerktnan het aanleggen van nieuwe verdedigingswerken in verschil lende oorden des lands. Aangaande de werken otn Lyon wordt gezegd adat zij de tweede stad van Frankrijk zullen verheffen tot eene vesting van den eersten rang, en de plaats, waar Rhone en Saoue samenvloeien, de sleutel van het zuiden van Frankrijk, in den besten staat van tegen weer zullen brengen. Op den rechteroever van de Saone zullen mede, deels thans reeds, deels later, sterke forten op de bergtoppen van Cóte d'or worden aangelegd, om den toegang tot midden-Frankrijk tusschen Dijou on Lyon voor een uit het oosten komenden vijand af te sluiten. Zondagjl. heeft in de kerk St. Augustin een feestelijke mis plaats gehad ter eere van den naamdag der ex-ICeizerin Eugènie, in tegenwoordigheid van vele imperialisten, waaronder Rouher, Volgens ontvangen bericht uit Chislehutst is het feest daar niet gevierd. Volgens Galignani's Messenger heeft het Fransche gouvernement het geheim gekocht om een inkt te maken, die door geen chemische reagentia uit te wissehen is. Daar door '/al een einde gemaakt wordeu aan het op nieuw ge bruiken van reeds gebruikte zegels, waardoor men be rekend heeft, dat alleen in het departement der Seine jaarlijks aan de schatkist een schade van 1500,000 ff. be rokkend wordt. Spanje. Zooals trien weet heeft generaal Laserna de Spaansche stad Irun deu rug toegekeerd en zich terug getrokken naar San-Sebastian. Daarover zijn de inwo ners van Irun zeer verstoord. De genei aal heeft echter te kennen gegeven dat fle minister van oorlog door zijn bevel daarvoor de verantwoordelijke persoon was, die uit Madrid de kr'y'gsoperatiën tegen de Cnriisten wilde leiden. Men had het beter geoordeeld dat Laserna met zijne troepen de Carüstische magazijnen te Vera was gaau vernielen en het vijandige leger nog dieper in Navnrra was gaan vervolgen, in plaats van zooais nu de Ebro-linie lo gaati beschermen die al genoeg bewaakt werd. Don Alphousus zal niet naar Graz gaan. Men verzekert van iegitimistische zijde dat hij met zijne echtgenoote op weg is naar Mét an, om daar den winter te gaan doorbrengen. "Verschil van gevoelen tusschen hem en generaal Saba] Is, die niet onder hem wilde dienen, zou de oorzaak van zijn vertrek uit Spanje zijn. Duitscliland. De rijkskanselier heeft bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend betreffende bet op nemen eeuer geldleening van 15,200,000 mark voor Elsas- Lothnringen, ten einde aan tie verplichtingen, uit de Duitsch-Fransche conventie van 11 December 1871 ont spruitende, te voldoen en ter bestrijding van andere uitga ven. De raadkamer vau het Stadtgericht heeft den 14n de bewakiug van deu graaf Arnim door politiebeambten opgeheven en item in stede daarvan huisarrest opgelegd. De gerechtelijke geneeskundigen hadden zijne overbren ging naar de gevangenis of het ziekenhuis voor onmogelijk verklaard, Naar verzekerd wordt, is do akte van beschul diging den 14den aan den graaf beteekend en de behan deling der zaak op den 7den December bepaald. Fngeland. Van de bekende brochure van den heer Gladstone betreffende de Vatikaansche decreten is thans reeds de tiende uitgaaf in het licht verschenen. De Weener correspondent van Daily News deelt aan dat blad een door het Tagcsblatt aldaar uit St. Peters- burg ontvangen bericht mede, luidens hetwelk in laatst genoemde hoofdstad geruchten, nopens een socialistisch complot tegen liet leven van Keizer Alexauder IE, in om loop zijn. Het complot was echter tijdig genoeg ontdekt, om de uitvoering er van te voorkomen. Te Moskau zijn er verscheidene personen iu