Woensdag 16 December. A V1874. M 3537. Kennisgeving. BÜITEWLftMDSCHE BSBIGHTSI. j 0 R A N T. ABOHSEHf! Abonnementsprijs, por Drie Mo,inden 1,85. Franco per Poll, door het'jteheelo ftijli2,50. (Brieven Franco.y A. D V E B T E*N T I B K Prijs: van t lot 10 gowono rogels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10., Voor den werkrndon stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. De COMMISSURES DES KONINGS in de Provincie ZUID-IIOL LA XD, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 8sten December 187 i, no. 77; .Gelet op art 11 der wet van den '18den Junij 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis voor belanghebbenden dat bij boveu- genoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Dondentar/ tlnn 3ls2fl« December aanstaande met zons ondergang, inet uitzondering van liet in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jagtbodrijf, van het vangen van. houtsnippen met laat-, war- of valllouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 29ston Maart 1875. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks to doen gebrui kelijk is, alsmede in het Provinciaal Had ea in de Nede.rianihche Staats-Courant worden geplaatst, 's Gkavknhage, -11 December 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, F O O K. Spanje. Generaal Lorna schijnt eene nederlaag in Spanje te hebben geleden; althans berichten uitLIeiulaye, onder dagteekoniug van 11 dezer, melden dat er Maandag en Dinsdag een gevecht op den weg naar Tolosa geleverd is. Den eersten dag waien de troepen Ilernani binnenge trokken en hadden Dinsdag Murvieta vermeesterd. De rechtervleugel was-tot Andoain voortgetrokken, doch hot centrum was, niettegenstaande wonderen van dapperheid, teruggedreven. Bij den aftocht hadden de Carlisten tot viermalen toe niet het blanke wapen een aanval gedaan. Generaal Lorna was weder naar San Sebastian terug gekeerd, daar liet slechte weder de krijgsverrichtingen belemmerde. Uit Carlisti=clie bron wordt nog gemeld, dat Lorna gesneuveld en Blanco gekwetst zou zijn. De Carlisten zouden vee! geweren en ammunitie inzamelen op het slagveld, dat met lijken als bezaaid is. De Köln. Zeit. zegt op grond van bij haar ontvangen berichten: »Een Carlistische depêche uit Bayoune van *12 December meldt: »»De tijding dat Loma gestorven en Blanco gekwetst is, wordt lieden door de republikeinen zelve bevestigd. Hun terugtocht op den Ssten was zoo over haast, dat wij een aantal van hunne gekwetsten op het slagveld moesten opzoeken, welke thans in ons hospitaal te Tolosa zorgvuldig verpleegd worden." De republikein- sche berichten luiden ten aanzien van den uitslag van het gevecht anders; echter schijnt het dat de naar San Sebas tian teruggekeerde generaal Loma, die volgens alle be richten gekwetst was, thans werkelijk overleden is. Dit zou een groot verlies voor do regeeringstroepen zijn. Of zijn onderbevelhebber Blanco van zijn wond, welke van geen belang scheen te zijn, reeds zoo ver hersteld Is dat hij terstond in plaats van Loma het bevel op zich kan nemen, blijkt uit de jongste berichten nog niet. De Carlistische generaal Mogrovejo is in de borst en aan den arm gekwetst, waarschijnlijk is bij door Fgagna vervangen." Onder dagteekening vau -10 December wordt be richt, dat maarschalk Serrano de generaals Moriones en Laserna naar Logrono ontboden had om met hen het plan van den aanval vasttestellen, welke, naar men vermoedde, op Estella, Tolosa en Vera zou gemunt zijn, evenals in liet jaar -1837 door hunne voorgangers gedaan was Verder dat de Carlisten, onder bevel van