TsraUint Mb, JitpnW Dindip. Zaterdag 28 November. A0. 1S74. M 3525. BUITEMUMOSGHS BERICHTEN. BMEBfLAféaSGHE BERICHTEN. COURANT. A B O N N B M Uioiin«nietiisiinjs. ni'r firm MiuulPn I&anco per Pott, door hel ^elieole Itijk N T: A 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) ADVBHTBNTIBN: Fnjsvan 1 lot 10 gewone regels Al 00; iedere regel meer A0.10. Vuur don werkenden vl.md en voor weldadigheid, de helft vin den pry's. Engeland. De synode der Schotsche episcopaalsche kerk heeft besloten om deu proost Dólliiiger een adres van dankzegging te zonden voor de bijeenroeping der confe rentie te Bonn en voor de bevordering van de hereeniging der christelijke kerkgenootschappen. De Times heeft uit Alexandria het bei icht ontvangen, dat Frankrijk den *15 dezer verklaard heeft zijn toestemming tot de hervor ming der reehtsbedeeling te gevenen dat cene daartoe strekkende overeenkomst, onder voorbehoud van de goed- keuriug der Nationale Vergadering, bereids ondei teekend is geworden. Genoemd blad heeft berichten uit Koustantiuopel ont vangen over den strengen wintei in Klein-Azië, waardoor het vei keer is gestremd, terwijl men zeer ongeiust is over de provinciën, waar de hongeisnood heerscht. De Morn. Post heefteen telegram uit Berlijn, meldende dat Gortschakoff last heeft gegeven tol het opmaken van een rapport over de bevestiging van het gouvei nement van Serrano en wel met het oog op de oi kenning van dit gouvernement door Rusland. j Sir Thomas Chambers, welke den 24 dezer te Londen in Exeter-llall een vooi lezing over de Bi itsche constitutie i hield, deed daarin vooral het Protestantsch karakter dier staatsregeling uitkomen. Spi eker zei de bij die gelegenheid tevens, dat keizer Wilhelm en vorst von Bismarck, wegens hun onverschrokken optreden voor de staatsrechten der Duitsciie burgers tegenover de aanmatigingen van Rome, de innige sympathie van alle Protestanten verdienen. In de gisteren gehouden vergadciing van houders van Venezuelasche schuldobligatien zijn de voorsteilen vau de regeering dier republiek, betreffende de belasting der achterstallige coupons, als strijdig met de conventie van Nov. 1873, verworpen. - Blijkens een ontvaugen bericht by liet bureau van buitenlandsche zaken, zijn de oneenig- heden die te Masnaah, aan de Perzische golf, tusschen de Turksehe regeering en de bevolking ontstaan waren, ten ge volge van het verschijnen der Britsche oorlogsschepen Philomel, Nimlle en Magpie aldaar, in der minne bijge legd. Luidens een telegrafische depêche van den Engel- schen commandant van het Cliineesche vloot-station, admiraal sir Chat les Shadwell, maken de Japauneezen met de ontruiming van het eiland Formosa allen mogelyken spoed, daar de jongst gesloten vredes-oiereenkomsl tus schen Japan en China ook door de regnering van Peking als bevredigend is aangenomen. §panje. Een correspondent van de Indépendance Beige schrijft uit San Sebastian, onder dagteekening vau van 18 November, o. a. het volgende: »Men verhaalt ons dat het leger zeer spoedig een ernstigen krijgstocht in Navarra zal aanvangen, waarbij het vermoedelijk om Carrascai en Pampeiona te doen zal zijn. De generaal Lorna zou bij die gelegenheid een gewichtig commando voeren. Men ziet de inscheping van het gansche leger om naar Santander te worden overgebracht tegen het einde dezer week tegemoet. De kwestie van leeftocht wordt tiouwens moeilijk; de notabelen van San Sebas tian hebben, op vei zoek van den civieleu gouverneur, "•eene som van honderd duizend francs beschikbaar ge steld om in de grootste behoeften te voorzien. De open bare kas is bijna geheel uitgeput, eu de bezoldiging