hechtenis genomen. De senaat te Lima heeft het voorstel, om de Jezuïeten weder in Peru toe te laten, zonder debat verworpen. Tijdingen uit Cuba via New-York houdeu in, dat de insurgenteu de stad San Geronemo genomen en inbrand gestoken hebben, Het garnizoen, bestaande uit 2O0 man, is door hen gedood. Een telegram uit Calcutta van 14 dezer behelst, dat een Parse, die den wareu Nena Snhib persoonlijk gekend heeft, als getuige heeft verklaard, dat de gevangene uit Gwalior Nena Sahib niet is. Xtalle. Bij de te Rome plaats gehad hebbende her stemmingen is Garibaldi in het 1ste en 5de district verko zen. In de drie andere districten zijn een caudidaat der linker- en twee candidaten van de rechterzijde verkozen. To_ Florence, Genua, Bologna en Livorno hebben al de candidaten der rechterzijde gezegevierd. In het vierde kies district is de verkiezing van den caudidaat der rechterzijde vernietigd, teu gunste van dien der linkerzijde. Saffi is te R'nnini gekozen. De resultaten zijn, dat tot dusver zijn gekozen 122 leden van de rechterzijde, 54 van de linker- zijde en twee twijfelachtig, Belgic, Het Journda Bntx. heeft vernomen, dat de conventie tusschen Pruisen, en Nederland, betreffende de aansluiting van de spoorweglijn AntwerpenGladbneli op de grenzen van beide landen, te Berlijn geleekcnd is. Amerika. De opstand i» slei k mui lust afnemen. De generaal Mitie is met 4000 man in zuidelijke lichting afge- trokkcu en wordt door de troepen der regeeriug ter sterkte van omstreeks 1G000 man vervolgd. In Noord-Amerika wordt het schoonmaken van ge bruikte postzegels om ze een tweede rnaal te kunnen aan wenden in het groot in practijk gebracht. De derde Assistant-Postmaster-General, de lieer Barber, betekent datnau de Vereenigde Staten daardoor jaarlijks voor een bedrag van een miliioen dollars ontstolen wordt. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 November. Een groot aantal kleine wetsontwerpen zijn heden aan genomen. Bij de vaststelling eener provinciale belasting in Friesland werd door onderscheidene sprekers bezwaar gemaakt Legen het heffen eeuer zoodanige belasting tot dekking van altera tania, voor door de gemeenten ver leende bijdragen tot vorhooging der onderwijzerstracte- menten. Volgens de heeren van deu Borch van Heemstede, Bichon van I.lsselmonde, Schiminolpeuninek van der Oije, Giatama uu Messchert vim Volleuhoveu zijn de uitgaven voor liet lager onderwijs gemeentelijk, eu alleen iu geval die kosten al te drukkend zijn, komt de toepassing van art. 36 der onderwijswet te pas De Minister van Bin- neulandsche Zaken en de heeren Lenting en van Zitmicq Bergmaan waren vau een tegenovergesteld gevoelen. Deze kwestie is hier meermalen behandeld, de bijdrage berust op eene door den Koning goedgekeurde provinciale veror dening, welke alleen vernietigd kan svorden door eene wet, waartoe de Minister geene noodzakelijkheid ziet, ook om dat hij in dergelijke bijdragen geen strijd ziet, hetzij met de onderwijswet of de provinciale wet. Het wetsontwerp is ten slotte aangenomen met 34 tegen 22 stemmen. Zitting van '16 November. Iu deze zitting 'zijn de algcmecne discussiën gevoerd over het ontwerp tot tijdelijke schorsing der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen. De heel en Schimmelpeuninck, van Loon, van Zinuicq Bergmaan, Ueijdenrijek en van Asch van Wijk waren voor dezen maat regel, als noodig in de tegenwoordige omstandigheden en niet prejudicieerende eene latere beslissing omtrent de muutverandei ing. De heer 's Jacob wenscht dezen geheel cxeeptioueelen maatregel slechts voor 6 maanden. De