r- Prijzen fier Effecten aan ie Beors te Amsterdam. Prijzen fler Effecten aan' ie Beurs te Botteriam. INGEZONDEN. kunnen besluiten in tie Duiisclic taal publiek te maken. Vooral prof. Hecker te Groningen, geelt onbewimpeld aan zyh verontwaardiging lucht, en noemt het een onvergeef lijke beleediging door prof. Opzoomer der Nederlandsche lettereu en natie aangedaan, om dit bewonderenswaardig product eener Nederlandsche pen persoonlijk in de Duit" sche taal alom in den lande te gaan voorlezen. - Te Tiel circuleert een adres, gericht aan den gene raal Van Swieten, waarin hetn hulde gebracht wordt, zoowel wegens zijn dapper krijgsbeleid als om de humane wijze, waarop hij den oorlog in bet Oosten beeft gevoerd. Aangaande de bemoeiingen van bestuurderen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Nature. Artis Magisira te Amsterdam, in zake de kunstmatige visch- teelt, gedurende het loopcude jaar, kan bet volgende medegedeeld worden: Uit de keizerlijke inrichting voor vischteclt te Hunin- gen werden op 9 Januari 11. 150,000, op li Januari 100,000 bevruchte zalmeieren ontvangen, al/.oo te zamen 250,000 Hiervan kwamen bedorven aan Gedurende de incubatie gingen ver loven Gedurende de blaasperiode 3,250 8,260 13,114 24,900 zoodat gezonde kweekei. verkregen zijn 225,100 Hier.van zijn in vrijheid gesteld: den 'listen April, in den IJsel bij Zutfen, ouder toe zicht van den heer J. Noordhoek liegt eu in tegen woordigheid van den burgemeester van Zutfen, 40,000 den 29sten April. In den IJsel bij Zutfen, onder toe zicht van den heer Noordhoek liegt en in tegeuwoord'g- heid van den burgemeester vanZutfeu, 50,000; den '1 oden Mei. In de Vecht bij Zwolle door J. van Eikeren, in tegenwoordigheid vau den heer D. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, 30,000; den 2\sten Mei. In den IJsel bij Zutfen, onder toe zicht van den heer K. N. Swierstra, in tegenwoordigheid van den burgemeester van Zutfen, 40,000; den 26slen Mei. In de groote karen van liet genoot schap, onder toezicht van den heer Luyten te Dordrecht, in diens tegenwoordigheid, door den geëmploieerde J. van Eikeren, 15,000; den bden Juni. In den IJsel bij Zutfen, onder toezicht van den heer M. J. de Bont en in bijzijn van den burge meester van Zutfen, 40,000. Terwijl in de bassins "van het genootschap verbleven 10,100. Gedurende dit jaar zijn de zorgen des bestuurs uitslui tend bij de aankweeking van zalm (Sahno Salarbepaald gebleven; behoudens de ontwikkeling van een betrekkelijk klein getal jonge forellen, welke in de toestellen van het genootschap geboren werden en voortdurend in uitmuntenden staat voortleven. Van 12,500 bastaard zalm-eieren, mede uit Huningen in slechten staat ontvangen, vermits zij op het punt van uitkomen verzonden werden, is nagenoeg niets terecht gekomen. Het verdient opgemerkt te .worden dat het getal vol komen ontwikkelde kweekelingen, onder behoorlijk toe zicht in vrijheid gesteld, van jaar tot jaar is toegeno men, hetgeen daaraan mag worden toegeschreven, dat met de meeste zorg elke verbetering wordt aangebracht, door de ervaring aan de hand gegeven. St.-Ct Het noordelijk zendingsfeest in 1875 zal gehouden worden op het bosch-terrein, nabij Winschoten. De ge meenteraad heeft dit terrein afgestaau, onder voorwaarde dat geen opruiming vau kreupelhout eu onderbosch mag plaats hebben. De bekende industrieel Scholten te Groningen, heeft in den omtrek van Emmen (Drenthe, eene massa hoven- veen met den ondergrond aangekocht, waar hij, naar men verneemt, fabrieken zal oprichten. Hierdoor zal weder aan vele arbeiders aldaar werk worden verschaft. Door nu wijlen mr. W. W. Buma, te Leeuwarden, in leven president van het prov. gerechtshofin Friesland, is bij testament o. a. de bepaling gemaakt, dat aan alle vereenigingen, instellingen, genootschappen, waarvan de overledene lid was, of waaraan geldelijke bijdragen door hem werden verleend, binnen het jaar na den dood zijner echtgenoot zal moeten worden