van alle ambtenaren, van weiken rang ook, is veel ten achter. sDe Oarlisten hebben hunne beste krachten naar Navarra overgebracht; uit Toiosa wordt gemeld dat zoodra do regeeringstroepen ingescheept zijn Mogrovejo en Elio met den pretendent naar Estella zulleu vertrekken." Gelijk bekend is, had de hier aangekondigde inscheping der regeeringstroepen op den bepaalden dag geen plaats wegens den woelingen staat der zee, welke deu overtocht gevaarlijk maalde. Eerst den 21steu was de generaal Laserna met een gedeelte der troepen over zee vertrokken, terwijl het overige deel van het leger den 22sten of '23slen volgen zou. 1 Frankrijk. De republikcinsche dagbladen bevatten een opgave van talrijke mail es, die bun ontslag'genomcn .hebben. Do Regcering heeft de uitgave verboden van eeu brochure, geschreven tegen Koning Victor-Emanue! en getiteld: De Bandieten Koning. Deconectioneele rechtbank der Seine heeft den 24 dezer vonnis geveld in zake het proces der territoriale Spaanscho bauk, en den voorrnaiigen minister tydens het keizerrijk, Clement- Duvcrnois, wegens oplichterij en misbruik van vertrouwen, tot twee jnieri gevangenisstraf en -1000 frs. boete veroor deeld. Jauret tot één jaar gevangenisstraf en 500 frs. boete en Caperon en Razetti respectievelijk tot 5 jaren cn 3000 frs. boete. Alexander Duvernois, Ranc en Fornerodzyn vrijgesproken. Üit Henilaye wordt van25 Nov. gemeld: De Oarlisten hebben heden zeer vroeg San Martial aangetast. De aanval duurde tot acht uur. Do Carlisteu zijn teruggeslagen. Dultsehland. üc aanvraag vau personen, behoo- rende tot den adel en de diplomatie, om toegangkaarten, teneiude bij de aanstaande behandeling der rechtszaak tigen graaf von Arnim tegenwoordig te kunnen zijn, is reeds zoo groot, dat aan het verlangen van hot meerendeel van hen niet kan voldaan worden. Italic. De kamer heeft vier vice-presidonteu ge kozen. Zij belmoren tot de rechterzijde cn verkregen een meerderheid van 70 stemmen. Vooits zijn er twee kwostors en vijf secretarissen gekozen, die eveneens tot de rechterzijde belmoren. Voor twee secretarissen moet een herstemming plaats hebben. Rusland. liet Eidcr-kauaal is den 2G dezer over dekt met ijs. Wauuoer er geen douiweder invalt, kan dc schoepvaart als gesloteu beschouwd wordeu. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 BTovomler. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot aanvulling dei wet op de besmettelijke ziekten. Het is ver zouden naar de afdcelingen. Vervolgens is mededeeling gedaan van de benoeming van rappoiteurs over de ver- schilleuile ontwerpen, onder anderen over de begrootiug van Ned. luilie voor 1875, de heereaPincoffs, van Eysinga, de Raadt on Hein, en voor liet ontwerp tot tijdelijke beper king der aanmunting van zilveren staudpenningen de herren Tboofl, Dumarchie van Voorthuyzen, Geertserna en Viruly. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 November. Bij de algeuieene beschouwingen over het hoofdstuk van Buitenlandsche Zaken in de zitting van heden, ziju oen aan tal punten van internationaal en handelsbelang besproken, op het voetspojr der gewisselde stukken. Wat daaraan nog mocht ontbreken heeft de Minister aangevuld of wel in overweging genomen, en waar 't kon, voorziening toege zegd. Op 't verlangen van den heer Kerens de Wylié, om eeu gezant bij don Carlos te accrediteercn, antwoordde de MinisterDat toen de Regeoi ing het uitvoerend bewind in Spanje, onder voorzitteischap van maarschalk Serrano erkende, zij is uitgegaan van het denkbeeld, dat Seri ano op dit oogenblik het wettig gezag vei togemvoordigt. De algemeeno beraadslagingen over Hoofdstuk III zijn