tal© flaplljks, -tltnM Dinsflap. Woensdag 9 December. L. 1874. M 3532. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. "BMËMMDSGHËnSËmCHTESa. n- «wris COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Maanüenf 1.85. Franco per Post, door het gehccle Rijk&50. PRO CES-VERBA. AL van de opening der Stembriefjes, die, ter benoeming van een Lid voor den Gemeen- fteraad van Schiedam, den zevenden December 1800 vierenzeventig zijn ingeleverd. I Op lieden den achtsten December 1800 vierenzeventig, in do Ge- fnïente' Schicthm \"4?"'r<135r*'Ticf"uiureatr van stemopneming'in de ter inlevering van stembriefjes bestemde z.ul plaats genomen, dos morgens ten ncgon uie. liet bure.ni is samengesteld uil den lieer PIKTE» JACOB VAN DIJK VAN MATEN ESSE, Burgemeester, Voorzitter, en de Hccrcn JOANNES ANDREAS NOI.ET Wz. O» JOANNES LEONARDUS JACOBUS JANSEN, Leden van den Gemeenteraad, Stoniopnemors. De Voorzitter plaatst op do tafel de stembus, bij hem don zevenden December 1874 ovcigcbragt De zegels, van do bus vvurden onderzocht en bevonden ongeschonden to zijn. De bus wordt geopend en bevonden vier honderd negen en zeventig slembricljes te bevallen. Dit getal niet de lijst der kiezersdie briefjes hebben ingeleverd vergeleken zijnde is gebleken Ie zijn even gioot als bet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereen gemengd, worden zij door den Voor liltor een voor een geopend en overluid voorgelezen. liet bureau liecft van onwaarde verklaard tien biieljes, welke niet waicn ingevuld. liet getal der geldig uitgebraglo stemmen is mitsdien geweest vier honderd negen en zestig. Van dit gehl zijn uitgcbragl op De Heeren: li. \V. M- Roelants, G stommen. II A. M. Roelants, 245 W. A. Beukers, 215 J. J. G. Nolet, i H. Wilicman, 1 A. C. Ris, 1 Beeft alzoo de volstrekte mcerdciheid van stommen verkregen de fleer H. A. M. ROELANTS. En is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad, in de plaals van den fleer A. 0. Ris, die als zoodanig volgens den rooslcr in 1875 moest aftreden, de heer: HENDRIK ADRIAAN MARIUS ROELANTS. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aan wezige Kiezers geen bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemwkt in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, don achtsten December 1800 vierenzeventig. P. J. VAN DIJK VAN MATENËSSE, Voorzitter. L tïS'l' Stemopncmers, Frankrijk. Thans wordt uit Parijs op nieuw ge schreven dat er eene ministerieele crisis op handen is. De Ministers Chabaud-Latour, Grivart, de Cumonteu Tailhand 'zouden aftreden en vervangen worden door Ministers, tvelkè voor de vereeuiging der beide midden partijen ge stemd zijn. Er wordt bijgevoegd dat deze veranderingen reeds na weinige dagen tot stand zouden "komen, en dat er tegelijkertijd eene andere houding tegenover de drukpers aangenomen zou worden. In andere berichten wordt gezegd dat de bedoelde ver anderingen eerst in de eerste dagen van Januari zullen plaats hebben. Spanje. liet vertrek van maarschalk Serrano is nu dan toch eindelijk vastgesteldhet zal nog deze week plaats hebben. Reeds zijn de generaals Lotna en Blancos op weg naar Santander om van daar de Guipuzcoa in te trekken. Ze hebben '12,000 man en ongeveer dertig kanonnen bij zich. Serrano zal te Logrono zijn hoofd verblijf houden. Ook te Miranda zijn aanzienlijke verster kingen aangekomen De Carlisten bedreigen Irun en .oncenlreeren zich met de benden die onder bevel van Mendiri staan in Navarre. liet bericht dat generaal Despuzols door de Carlisten verslagen was, is onwaar. Engeland. De Britsch-Indische regeering is thans overtuigd, dat de onlangs te Gwalior gevangen genomen zoogenaamde Nena Sahib niet het bedoelde oumensch van dien naam is. Berichten uit Bueaos-Ayres, van 5 dezer, bevestigen