talijM ilagelijta, nttpzoiM Dinsiaïs. M aandag 21 Decemb r. A». 1374. BUITENLANDS&HE BERICHTE». BillEiLUPSGHS BERICHTEN. M 3541. Iliiltsclilaud. Bij de behandeling der begrooting I van marine heeft de Rijksdag dun daarop gebrachten post voor de oprichting van vijf nieuwe eompagniën z.ee- artilierie geschrapt. De officieuse Norddeutsche AHqemcine Zeïtung merkt daaromtrent aanDe gunstige uitzichten op het genot van een langdurige» vrede maken het mis schien mogelijk om vooreerst af te zien van deze voor liet overige onvermijdelijk noodzakelijke versterking eener in alle kustlanden bestaande formatie. De Rijksdag heeft daarmede indirect de beslist vreedzame richting der Duit- scho politiek bevestigd, waarvan de dezer riagon (inhet proces van den graaf von Arnim) openbaai-geworden ver trouwelijke documenten een onwedersprekelijk getuigenis geven. üUit dit oogpunt beschouwd, heeft bet bedoelde votum des Rijksdags eeue betcekenis, welke zich vei- buiten de grenzen des vaderlands uitstrekt. De Fransche Nationale Vergadering, welke zich juist thans hoofdzakelijk met militaire kwestiün bezig houdt, en zich daarbij uitsluitend door de zorg voor de belangen van *s land verdediging laat leiden, zal uit dit votum van den Duitsehen Rijksdag, het welk bovendien een dor zwakste punten van onze greus- verdedigiug betreft, ontwaren, dat Frankrijk tegenover een bij uitstek vreedzameu en vredelievenden nabuur staat, oen nabuur, wiens vertrouwen op den vrede evenzeer op den vredelievenden geest des Duitsehen volks als op het bewustzijn, vau zijne kracht berust." Na de daarin door den Bondsraad gebrachte veran deringen, welke thans aan de overwegingen .eeuer com missie uit den Rijksdag zijn onderworpen, bevat het wetsontwerp betreffende het bankwezen de volgende be palingen. De oplerichten Rijksbank zal werken met eeu kapitaal van 150 millioen mark; haar charter luidt op vijftien jaren en zal na liet verloopcn van dien termijn telkens voor'tien jaren verlengd kunnen worden. De aan deelhouders van de tegenwoordige Pruisische bank ge nieten de_voorkeur voor aandeden der Rijksbank. Die j instelling wordt door rijksambtenaren bestuurd. Over de aandeelen wordt eeue rente van 4'2 pet. vergoed; indien er daarboven winst wordt gemaakt wordt die gelijktijdig tusschen het Rijk en de aandeelhouders verdeeld. Aangaande de circulatie van bankpapier wordt aan de rijksbank toegestaan de uitgifte van bankpapier tot een maximum van 250 millioen, aan de Beiersche bank tot 32 millioen, aan de Pruisische banken tot 12,988,000, aan de Saksische bank tot 24 millioen, aan de Zuid-Duitsehe banken tot 40 millioen, aan de banken in de kleine Stateu van Duilschiand tot 21 millioen'mark, allen ouder bezwaar van 1 pCt. belasting. In de parlementaire kringen acht men het incident be trekkelijk het door den vorst von Bismarck aangevraagde ontslag, geheel opgelost. De kroonprins woonde hot heden door den rijkskanselier gegeven parlementair diner bij, en onderhield zich meermalen met den vorst. De Keizer hield gisteren eene langdurige conferentie met den vorst von Bismarck. lieden namiddag heeft er iu het paleis des Keizers een kabinetsraad plaats, onder voor zitting des Keizers. Volgens de National Zeitung staat het reeds volkomen vast, dat van een aftreden van prins von Bismarck geen sprake meer is. Het blad erkent de mogelijkheid van het aftreden van den minister van justitie Leonhardt Bij gelegenheid van de behandeling van het voorstel des heeren Windhorst tot opheffing der geheime fondsen voor het departement van buiteniaudsche zaken, voerde de' heer Beunigsen in de zitting van den Rijksdag van 18 