Verschijnt ïaglijts, ipaiM Dtaïajs. rijdag 18 Decembe A°. 1874. BUITENUNDSCHE BERICHTEN. M 3539. Abonnementsprijs, bur Ürio Maandeni.85. Franco per Pott, door liet geiieele /lijkÏ.50. Frankrijk. Het gerucht dat de minister van oorlog de Cissey zich in de commissie voor de legerorganisatie op oorlogzuchtigen toon zou hebben uitgelaten, wordt tegen gesproken. De minister heelt zich bepaald tot een oordeel velling over hel aantal compagniën, waaruit men het bataljon zou willen doen bestaan, en lot de aanmerking dat de uitvoeiing der voorgestelde hervorming verscheiden jaren zou vereisehen en een nieuwe stoornis in de reor ganisatie van het leger zou teweeg brengen. Aan de Indépendance is 15 dezer het volgende telegram uit Parijs gezonden. Iemand uit de omgeving van Mac- Mahon heeft gisteren in de kamer een onderhoud gevraagd aan Casimir Périer. Het onderhoud had plaats in een der bureaux van de Nationale Vergadering. liet resultaat was zeer -evredigendhet schijnt dat Mac Malton eindelijk de wet rj'ben van het land begrijpt. Als een tegenhanger was-jchijnlijk van dit gerucht heeft men te Parijs ver spreid, dat er ten huize van den heer Thiers woelige tooneelen hebben plaats gehad, die tot een scheuring in de rangen van het linker-centrum hebben aanleiding gegeven. Wij kunuen er echter weinig van gelooven. Het antwoord van den minister van buiten tandsche zaken op het veel besproken Spaansche memorandum is aan den gezant Vega d'Armyo overhandigd. Daarin worden de in het memoiandum vermelde feiten op beza- digden maar ernsligen toon besproken en wederlegd. De minister verklaart dat de Fransche natie Spanje hoogschat en in vrede met dat land wenseht te leven. Hij betuigt zijn leedwezen dat de correcte houding en de loyauteit dei- handelingen van Frankrijk niet beter gewaardeerd zijn geworden, maar houdt zich vast overtuigd dat dit in het vervolg anders zal zijn. Uit Bayonne wordt van de Spaansche grenzen gemeld, dat de troepen der regeering na de laatste gevechten met de Carlisten cantonnementen in de omstreek van Renteria, Hernani en San Sebastian betrokken hebben. Volgens de uitspraak der geneesheeren zou men reeds binnen acht dagen het herstel van dcD gekwetsten generaal Loma tegemoet mogen zienhet van de Carlistische zijde ver spreide gerucht van zijn overlijden is, volgens '14 dezer ont vangen bericht uit San Sebastian, ongegrond De neef van den maarschalk Serrano, Cauo, adjudant van den generaal Blanco, is overleden. De Prinsen van Orleans hebben hun bezittingen in Bretagne voor een som van twintig miilioen verkocht. fingcland. Luidens bericht uit Cuba hebben 1000 Cubanen een aanval op Coscarro gedaan, doch zijn terug geslagen. Het Mexicaansch congres heeft het wetsontwerp, strekkende tot ontbinding der godsdienstige orden, aange nomen. Duliscliland. De nieuwbenoemde opperpresident van Silezie, graaf Arnim-Boitzenburg, is 15 dezer door den Keizer in een bijzonder gehoor ontvangen, teneinde zijne aanstelling van Z. M. in ontvang te nemen. Omtrent het Arnim-proces wordt uit Berlijn van 15 dezer geroeid: Na de repliek van het O. M. en de dupliek van professor Holtzendorff volgde liet pleidooi van den tweeden verdediger Dockhorn, die eindigde met te consta- teeren dat de punten in kwestie niet bewezen waren en dat hetgeen bewezen was, niets tot de zaak afdeed en de bekl. derhalve moest worden vrijgesproken. l'urkjje. Ali Pacha is ter vervanging van Abdul- Kerim-Pacha tot kaimakan of plaatsvervanger van den minister van oorlog benoemd. In de kamer van volksvertegenwoordigers te Bucharest heeft de minister van financiën een voorstel ingediend, om voor 10 miUioeu staatsgoederen te verkoopen. Het voorstel is aan de budget-commissie verzonden. Amerika. Er heeft een hevige brand in liet cen trum van de handelswijk te Boston gewoed. De aange richte schade wordt op een miilioen dollars begroot. BINMENLAHDSCHE BERICHTEN. