zee tijdUjTTk. Per telegraaf. STEDELIJK NIEUWS. 36. Eindelijk werd medegedeeld dat Burgemeester en Wethouders het recht van afslag aan de Vischmarkt, \óor den tijd van één jaar hebben opgedragen aan II. 0. van Abshoven on zulks ouder daarbij medegedeelde voor waarden. Daarna wordt de vergadering gescheiden. De Minister van Marine brengt ter kennis van'be langhebbenden dat b\j de loodingen door de beambten van het loodswezen, op den 28 Novemberjl. op den drooge van den Nieuwen Rotterdamsclien Waterweg naar zeeis bevonden.: aan de witte-tonnenzijde 27, op de lijn der geleide-lichten 32.5 en langs het Noorderhoofd 34 deci meter, bij gewoon laag water, en dat in de vorige week gccne loodingen hebben plaats gehad. - De afstand van de aarde tot de zon werd tot heden geschat op 91,480,000 Eng. mijlen, met een onzekerheid 'van nagenoeg 300,000 Eng. mijlen. Door de nu gedane waarnemingen bij den overgang van Venus, hoopt men die onzekerheid in den afstand te reduceeren tot ongeveer ,50,000 Eiig. rnijlen, zijnde een achttien-honderdste van hot totaal cijfer. Naar aanleiding van de rede van dr. Kuyper, die de plaats wil innemen van mr. Groen, den bestrijder van democratie en socialisme, en die thans voor den vierden stand, tegen 't kapitaal-bezit optreedt, vraagt de Haag- sche correspondent van de Zaanl. Ct.-. Wat ontbreekt den arbeidenden stand om zich te ver heffen? Kennis en vermogen? Welnu dan, steun de libe ralen waar zij onderwijs en spaarbanken willen bevor deren, waar zij de belastingen, die door dien stand worden opgebracht, pogen af te schaffen of te vermin deren. Voed den arbeidenden stand niet met stembriefjes of onbeschreven bladen uit een geheimzinnigen Codex, maar poog den arbeider de voordeeleu van beschaving en zedelijkheid te doen beseffen. Al gelukte liet, den prachtigsten Codex voor den werkman samen te stellen en al zullen voortaan aan den werkman nog veel moer vrijheden en rechten ten deel vallen dan hij tot dusver heeft, dan nog beteekent die Codex niets, als de werk- "man aan den drank is verslaafd, zijn huisgezin verwaar loost, z'y'u tijd verbeuzelt, slechts in het frivole behagen t schept en geen geestdrift voor de publieke zaak in zich voelt ontluiken. De arbeidende bevolking heeft het nog zoo slecht niet in Nederland. De loonon zijn in de laatste jaren allerwege vermeerderd en zullen altijd in evenre digheid blijven tot individueele bekwaamheid. De vrij heden, die ieder burger in Nederland geniet, zijn den werkman niet ontzegd. In ons burgerlijk recht is hij in velerlei opzicht bevoorrecht. Hij geniet kosteloozen rechts bijstand en maakt van dit voorrecht ruimschoots gebruikt. Eene wet, door den Minister Jolles voorgesteld heeft hem de volkomen vrijheid van overeenkomst verzekerd en do belemmering opgeheven, waaraan zijn recht van vereeui- ging nog onderworpen was. Indien de arbeidende bevol king op vele plaatsen nog zoo laag is gezonkendan is dit niet de schuld van den wetgever, maar de schuld van den 'werkman zeiven. Alleen onderwijs en-ingetogen heid kunnen de klove dempen, die den werkman van de hoogere'standen scheidt. Maar het is niet overeen komstig met de roeping van den wetgever en het is .niet-in het belang van den staat, afzondeilijke wetge vingen voor enkele maatschappelijke standen m het leven te roepen. Er bestaat geen afgezonderde arbeidende stand. Wij allen zegt de corresp. voor zoover wij niet onmachtig of onwillig zijn, zijn arbeiders in de groote oefen- en werkplaats des levens, en de vruchten, die