dat. generaal Mitre zich te Yussin op genade of ongenade aan kolonel Arias heeft overgegeven. Te Cork in Ierland heeft de politie gisteren in eene woning huiszoeking gedaan en twintig geweren met bajon- nelten en ammunitie, alsmede werktuigen tot het smeden van wapenen in beslag genomen. De eigenaar van het huis werd in hechtenis gesteld. Oostenrijk. De Tagespresse meent te weten dat het aanhangige vraagstuk betreffende de Rumanische handels overeenkomsten in den geest van het reeds geruimen tijd geleden door Oostenrijk gedane, destijds door de Pot te af- gesvezeue, maar laatstelijk van de Russische en Duitsche zijde vernieuwde voorstel opgelost zal worden door de uit vaardiging van een firmuu, welke even als aan Egypte aan al de Turksche vasal-staten het recht tot het sluiten van handels- en tolcónventiën verleenen zal. Frankrijk en' Engeland, welke zich met het bedoelde voorstel vereenigd hadden, zouden volgens het genoemde blad, insgelijks voornemens zijn handelsconventiën metRunnianie te sluiten. Amerika. lu de bij het Congresinte dienen bood schap van den President" zal gezegd worden dat de be trekkingen met' de vreemde mogendheden van vrieud- (Brieven Franco.) ADVEBTBKTIETJl Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer TO. 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. schappehjken aard zijn, met uitzondering van rtle met Venezuela, hetwelk de bij de bvereenkornst van 4SG6 vast gestelde vergoeding nog niet heeft betaald, en die met Spanje, vermits de kwestie wegens den Virginias nog niet vereffend is, en er atulet e onaangename onderhandelingen mot Spanje plaats hebben met betrekking tot Cuba, alwaar de beteedigingen jegens.A.mfS'ikaansche onderdanen, waar van in'(ïe vorige boodsehaj»-werd gewaagd, nog"niet hebben opgehouden. Die onzekere toestand kan, naar het oordeel van den President, niet lang meer voortduren, en hot zou noodig kunnen worden dat er eene overeenstemming van do Vereeuigde Staten met andere mogendheden tot stand kwam om den opstand te beëindigen, welken Spanje niet bij machte is geweest te onderdrukken. De handel van alle natiën, en vooral van de Vei ccnigdc Siateu, wordt thans benadeeld, de Amerikaausche en Britsclie vlaggen worden gehoond. De President had de hoop gevoed dat (ie hangende onderhandelingen met Spanje tot oen spoedig einde zouden gebracht worden, doch is in die huopjteleurgesteld. In de boodschap wordt weinig of niets van de schade vergoeding gesprokendaarover zal in eene afzonderlijke boodschap worden gehandeld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 December. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting der staatsspoorwegen, in de zitting van heden, hebben de hoeren Mackaij, Wybenga, Dam, Schimmelpenuinck van der Oije, van Naameu, Iusiuger, Begram, Verheijen en van den Berch van Heemstede op den aanleg van verschil lende lijnen aangedrongen. De Minister van Binneuland- sehe Znken heeft daarop geantwoord nog geen vaste over tuiging te hebben omtrent de wijze van aanleg en in 't belang dor zaak daarom het stilzwijgen te willen bewaren. Daarbij volhardde hij, ook na herhaalden aandrang van de neeren Tak en de Jong, om modedeeliug althans daarover, of de Minister mogelijkheid zag in 1875 een wetsvoorstel dien aangaande in te dienen,'onverschillig welk stelsel de Minister dacht te volgen. De spoorwegbegrootiug is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van 7 December. Bij de nlgemeene beschouwingen over 't onderwijs in zijn vollen omvang, heeft de heer Messchert vaa Vollen- hoven zijn grieven daartegen breedvoerig ontwikkeld. De strekking van het onderwijs is te veel ingericht op ver meerdering van kennis, maar te weinig op do practische toepassing voor't maatschappelijk