dezer aan, dat de Rijksdag zijn vertrouwen in de politiek des rijkskanseliers niet beter aan den dag kon leggen dan door een votum vau vertrouwen, liet voorstel Windhorst werd, onder luiden bijval, verworpen met 199 tegen7l stemmen (die van het centrum en de sociaal-democraten.) Fngcland. De alhier verblijf houdende geünieerde Presbyterianen uit Schotland hebban gisteren eeu buileu- gewone keikvergadering gehouden. Daarin zijn enkele resolution aangenomen, luiilons welke zij de door de regeer ing iu de vorige parlemoi.lszitting ingediende bill, strekkende tot opheffing van het patronaat in Schotland, verwerpen, de vereeniging met de Engelsehe staatskerk afkeuren en het verwekken eener krachtige agitatie tegen het ontnemen van het slaatsknrakter aan de t-'chotsche kerk aanbevelen. Te Glasgow, iu Schotland, zal tot aandenken aan wijlen dr. Livingstone een gedenkteeken worden opgericht. Voor de daartoe vereischte som, ten bedt age van 2000 p. st.is reeds voor een montant van 1700 p. st. ingeteekond, Een telegrafisch bericht uit Montevideo van 14 dezer bevat, dat aldaar een hevige storm heeft gewoed, •^■waardoor ecu schade aan eigendom ten bedrage van 100,000, p. st is veroorzaakt. Verscheidene stoomschepen tz\jn in dien storm vergnnn. Frankrijk. De toestand is, 'niettegenstaande al lerlei politieke intriges en bijeenkomsten van de verschil- (Brieven' Franco.) lende politieke fraction, niets verbeterd. liet rechter» centrum is geheel uit liet verband gerukt. Eensdeels is bet hei! bij de Bonnpartisten gaan zoeken, en de overigen heb ban zich naar liet linkor-coutrum begeven. Daaruit zijn die Onderhandelingen ontstaan, met afgevaardigden van deze hatstgemelde groep, ouderhabdelingen, waaraan de naaste omgeving van den president dor republiek deelgenomen beeft, die zelfs een oogenblik op liet punt bobben gestaan te gelukken en die nog niet geheel opgegeven zijn. Spanje. De generaal Dcspujols heeft gisteren Gan- taireja bezet. Hij heeft de aldaar door de Carlisteu aan gelegde versterkingen vernield ca 240 mannen en 140 vi ouwen, tot de liberale familiün van An agon behoorende, die aldaar door Gamumli in de gevangenis waren geworpen, in vrijheid gesteld. Italic. Den 1G dezer is aan de Kamer een wets-ont- werp ter organisatie dor militie ingediend De territoriale militie maakt een deel van het leger uit, doch kan alleen in geval van oorlog onder de wapenen geroepen worden. Zij zal geone uniform dragen. Eene gemeentelijke militie zal de nationale garde vervangen, en to' handhaving dei- orde opgeroepen kunnen worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 December. Bij de voortgezette discussie over het budget van Oorlog heeft de Minister toegezegd eene reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht. Vervolgeus heeft eene langdurige discussie plaats gehad over de kwestie der aauuemers van 'tfort te Pannerden en van dat in den Bijlmerpolder. De Kamer heelt met 51 tegen -18 stemmen lo. aangeuoinen de door den Minister bestreden conclusie in zake Straalman en Rouwenhorst, waarbij het leedwezen der Kamer wordt betuigd, dat door !s Ministers inlichtingen niet is aangetoond, dat in liet eigen stelsel der Regeei'itig 1 door het gedane ministerieel aanbod aan den eisch dei' billijkheid is voldaau"2o. met 30 tegen 32 stemmen mede aangenomen de evenzeer door den Minister bestreden conclusie in zake de ge broeders Schoouenberg sdat de Kamer 't betreurt dat de Regeering gceue vrijheid heeft gevonden hun tegemoet koming voor de geleden schade toe te kennen." Daarna heeft de heer de Roo van Alderwerelt voor die tegemoetkoming aan bovengenoemde aannemers een