heeren van Houten eu Smidt zijn er tegeu op onder scheidene economische gronden. Morgen voortzetting. l)e heer van Hariuxma thoe Slooteu is in deze zitting beëedigd en als lid toegelaten. SCHIEDAM, -17 November 1874. Zaterdag jl. heeil mr. 11. M. C. Pooitman alhier, te "s Hage met gunstig gevolg examen afgelegd als caudldaat- notaris. Jl. Zaterdag is op de Stearine Kaarsenfabriek sApollo" alhier, terwijl de jongens in het schaftuur aan het spelen waren, een van hen in een reservoir of put gevallen, die met zuurwater gevuld was en waarvan hij naar men meent een te groote hoeveelheid heeft ingeslikt, zoodat hij, niettegenstaande men hem terstoud er uithaalde, des avonds van dien dag reeds was overleden. Het wapperen der vlaggen uit de woningen van vele orrzer Catliolieke stadgenooten, van hunne kerktorens en pastoriëu kondigde jl. Zondag het 50jarig jubilê aan van het bestaan der kerk aan de Lange Ilaven, gewijd aan den H. Joannes den Dooper. De kerk zelve, die om haren schoonen bouwtrant geroemd wordt, was te dezer gelegen heid smaakvol versierd en vooral liet altaar trok de aan dacht door de versiering daar aangebracht, die van tact en goeden smaak getuigde. Des voormiddags te half elf ure werd door mons. van Ewijk, Bisschop van Cnmaca, i. p. i. vie. apost. van Curasao een pontificale mis gecelebreerd, daartoe bijge staan door de ecrw. heeren J. II. Wientjes, pastoor van. de kerk van den II. Joannes den Dooper, en P. J. van Leeuwen, pastoor der O. L. V. kerk, de hoogeerw- pater li. Tielens, provinciaal der orde en de eerw. paters van 'den Geest, Govers, Heys, Nussen, Nolet, van Geut, Heggel man, van der Sinan, Rijken, van Meegeu en de eerw, heer Jansenterwijl een zangkoor de vocale mis van Julius Otto, met orgelbegeleiding, op verdienstelijke wijze uitvoerde, welk een en ander aan het feest een hoogen luister bijzette. Aan den avond vau den feestdag werd te 6 uren, na het tof, de predicatie gehouden door onzen voormaligeu stad genoot den eorw. pater y. J. de Groot, die tot stichting der aanwezigen, een alleszins gepaste feestrede uitsprak, aau liet slot waarvan hij do gemeente krachtig opwekte oai door milde bijdragen de kerkmeesters in staat te stellen den j luister van dit kerkgebouw te helpen verhoogen. Zoowel des morgens bij de mis, als des avonds bij de predicatie, kon 't keikgebouw ter nauwernood de talrijke schare bevatten. Den heer ,1. \au de Water, collectant in de R. C. kerk aan de Lange ilaven alhierdie Zondag jl deze be trekking 50 jaren heeft vervuld, is te dezer gelegenheid door zijn collega's een gouden gedenkpenning vereerd. Deregenten van het R. G. weeshuis kwamen deu jubi laris met eenige weeskinderen hun imitelijken geiuk- wensch aanbieden, hem tevens hunne erkentelijkheid betuigende voor de behai tiging vau de belangen der wee zen, in zijne betrekking van collectant. De'weezen boden hem nevens hunnen dank een prachtigeu bouquet aan. Heden morgen liep bij een hevigen noordwestenwind de molen de Witte door de vang, zoozelfs dat een dikke rookwolk uit de kap opsteeg, doch liet gelukte aan de werklieden den molen buiten den wind te zetten, -zoodat er slechts eenige schade aan de hekken veroorzaakt werd. Ook de molen de Vrijheid heeft dooi' den sterken wind eenige schade geleden. Naar ons wordt medegedeeld, is heden namiddag een locomotief met kolenwagen van Rotterdam komende, aan de Delfshavensche Schie in't water gestort, door dat de brug niet gesloten was. De machinist en stoker het ge vaar ziendedat heu bedreigde, zijn vau de ioeomotiof gesprongen en zouden geen letsel hebben