Donderdag 17 December. mMSlaIdsghI EmsHTÈSr Tersclijat flaplüksaitpaJeri DWais. 'jj°. 187.4. JK 3938. BUITEHLSMOSOKE BERICHTEN. 'A 00 RA NT. ABONNEMENT! At.-mieiiienupnj» W'f Drip M i imtpn franco pci Poii. (loir hot yefipelc liijl r i.85. 4.50. Frankrijk. Iu eene bijeenkomst van de uiterste linkerzijde heeft de voorzitter Brisson eene rede gehouden, waarin hij zijne vreugde betuigde over de vereenigiug van de onderscheiden groepen der linkerzijde, en betoogde dat, na de verwerping van liet voorstel-Péricr door de Natio nale Vergadering, er niets anders overschoot dan de ont binding. Men schrijft uit Bayonne, van 13 dezër: Heden is alhier eene depêche van Loma aangekomen, welke bericht geeft van de in den loop der vorige week voorgevallene gevech ten. Volgens dezelve had Lorna zijn korps in twee kolonnes verdeeld. Hij zelf trok met 5000 man uanr Oyarzun, ter wijl het tweede korps op- den weg naar Bilbao opereerde tegen Salamanca, welke aldaar liad post gevat. De laatst genoemde kolonne ontmoette hevigen tegenstand en trok terug met een verlies van 27 man. Loma zelf drong den 7deu December tot Uruieta door, werd legen zijn wil in een hevig gevecht verwikkeld, en trok den 9den December wegens het buitengewoon slechte weder uit het lialfin do asch gelegde Oyarzun naar Sebastian tei ug, floor de Car- listen vervolgd en met een verlies van 200 man. Hetslechte weijer duurt voort. ttultscliiaml. -De commissie van den Rijksdag, belast met het voorloopig onderzoek van het wetsvoorstel betreffende liet sluiten eeuor leening ten behoeve van den Elzas-Lot haringen enz., heeft dat voorstel verworpen en daarentegen de dekking der noodige middelen voor dat rijksland in 1874 en 1875 door eene uitgifte van schat kistbiljetten goedgekeurd. Bij de oj) heden gevoerde pleidooien in het proces- Arnim bij de rechtbank te Berlijn heeft professor Holzen- dorf, een der verdedigers van graaf von Arnim, de weten schappelijke zijde der zaak toegelicht en aaugetoond, dat zelfs, in geval aan de aanklacht ten volle kon worden toegegeven, de graaf op zuiver juridieke gronden moest worden vrijgesproken. Het overig gedeelte dor verdediging Het hij aan zijn collega rner. Naar wij vernemen is de uitspraak vau deze zaak op a. s. Zaterdag namiddag te 4 uren bepaald Do Post bericht dat de Keizer na de zitting des Rijksdags van jl. Vrijdag eeu schrijven aan den vorst von Bismarck gericht heeft, met dankbetuiging voorden ijver waarmede de vorst eenige hevig bestreden posten rler begrooting van oorlog, met name de verhoogitig der soldij van de troepen der garde, verdedigd heeft Te Leipzig is do beroemde theoloog Constantijn von Tischeudorf overleden, die zich als exegeet ook in ons land een grooten naam heeft verworven, vooral tengevolge van zijn belangrijke ontdekkingen op zijn wetenschappelijke reizen. In 1S40 ondernam hij met ondersteuning der Saksische regeering een reis naar Parijs en voorts door Engeland, Nederland, Zwitserland Siaai en Palestina, om overal naar nog onbekende bandschriften van den bijbel te zoeken. Van 1849 tot'1859 ondernam hij vei scheidetie andere reizen en daaronder nog twee naar het Oostende laatste op kosten van de Russische regeering. Op die reis ontdekte hij den beroemden Codex Sinaiticus, het oudste Grieksche bandschrift van den bijbei. Bij gelegenheid van hot duizendjarig bestaan van het Russische rijk in 18ti2 werd dit handschrift op kosten van keizer Alexander II in vier folio banden door don druk openbaar gemaakt en do ontdekker met verschillende eerbewijzen overladen, In 1865 werd hij door de universiteiten van Cambridge en Oxfoi'd tot doctor in de rechten eu doctor in het burgerlijk recht bevorderd. Zwitserland. Do Nationale Raad heeft 14 dezer de