Vewlijjit Saplijh, litiezorferi DMajs. Maandag 14 December. A o. 18:4. 3530. 8UITEWUIIPSCHE BEBICHTE8. 8 i M U H L A U3 DSGHE BER IGHTEfi. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drie M.i.iiiilen Franco per Port, door liet gelioela Kijk f 1.85. 150. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft bij tweede beraadslaging het vooi «tel aangenomen, om per sonen van vreemden afkomst, die in Frankrijk geboren -zijn en ia het land waartoe zij behoorcn niet aan den mili tairen dienstplicht voldoen, voor Fransehen te verklaren en aan de Fransche wet op dun krijgsdienst te ondcr- "werpeit De minister van biunonkuukche zaken heeft een wetsontwerp tot goedkeui ing der Pat ijsche leening vau 220 millioen ingediend. Den 9den dezer behandelde de Nationale Veigadering voor tf&-derde maal het wetsontwerp, waarbij «diepen vatbaarvoor verhypothekeer ing worden verklaard, zonder echter die behandeling ten einde te brengen. Zonder dis cussie werd vervolgens de vervallenverklai ing uitge sproken van de leden der vergadeiing Raiic en Melvil- Bloneourt, op '13 October 1873 en 5 Juni 1874 door den krijgsraad bij vei stek ter dood veroordeeld wegens deel neming aan den opstand der Commune. Ten gevolge van dit besluit zullen er nieuwe vei kiezingen moeten plaats hebben in het departement dei Rhone (Lyon) en in de kolonie Guadeloupe. De hooge beteekenis, in sommige dagbladen gehecht aan de verkiezing van den heer Come lot voorzitter dei exlia-parlementniie vereeniging der leden van het linker- centrum, waai aan de uitlegging gegeven weid. dat het linker-centrum den weg van samenwei king met het i cch- ter-eontruru niet z- u willen opgaan, schijnt niet op goede gronden te berusten. Uit het verslag van het vei handelde in de zitting van liet linker-centrum blijkt namelijk wel dat de heer Corne is verkozen doch, gelijk de radicale Itép. Franp. zelve vermeldt, met bijna eenparige stemmen. Van eeuen tegencamlidaat, welke dan de verceniging der beide centrum-partijen zou vertegenwoordigen, en als hoedanig de heei Christophle, de voormalige voorzitter der meerge noemde partij genoemd werd, was by de stemming niets te bespeuren. In het evengenoemde blad wordt verder het volgende uit Versailles geschreven: sDe commissie van dertigen zet haren arbeid in stilte voort. Zij haast zich langzaam en doet weinig van zich spreken. In hare laatste ver gadering heeft or echter eene gewichtige gedachten- wisseling plaats gehad. De heer Dufaure en de tot de linkerzijde behoorende leden der commissie hebben aan gedi ongen op het houden eener afzonderlijke vergadering ter overweging van de vraag of de commissie niet bij de Nationale Vergadering zou moeten aandringen op liet spoedig behandelen en tegen een bepaalden dag aan de orde stellen der constitutioueele wetten. De president, Batbie, en de tot de rechterzijde behoorende commissie leden hebben daartegen aangevoerd, dat een dergelijk voorstel uit den boezem der Nationale Vergadering z.elve behoorde te komen, en de commissie dus behoorde af te wachten. Deze zienswijze heeft echter niet gezegevierd het voorstel van den heer Dufaure is aangenomen en de commissie zal aanstaanden Dinsdag do bedoelde vergade ring houden." Buitscliland. Het voorste! van den heer B-uim- garten en andere Mecklenburgsche afgevaardigden, strek kende om eeu nieuw artikel betreffende de volksvertegen woordiging in de Bondstaten aan de rijksconstitutie toe te voegen, is gisteren door den Rijksdag bij derde lezing aangenomen. Bij de voorzetting van het aanhangige proces tegen graaf von Amino bij de rechtbank te Berlijn op 10 dezer, heeft zich