Saballs, Tristany en andei'e generaals, een mislukten aauval op Sau-Céloni hadden gedaan eu metgroote verliezen in de richting van Mouseny waren afgetrokken. Bultscliland.Den '14 dezer is de behandeling van het proces-Arnim bij de rechtbank te Berlijn voortgezet. Ten slotte heefl het openbaar ministerie eene gevangenis straf van 212 jaar tegen don graaf gerequireerd, doch laat het den eisch tot ontzegging van diens burgerlijke eere rechten varen, vermits het doel op winstbejag niet geble ken is. Berichten uit Berlijn houden in, dat de nieuwe veld tocht der Russen tegen de roofzieke Turkomauen reeds een aanvang heeft genomen. De Köln, Zeiiung wijdt eiken dag een aantal kolom men aan liet verslag van de rechtszaak togen vouArnim. Zjj beeft daartoe een telegraaflijn afgehuurd en betaalt daarvoor ongeveer f 150Ü daags. Frankrijk. De Nationale Vergadering besloot in hare zitting van Vi ijdag met 45G tegen 154 stemmen dat zij over zou gaan tot de tweede beraadslaging over een voorstel van wet, ingediend door den heer do Pressensé eu andere afgevaardigden van de linkerzijde, waarbij volledige vrijheid van vereoniging en vergadering ter zake van godsdienstoefening werd verleend. Bij de rechterzijde ontmoette'het voorstel bij de eerste b.evuadslagiug eeuo felle bestrijding. miowMHiah 1 wujtmi athwi; >iwiima"»w>»n|wnii.n|wwa Engeland. In de den 12 dezer onder voorzitting der Koningin gehouden Kabinetsraad, is do verdere verdaging van bet Parleme.ift van dan IGden dezer tot den 5deu Februari vastgesteld. De Bail;/ Kews zegt hot bericht ontvangen te hebben, dat de velschillen tusscben .Tacub Khan en zijn vader vereffend zijn, dat hij in vrijheid gesteld is en als gouverneur ite.tr (Ierat terugkeert. - Er is te Londen bericht ontvangen van het nemen van. een Eranscb koopvaardijschip door een Spaanseh oor logsvaartuig in de:. Soeloo-Arcliipel, wegens het verbreken der blokkade. Amerika, «-Arrcdondo is door den generaal Rocca geslagen en met bet overschot van de revolutionaire troepen gevangen genomen. Do rust is geheel hoisteld en den 5den is een volledige amnestie afgekondigd. De telegraafkabel tusscben Montevideo en Valparaiso is hersteld. De opstand in Uruguay schijnt geëindigd te zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '14 December. In de zitting van heden is besloten 0111 van Woensdag af telkens 's morgens 10 ure, vóór den aanvang der discus sie over de Staalsbogi ooting. andere aanhangige ontwer pen af t'i doen- Vervolgeus is de discussie over bet hoofdstuk financiën voortgezet De afdeel'uigeu, kosten departement, schatkist, muntwezen, administratie diiecte belastingen, rechten cn accijnsen, en zegel en registratie, domeinen, enz. ziju bereids afgehandeld. Er zijn vele pun ten besproken, maar geen belangrijke verklaringen ol toe zeggingen gedaan. Do Minister ontkende, dat er vele ge gronde klachten waren vegens de herziening der belastbare opbrengst vaii gebouwde eigendommen. Bij laatstgenoemde ai'deeling heeft de Minister verklaard, dat de kwestie der goederen van St. Agatha een onderwerp van overweging heeft uitgemaakt, en dat do eerste stap op den weg dor be ëindiging is gedaan. Eindelijk heeft'de heer van Kerkwijk geprotesteerd togen do resolutie van den oud-Minister van Delden. waarbij gratie is verleend van boeten, door een kantonrechter opgelegd. Hij meende, dat dit in strijd was met de grondwet en de minislerieele verantwoordelijkheid. De .Minister van Financiën ontkende, dat hier gratie was verleend in den gewonen zin, en nog meer dat de wet op de rninisterieele verantwoordelijklieirl