leven en de bestemming der leerlingen. Ilij geeft een ontmoedigend overzicht van algemeene uitkomsten van alle takken van onderwijs en meent dat wij hard achteruit gaan, ook op godsdienstig gebied. Ten slotte bestrijdt hij het onderwijsprogram van don heer Kappeyne van de Coppello, dat uitloopt op alge- meeneu leerplicht in strijd met de vrijheid van ondetwijs, dat buitendien te zeer wordt opgeofferd aan 't staatsonder wijs, waarvan do minderheid geen gebruik kan maken, ofschoon zij tot de kosten bij moctdrageu. Wal do heer Kappeyne van de Coppello wil, zal afstuiten op den onbe- dwingbaren tegenstand van een vrijheidlievend volk. Er zijn geen verdere algemeene beschouwingen gehouden. In den verderen loop der debatten over de drie takken van onderwijs afzonderlijk, heeft de Minister, naar aanleiding van do gedane vragen, te kennen gegevenDat voor de verhooging van de bezoldiging der hoogleeraren bij de wet op het hooger onderwijs zal worden gezorgd; dat ook voor de andere materieele onderwerpen, wat gebouwen enz. be treft, zal worden gezorgddat, ofschoon de plannen van een nieuw academiegebouw nog niet geheel zjjn vastgesteld, tegen 8 Februari 1875 bij de viering van bot derde eeuw feest der Leïdsche hoogeschopl, de plannen voor iedereen zichtbaar zullen zijn; dat er in 't middelbaar onderwijs leemten zijn, die later zullen worden weggenomen; dat de kwestie der landbouwschool te "Warffum nog niet be slist is. De heer Kuypcr heeft eeu zeer uitvoerige rede ge houden over het lager onderwijs. Hij wil een zelfstandige orgauisatie en hieratchie door gemeentelijke, provinciale en rijksschoolrallen in den geest der Engelsche school- boards. -■a. SCHIEDAM, 8 December '1874. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, gisteren alhier gehoudenwerden van de 701 kiezers door 479 stembriefjes ingeleverd; daarvan waren'10 in blanco, zoodat 469 geldige stemmen werden uitgebracht; de vol- slrekte meerderheid was dus 235 stemmen. De heer H. A. M. Roelants verkreeg 245 en de heer W. A. Beukers 215 stemmen, terwijl de 9 overige werden uitgebracht op verschillende personen. De hoer H. A. M. Roelants is der halve tot lid van den gemeenteraad verkozen. Bij Koninklijk besluit van 4 Dec. 1874, no. 40is de heer J. Loopuyt, wiens lijd van zitting als directeur vau het entrepot te Schiedam met 6 Januari 1875 eindigt, als zoodanig op nieuw benoemd. Sedert het vertrek van de vorige mail is geen offi cieel bericht vau Atsjin bekend gemaakt. Iutusschen ver nemen wij uit particuliere brieven, dat de kinderpokken duur heerschen. De vrouwen en kinderen van militairen, die bestemd zijn om van Batavia naar Atsjin te vertrekken,, worden gevaccineerd of gerevacciae^(d._Uit Madioen zjjn zeer gunstige berichten ontvaugen"?ffRtrentde geneigdheid, der bevolking tot conversie van communaal in individueel bezit. Te Singapore zijn quarantaine maatregelen ver- ordeud voor allo vau Djedah komende schepen, tenge-- volge van het uitbreken van de pest te Mekka. j Het Vaderland heeft een artikel geleverd betreffende de nota over de Oud-Katholieken, dezer dagen in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. Het verklaart in dat artikel»De nota is niet uitgegaan van het departement van Buitenlandsche Zaken in dien zin dat zij op de re gisters voorkomt, maar is een diplomatieke mededeeling, een circulaire, die aan de gezanten van verschillende mogendheden is verzonden met een kerkelijk doel." In een schrijven van prof. Nippold, te Bern, bij dit artikel' gevoegd, wordt medegedeeldsVerzonden is de nota van het Ncilerlaudsche departement van Buitenlandsche Zaken en wel op het laatst van Augustus of in het begin van September '1874. Korten tyd daarna was zij minstens aan de gezanten van drie mogendheden bekend