geen eukel incident van buitenge woon belang voorgedaan. De gelieele zitting is ingenomen loor het voorlezen van een aantal documentenwaar omtrent de beklaagde nader ondervraagd is. Iiitussclicn hebben de beambten van het Duitsche gezantschap te Parijsde hoeren Wesdehlen, Holsteic en Ilammers- dorferdie als getuigen in deze zaak naar Berlijn ge- kon,en zijn, vooralsnog niets ten nadeelc van graaf von Arnim verklaard. Eenparig hebben zij toegestemd, dat de localiteit van het Duitsche gezantschap te Parijs zeer onvoldoende is, en dat de graaf, daar hij bijziende is, dikwijls stukken van het archief op eene verkeerde plaats legde, waardoor zeer goed enkele daaivan kunnen zoek geraakt zijn. Op de voordracht vim den staats-pro- cureur zijn in het proces-Arnim nog als getuigen gedag vaard de legatie-raad von Bülow IIwegens een in de Mcho du Parlement geplaatst artikel, en de rijksdags- üf~evafiy(Jigde Brauu en dr. Zehlicke, wegens een dooi den graaf voa Arnim aan de Spen. Ztg. aangeboden artikel, Zooals de verdedigers van den beklaagde ge- joovon, zal do zitting vau het gerechtshof op Vrijdag .door .het getuigenverhoor en die op Zaterdag door de pleidooien ingenomen worden. De uitspraak in die rechts zaak zal dan op Dinsdag a. s. volgen. Kuslnnd. De woorden, welke de vorst Bismarck in de zitting des Rijksdags van 4 dezer heeft gespi oken hebben hier te lande een zeer gunstigen indruk gemaakt. Denemarken. Er is thans te Kopenhagen een (Brieven Franco.) ADVEBTHNTIENi Prijsvjn 1 lot 10 zcwoiie rczols f\ 00; iedere regel meer" ƒ0.10. - Vuur don ^erkenden stónd en «oor weldadigheid, de helft tan den prijs. adres aan de regeering en den rijksdag in omloop, waai bij op de organisatie vau 's lands verdediging wordt aange drongen. De adressanten verzoeken, dat al het mogelijke gedaan worde, om het land ^verdedigbaar te maken, en wel zoo spoedig doenlijk. Zij houden zich overtuigd, dat het""partij'gëschil zwijgen zal bij eene, kwestie, waarvau het bestaan des vaderlands afhangt. Spanje, De Maarschalk Soriano is den 0 dezer vei trokken om zich naar liet leger te begeven. De Minister van Oorlog heeft dien dag bevel gegeven tot de oprichting van 20 nieuwe escadrons cavalerie. Elk regi ment ca\alerie zal;'met een escftdron versterkt worden, In Maroeco zijn 2000 paarden aangekocht voor de re- geinenton huzaren en jagers. Do scherpe toon dor boodschap \an den piosident dor Vereenigde Staten heeft in Spanje een pijnlijken indruk gemaakt. Turkije. Men meldt uit Jassy (Rumonie) het volgende aan de Netto Freie Freese: Op de eeilaug te openen spoorbaan PetestKrajova had dezer dagen eeu aanslag van den brutaalsten aard plaats, die nog al iets te donken geeft over de ontwikkeling van onze land bewoners. De machinist au een inspectietreiii bemerkte op eenigon afstand éeuige boeren, die op de rails hadden post gevat en door geschreeuw en wenken met de hand te kennen gaven, dat do trein stil moest houden. Niets kwaads vermoedende en deukende, dat zij hein op een of ander gevaar opmerkzaam wilden inakeu, deed de machinist den trein stilstaan. Nauwelijks was dit echter geschied, of de reizigers werden door een kogelregen overvallen en onder het zwaaien der wapenen en het uiten van bedreigingen drong de hoop op de waggons aan met de wooiden: s'Wij willen geen spoorweg, wij zijn zonder dat al ellendig genoeg.'' De overvallenen kwamen echter niet met den schrik vrij. Drie personen, waaronder de machinist, werden op de plaats zelf dooi de kogels gedood, terwijl een aantal andereu gewond werden. Door eenige bladen is deze aanslag in verband ge bracht met de staatkunde der