Vrijdag 20 November. Ao. 1874. M 3819. BUITEMLANDSCHE BERICHTEN, j BINNENLANDSCHE BERICHTEN. XI. kamer der staten-generaal. Kampen 2.72 6 Schiedam ƒ4.70 34 Deventer - 2.70 26 Arphem - 1.68'A 30 Leeuwardeu - 2.40 35 Rotterdam - 4.63 30 Leiden - 2.40 32 Dordrecht - 4.60 45 Sneek - 2.40 23 Zwolle - 4.47 21 Assen - 2.24 9 Den Haag - 1.25 11 Zaandam - 2.48 24 Haarlem - 1.— 12 Delft 2, 26 Utrecht - 0.78 29 Middelburg - 1.98 42 Nijmegen - 0.73 24 Harlingen - 1.90 29 Amsterdam - 0.67 "i 23 Amersfoort - 1.70 15 's-Bosch - 0.49 15 Groningen - 1.70 33 Maastricht - 0.45 -18 COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Drie Maanden Franco per Port, door het pelieele Itijk Frankryk. De voormalige presiiJent van het linker- centrum, de neer Ghristophe, heeft een brief openbaar ge maakt, waarin hij verklaai t dat de wettige erkenning tot organisatie der republiek bepaald noodzakelijk is. De I aanhangers van het voorstel Périer zullen voor de organi- satie der republiek en der uitvoerende macht van Mac- j Mahon stemmen, en wanneer dit voorstel verworpen wordt, t zullen ze zich voor de ontbinding der nationale vergadering verklaren. Het linker-centrum zal, voor zooveel in zijn j vermogen is, al die voorstellen aannemen, waarbij aan de republiek een wettig bestaan gegeven wordt. -Een der Nederlandsche consuls, welke wordt niet gemeld, schijnt de onschuldige ooi zaak te zijn geweest van de geruchten die hebben getoopen omtrent het vei blijf \an Don Carlos op Fransch grondgebied. Aan de Timen wordt althans uit Parijs getelegtapheerd dat deze geruchten ont staan zijn uit de omstandigheid »dat een Nederlandsch consul op dc grenzen, die in gelaatstrekken op Don Carlos gelykt, onlangs de gelegenheid had Bayonne te bezoeken." Spanje. Volgens de Parijschc France is Prins Alfonso van Asturie, zoon van Koningin Isabella, voor nemens op den dag waarop hij zijne wettelijke meerder jarigheid bereikt, een manifest aan de Spaansche natie uit te vaardigen. Met het opstellen van dit manifest zou zich tegenwoordig het te Madi id gevestigde centrale Alfonsis- tische Comité bezighouden, terwijl tegelijkertijd een der ijverigste leden van dat comité, de heer F.lduayen, zich naar Parijs begeven zou hebben om een geruimen tijd aldaar verblijf te houden. Aan een Bet l\jnsch blad wordt uit Parijs gemeld, dat de Fransche gezant te Madrid, de graaf de Chaudordy, een poging gedaan had om de Spaansche regeering tot het desavoueeren en terugroepen van den Spaanschen gezant te Parijs, markies de Vega, te bewegendoch dat deze poging te eenemale mislukt is, hebbende de Spaansche minister van buitenL^dsche zaken Ulloa geantwoord, dat de markies de Vega in allen deele de iustructiën en bedoe lingen der Spaansche regeering had ervuldwelke jegens hem tot bijzondere erkentelijkheid verplicht was voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijn uit vaderlands liefde aanvaarde moeilijke zending voortdurend kweet. Rusland. Het door enkele Duitsche bladen mede gedeelde bericht, dat te St. Petersburg een samenzwering ontdekt en dientengevolge een groot aantal personen in hechtenis genomen zou zijn, is van grond ontbloot. Het bericht dat de regeering door den Khan van Chiwa om ondersteuning tegen een opstand van zijn onderdanen aangezocht zou zijn, is een bloot vei zinsel. Duitschland. Uit een goede bron te Berlijn wordt gemeld, dat de mondelinge behandeling der rechtszaak tegen graaf von Arnim.voor het stadsgerecht aldaar tot den 12 Dec. e. k. is uitgesteld. Amerika. De Boston traveller deelt teu aanzien van den geldsomloop in de Vereenigde Staten mede, dat te New-York 1200millioendollars aan muntspeciën