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ERA AL. Zitting van 16 December, Bij de behandeling dor conclusie in zake het adres van den heer C. W. Mieling, heeft de heer Jonckbloetzich zelf en zijn medeleden in de Staatscommissie tot onderzoek der aangelegenheden van de landsdrukkerij verdedigd tegen de beleedigende aantijgingen en lasteringen, voor komende in een bij de leden der Kamer bekende nota van den heer Mieling over het rapport der commissie. Eigenlijk achtte spreker het beneden zich en zijn medeleden, zich te verdedigen en wilde hij zijn spreken veeleer beschouwd hebben om den toon en de houding van het stuk te signa- leeren en de handelwijze te brandmerken in het oog van ieder fatsoenlijk man. De heer Wintgens, het gebeurde daar latende] roemt zeei den ijver en de activiteit van den directeur in verband tot het werk voor de Kamer. De (jBrieven Franco.) Minister wilde ook, de vroegere handelingen, toen de directeur verbitterd was over een in diens oog om echtvanr- dig ontslag, ter zijde latende, gaarne getuigenis uileggen over den ijver en de activiteit van dien ambtenaar en dat uit een nauvvlelteud ondeizoftk geen klachten van eenig belang zijn te berde gekomen. Na aanneming der begroeting van de landsdrukkerij, kwam het budget van Oorlog in behandeling. De heeren van Zuylen van Nyevelt, Rutgers v. Rozenburg, maar vooral de Roo van Alderwereit, zijn zeer opgekomen tegen het be leid of liever het gebrek aan beleid van dezen Minister die, ofschoon onder gunstige omstandigheden opgetreden, daa: van niet de noodige partij heeft getrokken, maar, be halve de vestingwet, alles laat gelijk het is en noch voor het ieger, noch vooi de overige strijdkrachten, noch voor de noodige oigankatiëu of voor een administratieve her vorming het noodige doet. De hoer de Roo betwijfelde zeer of de Kamer ook tegenover dezen Minister een afwachtende houding mocht aannemen, en de lieer Rutgers staat op de 1 grens van wantrouwen. De heer de Bieberstein zou deu loop van het debat afwachten. De heer van Naamen van Eemnes evenzeer. De Minister heeft zich breedvoerig ver dedigd? zoowel wat zijne politieke houding als het beheer van zijn departement en liet beleid van het kiijgswezen betreft, en getracht aan te toonen dat vele gi ieven onge grond of overdieven waien. Op nog enkele bespiekingen met don Minister van Binnenlaudsche Zaken na, is de militiewet zoo goed als gereed. Hij trad vervolgens in vele bijzonderheden en wees er op, dat wij omtrent vele mili taire zaken in een tijdperk van overgang verkeeren. De heeren Stieltjes en Bredius hebben zich nog tegen het bud get verklaard. De heer Nieistrasz heeft ook weinig vertrou wen, maar zal den verderen loop der discussie afwachten. Morgen te 10 uren behandeling van kleine wetten, te 1 '1 uren vervolg butget van Oorlog. SCHIEDAM, 17 December 1874. Door het Metropolitaansch Kapittel van Utrecht is in zijn vergadering van 15 dezer tot aartsbisschop van Utrecht verkozen de heer Johannes Ileykamp, pastoor bij de Oud- Katholieke gemeente alhier. Gisteren avond trad als spreker op in de lees- vergadering van het Depaitemeut Schiedam, der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de heer N. C. Balsem, predikant te Lange Zwaag. Spreker deelde ons een gesprek mede van twee predikanten, die elkaar te Leiden vroeger gekend hadden. De een, Grim, was toen een wilde over dreven idealist, die thans echter een zeer consequent pessimist was geworden. Hij wanhoopte aan de toekomst onzer Europcesche maatschappij. De