in deze van toepassing zou zijn. Intusschen de Minister verdedigt de resolutie van zijn.voorganger niet, maar de zaak was geheelafgeloopen bij zijn optreding. Morgeu voortzetting. SCHIEDAM, 15 December 1874. Naar wij vernemen Heeft de heer H. A. M. Roelants, die bij de jongste verkiezing tot lid van deu gemeenteraad is gekozen, zich deze keuze laten welgevallen. Zaterdag ochtend is de stoomboot Yesta, komende van Rotterdam, tegen het voor deze stad op de Maas lig gende barkschip van dn' Talm aangevaren, waardoor liet schip eenige schade aan den klui vei boom bekwam; ook kwam deze stoomboot te Maassluis iu aanvariug met een aldaar op stroom liggenden schoener. Gisteren avond te half zes ure staken 6 branders- knechts benevens een timmermansknecht met een bootje de Noordvestgracht over met eenige halve mudden steenkolen en een kist met timmermansgereedschappen. Iu het bootje, dat lek bleek te zijn, drong wat te veel water binnen, waarom een paar personen aan do andere zijde overstapten, tengevolge waarvan liet omsloeg en de bemanning niet al wat er zich in bevond te water geraakte. De schipper van een Koulsche aak, die in de nabijheid lag, dit lemerkende, begaf zich met zijn boot onmiddellijk naar de plaats van bet ongeval en slaagde in ziju poging om de drenkelingen op een enkele na te redden, terwijl allen er met don schrik en een nat pak afkwamen. Onder de drenkelingen bevond zich een bejaard man met zijn zoon De laatste aan wal zijnde en bemerkende dat zijn vader nog iu 't water lag, zwemt dadelijk naar hem toe en heeft het geluk hom met behulp van een ander te redden. Bij Kon, besluit van 8 December jb is, op voordracht van don Minister van Binnenlandsche Zaken, tot lietgevcn van advies betreffende de beliai tiging van do helaugen der Nedorlaudsche inzenders bij dn Internationale tentoonstel ling van vooi tbrengselen van nijverheid, kunst enz., die in 15.70 te Philadelphia zal worden gehouden en tol bet be vorderen van ueuoemdc belangen onder oppertoezicht van deu voormeh.en Minister, cone hoofdcommissie ingesteld en benoemd: a. tot lid en voorzitter: de heer dr. E. II. vou Baumhaucr, honorair hoogleeraar te Haarlem b. tot leden, de bh.jlir. F. do Casembioot, gepensioneerd schout bij nacht te 's Gravenhage; A. II. Eigetnau, voorzitter der vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen, to Leiden; jhr. P. Ilartsen, voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdamjhr. J. E. van Ileems: kerek van Beest, kunstschilder te 's Gravenhage; H. C. van der Ilouven van Oordt, secretaris der afd. Ovor-Veluwe van do GeUleische maatschappij van landbouw; dr. W. J. A. Jonkbloet te 's Gravenlnge, voorzitter der commissie van toezicht op do rijks akadernie van beeldende kunsten te Amsterdam; D. van der Keilen jr., lid van het bestuur der maatschappij- Arti et'AiniciLiaete Amsterdam ;L. C.' van Kerkwijk, gepons luit.-kolonel der genie, lid van den raad van bestuur van liet kon. instituut van ingenieurs te 's Gravenhage; M. M. do Moncliy, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam; dr. J.Th. Mouton, ondervoorzitter der veroeuiging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverlieid 111 Nederland; 0, J. van der Oiulci nieulen, voorzitter der IIoll. maatschappij vim landbouw, te 's GravenhageR. G. Burlnge, consul- generaal der Nederlanden, te New-York; en L. Wester- gaard, consul dor Nederlanden te Philadelphia. De leden van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dondcrdag"17 dezer. De opbrengst der rijksmiddelen bedroeg in denmand Nov. jl. f7,749.439.025 zijnde f 111,011.