en bank papier in circulatie is. Te Boston bedraagt het cijfer 800 millioen, te Philadelphia, Baltimore, Saint Louis en Chi cago tusschen 300 en 500 millioen. In alle steden der eigen lijke staten van Nieuw-Engclaud, namelijk Maine, New- Ilampshire, Vermont en Rhode-Island, is, bijeengeteld, nog niet zooveel aam muntspeciën en bankpapier te vinden als in de stad Boston alleen. De buitenlandsche handel van Boston is tweemaal grooter dan die van Philadelphia en driemaal dan die van Baltimore; er bestaan 58 banken, welker kapitaal 50 millioen dollars bedraagt en 21 spaar banken met niet minder dan 80 millioen dollars aan depóts. Op Boston volgt, wat rijkdom en handel in de staten van Nieuw-Engeland betreft, Providence in Rhode-Island met 30 banken, welker kapitaal 123 millioendollars beloopt. Verder Haitford, Newhaven, Cambridge, Worcester, waar de bank-kapitalen op 30 n 60 millioen dollars geschat worden, enz. Indien het fortuin der Bostonsche banken gelijkelijk onder alle inwoners dier stad werd verdeeld, dan zou ieders aandeel 300 dollars bedragen. f 1.85 4.60 (Brieven Franco.j ADVEBTBNTIEN: Prijs- van 1 tol 10 tfewune rogels f 00; iedere regel meer f0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Zitting van '18 November. In deze zitting is het amendement van den heer van Houten, op de wet tot schorsing der aanmunting van zilter voorgesteld, en strekkende om zoolang de aanmunting door paiticulieren is geschorst, voor Rijksrekening de aanmuu- ting van standpenningen te doeu plaatshebben, verworpen met 42 tegen '18 stemmen. Het amendement van de heeren tie Bruijn Kops en 's Jacob, dat de schorsing slechts tot Juli 1875 zal werken, is daarentegen aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Daat na is de geheele wet tot tijdelijke schorsing der aanmunting van zilveren standpenningen aangenomen met 40 tegen 20 stemmen.. De heer Fransen van de Putte is als lid toegelaten. SCHIEDAM, 19 November 1874. Namens de dames M. Loopuytvan Zwijndregt, Y. II. JansenHoppe en A. M. J. Vadlant circuleert dezer dagen een hj«t, tot het inzamelen van giften, ten einde hel St. Nicolaasfeest ook voor de «choolgaande kinderen der ar men, onverschillig tot welke godsdienstige gezindte ze bc- hooreu, in de ware beteekenis van 't woord een feest te doen zijn. Reeds vier jaren achtereen hebben genoemde dames hare loffelijke pogingen met den besten uitslag zien beksonen; en met velen het voorrecht gesmaakt dat er in gelegen is kinderen gelukkig te zien. Ook nu weder letort de lange naamlijst vac hen, die een gift schonken, het be wijs, dat naie poging geslaagd is. wat zich tiou wens ook wel deuken liet. Hen, die tot nog toe geen gilt mochten hebben geschonken voor dit liefderijke doel, wekken wij daai toe gaarne op, door hen toe te loepenberooft u niet van bet genot dat er bestaat in hot bereiden van een feest dag aan het kind des armen. De maatregelen door de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij genomen ten opzichte van liet peisonenver voer aan de brug over de Delfohavensche Schie, woideu door de reizigers zeer geroemd. De noodbrug en het aan stellen van een groot hulppersoneel, doen den reizigers het ongerief zoo weinig mogelijk ondervinden. De commissie voor liet gedeukteeken opgericht te Ginneken tereere der nagedachtenis van de militaiien, die in 1830, 1831 en in December 1832, bij de veidediging dei- Citadel van Anlwei pen sneuvelden, of aan de daarbij be komen wonden ovei leden, heeft, met goedkeuring van Z. M. den koning, de eer, allen, die gerechtigd zijn tot het dragen van de Citadel-medalje, uit te noodigen tot de bij woning der plechtige onthulling