Het afschrift der nota moet verkregen zijn uit de nalatenschap van den overleden aartsbisschop van Utrecht, mgr. Loos. Omtrent deze nota bevat genoemd blad van 7 dezer een schrijven van den vorigen Minister van Buitenlandsche Zaken, Gericke, aan den heer Fransen van de Putte. De heer Gericke zegt daarin o. a.»dat de bedoelde nota, waarvan het bestaan en de inhoud mij pas door het Vaderland zijn bekend geworden, nimmer, in welke mate en in welken vorm dan ook, noch rechtstreeks noch zijdelings, door mij of door iemand van mijnentwege aan den Duitschen gezant of aan eeuig ander gezantschap is ver strekt geworden. Daar bovendien de Duitsche gezant mij nooit over dit onderwerp gesproken heeft, kan tevens door- u met volkomen zekerheid verklaard worden, dat ook de bouwstoffen voor de nota uit mijn gesprekken onmogelijk konden geput zijn. Het is u bekend dat hetzelfde ook met' betrekking tot de andere departementen kan gezegd wor den, waarbij ik echter, als mij niet persoonlijk betreffende, niet behoef stil te staan." Het kapittel van de oud-Bisschoppelijke Clerezy' zal vermoedelijk nog in deze maand bijeenkomen voor de verkiezing van een aartsbisschop te Utrecht. {TT. D.) De liberale kiesvereeniging te Zutfen heeft een adres van hulde aan generaal van Swieten gericht. Biuuen weinige dagen valt een gebeurtenis voor,' welke reeds sedert tal vau jaren door de geleerde wereld met belangstelling verbeid werd. De planeet Venus be vindt zich den 9 dezer juist tusschen de zon en de aarde, op haren kortslen afstand van deze. Deze zeldzaam voor komende stand geeft den sterrekuudigen gelegenheid met grooter nauwkeut igheid dan tot dusver den afstand van de aarde tot de zon te bepalen en daarmede de eenheid voor alle afstanden in het heelal. Het is eene gebeurtenis van veel gewicht, getuigen de tallooze wetenschappelijke uitzendingen naar vele punten op den aardbol. Prof. van de San de Bakhuijzeu schat, in eon zeer lezenswaardig" stuk in de jongste aflevering van het Album der Natuur, het aantal op 70 tot 80, en begroot de kosten op wel licht drie millioen gulden. De heeren die, zooals wij in een vorig nommer mede deelden, zich tot êon comité hebben vereenigd om de zaak; der ljjkenverbranding in Nederland te bevorderen, richten thans eene oproeping tot allen, die deel willen uitmaken van eene op te richten vereeniging, op de volgende'grond slagen 4het doel der vereeniging isa. bij de wetgevende macht te gelegener tijd aan te dringen op zoodanige wij ziging vau de wet op het begraven, dat ook het verbranden van lijken worde toegelaten; b. juiste begrippen te helpen verspreiden omtrent het begraven en verbranden van lijkenc. kapitaal te vormen tot het helpen oprichten van1' lijkovens, zoodra de onder a. bedoelde vrijheid zal zijn ver- kregen2. de vereeniging laat hare leden geheel vrij om, wanneer de genoemde vrijheid zal zijn verkregen, daarvan al of niet gebruik te maken; 3. zoodra zich honderd deel nemers hebben aangemeld, worden zij door de boven-- genoemde heeren tot eene constitueerende vergadering bijeengeroepen, die in den Haag zal worden gehouden. De afdeeling Rotterdam der Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid, heeft eene prijsvraag uilgeschreven voor eene vertrouwbare goed lichtgevende petroleumlamp, ook geschikt om bij deu bouw van huizen gebruikt te worden. De uitgeloofde prijs bestaat uit eeïse zilveren medaille, beuevens f400. - Onlangs deelde het N. v. d. D. mede dat door zekeren A. G. J. de Vries, te Nieuwediep, eene vereeniging was tot stand gebracht van ïkolendragers, hallasters en toetui'-' gers" aldaar, met het doel om elkander bij ziekte of sterfgevallen te ondersteunen, maar vooral om, in ge-

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1