Maandag 7 December. A o. 1874. M 3531. 11' BUITEMUMDSSHE BERICHTE». BINNENLANDSCHE BERICHTE». COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur One Maanden1.85. Franco per Post, door het geheele RijkS.50. (Brieven Franco.) Frankr||k. De boodschap is door de bevolking zeer gunstig opgenomen. De republikeinsche bladen drukken hunne tevredenheid uit over de' bevestiging hunner rechten van don 20 November en over de verklaring van Mac Mahon's "onpartijdigheid; zij voegen er bij dat de boodschap duidelijk tegen de legitimisten is gericht en dat zij niet veel verandering in den toe stand brengt. De conservatieven doen in hunne organen voornamelijk die zinsnede uitkomen, die gericht is tegen de radicalen, Het linker-centrum heeft de vraag be handeld of bet, tengevolge der presidentale bondschap, geen voorstel moest doen nopens de constituttopeele wetten. Men besloot echter de voorstellen af te wachten, die, hetzij door de regeering, hetzij door het regeerings- centrum, konden ingediend worden. Dultschland. Bij den Pruisischen landdag, die binnenkort bijeenkomt, zullen door de regeering verschei dene gewichtige wetsontwerpen worden ingediend. Daar onder zal er eenzyn strekkende tot vaststelling van het staatstoezicht op het beheer der kerkelijke goederen, en een ander, tot regeling van het beheer van het lokaal ker kelijk vermogen der Katholieke gemeenten door gekozen kerkeraden en gemeente-vertegenwoordigers. In de commissie tot onderzoek Jer Elzas-Lotharingsche huis houdelijke begrooting zijn ook vier der afgevaardigden van dat rijksland verkozen. Volgens de Post hebben zij echter geweigerd in die commissie zitting te nemen. Het voorstel van den beer Baumgarten c. s. betreffende de invoering van den constitutioneelen regeeringsvorm in Mecklenburg is met een aanzienlijke meerderheid aan genomen, nadat een tegenvoorstel van de sociaal-demo- kratische zijde verworpen was, hetwelk strekte om in alle bondsstaten volksvertegenwoordigingen, door rechtstreek- sche verkiezingen gevormd, in te voeren. Van ge loofwaardige zijde verneemt men, dat het bericht nopens de verdaging van den termijn voor de behandeling der rechtszaak tegen graaf von Arnim ongegrond is. Het stadsgerecht heeft het voorstel daartoe van den verde diger van den graaf verworpen. Zwitserland, Een correspondent van het Journal de Geneve meldt aan dit blad het volgende omtrent het vreeselijk ongeluk, dat heeft plaats gehad op den Sint Bernard, op eenige mijlen afstand van 't klooster. Donderdag den 19den, bij 't aanbreken van den dag, ver liet eene karavaan van twaalf Italiaansche werklieden, die naar hun land terugkeerden, niettegenstaande het slechte weer en den toestand der wegen, het gehucht Saint Pierre, waar men den nacht had doorgebracht om den St. Bernard over te trekken. Zoo dit niet ging, zou men in het klooster op den berg blijven. De lucht was bewolkt en het sneeuwde. Bij den zoogenaamden iSteenen Berg" aangekomen halverwege het kloosterontmoetten zij twee monniken en een bediende van 't klooster, vergezeld door een hond. Overeenkomstig de regels van 't klooster waren deze de reizigers tegemoet gegaan. De sneeuwjacht nam toe. Op eens vormt zich eene wiudhoosin't gebergte veuragenoemddie ronddwar relend de sneeuw opneemt van de bergwanden en er de reizigers mede overstelpt. De eerste groep, samengesteld uit vijf Italianen, twee monniken, den dienenden broeder en den hond, ver dween onder eene sneeuwlaag van ettelijke meters dikte, zonder dat een lawine was losgeraakt van den bergtop. De zeven anderen, die volgden, werden op een kleinen afstand van de eersten neergeworpen. Zy