memoriepost op de begroeting gebracht, welke met 36 tegen 32 stemmen is aangeuomen. Vervolgens is een amendement \an de heeien de Bieberstein en Arnoldts aangenomen, tot verhooging der tractementen van het korps der marechaussee met f 14,502. De Kamer heeft voorts besloten lieden avond te half acht ure eene zitting te houden. Verder is bepaald de conclusie der commissie van rapporteurs over de in lichtingen van den Minister op het adres van ingezetenen vau Slrijp in zake de kerkhof-kwestie te behandelen na de wet op de middelen. Nog is beslob-n om het adres van ingezetenen van den Bosch, over liet verbod tot opvoering vau de operette Bariser Lebonte verzenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ten fine vau in lichtingen. In de avondzitting werd, met 42 tegen 29 stemmen aangenomen, de motie van den heer Frausen van de Putte, om de afzonderlijke begrootiug vau uitgaven voor de voltooiing van het vesliugstelsel uit te stellen tot na het recès. Vervolgens werd aangenomen, met 41 tegen 31 stem men, hot ninemleiiieut-deRoo, 0111 art. 59 te verminderen met f 340,500, voor kazerneering en andere uitgaven tot daaromtrent een vast steisel van garnizoenen en militie-indeeling zal zijn aaugeuomen. Het budget van Oorlog, beloopeudo f18,502,913, wordt daarop aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. SCHIEDAM, 19 December 1874. Naar wij vernemen heeft de lieer S. J. Zoetmulder, gekozen (ot lid van do Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier, zich deze keuze niet laten welgevallen. Voor liet afleggen van het examen bedoek! by art. 1 van hot Kon. besluit vau '12 Februari 1874 {Staatsblad no. 19), houdende vaststelling van een tijdelijken maat regel, betrekkelijk de benooinbaarhcid tot ambtenaar bij de rechterlijke macht in Ned.-lndic, in Den Haag gehou den van 11 tot 19 December, hadden zich 21 eandidaten aangemeldwaaronder ook onze stadgenoot mr. J. G. Bi 11 Ion burg. Allen zijn toegelaten. De Minister van Financiën verwittigt de belangheb benden, dat de eerstvolgende rechtstreeksehe verzending vau brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel der stoomschepen van de Nederlaudscli-Amori- kaansche Stoomvaartmaatschappijzal plaats hebben uit Rotterdam op Vrijdag 25, in plaats van op Zaterdag den 20 dezer. Door het Departement van Financiën is mededee- Img gedaan van de volgende opgaven der op 15 December 1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid ntwe suiker: - Amsterdam18,430,008 kilogr. Rotterdam 10,010,105 s Schiedam, 105,150 t Dordrechts Middelburg127,966 Totaal 28,073,289 kilogr. Een derde druk vau een in 't Nederlnndsch ver taalden roman is zulk ecu zeldzaam verscliijusel, dat men daaruit reeds priori zou mogen besluiten, dat pSpindkïi-'s .lood" geen roman is van den gewonen stem pel dat deze roman uitstekende eigenschappen bezit boven vele andere; dat het velen zoo zal gegaan 7.ijncn nog gaat als lint ons is gegaan. En waarlijk, al is het ook reeds jaren geleden, dat de schrijver zijn werk ter perse legde, 'Lzal altijd zijn groole waarde blijven behouden. (Brov. Qron. Cl.) Het loggerschip Jonkheer B. v. JJcemskerck van Beeststuurman Jb. Storm, te Vlaardiugen thuis be hoorende en deu 15 dezer ter beugvisscherij uitgezeild, is in aanvaring geweest niet, het Nederl. schip Maria Elise, kapt. van Deursen, van Amsterdam naar Batavia; de Jonkheer E. v. Ileemskerck van Beest is vermoedelijk gezonken, doch het volk gered, terwijl de Maria Elise met belangrijke schade aan voorschip en tuig te Ports mouth is binnengeloopen. Nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. Het dagelijksch bestuur