discussiën over de wet op den burgerlijken stand en het verplicht burgerlijke huwelijk voortgezet. De minderheid betwistte aan het eedgenootschap het reclit om het burger lijke huwelijk verplichtend te stellen eu wettelijke bepalin gen te maken omtrent de voorwaarden op welke huwelij ken gesloten en ontbonden kunnen worden. De raad beeft zich echter met 79 tegen 37 stemmen voor het tegenover gestelde gevoelen verklaard. Vcnemarkcn. In het Deensche volkshuis heeft de minister-president Fonuesbech eergisteren der linkerzijde met nadruk liet verkeerde vau hare handelwijze onder het oog gebracht, om namelijk, door het vifortdureud indienen van particuliere wetsontwerpen, de verre meer gewichtige ïegeeringsvoorsteileu op de achtergrond te schuiveu. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Ziiling van 15 December, De discussie over het hoofdstuk Financiën is vooi In gezet. Bij de afdeeliug Posterijen zijn een aautal punten behandeld en is op verbetering en uitbreiding van den postdienst, vooral te platten lande, zoo ook op verhoo ging der bezoldiging van de beambten aangedrongen. Met He Maatschappij «Nederland" zijn onderhandelingen loopende over een geregeldèn maandelijkschen maildienst (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIENs Prijs: van 1 tol 10 zewmie regels f 00; iedere regel meer f0.10. Voor den «erkenden stiml en voor weldadigheid, de helt! van den prijs. op vaste dagen eu via Napels, maar de Maatschappij, die daardoor veel meerdere onkosten heeft, nok voor haven gelden enz. te Napels, vraagt een maaudohjksehe bijdrage tan f4000 voor elke rei«. De Minister is wel gezind die opoffering te doen, maar zou niet gaarne, onder de leus van brievenvervoersubsidiën aan stooinviuul-oiidenie- rningen vorleeuen. De lieer Kuyper bespreekt' bij de afdeeling eeredienstende verhouding tussclien Kerk eu Staat eu den toestand en rechtsbetrekking der Hervormde kerk breedvoerig. De Minister van Financiën heeft de beschouwingen van den heer Kuyper beantwoord en zich gesteld op het standpunt van zijn ambtgenoot vau Justitie, bij de alge- meone beraadslagingen over dut hoofdstuk. Daarna beeft de heer vau deu Bercli vau Heemstede ziju amende menten toegelicht tot toekenning van tvactemeuten en toelagen aan de Christelijk Gereformeerde kerk. IIij heeft de sommen teruggenomen eu voor alle traetementeu memorieposten gemaakt, opdat de Regeoring hoiinuerd worde aan haren plicht tot gelijkmatige toepassing van art. 108 der grondwet liet amendement werd bestreden en verdedigd. De Minister is er tegen, om do afscheiding niet aan te moedigen en omdat art. 168 der grondwet hier kwalijk toepasselijk is. Bovendien heeft de Synode dier kerk alle subsidiën ontraden. Na langdurige discussie is het amondemeut van den heer van den ilerch vau Heemstedetot subsidiccring van het Christelijk Gereformeerd kerkgenootschap, ver worpen met 46 tegen 26 stemmen. Daarna is iiet hoofd stuk Financiën aangenomen met algemeene stemmen. Morgen is de begrooting vau het hoofdstuk Oorlog aan de orde. S C III E D A M -16 December 1874. Gisterenavond had in «Musis Sacrum" weder een volksvoorlezing plaats. Ditmaal was het deu leden ver gund elk een vrouwelijk persoon mede te brengen. De algemeen geliefde spreker, de lieer Fr. Haverschmidt, gaf een paar vertellingen ten beste, waarvan de eersteeeu verhaal uit den tijd der Fiansclie overheersching in destad X. nabij Bremen, on de andere een St. Nicoiaas vertelling was. Zoowel de eerste vei telling van meer ernstiger aard, als de tweede, tintelende vau echten humor, die onwille keurig een gullen lach op het gelaat of een stillen traan aan het oog van velen ontlokte, viel een levendige toe- juichiug ten deel. De t .voede afdeeling was