wisten zich echter te bevrijden en konden zich, min of meer gekwetst, naar de plaats, vanwaar zy vertrokken waren, terugbegeven, na zich overtuigd te hebben, dat het hun onmogelijk zou zyn de anderen te redden uit hun graf. Evenwel vist ook oen dezer laatsten de sneeuw en ijs massa, die ..cm bedekte, door te worstelen, het was de kanunnik Contal van Seinbranchier. Hij sleepte zich bloedend voort tot op een half uur afstand van de plaats des onheils en bereikte de eerste hut »het hospitaal" ge naamd. Daar werd de waardige geestelijke den volgen den morgen "gevonden, bijna levenloos. Hij bad 27 uren zonder voedsel doorgebracht. De hond, de trouwe Turco, had zich ook van de sneeuw weten te bevrijden en had het klooster opgezocht. Het wakkere dier gekwetst en bloedende ziende, begrepen de kloosterlingen wat het lot was geweest van de den vorigen dag vertrokken broeders. Men vond de plaats waar zij begraven waren en ilen' heejj; Contal. Deze had nog even de kracht om wat ik j hier schrijf te ver halen en blies toen den laatsten adem,cuit. De andere geestelijke en de zes reizigers door den veura bedolven lagen. Berichten van Cape Coast Castle, dd. 7 Nov., bevatten, dat de gouverneur Slrnhan een b'y'eenkomst met de Koningen en vorsten heeft gehad, wier landstreken nu onder het protectoraat van Engeland staau. In die bijeen komst is een boodschap van II. M. Victoria voorgelezen waarin zij haar verlangen uitdrukt, dat in al de landen, die de Britsche strijdmacht-iaden oorlog tegen de Ashan- tijnen beschermd en voor ondergang beveiligd heeft voortaan de slavenhandel" getieel afgeschaft worde. Een voorstel in dien zin werd dan ook aangenomen. De con sul van Venezuela logenstraft het gerucht aangaande het bombardement van Laguayra door Spaansche schepen, en voegt er bij dat de berichten omtrent de revolutie in Vene zuela zeer overdreven zijn. Denemarken. In een vergadering, dezer dagen te Kopenhagen gehouden en waarop alle standen behoorlijk vertegenwoordigd waren, is eenparig besloten: 1. dat er, evenals in andere landen is geschied, ook hier te lande een vereeniging moet opgericht worden, om de zieken en ge wonden in oorlogstijd beter te verplegen, en wel op den grondslag van de besluiten der internationale conferentie van Genève, en 2. dat aan een commissie van negen leden het opstellen van een ontwerpreglement dieubetreffende zal opgediagen worde. Turkije. De Sultan heeft geweigerd, om aan een deputatie van de Evangelische Alliantie een gehoor te ver- leenen, onder bijvoeging dat zijne politiek tegenover de Christenen nog dezelfde is. §panfe. De Carlistische generaal Lozano is gefu silleerd. Officieel wordt bekend gemaakt dat drie compagniën van het bataljon Badajoz, die aanvankelijk geweigerd hadden naar het Noorden te vertrekken, tot de gehoor zaamheid teruggekeerd zijn. Italic. Krachtens besluit der regeeriug zal Civita- Vecchia met 1 Januari a. s. ophouden vrijhaven te zijn, en zullen van dien tijd af de invoerrechten aldaar volgens de conventioneele tarieven geheven worden. Amerika. Officieel wordt bericht, dat generaal Mitre verslagen is, en," na vervolgd te zijn, zich op genade of ongenade met zijn leger heeft overgegeven. De provincie Buenos-Ayres is thans rustig. De gouver nementstroepen vervolgen Arredondo, wiens voorhoede verslagen is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 4 December. Heden zijn de beraadslagingen over de afdeeling Water staat van liet hoofdstuk Bionenlandsche Zaken voortgezet. Het voorstel der Regeering, om alsnog een post tot ver betering dei' landsgebouwen te 's Gravenhage te ver- hoogeu met f60,000 