régeering. Het is evenwel zeker, dat deze bende meest uit voerlui bestond, die dooi de vrees gedreven werden, dat zij zonder werk zouden zijn zoo dra de baan geopend werd en die op deze gruwzame wijze aan hunue woede lucht hebben ge geven De justitie zal, naar men vertrouwt, de mis dadigers ten strengste straffen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '11 December. Ia deze zitting was aan de oijde de beraadslaging over hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1875, (Marine) De artt. i, 3, 5 tot 18 weiden achtereenvolgens zonder beraadslaging goedgekeurd Op art. 2 deed de heer Dam het voorstel om de som der onderafdeeling a (bezoldiging van ambtenaren bij het Depai temeut) met f GOD en die van h (bezoldiging van algemeeneambtenaieu) met f3500 te vermindei en en hot cijfer vau art. 2 te brengen op f 130.640. Dit amendement werd door verschillende leden bestreden en ondeisteund, waarna de lieer de Roo van Alderwerelt liet voorstel deed om de beraadslagingen over dit artikel en het voorgestelde amendement te verdagen tot vóór de behandeling der zesde afdeeling, welk voorstel met 52 tegen 10 .stemmen werd aangenomen. Hetzelfde besluit werd genomen ten aanzien van de artt. 4 en 30. Art. 18 wei (1 na bei aadslagiug onveranderd goedgekeurd en artt. 20 tot 29, 31 tol 37 zonder hoofdelijke stemming bij art. 38 had er een woordenwisseling plaats over de redenen die geleid hebben tot het ontslag van den directeur van het onderwijs aan het instituut te Willemsoord. Dit art. en de volgende tot art. 49 wei den zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beraadslaging over hoofdstuk VI zal morgen worden voortgezet. Ton slotte werden door de Commission van lapporteurs nog verslagen uitgebracht over onderscheiden wetsont werpen. SCHIEDAM, '12 December 1874. De Gemeenteraad alhier heeft gisterennamiddag ten half twee ure een openbare zitting gehouden. Er waren 13 leden tegenwoordig. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van •13 November jl. worden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen eene missive van den Minister van Financiën, nopens den afstand van grond voor een te bouwen postkantoor. Ter inzage en aangehouden. 3. Provinciaal Blad no. Ill, houdende mededeeling van de herbenoeming van dr. M. J. de Goeje, tot schoolop ziener in het derde district van Zuid-Holland. Aange nomen voor kennisgeving. 4. Missive van Gedep. Staten, met goedgekeurde be sluiten tot de onderhandscho verhuring van Gemeente- eigendommen aan de Stearine- Kaarsenfabriek en aan de Zangschool. -—.Aangenomen voor kennisgeving. 5. Apostille van den Commissaris des Konings,, met adres van II. C. Jansen, om de Singel onder Nieuwland te schrappen van den legger der wegen, inet ontwerp- rapport van Burgemeester en Wethouders 'daarop'i-— - Ter inzage en aangehouden. S 6. Ontwerp tot herziening van de verordeningen nopens de heffing en de invordering van liet schoolgeld op de openbare school voor jongens. Ter inzage ou aan gehouden. 7. Rapport van do Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, op het adres van mr. J. de Clercq van Weel, die ziju ontslag als lid verzoekt, en aanbeveling van de heeron mr. II. J. Schuurman en dr. P. van Waas, om in vacature te voorzien. Ter inzage en aangehouden om iu eone volgende zitting tot d<- benoeming over te gaan, 8. Missive vau de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, tot aanbeveling van een lid dier Commissie, ter zake van de periodieke aftreding van den lieer II. M. Bremmer. Daarop komen voor de heeren II. M. Bremmer en .1. S M. de Groot. Hetzelfde besluit. 