van Leiden heeft aan den Raad dier gemeente voorgesteld eene som van f 5000 beschikbaar te stellen voor de waardige viering van het 300jarig bestaan der academie. Verder bestaat het plan om de feestviering op te luisteren door verlichting van eenige openbare gebouwenhet houden van muziek uitvoeringen enz. Blijkens liet verslag der Nederi. Gustaaf-Adolf- Yereeniging is deze in het afgeloopen jaar weinig voor maar ook niet achteruitgegaan. Enkele afdeelingen verloor zij, andere kwamen er bij. Steeds in contact met het hoofdbestuur der Gustaaf-Adolf-Stiftung heeft zich den kring harer werkzaamheid ook nu weer uitgebreid en menige arme kerkeraad, getuigt de verslaggever, in Gallicie of Bolieme, die niet weet hoe hij ooit de som bijeen zal krijgen 0111 een kerkje of school te bouwen, voelt zich daar door opgewekt om liet ook bij ons eens te beproeven. In ons vaderland strekt zich hare hulp vooral uit over Lim burg en Noord-Brabant. De jaarvergadering in 1874 in Groningen gehcuden, zal in het volgende te Zutfen bijeen komen. De Nederl. Gustaaf Adolf-Vereeaiging moeteen zaak worden van het Protestantsche Nederland, met deze woorden eindigt de verslaggever zijn taak. Worde dit woord eens waarheid 1 Aaneensluiting aller Protestanten tot steun van het Protestantisme in Katholieke streken waar het door den drang der Katholieke meerderheid dreigt onder te gaan, is dringend noodzakelijk Uit het verslag van den landbouw over 1874 in de gemeente Haarlemmermeer blijkt het volgende: De alge- meene toestand is vrij gunstig. De koopprijzen der lande rijen zijn stijgende. De tarwe is gering in waardeanders zou dit jaar onder de voordeelige voor den landbouwer kunnen worden gerekend. De prijzen van haver, booneri enz. zijn zeer hoog. De landen gaan vooruit, machines worden meer gebruikt en de bewerking van den grond verbetert, vooral door diep ploegen. De waterstand in den polder is gunstig. De veestapel vermeerdert, vooral de1- paardenfokkerij geeft goede resultaten. Teylers Tweede Genootschap te Haarlem heeft voor •1875 uitgeschreven de volgende prijsvraag: z Eene histo rische veriiaudeling, waarin de Nederlandsche dichters worden beschouwd en beoordeeld als vertegenwoordigers eu woordvoerders van liet volk, of van de groote politieke en kerkelijke partijen en richtingen, waarin het volk zich verdeelde, van de opkomst der onlusten tijdens ICat-el V tot op onze dagen.Prijs een gouden medaille a f400 waarde. Iu te leveren vóór 1 Mei 1876. Op de prijsvraag uit de penningkunde tot 1 April 1875open) z'y'n nog geen antwoorden ingekomen. Omtrent de vergiftigingszaak te Haarlem meldt men ons 't volgende: De heer II. en zijn echtgenoot verkeereu beiden nog iu een zeer zorgelijkeu toestand. Beiden zijn door de uitwerkselen van het arsenicum geheel verlamd of verstijfd. Het is den man ten eenen- male onmogelijk een zijner ledematen te gebruiken, ter wijl de vrouw slechts met groote moeite met hare baud eeu kopje of eenig klein voorwerp naar den mond kan brengen. Be vrees, dat de ongelukkigen er het leven bij zullen verliezen, is dan ook verre van geweken. Algemeen is de verontwaardiging tegen prof. Opzoo- mer te Utrecht, dat hij, het door zijn iüjarigo dochter vervaardigde en door hem te Amsterdam voorgelezen meesterlijk dichtwerk der Sturs des Eauses Alba, heeft ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drip Mnnmlonf 1.85. Franco per PoU, door hot pfihenlp lliik4,50. COURANT. ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1.00;iedere regel meer fO.IO. Voor den werkenden slanii en voor weldadigheid, de lielfl van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1