voor aankoop der Roomsche kerk op het Binnenhof, is goedgekeurd. Voorts ziju besproken de verbetering der Keulsche vaart en de haven te Vlissingen. De heeren Tak, van Kerkwijk, van Eek en Fabius hebben er op aangedrongen, dat de Regeering deze haven aan hare bestemming zal doen beantwoorden. De Minister heeft er op gewezen, dat voornamelijk gemis aan kapitaal en industrie te Vlissingen oorzaak is van de geringe ont wikkeling, maar op eenige punten zich bereid verklaart accommodatiëu te verleenen. Het adres der vereeniging Schuttevaer, houdende bezwaren tegen de Kanaalmaat schappij, heeft aanleiding gegeven tot vrij langdurige discussiën. SCHIEDAM, 5 December 1874. Wij herinneren onze lezers aan de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in plaats van den heer A. O. Ris, die zijn ontslag genomen heeft, welke zal plaats hebben op Maandag 7 December a. s. Gisteren avoncl is er begin van brand ontstaan in een huis aan de Hoogstraat, doordien de vlam van een petroleumlamp, die aan den zolder hing, in den boi sloeg. Nadat men de lamp afgenomen had, deelde de vlam zich mede aan de toonbank, doch werd spoedig door eenige emmets water, door den bewoner en eenige toegeschoten personen, gebluscht. De levensverzekering-maatschappij s>The Imperial" zie de achterstaande advertentie is bttj kens de ons welwillend toegezonden statuten een reeds in 1820 te Londen opgerichte maatschappij, ngebaseerd op liet on derlinge en vennootschappelijke systeem, waardoor de geassureerde tegen alle verantwoordelijkheid is gevrij waard en toch voor 4 s deelt in de totale winst der onder- ineming." Er is voor 7500 aandeeleti ingeschreven ieder d zyn thans nog niet teruggevonden. Dit is het ergstehetgeen een nominaal kapitaal geeft van 9 millioen onheil, dat sinds 1816 op den Sint Bernard heeft plaats* gulden, waarop 10 pCt. per aandeeldus f900,000 is ge- gehad Engeland!. Te IIull is op eene vergadering van pa troons van de metaal-industrie eenparig besloten, om het werkloon, in de afdeeling scheepsbouw 5 a 10 pCt. te ver- stort. Het reservekapitnal bedraagt/1,203,600. De Minister van Binnenlandsche Zaken vestigt de aandacht zoowel van landbouwers, als van scheepsgezag- voerders en bestuurders van stoomvaartmaatschappijen'op ADVEBTBNTIEN: Prijs: van t lot 10 gewone regels (1.00; iedere regel meer (0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vso den pry». do verwoestingen aangericht in Noord-Amerika door de Colorado-kever, genaamd dorypbora decern lineata, waar van de larve zich met aardappelloof voedt. Er bestaat gevaar dat dit insect .herwaarts wordt over gebracht wanneer aardappelen uit de Vereenigde Staten in schepen worden medegenomen, vooral wanneer die tot pootaardappelen hier te taude worden ingevoerd. Nadere inlichtingen zijn verstrekt" aan de" Kamers van Koophandel en Fabrieken en aan de voornaamste maat schappijen en verecuigingen van landbouw. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om de onthulling van het monument te Ginneken door een mcdalje te vereeuwigen, (17". D.) Uit een particulieren brief van Batavia, in de eerste dagen van October 11. geschreven, ontleenen wij het volgende: Dat het te Atjeh niet vooruitgaat, weet gy in Hol land evengoed als wij hier. '1) Om politieke redenen zal1 er geen derde expeditie zijn; dat zou een erkenning zyn van het niet slagen der tweede, en dat mag niet. "Wil men niet voortdurend met het zware blok aan zyn been blijven zitten, dan zal men wel verplicht zyn om tegen December een paar compleete bataljons infanterie en een batterij artillerie naar Atjeh te zenden om kolonel Pel in staat te stellen