uitgekeerd het25-voud der jaarlyksche bijdrage, vrij van successie-recht. Het getal vereenigingen, welke langs dezen weg in het genot der bijdrage blijven, is zeer aanzienlijk. Te Arnhem zijn door de policie een tiental jongens aangehouden van 7 tot 16 jarendie zich schuldig ge maakt hadden aan onderscheidene diefstallen van por- temonnaies, sigarenpijpen enz., uit verschillende winkels. De rechtbank te Deventer heeft een knaap van 8 jarenthans in hechtenis, veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf, wegens het ontvreemden van geld uit winkelladen. De oud-notaris J. E. G.te Kerkrade, beschuldigd, dathij zoowel in de uitoefening van zijn ambt als in zijne hoedanigheid van bewindvoerder eener nalatenschap, hem toevertrouwde gelden heeft verduisterd, is gisteren, bij vonnis der arrond.-rechtbank te Maastricht, te dier zaken tot een cellulaire gevangenisstraf van zes maanden, en twaalf geldboeten, voor een gezamenlijk bedrag van F -150, veroordeeld. Den 17 dezer is ter reede van Nieuwediep ge komen de Deensche brik Mariakomende van Monte video met eene lading huiden naar Hamburg bestemd. Tengevolge van het hevige stormweder had het schip in de Noordzee een geweldige stortzee oves gekregen waardoor de gezagvoerder zoozeer was getroffen, dat hij in krankzinnigen toestand verkeei t en voorloopig in het marine-hospitaal zal opgenomen moeten worden.' De stuurman Gabrielse heeft het schip op de reede gebracht. Gisteren is te Amsterdam uit de Egelantiersgracht, by de baangracht, liet lijk opgehaald van een meisje van 25 jaar, die sedert 16 dagen werd vermist Dit is de veertiende of vijftiende drenkeling in den tijd van 14 dagen. Te Oudenbosch wilde een werkman in de bectworlel- suikeifabriek der firma Daverveld, Riuok Co., terwijl alles in vollen gang was, een losgeschoten drijfriem weder op zyn plaats brengen en haakte daarbij met zijn kleeren aan liet wiel. Eer men kon stoppen, was de ongelukkige met ijzingwekkende snelheid een 20 tal keeron in de rondte geslingerd leg.Hi balkeu en palen vei beijzeld. De ongelukkige laat een weduwe en drie jeugdige kin deren na. CKMBNCrllE UEUIEIITEN. Door een "toevallige omstandigheid word jl. Zondag een Parijseh kantoorbediende weerhouden een te haastigen zeltmooid te plegen. Hij wilde juist van een der bruggen iu de Seine springen, toen een voorbijganger hem°aan de slip van zijn jas pakte en hem vroeg waarom bij zulk een wanhopige daad wilde ten uitvoer brengen. «Ik wil mij verdrinkenzeide 11ij«omdat men mij bestolen heelt. Men heelt mij een zakboekje met twee bankbriefjes vau duizend fiaucs ontiold. Mijn patroon zal echter niet geloovcn dat ik bestolen ben. Mijn eerlijke naam is weg; laat mij sterven!" sManr." sprak de ander, »mij dunkt dat ik iets hards voelde toen ik uw jas vastgreep." Daarop ging men zoeken en vond liet zakboekje, dat door een gat iu den zak gevallen was. Te Eszliugon is een vervolging ingesteld tegen de wijnhandelaars gebr. Schieber, wegens wijnvervalschiug. liet inoet ontdekt zijn, dat deze groote wijnhaudelaarsfirma in den geheeleu herfst van 1874 slechts 15 oimer nieuwen wyu heeft ingeslagen. Daarentegen moet uit hare boekeu blijken, dat zij 12 llesschen zwavelzuur, eene groote hoe veelheid riet- en druivensuikor, wijnsteenzuur en ander tuig om wijn te maken, gekocht heeft, teneinde hare ge achte en uitgebreide clientèle goede oude en nieuwe wijnen te kunnen aanbieden. Toen de van gereuhtswege aange stelde commissie vau onderzoek iu de wijnkelders vau de heeren Schieber kwam. waren er van de 47 wijnsooi ten, die heetten voorhanden te zijn, dan ook nog geen tien, die niet aan liet gisten waren, eu de chemicus, welke met de s nlyse der 47 monsters belast werd, moet ten stelligste vertelaard hebben, dat er in alle wijnsoorten zwavelzuur voorhanden was. Er zijn lieden in Engeland die de gewone goedkoope briefkaarten niet gedistingeerd genoeg vinden voor hun gebruik. Een nieuwe soort eerste klasse briefkaarten