onze arbeid afwerpt, zijn niet afhankelijk van bepalin- 1 gen van den wetgevermaai- alleen van den omvang onzer geestelijke en zedelijke vermogens." - Aangaande de ontmaskering van de Amerikaausche spiritisten te Arnhem, bevat de Arnh. Cthet volgende ingezonden aitikel. nGisteieuavoud hebben wij een séance bijgewoond, waarin de heeren B..stian en Taylor de geesten voor ons zouden laten verschijnen. De gasten waren '13 in getal, be halve het «mentale clairvoyante medium," dat een schakel in.den kring vormde, en het physieke medium, dat op een stoel het midden hield. De geesten deden hun gewone werkwij kregen attouchementen, er werd gesproken door een trompet, een springpoppetje kwam uitzijn doosje en op onze knieën terecht, en vooral vermaakten slohny" en iGeorgy" (zoo heetten onze geesten) ons met hun aandoen lijk spel op de gitaar. Te midden van dit alles werd de heer Taylor, die trouwens niet anders deed dan ons vertellen dat bij geesten zag, aan de polsen vastgehouden en klapte .de heer Bastian, zoo het heette, in de handen. Op een gegeven oogenblik, terwijl wij de gitaar over onze hoofden hoorden suizen, werd op een signaal van een onzer in een t aangrenzend vertrek een galvanische stroom gesloten, die èen platinadraac! in het vertrek, waar wy ons bevonden, deed gloeien, tengevolge waarvan schietkatoen en petro-, leum, waarin kamfer was opgelost, ontvlamde en het ver trek hel werd verlicht. Dit alles was het werk van hoog stens secondeen wat zagen de ondergeteekenilen? Het «physicalmedium," datheette in de handen te klappen, had in schuine richting op het uiterste punt van zijn stoel ge- zeten, de gitaar hoog bö\en zijn hoofd in de zwaaiende rechterhand en liet bet instrument voor onze oogen uit deze- hand en op het hoofd van een onzer vallen, terwijl hy vgn schrik ineenkromp en het angstige oog richtte naar de onheilbrengende lichtvlammen. Het mentale clairvoyante medium" kon zijn'woede niet bedwingen; het wierp ver gramde blikken op de aanwezigen en mompelde iéts vau black-guards." Van de ondergeteekenden hebben de 5 eersten het oogenblik gezien, waarop de gitaar aan de hand van den gcestenoproeper omviel; de overigen, dat hij de in zwaaiende houding uitgestrekte hand terugtrok en angstig ineenkroop, hetgeen moeilijk te rijmen was met het aanhoudend klappen in de hauden. Een onzer steide aan Bastian de vraag, of deze durfde ontkennen wat hy .met eigen oogen had gezien: het medium zweeg. In een oogenblik waren de mediums verdwenen; hun vaai wel was, dat zij wenschten dat het hoofd van den gentleman; waarop het instrument was neder gekomen (en die dientengevolge inderdaad een zeer lichte wonde bekwam) «had been splitt." Wy deelen deze b'yzonderhe- -*$&■ den mede ten gerieve van allen, die nog aan het spiritisme van deze heeren gelooven. Wij betuigen tevens onzen dank aan den lieer Lincker, Amanuensis van de Hoogere Burgerschool, voor de geest kracht door hem ontwikkeld om van 89 'i uur te zitten wachten op het signaal van den eersten ondergeteekende. 