vervol gens gestoten, en is daarna aangevangen de discussie over het voorstel der iieercn vau Eek en Bredius, tot verklaring der wenschelijkheid van de internationale arbitrage. SCHIEDAM, 27 November 1874. Gisteren avond gaf de tooneelvereeniging nOthello" iu Musis Sacrum een voorstelling van hot oorspronkelijk tooneelspel iu \ier bedrijven van A. RuPeh, sZoo werd hij ryk.'TIoewel wij meenden op teinerken, daldeVereenigiug vorderingen maakt, gelooven wij toch, datzij ditmaal wat te veel van hare ki achten heeft geëischt. Te oordeeleu naar de luide toejuichingen bleken de pogingen van de Vereenigiug Olheüo, om aan hare buitengewone leden een aangename» avond te veischaffen, niet vruchteloos te zijn geweest. Bekend is liet droevig lot van den in Atsjin blind- geschoten officie»- Comfurius. Volgens den Haagschen correspondent van de iV. Midd. Ct. is thans in den nacht, die over ziju leven viel, de schooue lichtstraal der liefde verrezen. De beklagenswaardige krijgsman iieeft eeu lieve dochter dor Maasstad bereid gevonden zich aan hem als gade te verbinden. Dezer dagen kwam bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand te Hillegersberg iemand aangifte doen van zijn eerstgeboien kind. Hij was zeer vei heug J melding te kunnen maken, dat hem seen -zoon" was geboreu, althans naar liet zoggen der baker (de geneeskundige h'ad het kind niet gezien, wijl het reeds was geboien toen liy arriveerde) was het oen ïflinke jougen." Daags na de aangifte bleek het den gelukkigen vader echter, dat men zich had vergist eu hij een sdochtei" had. Teleurgesteld en verlegen kwam hij bij rlen ambtenaar terug, die hem echter naar de recht bank verwees. De uoodige rectificatie zal nu aangevraagd worden. Te Berkcl is een ooievaarsnest reeds door een ooie vaar betrokken, (-D agllad.) Eeu SGjai ige grijsaard te Bergambacht heeft een bewijs vau kracht en moed gegeven door in een iuim GO voet hoogen boom te klimmen om iu den top een kabel touw vast te maken, waarmede de boom moest ornverge- trokken wordeu. Geen der talrijke aanwezigeu had het durven doen. Een aantal ingezetenen vau 's Hei togenbosch, tevens leden der sociëteit Casino", die de vrijheid van geweten bedreigd achten eu zich de officieele aantijging niet willen laten welgevallen, als zouden zij er eene repairo van wan orde en onzedelijkheid op na houden, heeft zich b'y ver zoekschrift tot deu Koning en tot de Tweede Kamer der Stateu-Generaal gewend. N.ulat de request.ra.ulen de redenen hebbeu uitecugezet, die hou hadden geuoopt om Z M. deu Koning eerbiedig te vei zooken het bespi oken verbodsbesluitte vernietigen ver zoeken zij Z. M. tevens aaa den heer Job. Theod Luyckx, iu deze gehandeld hebbende als loco-Burgemeester vau 's Hertogcnbasch, wegens willekeurige handeling en mis bruik van macht als naar belmoren te bestraffen of te doen bestraffen. In liet request aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- rual verzoeken de requestranten bescheiden, dat liet Haar moge behagen de besprokene handeling des Burgemeesters van 's Hei togenbosch als willekeurig en onwettig tejbraud- merken en door Haar tusscheukomst de requestranten zooveel mogelyk tegen de nadeelige gevolgen dier hande ling te vrijwaren. - Dc predikant der kleine Hervormde gemeente te Baardwyk, vierde dezer dagen het feest zijner 25jarige Evangelie-bediening Niet alleen uil de weinige Protes- tantsciie bui/en, maar uit bijna aile de woningen der R. Kalb. ingezetenen zag men de vaderlandse!»» vlag'wap- poren als bewijs van achting en toegenegenheid voor den iceram' C. H. van Dam, mol wien zij zoovele jaren in viede en vriendschap hadden