zal dus worden uitgegeven voor deze aristocratische naturen. Te beginnen met 1 Februari a. s. zullen, behalve de ge wone briefkaarten, ook nog andere in omloop gebracht worden, van beter papier gemaakt, tegen 8 stuivers liet dozijn. Zoo deze kaarten, die als »stout cards" bekend zul len zijn, (ien keurigen fijn beschaafden lieden nog niet vol doen, zal do staat er toe moeten overgaan, nog een tierde soort briefkaarten, op rose satijn papier, door Rimmel ge parfumeerd, iu den handel te brengen. Op den weg vau Finale naar Savona ontmoette op den 27 November een voerman een armen pater, die hein verlof verzocht, mede te mogen rijden, 'tgeen bereid willig toegestaan werd. Onderweg vroeg hem de pater, of' hij niet bevreesd was des nachts alleen te reizen, waarop de voerman autwoordde, dat hij niet in't ininst voor roovers bevreesd was en overigens zijn geld in een kist geborgen had, waarvan hij den sleutel op de borst droeg. Intusschen waren zij in een bosclt gekomen. Daar haalde de gewaande pater een revolver voor den dag en vorderde onder bedreiging van hem te zullen doodschie ten van den voerman het geld. Deze verloor zijne tegen woordigheid van geest niet, maar reikte den sieutel over, liet hem echter op eene sluwe wijze valleu, op liet oogen- blik dat de roover er naar greep. Terwijl deze zich bukte om hem op te rapen, greep de voerman bliksemsnel een scherp puntig ijzer en sloeg den roover met een enkeieu slag dood. Aan het eerstvolgende station deed hij aau- gifte bij de karabinieis. liet lijk werd onderzocht en men vond pistolen, dolken en andere wapenen en een Duitje. De onderofficier besteeg thans met twee karabiniers den wagen eu reed met hen naar de plaats waar dit tooneel voorgevallen was. Daar blies hij in het den roover ont nomen fluitje en ziedaar er verschenen acht gewapende mannen. In den daarop gevolgden strijd werden drie der roovers gedood, de anderen namen de vlucht. Vau de kaïabiniei's werd een gewond. Een der «modellen" van wijlen Charles Dickens is overleden, ui. George Waddingtou, vroeger agent vau politie en later gevangenbewaarder te Ilatton-Garden eu te Clerkenwell. Naar men zegt, koos Dickens hem lol type van den gevangenbewaarder Grummer, in Oliver Twist. Men leest in hot lloyacr Wochenblatt het volgende: Lenigen tijd geleden kreeg de lijn-inspecteur te Barnstorff, in Hannover, een brief van een onbekende, waarin hij dringend gewaarschuwd werd zekeren baanwachter te ontslaan; zoo niet, dan zou eeu groot ongeluk gebeuren. De znak verwekte destijds veel opzien, maar de politie slaagde er niet in de daders op te sporen. De schrijvers hielden echter woord. Op een avond toea het sterk vroor, werd de baanwachter door twee personen aangevallen; nadat men hem gekneveld had, werd hem de mond gestopt en legde men hem dwars over de rails, waaraan hij vastgebonden werd. Dat het schelmstuk niet gelukte was aan een buitengewoon toeval te danken. Toen de vrouw van den ongelukkige de ruiten bevroren zag, dacht zij aau haren man, die het misschien geducht koud kon hebben. Door een haar onverklaarbare bezorgd heid aangetast, maakt zij spoedig voor hem een goeden kop koffie klaar. Haastig loopt zij er mee den weg op, doch vindt hem niet, in de verte ziet zij echter reeds den trein naderen. Ze loopt een honderd pas rechts voorbij het wachthuisje, daarna links, maar vindt niets. Een onuit- spiekelijke angst overvalt haar, eu zij roept langs don weg luide den naam van haren man. Toen zij de gloeiende oogen van de locomotief steeds nader zag komen, bedacht zijmoet de arm van den telegraaf niet vei zet worden Teneinde haren afwezigen man voor straf te behoeden, trekt zij aan liet signaal, maar trekt door een wonderbare beschikking aan den verkeerden arm! De trein stond weldra stil. Beambten naderen snel om de oorzaak van het gevaar te vernemen, en hooien nu dut de baanwachter niet te vinden is. Men gaat hem met een lantaarn zoeken en vindt hem in den reeds gemekleu