ander, Krachtdaar entegen, wanhoopte er niet aan, en tusschen beiden ont wikkelde zich een langdurig dispuut over de kwestie is onze moderne beschaving gedoemd spoorloos onder te gaan. Op uitnemende wijze gaf de spreker ook de argu menten weder, die een zoodanig tegenstander van het hedendaagseh Europa te berde brengen kan. Dit was des te meer te waardeeren, omdat blijk baai' die lieer Kracht, de verdediger der andere meening, in den heer Balsem zelf stak, zoodat hij daarmee een groot bewijs gaf, hoe zeer hij zich op het standpunt van zijne tegenstanders kan plaatsen. Kracht geloofde aan de toekomst van ons geslacht, een geloof, dat, juist door de erkenning van het betrekkelijk recht der tegenpartij, des te vaster, des te inniger, des te levendiger was geworden. Eene opmeiking moet ons vau het hait. Waarom moest dit gesprek in den vorm van een brief aan spreker, ons worden medegedeeld? "Waartoe in het begin die redekaveling over den titel? In onzen tijd van losheid van vorm en humor, beginnen er van die traditioneele losheden en van dien traditioneelen humor te komen, die een spreker als de heer Balsem niet noodig heeft om op zijne hoorders indruk te maken. - Z. M. de Koning en Prins Alexander hebben twee gouden medaljes uitgeloofd voor de provinciale tentoon stelling van nijverheid, die in Juni van het volgende jaar te Breda zal gehouden worden. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een gift \an f100 geschonken ten behoeve der 6 weduwen en '22 weezen der bemanning van het verongelukte visschersvaartuig Op Uoop van Zegen", te Pernis, De St.-Ot. van heden bericht do gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indie, door middel van het stoomschip Madr-rt, van de Maatschappij sJava", waarvan het vertrek uit Nieuvvediep op den 26 dezer is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gelegenheid mode eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De K.B.Ct. van heden bevat het volgende verslag van de algemeune vergadering, die deafdeeliugRotterdam, Schiedam en omstreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw den '15 dezer te Rotterdam heeft gehouden. Na opening der vergadering reikte de voorzitter met een toepasselijk woord van gelukwenschingaan de ADVEBTENTIKN: Prijs: van 1 tol 10 gewond regels 1.00iedere regel weer 0.1Ü. Voor den werkenden stsnd en voor weldadigheidde helft van den prijv in deze afdeeling woonachtige bekroonden de prijzen uit, dooi lieu te Doutreclit op de aldaar in September ge- Itouden algemeetie tentoonstelling der Maatschappij be ha, tld en wel, aan de heeren A. Bikkers Sc Zoon alhier een zilver vergulde med.tlje voor een verwarmingstoestel en een zilveren dito voor een brandspuit, aan L. A. L. Kortman Co. alhier een getuigschrift voor een brand spuit, aan II. de Lange alhier een bronzen medalje voor spanen en dennen en een getuigschrift voor plantsoen, a.m J. Miiius Go. twee getuigschriften voor granen en •zadenaan P. Quaim te Peruis een zilver vergulden medalje soor vaarzen, aan P. Bareudregt Cz te Ba- rendrecht een zilveren dito voor een jong paard, aan J. I) Meijer Dz. te Schiedam een zilveren dito voor eene veulen-merrie, aan J. Smith te Kralingen een zilveren, twee bronzen medaljes en een getuigschrift voor eenden en kippenaan D. Visser te Schiedam een bronzen medalje voor duiven, aau D. P. van Cappellen teCap- pelle a*d IJsel een getuigschrift voor een kuiskalf, aan J. Bieedveld te Kralingen twee getuigschriften voor eenden en zinnia'sen aan B. Dekker te Rhoon een getuigschiift voor een hengst, benevens nog enkele geld prijzen aan sommige dezer bekroonden. Vervolgens werd door de afgevaardigden ter algemeeoe vergadering te Dordrecht gehouden, verslag uitgebracht