van dat monument, welke in tegenwoordigheid, van den Koning den 30 Nov. a. s., op het nader te bepalen uur, zal plaats hebben. Het uur zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. {St. Ct) Sedert Maandagavond wordt te Delfshaven vermist de smidsknecht C. T. Alen vermoedt dat hij door den slaap bevangen, in de rivier de Maas gevallen en verdronken is, daar men zijn pet bij een zekere plaats op de aan die rivier gelegen werf van den heer II. de Hoog, waar hij werkzaam was, gevonden heeft. Ook heeft zich aldaar in de vorige week een pet soon door ophanging van het leven beroofd. Ofschoon de man, toen men hem vond, nog teekenen van leven gaf, durfde geen der'omstanders hem af te snijden, voordat de politie er bij aanwezig was; toen deze eindelijk kwam, was het te laat. In den nacht van 6,7 November II. werd in de Korte Wagenstraat te Rotterdam een man zoodanig door twee Italiaansche matrozen geslagendat hij den volgeuden avond den geest gaf. Na vele ijverige nasporingen der politie mocht het eindelijk gelukken de namen der schul digen te weten te komen en werd de Rotterdamsche in specteur E. de Wilde naar Antwerpen gezonden, omdat men vermoedde, dat de booswichten zich daarheen hadden begeven. Het mocht dien inspecteur ook wei kelijk geluk ken hun spoor aldaar te ontdekken, waarop hij naar North- Shields vertrok, waar hij hen beiden deeil aanhouden en in verzekerde bewaring stellen, iu afwachting dat hun uit levering zal worden, toegestaan. In ons land worden giften gevraagd voor de Evang. Luthersche kerk te Paramaribode geldelijke nood dier gemeente aldaar is zeer groot. Reeds is voor dat doel f'150 ontvangen. Door den heer A. Duparc is onlangs in eene zitting van den gemeenteraad van Leeuwarden overgelegd een vergelijkende staat, van. de kosten van het openbaar on derwijs in de voornaamste gemeenten. Per hoofd bedragen deze kosten, volgens de begrootingen van 1875, het vol gende Onder de kosten zijn die voor stichting van schoolgebou wen niet begrepen. In de tweede koloin vindt men liet aantal procenten van de kosten, die in elke gemeente door schoölgeldheffmg worden gedekt. Men lette er op, dat alleen van openbaarniet van bijzonder ondei wijs boven staande cijfeis geldon, zoodat bij de beoordeeüug hetgeen in de verschillende gemeenten voor het laatste gedaan wordt, niet uit liet oog mag worden vei loren. Uit Paramaribo woidtdd. 19 Oct aan het Z7. D. ge schreven De toestand in onze kolonie wordt bij den dag on gunstiger. De negerbevolking werkt bijna in 't geheel niet, terwijl de immigratie van Koelies als mislukt is te be schouwen, daar deze zeer slecht arbeiden en over 't alge meen lui van aard zijn. Tengevolge van een en ander is er weinig productie en staan liaudel en sclieepvaai t nagenoeg stil. Zonder kiachtigo hulp ziet't er in de toekomst voor onze schoone kolonie zeer treurig uit. Do heer W. Kraijenbelt, predikant bij de Hei v. ge meente te Bodegraven, vroeger te Overschie, beeft voor de beroeping naar die gemeente te Kampen bedankt, en daar mede z\jn 72sto beroep afgewezen. Eenige heeien te Giouiugen zijn overeengekomen in deze week eene proef te nernen met het voor eigen rekening slachten en verkoopen van een of tweo runderen, ten einde eenige meerdere zekerheid te erlaugen betreffeude het vraagstuk der vleeschprijzen. Naar wordt meegedeeld zal mejuffrouw Mina Kru- seman ook te Arnhem en te Utrecht optreden in haar drama»Eeu huwelijk in fndie." Te Doetinchem bestaat het plan tot het oprichten eener kunstkofflefabriek; ouder de surrogaten voor dit fabrikaat wordt een houtsooi t opgenoemd, die natuurlijk vooi af een bijzondere bereiding moet