treurigen toestand. Hij was gered. Naar men zegt moet hij zijn aanvallers herkend hebben en zyn deze reeds achter slot en grendel. In Mexico beeft den 13 November eeiie vrij sterke aardbeving plaats gehad, welke op verschillende plaatsen aanmerkelijke verwoestingen veroorzaakte. Te Tutilla, b v, stortten veiseheiileue huizon in, het grootste deel der bcwonois ver wondende en doodende. Te Vera-Cruz bezweek do toren der hoofdkerk; deze zelve scheurde op vele plaatsentot niet geringe ontzetting der menigte, welke om het altaar een wijkplaats gezocht had. Inliet geheel schatte men het aantal gebouwen, welke bescha digd of vernield werden, op een derde. De schok liep van bet noordoosten naar bet zuidoosten en duurde tien seconden. Iu de haven bevonden zich een aantal schepen, waarop nieii vreemd genoeg, van de aardbeving niet bet geringste bespeurde Te Havre is een gansche scheepslading chignon- zaad aangekomen. Men legt eenvoudig liet zaad in een pot mot aarde en yvacht af wat er geheim. Langzamerhand komen er, als bij gewone planten, groene blaadjes te voor schijn; de plant groeit voort cu draagt eindelijk een ehigrion? Neen, dat niet; zoo gemakkelijk 'is do lieve natuur niet voor de dames. De grondstof voor eliiguons, groote lokken en pruiken, groeit echter aan de zonderlinge plant, die «Soaproot" heet, iu California thuis behoort el nu voor de eerste maal in Europa is ingevoerd. De lange draden hebben zeer veel overeenkomst met het menschelijk baar, ze zijn even zacht, glanzend eu buigzaam. Deze kost bare stof kan ook geverfd worden, zoodat rneu eeu pruik naar verkiezing kan bekomen. Do huisvrouw kan dus een chignon van de plant zelf snijden. Aan boord van het schip zijn vele monsters van zulke baren en men zal nu weldra het schouwspel zien, dat «Soaproot" op de daken der huizen groeit, evenals thans liet huislook Mijnheer dc Redacteur! Geliovo onderstaande regelen to plaatsen in uw blad,'tot nadere toelichting omtrent liet gisteren door u medegedeelde; waarmede gij zult verplichten - Uw dienaar, X. Het Klassikaal Bestuur hoeft do Predikanten der Ilerv, Geineonte, die zich togen liet besluit van den Kerke raad hadden verzet, om geen enkele predikbeurt meer te eroderen dan waarop zo beroepen waren, in het ongelijk gesteld, en wel degelijk het recht van den Kei keraad dnartoe erkend. Het Klassikaal Bestuur heeft het besluit alléén vernietigd op grond, dat do Kerkeraad niet dadelijk in contact is ge treden met II.II. Kerkmeesters over de plaats waar die te creoei'cn predikbeurt zou worden vervuld. Premie leen R0ltcrd.nn XkiiMil.. Weikelijke .Sclinlcl II.ituli'l-M.i.iiscli.ippij resc Obl. Centr.i.d-Sjiooiw. Spanje, BinnonlJiidsclic. 1 lltiileiil.indsritp 1807 Portugal 1867 ItUSI.AMlN1c.ol.1V Aaml.II. 100 I8G t 18GG Gr. Russ. Spimrneg-Malits. OoSTKmwjk, Ohl. pap. Mei zilver J.111 boten 1851 1860 1 1801 Hoog o' 1870 Tiiiikijk, Old. 1805 Egvptk Vkiii emgdi: Staten 1882 1885 Mexico, 1851 1SG4 Columbia Uric Spuorw Illinois Union Shares M ixwell 1870 Florida St. Vine. Drniiul All. Miss. Ohio pCt. 3 2% 7 G G 3 3 4% 13 Dcc 80V, 01% 132% 101% 12 82% 80-1% 207 2-16 61%, jj'k H3 80% 41 "/in 90% 100% 14% 47 23% 85 8% 4Ve 5% 43 Per Tolestr. 19 Dec. 61% 132% 12 16% SI/. 46 '/in 82% 248% 61%, 65% 282 142% 41% 79% 100% 48 23% 85 30 8% 4% 5% pCt. Premio beemng Rotterdam 3 Nedf.iil. Werkelijke Schuld '2% Ilnndcl-M.ialsclmppij resc Obl. Ccntraal-Spoorw Spanje, Hiniieiikmdsclie3 Ruitcnlandsclie3 Portugal 3 Rusland, Nicilaï3 Aard. Z. R. 100 1864 5 I860 8 Gr. Rass. Spoorweg-Maats. 5 Oostenrijk, Obl. pap. Mei 5 zilver Jan. 5 Loten 1854 4 I860 5 18G4 Hong. 1870 Turkije, Obl. 1865 5 Egypte 7 Vereemgde Staten 1882 6 1885 6 Mexico 185!3 1864 3 Columbia4% Erie-Spoorw. Illinois Uoion Shares Maxwell 1870 7 Florida 8 St. Vine. Braind7 Alb Miss. Ohio 7 Koer» op bariDJjN 1 Parijs Antwerpen. Per Telogr. 10 Dcc. 89% 14'%. 46% 246 61% 8%, 5%, 43 11,83s 47 47.05

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 2