vau het aldaar vei handelde. Daarna werden verkozen tot bestuursleden de heeren J. Loopuyt te Schiedam, D. Vermaat te Char- lois en mr. S. Hannema te Rotterdam, ter vervanging van de aan de beurt van aftreding zijnde heeren C. J. P. van der Schalk te Schiedam, J. Noordzij te Cbarlois ea J. A. Rochussen te Rotterdamwelke laatstgenoemde heer, die gedurende 23 jaren de belangen der afdeeling met grooten ijver heeft behartigd, en volgens het regle ment als penningmeester weder herkiesbaar was, tot grooten spijt der Vergadering verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Dientengevolge werd de heer H. de Bie, tot nu toe secretaris, benoemd tot penningmeester, terwijl het nieuw benoemde lidmr. S. Hannematot secretaris werd verkozen. Eindelijk deelde de voorzitter nog mede, dat het Bestuur besloten had tot het houden eener tentoonstelling van rundvee, schapen en varkens, te Schiedam, op Donderdag 18 Maart 1875. Het programma hiervoor, dat ter perse is, zal eerstdaags verspreid en voor belanghebbenden verkrijgbaar gesteld worden. Bij gelegenheid van den doorgang van Venus op'9 Dec. jl. wordt vermeid, dat op 9 Juni 2004 de doorgang met de periode van haren grootsten glans samenvalt, iets wat eerst over 1944 jaren weer voorkomtmaar dan ook weder na acht jaren. In het begin van Mei van dat jaar zal men, met het ongewapend oog, deze planeet midden op den dag, als een heldere ster op 40 graden oostelijk van de zon zien schitteren. De Köln. Zeit. heeft van de Arnh. Ct. het bericht overgenomen betreflende de ontmaskering der zooge naamde mediums. De ontdekking van het bedrog zal dus ook buiten de grenzen van ons land bekend worden, daar eerstgemeld blad algemeen in Europa gelezen wordt. Volgens opgave van het bureau Veritas zyn gedu rende de maand October verongelukt 210 zeilschepen, als: van Engeland 105, Frankrijk 23, Noorwegen 2i, Duitschland 18, Holland 11Denemarken 7, Zweden 7, Italië 4, Rusland 4, Amerika 3, Oostenrijk 2, Spanj'o 2, Portugal 1, onbekende natiën 2; hieronder zijn be grepen 5 schepen waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maaud zijn verongelukt 12 stoomschepen, als: van Engeland 4, Frankrijk 4, Spanje 1, Holland 1, Noorwegen 1Zweden 1waaronder 2 stoomschepen waarvan berichten ontbreken. Jl. Dinsdag had te Amsterdam in een der zalen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artit Magistra een vergadering plaats van afgevaardigden der verschillende Laudbouw-Maatschappjjen in Nederland, tot oprichting van een Nederlandsch rundvee-stamboek. Na breedvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten over te gaan tot de door velen lang gewenschte zaakhet oprichten van eene Vereeniging onder den naam van het Kederlandschc Bundvee-stamboek. Staande de ver gadering werd door al de aanwezigen uit de verschillende provinciën deelgeuomen, terwijl bij stemming tot voor- loopig Bestuur werden benoemd de heeren Herman F. Bultman, uit Haarlemmermeer, dr. L, Mulder, vau Arn hem, V. Scholten van Aschat, van Roozendaal, C. J. van der Oudermeulen, van Wassenaar, en P. F. L. Waldeck, vau Loosduineu. Eerlang zal nu een circulaire tot toetre ding tot het lidmaatschap dier Vereeniging worden ver spreid. Mogen velen het beseffen, dat het hier de belangen van onzen van ouds beroemden veestapel geldt, dan zal men zich zeker in veler medewerking mogen verheugen, De arr.-rechtbank te Brieile heeft dezer dagen zevèn personen tot geldboete veroordeeld wegens het onbevoegd verkoopen van zekere soort van geneesmiddelenals Urbanuspillen, wormpalronen en rhabarberpillen van von Gimborn, enz. ABONNEMENT: HBaara^anMnawMBn* «iwiuui ja._i ublauiw*le*« COURANT.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1