ondeigaan; naar men verneemt zal aan dit doel langzamerhand een geheel bosch worden opgeofferd. K. Ot.) Te Wageningen werd een bankbiljet van f200 op straat gevonden door den brievenbesteller I. M. Stork, die» het onmiddellijk aan oen Commissaris van politie ter hand stelde. Te Heerlen is weer een kolenmijn ontdekt. De ge vonden steenkool schijnt vet-of gaskool te zijn en dus tot de beste soort te behooren. Een merkwaardig voorbeeld van slechte betaling der belastingen levert de gemeente Echte in Limburg op. De ruim 4000 inwoners van deze plaats moeten niet minder dan f20,000 ten achter zijn in de betaling der gemeente lasten. Dezer dagen werden van het raadhuis de ingezetenen aangemaand hun achterstand aan te zuiveren. OE9IENGDË BERICHTEN. Hoe prachtig het landgoed Muskau in Silezië van prins Frederik der Nederlanden is, kan men hieruit opma ken, dat op de tentoonstelling van de acclimatatie-vereeni- ging te Berlijn in September jl. een verzameling van 260 houtsoorten, vau dat landgoed afkomstig, geëxposeerd is geweest. Die verzameliug, welke destijds den keizersprijs, de groote gouden medaille, heeft verworven, is thans aan gekocht voor den Humboldts-tuin. Als een ongekende merkwaardigheid deelt men ons mede, dat op het landgoed Angerenstein van den heer Werner baion van Paliandt laatstleden Zaterdag een eend elf jongen heeft uitgebroed, die allen in leven zyn, niette genstaande de natuur in dezen tijd des jaars hun het ge wone voedsel, insecten, vischkuit enz. onthoudt. Door den eigenaar is echter gezorgd, dat in dit gemis door daarmede eenigszins overeenstemmend voedsel wordt voorzien; terwijl ook andere maatregelen genomen zijn om de slacht offers van deze speling der natuur in het leven te doen blijven. In 1864 had een kwartiermeester in het leger der Potomac 40,000 p. s. in zijn bezit, welkeaan het gouverne ment behoorde. Hij begroef het onder een eik op den weg van Charlestown naar Siiepherdstown in Virginia. Toen de ooi log geëindigd was, kon hij geen verslag van de 40,000 p. s. geven en werd dientengevolge eenige jaren in de ge vangenis opgesloten. In September jl. was zijn straftijd geëindigd en hij ging onmiddellijk om het geld, waarvoor hij den Staat eenige jaren gediend had. Hij hield zich eenige dagen in den omtrek van den boom op waaronder hij zyu schat begraven had, en op een mooien morgen was hij verdwenen en het geld met hem. Het gebeurt maar driemaal in het jaar, dat de 13de van de maand op een Vrijdag valt, in Februari, Maart en November en naar de Figaro verzekert hebben 75 pCt. van de Fianschen een bijgeloovige vrees voor dien datum, waarop steeds een ongelooflijk aantal ongelukken ge beuren. Instinctmatig wordt op zoo'n dag dan ook minder gereden op straat; men ziet veel minder menschen op de trottoirs, daar men uit vrees voor ongelukken liever thuis blijft. Ondanks die voorzorgen was jl. Vrijdag, 13 November, te Parijs het aantal ongelukken legio. Elf personen werden gedood of gekwetst door van daken of uit vensters te vallen en het rijtuigverkeer veroorzaakte niet minder dan 34 on gelukken, waaronder verscheidene met docdelijke gevolgen voor de slachtoffers. De heer J. C. Taylor, lid van het Engelsch Geogra fisch Genootschap, heeft eene belangrijke ontdekking ge daan. Hij heeftin Orwel een onderaardsch woud gevonden. Dit is vertegenwoordigd door een turüaag, welke stammen, bladeren en vruchten bevat van eiken,olmen, hazel- struiken cc dennen, waarondermen de overblijfselen van een mammouth gevonden heeft. Onder de turflaag vindt men een bed van zoetwatermosselen, die thans niet meer

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1