10 December. Was get. J. Th. Cattie;, J. L. A. J. Sprenger; J. J. Wildschut; 3. C. II. Heldring; mr. H. H. Van Oappelle; Z. Van der Vegte; dr. J. H. Zilver Rupe; II. Prins; J. F. Van Manen.' De N. It. (St. deelt het volgende mede: «De bekende straatprediker J. Esser, uit 's Ilage, heeft 11. Maandag te Amersfoort de openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging «Volksonder wijs", waarin over de verbetering van dat onderwijs werd gesproken, b'y'gewoond. Hij achtte den Bijbel alleen vol doende voor ontwikkeling, want «deze omvat Hemel en aarde"; hij verlangde in alle bedrijven niets dan Christe lijke arbeiders en sprak in dion zin van een «Christelijk stoomwezen, Christelijke telegraphie"de kennis van elke kunst was volgens hem «een barmhartigheid Gods"; «men kon geen kennis van borduren hebben zonder den Heiligen Geest"bij alles riep hij de hulp des Heeren in, en wanneer men daarop maar vertrouwde, werd men nooit in verlegenheid gelaten; zoo bijv. «moest een schooljougen, die zijn som niet kon maken, het maar aan den Heer vragen!"-De kunst van stellen verklaarde hy te hebben geleerd door het lezen der (N.B. zoo diep zinnige) profetiën van Jesaia, enz." Onder den titel: «een Botergeheim" schrijft dr. J. Sasse in den Almanak voor Landbouwers en Veehouders het volgeude: Iu New-York wordt de boter van de (irma Oranje en Delaware veel hooger betaald dan eenige andere. Een boterhandelaar, een zekere Lazelle, deelt dienaangaande mede, dat hij die zaak eens onderzocht heeft. Daarbij is hem gebleken, dat de gewone, algemeen als doeltreffend bekende wijze van handelen ook hier gevolgd wordt. Slechts in een enkel opzicht, de bereiding en behandeling van do beter betreffende, wordt van de gewone methode afgeweken. Men besteedt ei nl. de grootste moeite aan, om alle vloeistof, die zoutdeelen bevat, zooveel doenlijk uit de boter te werken, zoodat men niet het geringste spoor van vocht urner bespeurt. Om dit doe! te bereiken, bedient men zich van een in mousseline gehulde spons, waarmede men gedurende het beweiken van de boter onophoudelijk alle vocht opzuigt, 't welk zie!) niet tot grootere druppels vercenigt en dat anders, ook al giet men de boter zorgvuldig af, zou blijven hangen. Hierin bestaat liet geheele geheim, zegt Lazelle, van die boterbei eiding. Een ieder kan deze eenvoudige, meer doel treffende manier van handelen in toepassing brengen. De waarde wordt er, wel is waar, niet door verhoogd, wat den fijneren smaak of de betere kleur betreft, maar de aldus bewerkte boter heeft het waarlijk niet verwerpelijke voor deel, dat zij veel langer goed blijft, of wol duurzamer tegen bederf of bijsmaak is beveiligd. De gehalte va het water, dat er uitgewerkt wordt, zal wel overal niet even zuiver zijn. Te weinig wordt er 'dikwijls op gelet, dat dit bij de scheikundige vorming van de boter een hoofdrol speelt. Op deze wijze bewei kt, zal gewoonlijk van goede boter het gewicht een procent verminderendaarentegen zal de waarde met 5 a '10 pi ocent vermeerderd wordeu. Ik heb gemeend wèl te doen met de mededeeling van dit boteigeheim, 'twelk in een der Noord-Amerikaausche bladen werd aangetroffen. Wij zijn in staat gesteld, zegt de Amst. Ct., onder de oogen onzer lezers te brengen liet volgende uittreksel vaneen brief van Thiers aan een zijner boezemvrienden. In dien brief, dd. 4 dezer, zegt de ex-president der Fransehe icpubliok«Gij viaagt mij hoe de toestand der pai tijen is, bij de hervatting van de wei kzaamheden der Nationale Vergadering. Ziellier wat ik erover denk. De mouarrhalen (legitimisten en Orleanisteri) zijn machte loos en ontmoedigd De ernstigste partij is dio,welke de gematigde republiek wil, definitief gevestigd en bekracii- tigd.Doch de ladicaleu en de communards benadeeleti de zaak zeer erg, eu aan hen is het te danken dat de imperialistische partij zoo merkbaar vom uitkomt. Er zijn twee soorten van imperialisten1. dezulke (monarchalen cn zelfs icpublikeinen), die, ofschoon noode, liever aan het