omgegaan. - Te Haarlem heeft dezer dagen eeu treurig voorval plaats gogiepen. Iu een gezin, welks hoofd koopman in vei fstoffen was, schijnt men, door een ongelukkig toeval, in het eten of drinken vergif gedaan te hebben, althans een dochteitje van 12 jaar en eene in wonende tante zijn, hoogst vermoedelijk door het gebruik van arsenicum, ge storven. De man en de vrouw verkeeren beiden in een zeer zorgvollen toestandalle teekenen zijn aanwezig om aan het behoud van hun loven te wanhopen Zondagavond ten acht uur kwam een jong mensch uit Utrecht in dezelfde woning aan, en verkeerde reeds ten 10 uur in bedenke- lykeu staat. Men zegt, dat hij Woensdagmorgen over leden is. Het lijk der dochter, reeds ter aarde besteld zijnde is, naar men verneemt, opgegraven, om ook ge rechtelijk geschouwd te worden. De justitie doet onder zoek naar de oorzaak; naar het schijnt is aan moedwil niet te denken. Binnen kort zal men wellicht in Artis te Amsterdam twee witte olifanten kunnen bezichtigen. Volgens de aan gekomen mail, werden zij uit de Lampongsche districten (Sumatra) te Batavia verwacht. (Hbl.) Bijna al de matrozen en scheepsjongens op het wachtschip te Nieuvvediep hebben zich bereid verklaard mee naar Atsjin te gaan. De twee treinen van Groningen naar Leeuwarden en van Leeuwarden naar Groningen zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Niezijl bemerkten de machinisten van beide treinen, dat zij op elkander aanreden langs dezelfde rails. Gelukkig was het helder weer, zoodat de machinist van laatstgenoemden trein kon terugrijden en op audeie rails kon* overgaan. Naai» men uit Groningen meldt zal aldaar het plan. tot oplichting eener cooperative slachterij geen uitvoering erlangen, eu wel omdat dezer dagen gebleken is, dat het vleesch der voor rekening van enkele particulieren ge slachte koeien bijna even duur is, als thans de slagers voor hun vleesch vragen. De prijs van het vleesch is thans aldaar gemiddeld 85 cent per kilo. Door een onbekende te Utieeht is voor den hoofdon derwijzer C. G. van Holten, te Poederoijeu, een bankbiljet van f300 geschonken. Als een staaltje van enorme prijsverhooging der landerijen in den tegenwoordigen tijd, vermeldt men dat voor eenige dagen iade nabijheid van Kuiure een boeren plaats is verkocht voor pl. m. f 86,000, welke iu 1822 door den verkooper was aangekocht voor pl. m. f 16,000. Een Zutfenaar heeft tot driemalen toe het verdriet gehad dat brieven met geldswaarde door hem verzonden bij de opening bleken gevuld te zijn met papiersnippers. fiEIIËKCDE BERICMIEV Wij vernemen dat er zich in de hoofdstad van Belgie eeu aardige bond gevormd heeft. De modisten, de hoeden maaksters en de eigenaarsiers van nmagasius de nou veautés" zijn overeengekomen, om aan de toiletartikelen der dames, die hare rekeningen in geen 2 jaar betaald hebben, een zeker geheim teeken te maken, dat alleen voor de boudgenooten kenbaar is. Wanneer zy langer uitstellen, wordt dit dooreen ander teeken aangegeven. Er schijnen in andere landen en ook bij ons reeds ver takkingen van dien bond te ziju opgericht. Het volgende curieuse voorval heeft dientengevolge reeds te Brussel plaats gehad. Ee'ne dame, die in geen 2 jaren de rekening liarer modiste betaald en vernomen had dat de boud bestoud, dacht eene andere modiste op de volgende wijze te verschalken. Zij verzocht aan een harer vriendiunen, van wie zij dacht dat -ze altijd prompt betaalde, haar geheele toilet voor een paar uur te leenom er een model naar te knippen. Zij deed het aan, reed dadelijk naar de modiste en bestelde een nieuw, zeer keurig toilet

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1