9. Missive vau de Plaatselijke Schoolcommissie, hou dende bezwaren tegen het onlangs genomen raadsbesluit beti effende de verliooging \an het schoolgeld op de Open bare School voor jongens. Ter inzage en aangehouden! 10. Missive van dezelfde Commissie tot aanbeveling vau een lid dier Commissie ter zake yan de periodieke aftreding van den heer .1. Leelmer. Daarop komen voor de heeren J. Leelmer en B. Hulst. Ter inzage en aangehouden om in eene volgende Vergadering tot de benoeming over te gaan. 11. Missive van het Burgerlijk Armbestuur, tot aan beveling van een lid der Commissie, ter zake van.de periodieke aftreding van dun heer J. S. M. de Groot Daarop komen voor de heeren J. S. M. de Groot en J. C. H. Kramers. Hetzelfde besluit. 12. Rekening van het Beheer over de Heel- en Ver loskundige Instrumenten-verzameling.. In handen gen eteld van deFinancieele Commissie ten fine van onderzoek en rapport. 13. Adres van D. den Draak om afschrijving van den aanslag der plaatselijke directe belasting over 1874. Besloten dat op dit adres niet kan worden beseliikt, daar hel volle jaar nog niet verstreken is. f '14. Adres van J. II. Rozestraten en anderen, hou dende klachten over den toestand van den Singelen verzoekende verbetering van den afvoer van bet water en de bestrating. Verzonden aan de Commissie van Fa bricage; ten fine van bericht en raad, 15. Onlwerp-besluiten tot het doen van af- en over schrijving op de gemeente-begrooting, ter voldoening van de declaratie van den heer J. G. W. Fynje. Aange nomen met algemeene stemmen. 16. Gelijke oatwerp-besluiteu tot andere einden. Hetzelfde besluit. *17. Rekening van de Gasfabriek over 1873 met de daartoe behoorende rapporten. Met algemeene stemmen goedgekeurd (Gedurende de behandeling van deze zaak hebben de Voorzitter en de heeren van der Schalk en Melchérs, leden der Gas-Goinmisste, zich verwijderd.) 18. Adres van K. Missel, om eervol ontslag als hulp onderwijzer aan" de school van A. H. E. Tij!. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen toegestaan. 19. Adres van P. K. Magielse, om eervol ontslag als Hulponderwijzer aan de eerste armenschool. Ook dat eervol ontslag met algemeene stemmen verleend. 20 Voordracht tot bevordering van hulponderwijzers. Aangenomen met algemeene stemmen. 21. Adres van C. van Ameijden, om continuatie vau huur van het pad langs den Frankelandselien dijk... Met algemeene stemmen, onder eenige voorwaarden, toegestaan. 22. Adres van W. de Jongh, om eervol ontslag,als kassier van de Bank van Leening. Dat eervol ont slag verleend, in te gaan met 1 Januari 1875, en den boekhouder W. C. Kimmijser tijdelijk in zijne plaats benoemdonder borgtocht van W. de Jongh. 23. Adressen van G. Monfoort, klerk op de Thesaurie, en A. Kooijman, klerk op het Bevolkings-Bureau, om verhooging van jaarwedden; op voorstel van Burgemees ter en Wethouders, wordt zoowel aan deze als aan de twee andere ambtenaren W. Beffers en E. de Koning op beide bureaux, eene verhooging van jaarwedde van f 100 voor ieder toegestaan. Dat voorstel werd aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren: J. B. Nolet, J. L. J. Jansen en J. F. Legner, 24. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders hun machtiging verleend tot aanbesteding van bureau-, schrjjfi eri schoolbehoeften, schoolboeken en, zoo noodig, school prijzen. 25. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten om de vacature vaa 2en opzichter der Ge meentewerken niet te vervullen en daarentegen te ver- hoogen de jaarwedde van den eersten opzichterE, H. Over- bosch met f200.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1