-15 meer dan in die maand van 1873 eu f 1,138,088.10' meer dan Vu der raming. De opbrengst over de elf maanden van dit jaar bedraagt f81,120,922.90, zijnde f3,377,750,70 moer dan in die imuuuleu vau 1873 eu f 8,402,002.84 meer ilau "/u der raming. Vau de Noderlandscho expeditie tot waarneming van den overgang van Venus over de zon op het eiland Réunion en vau andere, wegens bare zuidelijke ligging hoogst belangrijke stations in do Indische zee, kan, daar zij ver van een telegraafstation gelegen zijn, niet vroeger dan tegen liet eiude des jaars bericht ontvangen worden. Eerst den 12den vertrekt een stoomboot van Réuuion naar Adeu, en zij heeft voor die reis 14 daseu noodig. De zaak der nota van de Oud-Katholieken is een nieuwe phase ingetreden. Ilet Tad. meldt daaromtrent: 1. Dat aan on&eu Minister van Buiteniaudsche Zaken is aangeboden'hem confidentieel nadere inlichtingeu te geven over het ontstaan der nota. 2. Dat een buitenlandsch dipioma.it bereid is de ver antwoordelijkheid voor het stellen der nota op zich te nemen, en dat waarschijnlijk daarvan in de Tweede Kamer mededeeling zal worden gedaan. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenea wij bet volgende: De militaire tevens civiele bevelhebber te Atsjin tele grafeerde onder dagteekening van 24 October jl. het volgende: s Vijand talrijk en werkzaam in omtrek onzer établisse menten. Luitenant A. F. Begeman der infanterie, 47 dezer op patrouille schotwond in bovenbeen, is thans hersteld. Blokkade Pasei opgeheven. Gezoudstoestand niet verbeterd. Aantal sterfgevallen stationair; lijders toegenomen. Sinds 2 dezer vier gevallen van cholera, één geval van pokken." Gisteren publiceerde de Itegeering een nader telegram van dezen inhoud: »Djoeloh heeft vlag geheschen, blokkade opgeheven. Banda van Westkust terug inet vrij bevredigende be richten. s Vijand versterkt zich in richting Longbatta. ^Gezondheidstoestand ongunstig; aantal lijders eu sterf gevallen toegenomen. Pokkeu geen nieuwe gevallen, cholera één." Veel toelichting eischeu deze berichteu niet. Het blijkt maar al te zeer dat de vijand, den strijd niet moede, met onverflauwde volharding en hardnekkigheid den tegen stand blijft volhouden en niet de minste gezindheid tot onderwerping aan den dag legt. Hetgeen omtrent den gezondheidstoestand gezegd wordt is \ene van guustig. Ofschoon de cholera zich niet sterk onder onze troepen schijnt te verspveiden en het aantal pokkeuleiders zich tot op bovengemelden datum slechts tot één geval bepaalde, worstelt onze bezetting toch voort durend met ziekten, die de krachten van onze soldaten ondermijnen of hen na langdurig lijden ten grave slepen. Deu I eu 2 dezer kwamen hier vau Atsjin ongeveer 120 manschappen terug, wier voorkomen, zonder bepaald gunstig te zijn, echter bevredigend kon worden genoemd. De kettii.ggangers en vrije koelies echter, die mot dezelfde stoüiiigelegcnheid werden aangebracht, verkeerden voor het meoi eiuleel iu eeu uitgeputte» toestand. Door het tooneeigozelsciiap ouder directie van de ldi, A Hoogten van Olleieu, is te Rotterdam eene voorstel ling gegeven ten voordeele vau de nagelaten betrekkingen van de verongelukten op de Maas. Zij bracht f841.46'4t op, waaronder f l3u.8G'/i als opbrengst eener collecte, door do dames vaa het peisoneel ouder p; bliek ge houden. Zondagavond jl. is in de herberg sBuitenlusL" aan den Emmausweg in de gemeente Vlaarditiger-Ambacht, brand ontstaan en is deze inet den geheelen inboedel een prooi der vlammen geworden

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1