eens offensief op te treden, b. v. om aan het1 westelijk uiteinde by Maraksa's vijands linie, door, te breken en er om heen te trekken. Ik weet niet of men' het doen wil, maar als het er toe komt is er geen reden om het niet aan kolonel Pel op te diagen. In zyn passieve houding gedraagt kolonel Pel zich kalm en flink tot nog toe. Het zou ook moeilijk zijn een ander aan 'te wijzen. Generaal de Neve is nog niet uitgerust van de vermoeienissen der 2e expeditie, waar hij rustig by het',,, hoofdkwartier bleef. Nu houdt hij zich even rustig>te?,,É Buitenzorg, ofschoon zijn standplaats Batavia'is. <J - Te Atjeh moet men bezig zijn met het aanleggen van de spoorbaan van Ole-leh naar Kotta-Radja. Men had; zich gevleid, hier van de N.-I. Spoorweg-Maatschappij het liggend en rollend materieel te kunnen krijgen, maar niets daarvan! Het is nu te Singapore besteld, en moet uit» Engeland komen. Men wil ook beproeven een artesischen put te maken, en langs den spoorweg een telegraaf aaö' te leggen. Gij weet, dat er bijna geen regen valt te Atjehals zich dat naderhand maar niet wreekt. Aan wind moet er echter geen gebrek zijn. Op de oude landingsplaats is het onmogelijk aan den wal te komen. Te Maraksa heeft men nu een vrij goed zeehoofd, 'waarop de' rails liggen van den trein, waarmede de goederen naar de em- barkementsplaats in de lagune worden gebracht^ De naamlooze vennootschap de Rotterdamsche "Vleeschhouwerij en Brood bakkerij is gisteren definitief ge constitueerd door de vaststelling der statuten. Het kapitaal is bepaald op f100,000, waarvan f52,075 is bijeengebracht. De inschrijving is op nieuw opengesteld. Er zal verkocht worden tegen den laagst mogelijken prijs. De heer J. Kouwenhoven te Warmond, ten wiens huize de bij het spoorwegongeluk van 14 Aug. 11. gekwetste wed. Kleyn en hare kleindochter werden verpleegd, heeft van de IIoll. Spoorwegmaatschappij een zilveren koffiekan ten geschenke ontvangen. 1 Door een aantal minder door de fortuin begunstigde Amsterdammers is een adres aan den Raad van Amster dam ingediend tegen de voorgestelde hondenbelasting. Dé' hond, zeggen zij daarin, is dikwijls de eenige ware vriend dien de onvermogende bezit. Het bericht omtrent een gevaar van botsing tussch'en twee treinen bij Niezijl, tusschen Grypskerk enZuidhörn,1 wordt door den districts-inspecteur der staatsspoorwegen tegengesproken. Te Oud Zevenaar werd dezer dagen een huwelijk gesloten, waarbij opmerkelijk is dat bruidegom en bruid wel de vereischte jaren tot zulk een gewichtigen stap, doch nauwelijks de grootte van kinderen van 12 jaar hadden. Te Utrecht heeft zich bij de verkiezing 'voor de Kamer van Koophandel een merkwaardig geval voorgé-" daan. Terwijl vroeger gewoonlijk omstreeks 70 kiezers op kwamen, namen er thans 479 aan de stemming deel. Drie nieuwe leden, wier candidatuur niet bekend was, werden met een nagenoeg gelijk aantal stemmen gekozen. Die drie heeren zijn allen Katholiek. Men meldt uit Utrecht, dd. 27 Nov. Op het platteland reizen in deze provincie zeer veelr' handelaren rond, die bij de landlieden al wat maar iets naar antiek zweeft tegen hooge prijzen opkoopen. Menige ouderwetsche kast met porselein is reeds in hun handen gekomen. De landbouwer G. verkocht in deafgeloopen week zijn zoogenaamde glazenkast met porseleinen kop pen, schotels en schalen voor f500. Het opgekochte is, voor het meerendeel voor het buitenland bestemd. In een ingezonden stuk in de Landlomo- Courant 1) Wfi moeten hier echter bij opmerkendat wjj volgens de laatste telegrammen uit India wel vooruitgaan. Red.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1