bestemd lot de uitvoering van een tiental zangstukjes, door eenige leer lingen der verschillende openbare scholen. Ook dit ge deelte van liet programma gaf uitstekend veel genoegen. De stukjes werden allen met juistheid en velen zelfs met vuur voorgedrageu. Gaarne stemmen wij iu met het woord van dank door den Voorzitter der Commissie voor de Volksvoorlezingen gebracht, zoowel aan den spieker, aan do kinderen, als ook aan de ouderwijzers, die bij al het moeilijke en veel omvattende van hunne taak, ook nog den tijd vinden om de kinderen op zulk een wijze in liet meerstemmig gezang te oefenen, ols waarvan do nich ten op dezen avond zoo ruimschoots gebleken zijn. Dat bij deze gelegenheid de zaai buiteugewoou bezet was, zullen wij niet behoeven te verzekeieu, ln de pauze en na den afloop werden de kinderen, door de zorg der Commissie, onthaald op chocolade en St. Nicoiaas. Heden namiddag, ten half twee ure, geraakte een jongen, omstreeks 9 jaren oud, die op een schuit wilde stappen, in de Schie, tegenover de sociëteit Aurora. Op het hulpgeschreeuw kwamen een paar knechts uit de daar over slaande kistenmakerij van de heeron Kramers toe schieten en hadden het geluk den drenkeling te redden. Bij Kon besluit van 14 dezer, no. 91, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogesehool te Utrecht dr. N. Beets. De St.-Ol. \an heden bevat het bericht, dat de tele graafkabel tussehen Singapore en Batavia is gestoord. Zoo lang deze storing aanhoudt, worden de telegrammen voor Java en Australië per post naar Batavia en verder per telegraaf overgebracht. liet tarief blijft onveranderd. In een llaagscheu brief in de Zutph. Ot. wordt de opmerking gemaakt, dat de denkbeelden vau den Sneeker afgevaardigde, dat is van den lieer Moens, over het onder wijs, in de Tweede Kamer meer eu meer veld winnen. «Voor 5 jaren vond hij voor zijne propaganda nog bijna geen gehoor: zelfs de moesten zijner geestverwanten noem den hem een pessimist eu namen het hem kwalijk, dal hij kwaad durfde spreken van ouze schoolwet, de trots van Nederland. Thans ziju er iniustens 30 leden in de Kamer, die met hem overtuigd zijn, dat. wijziging onzer schoolwet en uitbreiding van de staatszorg in dit opzicht onvermijde lijk zijn. Reeds zie ik den dag naderen, dat onder luid protest van de clericalen de meerderheid tot verhooging van liet peil van het lager onderwijs zal besluiten. Indien het zoover komt, zal Nederland, dat in de eerste plaats aan het krachtig optredeu van den heer Moeus te danken heb ben. Hij is do baaubteker geweest van een richting, aan wie de toekomst behoort." Men schrijft uit Amhem het volgende aan het Tad.: «Groot is de sensatie in onze vrij spiritistische stad, veroor zaakt door de ontmaskering der Amerikaatische mediums. De veldheereu van liet spiritistisch leger zijn per telegraaf opontboden om de treurige gevolgen te keeren eu de heer R. uit 's ILige heeft terstond aan die oproeping voldaan. De volbloed kloppers beweren natuurlijk, dat hun geloof niet is geschokt. De betrapte mediums hebben de stoutheid ge had in de stad te blijven en zelfs aan een table d'hóte te diaeeren, den dag na de noodlottige séancemen is zeer nieuwsgierig naar de stappen door liet openbaar ministerie le nemen. Alle reeds beraamde séanceszijn uatuuilijk af besteld." Het Algemeen Neder!. Werkliedenverbond zal zijne jaurlijksehe algemeene vergadering te Amsterdam houden den 25 en 26 December iu het gebouw van den Anistor- damschea Werkmansbond in de Spuistraat. Volgens het algemeen reglement heeft elke Afd. liet recht om voor elke honderd of minder tal leden een afgevaardigde te zenden. Door een afdeeling die een minder getal afgevaar digden wil zenden, als waartoe zij het recht heeft, kunnen