keizerrijk zich zouden onderwerpen sultraientdan do commune zien herleven; 2. een kleine maar werkzame kern van gemoedelijke Bonapai tislen, voor welke de jeug dige Napoleon IV een priester, een held is, die aan de energie zijns vaders het verstand zijner moeder paart (Gelooven zij het? Ik weet het niet, maar zij zeggen het.) Maar nog eens, Napoleon IV heeft alleen dim kans, wanneer de radicalen voortgaan met het doen van zulke zotheden, als bij de laatste verkiezingen voor de Kamer en bij de jongste -verkiezingenvoor den Parijsclien gemeenteraad. Deze ïaad, zooals hij is samengesteld, is de wedergeboorte der commune van '1871. Ik geloot dut hij voor liet oogenblik wel kalm zal blijven; hij zal zijne bedoelingen verheden, geen enkel radicaal besluit nemen, zelfs vermijden het uiten van wcuschen die ontevreden heid met of verzet tegen de regeering zouden kunnen verraden, en op deze wijze zorgen dat hij niet ontbon den worde. Doch laat maar de minste opioerige bewe ging in Parijs ontslaan, en gij zult zien dat de gemeen teraad het masker afwerpt en trachten zal Parijs en Frankrijk te regeereu. Arm land I Welk een voor uitzicht. I" Tot predikaat der Herv. gemeente te Delfsliaven is beroepen dr. G. van Goor te Op- en Neder-Andel. In de jongste raadszitting te Delfsliaven, is inge komen een brief van den administrateur van de Hol!. IJzeren Spoor weg-Maatschappy ingevolge een exploit der gemeente om schadevergoeding voor de nadeden, welke de stremming der spoorwegdienst heeft veroorzaakt en de kosten, welke uit liet spoorwegongeluk zelf zullen voortvloeien verzoekende opgave der schade, door de gemeente geleden. Eerst na 1 Januari zal tot een berekening van dit bedrag kunnen worden overgegaan. TeDelfshaven circuleert een adres, waai by veizoeht wordteen hulpstatioii bij de Schie. ..„-Jlli De heer G. Sneepols Anz. te Delfsliaven heeft, naar men verneemt, bedankt voor het lidmaatschap van den Raad. By de laatst door den heer PK. Frenkel, van Utrecht te Parijs gehouden verkooping van antieke porseleinen enz. hebben 26 porseleinen schaaltjes 2275 frs.5 dito bordjes 999 frs. en 3 dito, iets grooter, 600 frs. opgebracht." Een garniture kant point de Vénise) bracht 2180 frs. op. De uitvoer van geperst stroo naar het buitenland heeft thans op grooto schaal uit de Overijselsche streken plaats. Men betaalt gemiddeld voor de 1000 kilo geperst' haverstroo van f 20 tot f23, voor tanvestroo van f21 tot f24, voor gerstestroo van f 18 tot f 20 en voor ro<we- stroo, gebost, van f22 tot f24. De JVatura bericht, dat er weder een nieuw voorstel is om Engeland met Frankrijk te verbinden, nn niet door een tunnel of door overbrugging, maar de uitvinder wil aan de Engeische en Fransehe kusten hoofden of landtongen in zee brengen, die elkander tot op een kleinen afstand naderen, en slechts een kleine ruimte overlaten voor het passeeren van schepen. Hoe op dit gedeelte de communicatie zal geschieden, wordt niet ver meld doch er alleen bijgevoegddat de kosten niet hooger zullen wezen dan van een tunnel. «EJHHKCfDE HERICum. De heer Borelly van het observatorium van Marseille, heeft, blijkens een telegraphisch bericht aan de Academie van Wetenschappen te Par'ys, een nieuwe zeer schitterende' komeet ontdekt aan het noordelijk hemelgewelf. Voor't oogenblik is die komeet nog slechts met den telescoopwaar te nemenmaar haar glans doet vermoeden, dat zij binnen eenige weken voor het bloote oog zichtbaar zal worden. Onlangs is het aquarium van het zoölogisch station te Napels