bekomen. On geen oponthoud iu het vervoer van passagiers teweeg te brengen, worden ze van den trein, die voor de brug moet stoppen iu een auderon trein aan de overzijde van de brug staande opgenomen. Z. M. de Koning zal, naar het Vad. verneemt, tegen woordig zijn bij de onthulling van het monument ter nage dachtenis van de op de Citadel te Autwerpen gesneuvelde officieren, welke op 30 dezer op het kerkhof te Ginneken zal plaats hebben. Een telegiamvan den kolonel Pel uit Atsjinvan8 dezer behelst Dén 7den zijn zeven versterkingen in de kampongs Berouw eu Westlemback door onze troepen genomen: drie punten werden bezet en hierdoor is thans de geheelePedir- dijk iu ons bezit. Aan onze zijde sneuvelde een officiers- bediende, terwijl gewond werden de overste Diepenbroek iu den linkerarm en 17 militairen, waaronder 4 zwaar, benevens 2 dwangarbeiders. De vijand vluchtte, achter latende ongeveer 40 dooden en 3 gewonden, terwijl 20 Atsjineezen bovendien sueuveldea bij hunne vlucht over de Atsjiu-rivier. De gezondheidstoestand is dezelfde. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Kethel den eerw. heer J. J. Thunnissen en te Wester blokker den eerw. heerB. J. Klekamp. Ter voorziening in de vacatures bij het bestuur over het vacaute aartsbisdom vaa Utrecht bij de Oud-Bisschop pelijke Clerozy, ontstaan ten gevolge van het overlijden van monsgr. H. Heykamp, Bisschop van Deventer, zijn be noemd: 1, tot vicaris, pastoor H. Th. Verboef, der St. Michaels-kerk te Oudewater, met welke benoeming het hoofdbestuur is opgedragen aan den benoemde met den vicaris, pastoor J. Verhey, der Paradijs-kerk te Rotterdam 2. tot deken van het Aartsbisschoppelijk Kapittel, pastoor G. J. Mulder, der St. Gertrudis-kerk te Utrecht; 3. tot provisor bij het seminarium te Amersfoort, pastoor Th. "Van "Vlooten, der St. Georgius-kerk aldaar. Men wil, dat voor de benoeming van een'Aarts bisschop der Oud-Bisschoppelijke Clerezy het meest in aanmerking komen de HH. M. T. Verhoef, pastoor te Oudewater, eu C. J. Mulder, deken van het Kapittel te Utrecht. U.D Bij de Regeering bestaat, naar men verneemt, het voornemen binnen korten tijd een verandering te.brengen inde inrichting der Staats-Oourant. Zij wenscht aan dit blad meer liet karakter te geven \an een regeeringsorgaan door afschaffing van de gewone politieke nieuwstijdingen, ten minste van de buitonlandsche. Ah eene curiositeit deelt men aan de Arnh. 06. mede, dat de gemeenteraad van Veeuendual een request heeft opgezonden aan Z. M. den Koning, met dringend verzoek, om als burgemeester van Veenendaal te benoemen den heer van der Zande, vroeger hulponderwijzer aan de open bare school aldaar, thans hoofdonderwijzer, brievengaarder, voorzanger, koster, enz. enz., te Kerkwerve iu Zeeland. Zaterdag jl. ontvingen de leden van het Ainster- damscli studentenkorps deu volgenden brief van generaal Van Swieten, ia autwoord op het hem gezonden adres. Aan de heeren Leden van het Amslerdamsch studentencorps. 's Gravenhage, 13 November 1874. »Met eeu warm gevoel van dankbaarheid hebben de leden van het Amsterdamsch studentenkorps zich tot mij gewend, om mij eu de Nederlandsciie land-en zeemacht, die onder mijne bevelen stond, eene welgemeende hulde eu een blijk van sympathie te geven voor den roetnvollen k rijgstoeht tegen Atjeh Ziet I dat zijn woorden die mij genoegen doen, vooral ter wille van zoo vele wapenbroeders, die den strijd hebben aanvaard en hun leven gewaagd voor de eer der Neder landsciie vlag, zonder te vragen of de oorlog staatkundig

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1