twee stemmen worden uitgebracht. Eerste dag, 25 Decem ber, zitting van 's morgeus 12 tot 's namiddags 4 ure. Uithoofde van iiet coöperatief congres zal er 1s avonds geen zitting zijn, Als dit congres den eersten dag eindigt, vangt de eerste zitting den 26 December aan te 9 uren; eindigt het coöperatief congres 's avonds niet, zoodat het den 26 Dee. vervolgd moet wordendan wordt de zitting van 't Werklieden-verbond voortgezet na afloop van het coöperatief congres; er zal een tussclienhandsche rege ling ter vergadering worden bekend gemaakt. Het hoofd bestuur verzoekt den afgevaardigden hunne reis zoo itj te richten, dat 'zij eerst den 27sten vertrekken, wijl 't is te voorzieu, dat de zittingen van 't Werklieden-verbond nog een geruime» tijd van den 2deu dag, wellicht ge heel, zullen moeten innemen. Op de agenda komen de volgende belangrijke vragen, voor: 1. Wat kan door het Algem. Nederl Werklieden verbond worden gedaan, ten einde te verkrijgen dat het Middelbaar onderwijs voor de kinderen der werklieden toegankelijk wordt. De heer Rommerts, voorzitter der Provinciale Friesche Weiklieden-vereeniging za! die vraag inleiden. 2. Is het uitvoerbaar en kan het nuttig zijn om de bevolking onzer strafgevangenissen meer productief te maken door middel van landontginning binnen Neder land, en iu hoeverre kan het Algem. Nederl. Werklieden verbond daartoe werkzaam zijn. 3. Een ander lid zal betoogendat het noodig' is en nuttig, dat de werklieden liet gebruik van sterken dratik beperken of afschaffen, wijl het in strijd is met kunne belangen, met hun streven naar stoffelijke en zedelyk'é welvaart. De vraag: langs welken weg loonsverhooging te ver krijgen is voor de werklieden in 'talgemeen, zal door een ander worden besproken. De bespreking over het stelsel om 10 uur daags te werken, zat worden ingeleid door de afgevaardigden der Timmerlieden-Vereeniging te Rotterdam. Een andore vraag luidt: is het wenschelijk en mogelijk dat er uit de werklieden een stem opga lot opheffing der banken van leening en dergelijke inrichtingen Het meest belaugiijke hebben wii hiermee aangestipt met het doel om een ieder te wijzen op het gewicht dezer vergadering en het vooroordeel, als zouden de werklieden minder dan anderen naar ontwikkeling stre ven te doen ophouden. De heer D. Post, beroepen predikant bij de Herv; gemeente te Oude Schild, op Texel, werd iu de vodri- middag-godsdienstoefening van Zondagjl. bevestigd door zijn leeraar en vriend prof. A. Kuenen, van Leiden, die eene rede hield naar aanleiding van 1 Kor. 4 15. Des namiddags hield de bevestigde zijn intree-rede, 'en had tot tekst gekozen Rom, 5, vers 5, Bij beide gelegen heden was het kerkgebouw met een belangstellende schare gevuld. De heer J. Esser te 's Hage komt op tegen't geen volgens de IV, It. Ot. door hem op de vergadering té Amersfoort zou zijn gezegd. Daarentegen wijst de redactie van de IV". li. Ot. op het uitvoerig verslag dier verga dering, voorkomende in het Weekblad voor Amersfoort en Omstrekenonderteekend door rnr, J.xW. Sluiter, en. dat precies met haar bericht overeenstemt. De redactie der If, It. Ot. vraagt dan ook:'»Zou de heer Esser zich nog wel gued herinneren wat hij gesproken heeft" De Juridisclw Spectator vereenigt zich in z\ju pas verschenen nommer met de afkeuring, die het besluit van den waarnemenden burgemeester van's HertogenboscK, waarbij de opvoering van het Pariser Leben" verboden werd, heeft gevonden. Dat hij echter met dat besluit zijn (bevoegdheid zou overtreden hebbeu, wordt uaar de inee- ning der Jurid. Spectator, op daarbij ontwikkelde gronden ten onrechte beweerd. Wij maakten reeds melding van het vergaan dér .«■i' i"

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1