door ratten aangevallen, die een geduchte slach ting onder de visschen aanrichtten. In een gevecht met een Octopus echter trok een rat aan't kortste eind, want den volgenden morgen vond men van den viervoetigen slokop niets dan de beenderen en een stuk vel. In oen Duitsch blad wordt de raad gegeven om de vogels, die in dezen tijd reeds gebrek aan voedsel krijgen, door het strooien van eten in raam of tuin te helpen leven, daar zij ons in den zomer niet alleen het leven veraange namen, maar ook vele nuttige diensten bewijzen. Op eenige mijlen afstands van San Martino, bij Palermo, bemerkt men een mijn van vloeibare zwavelzij vloeit uit rotsspleten met een hoeveelheid van 20,000 tot 25,000 kilogr. dagelijks. Men is dikwyls verplicht de sple ten, waaruit de zwavel vloeit, te stoppen,'om haar den tijd te geven tot afkoelingdaarna opent men de spleet weder. In het laatst der maand .Tuli vond men bij zulk een opening geen zwavel. Men besloot dus een nieuw gat door boring te maken, 'en men geraakte daardoor in gemeenschap met don inwendigen vuurhaard. De drukking was evenwel door het dichtstoppen zoo groot geworden, dat de uitzetting van het gas een verschrikkelijke ontploffing veroorzaakte, die de werklieden naar buiten wierp tot op 50 meter hoog in de lucht: vijf werden dadelijk gedood, vier zwaar gewond en twee zijn in de itiyn geraakt, waaruit zij door den ver- stikkeuden damp niet konden gered worden. Niet een der 11 werkers is er ongedeerd afgekomen. Hoofdpijn. Wanneer men den zakdoek goed bevoch tigt met Eau d'Anvers, van Dr. Aug. de Marbaix, en sterk en dikwijls opsnuift, trekt men in de hersenen een deel geest op, bevattende eene groote kracht uit planten door distillatie getrokken. Geen reukwater, hoeveel wezenlijke verzachting ook inhoudende, geen geest of spiritus, die zoo licht of zoo fijn is als de wijngeest die zich door ver damping ontbindt en d" kwaal geheel wegneemt. De plan ten, bladeren, bloemen, zaden, reukgevende houten, schor sen, op wijngeest gestookt, geven aan het Eau d'Anvers zulk een kracht en sterkte, dat de geur den mensch geheel herstelt. Voor Indie waar deze ziekte veel heerscht, is het zeer aan te bevelen. BEK HAAG. Heden 12 December. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is hoofdstuk VI (Marine) na enkele door de Regeering daarin gebrachte wijzigingen aangenomen met 51 tegen 6 stemmen. Hoofdstuk A'II/l (Nationale Schuld) is aangenomen. De beraadslagingen over 't hoofdstuk VlUi zijn aange vangen. - BURGERLIJKE STAND. Geboren11 Dec. Petrus Johannes Wilhelmus, zoon van A. J. J. Jansen en G. M. J. Beukers, Hoog straat. Hermanus, zoon van G. Vrauwdeunt eu E. M. van Gogii, Nieuwstraat. Arie, zoon van.I. Ouwe- neel eu A. Buiteweg, Weesenluurt. Johanna Petro- nella, dochter van J. Geeratz eu M Verweerde, Kreupel- straat. Overleden: 11 Dec. Theodora Johanna Clazing, oud 2 jaren en 8 maanden, Buitenhavenweg. Ondertrouwd10 Dec. W. van der Spek en H. van Es. 11 MAKK'fDKlJZEN AAN DIS BEUKS I'll. SCHIEDAM, van den 12 December 1874. Kogge: per 2100 kilo Libau f 218 340. n Gerst zonder handel. Moutwijnf 14Vi pei hectol. CL Jenever: Amsterd. Proef, f 18'ri it f 19 pei hec toliter Ct. zonder lust eu zonder belasting. Spoeling: f'1.90 per ketel. Uy de SchieilamscheSpoeling-Vereeniging: f2 p k. UULL. 2. Dcc Hot Ned- schip Grutto, k. Dik. v. Pcrnau.n. Schiedam, is C dezer op 56 gr. N.B. en 7 gr. 0.1,. in zinkenden staat doo IStbct voik voilateu. - M- li, 0^

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 2