BiaMEBtftiaalcHr berichte». Woensdag 23 December. A c. 1874. M 3.142, 8UITE9HWDSCHE BERICHTE». COURANT. ABONHEMENTj Alioiiiipmonuprijstn'r Drip Maaniion1,85. Franco per Pint, door hel goheelo Rijk2.50. (Brieven Franco.) A D V E B T E N T I E Ni Prijs: van 1 to! 10 gewone regels ƒ100; iedere regel meer ƒ0.10. Vuur den werkenden stand en voer weldadigheid, de hein van den prijs. Dtildsclilaiul. Do graaf Amim was don 10 dezer niet tor LerochLzilling verschenenslechts zijn verdedigers Monkel en Dockhom waren aanwezig. De rechtbank verlangde de tegenwoordigheid van Arnim. De zoon van Atuim on zijn verdedigers beproefden daarop den be schuldigde tol hot verschijnen ter terechtzitting over te halen, terwijl, indien dit niet gelukte, de uitspraak van het hof zou worden verdaagd. Omstreeks half-/.es ver scheen Arnim waarop het vonnis werd uitgesproken, waarbij de beschuldigde wordt veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, met korting van dén maand wegens hut preventief arrest, door item ondergaan. De door den president voorgelezeu motieven van het vonnis sluiten hiermede, dal de beschuldigde dertien staats stukken opzettelijk heeft achtergehouden. Voor de mate der stuif kwam hot hooge ambt van den beschuldigde en de belang!ijkheid der bedoelde stukken in aanmerking. Wei waren er voor hel overige verzachtende omstandig heden, maar geen gronden tot vrijspraak. Volgens een bericht uit Berlijn aan een der bladen, komt zoowel het openbaar ministerie als de graaf vou Arnim tegen de uitspraak in Itooger beroep. Dadelijk na de uitspiank van het vonnis, dat alleen steunt op het in Strijd handelen niet de opeub.ue orde vnu zaken, zijn van rechtswege ook alle lot dusver tegen hem genomen maatregelen tot beperking zijner vrijheid opge heven. In de avondzitting van den Rijksraad van 18 dezer is de begrooting voor den Elzas-Lolharingen, zonder dat ziclt daarbij ecnig incident van aanbelang beeft voorgedaan, bij tweede lezing aangenomen. Vorst von Bismarck woonde die zitting bij, Uet wetsvoorstel, strekkende tot het sluiten eetier leening ten behoeve van den Elzas-Lolharingeu, werd daarentegen, bij tweede lezing, verworpen. De National-Zeit. bevestigt, dat de crisis geëindigd is. Vorst vou Bismarck blijft aan liet hoofd der staatszaken. Ook zal de minister van justitie, dr. Leouhardt niet aftreden. Oostenrijk. Deze rijkstand neemt de langste Kerslvacanlie van al de parlementen, hij komt eerst 20 Januari weder bijeen. Het Heereuhuis heeft vóór zijn vertrek met stooin de begrooting en eenigo aan de orde zijnde ontwerpen goedgekeurd. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft den 19 dezer de beraadslagingen voortgezet belt ellende liet in Algerie aan te nemen stelsel, na eerst nog enkele wetsont werpen van moer ondergeschikt belang te hebben aange nomen. De Kamer besloot met 383 tegen 292 stemmen dat er ee.ie speciale commissie benoemd zou worden die na onderzoek, eene wet hierover voor die kolonie moest maken. De vertegenwoordigers van Algerie hebben dit voorstel sterk bestreden. L'e tegenwoordigheid van den heer Thiers op de officiecle receptie van den Duitschen gezant, prins lloheulohe, heeft veel stof geleverd aan de monarchale bladen. De Argentijnsche iegatie te Parijs heeft uit Buenos-Ay res het officieele bericht ontvangen, dal de president A veile- i netla de troepen, die den vrede hebben hersteld, «aar huis heeft gezondeu. England. De Observer verklaart de uitspraak vau het Beriijnsche Stadlgerieht, waarbij de graaf von Arnim veroordeeld is, voor alleszins onpartijdig en rechtvaardig. Volgens een door de Mom. Post medegedeeld be richt uit Beriijn wordt iiet in diplomatieke kriugeu aldaar daarvoor gehouden, dat Rusland alle hoop opgeeft om Engeland aan de nieuwe conferentie te St. Petersburg te zien deelnemen. J ttelgtc. De Pcho du Parlement meldt, dat zij een aanklacht heeft ingediend tegen den Courier de Bruxettes wegens artikelen, waarin eeistgeuoemd bhul wordt voor gesteld als vei kocht aan Pruisen cu bezoldigd uit geheime Duilschc politie-fondsen. Italic. De Kamer van afgevaardigden lieert den 21- dezer het ontwerp, betreffende een dotatie aan Garibaldi, zonder discussie met2ü7 tegen 25 stemmen aangenomen, benevens het ontwerp op de uitoefening der rechterlijke macht en de begtooling voor 1875, waarna de Kamer tol 19 Januari uiteen is gegaan. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. j Zitting van 21 December. In de zitting van heden zijn aangenomen alle nau de orde gestelde ontwerpen, waaronder de hoofdstukken Huis des Koniugs, Iiooge Collegiën van Staat en Nationale Schuld. A TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 December. Bij de discussie over 't hoofdstuk Koloniën der staats begroting, waarbij de heer Mirandolle het algemeen regeeringsbelcid bestreed, bebalvo in zake liet onderwijs oti de verbetering der communicatie-middelen in Indie, Imef't de heer AVintgens gewaarschuwd legen de verdere toepassing der liberale koloniale politiek, waarin hij werd gesteund door den heer lusingor, terwijl tie heer Kuyper onderscheidene vragen heefUaadnfui omtrent Alsjiti en de motieven van den oorlog. De Minister heeft zeer breed voerig geantwoord Hij wil noch reactie noch stilstand, maar handhaaft de bestaande organisation en maatregelen O O en houdt 'toog geopend voor de belangen der bevolking. De Minister handhaaft zijn standpunt, reeds bij de alge- meene beraadslagingen aangenomen. Wat goed is van zijne voorgangers neemt hij over, wat hom minder goed dunkt tracht hii te verbeteren. Na eenigo discussieu zijn tie algemeene beinadslagingeu gesioteu. Voor deze sluiting heeft, do Minister van Koloniën, in antwoord op een vraag vau den heer Gevers Deynoot, geantwoord, dat inderdaad door den gouverneur-generaal vau Ned. Indie, don heer Loudon, is herhaald het eerst voorwaardelijk en later het onvoorwaardelijk gedaan ver zoek om ontslag. Nadat de begrooting en voor Suriname en Curacao met algemeene stemmen waren aangenomen, is ook helge- heele hoofdstuk Koloniën met 05 tegen 2 en de onvoor ziene uitgaven met algemeene stemmen aangenomen In de avomlzilting heeft de Minister van Financiën, naar aanleiding der gedachtcmvisseling bij de wet op de middelen, over onderscheiden bclastiugeu en aandrang tot herziening, afschaffing of vermindering, iu substantie ■aiMKwacaa «ut? :rtrrM*A van Koloniën ontvangen telegram vau den Gouvorneur- Generaal van Nederlandse!) lndië, dd. 19 dezer, had de militaire en civiele bevelhebber iu Atsjiu, kolonel Pel, den lOdeu dezer liet navolgende aan tie Indische Regeering geseind: De Hoeloebalangs wilden Toeankoe Llaoed Sultan maken, rekenende daardoor hulp van de onderhoorigheden te zul- Ion vorkrijgen. Imam Tonom was aangekomen met 3000 man. Ken controleur was een ultimatum gaan overbrengen aan de wederspannige Staten op de AVestkust. Kotla Radja en omstreek waren zwaar overstroomd geweest, de ver broken communicatie met gedeeltelijk verlaten posten was den Oden dezer hersteld, de brug bij Penajoeng was weg geslagen en een viij belangrijke schade aangericht. Do ge zondheidstoestand was ongunstig. De gevraagde artillerie ën infantoi ietroepen waren van Java aangekomen. Een lieden namiddag van den Gouverneur-Generaal ontvangen telegram meldt nader dat volgens telegrammen uit Aljsin van 17 en '18 December niets bijzonders was voorgevalleudat de gezondheidstoestand iets verbeterde, do gesteldheid van het weder goed en de Oostmoesson in getreden was; dgt de controleur van de West kust was teruggekeerd en de uitslag zijner zending weinig bevredi gend was. Uit 's Ilage schrijft men aan de Arnh. Ct. Behoef ik u te "zoggendat het ontslag van den Gouverneur-Generaal Loudon, en de benoeming tot die betrekking vau den lieer Lansberge, in aller mond zijn? De toestand van den lieer Loudon was niet zeer aan genaam in Indie en teeds had hij te kennen gegeven, verklaard: dat hij zich nog niet kan uitlaten over zijne i dat hij zijn ontslag wel wilde nemen. De aanleiding tot plannen nopens de heizieuing van het belastingstelsel in hel algemeen; dat hij overigens alles wil aanwenden Lot j wegneming van hetgeen den handel of wat den toegang tot onze havens bezwaait, dat de zoulbolasting kan ver- j miiulcrd en iu de heffing verbeterd worden dat hij geen voorstander is van meerdere verhooging dor belasting op 1 hot gedistilleerd; dat hij groot voorstander is van het denkbeeld om de van de pörsonccle belasting vr - rijk terug te nemendal do zeepbelasting, schoou I. j haar 1 niet. verdedigt, evenwel niet gezegd kan worden c ahoud- baar te zijndat hij tot nu toe geen 't minste voot nemen heeft de suikorbelasting af» te schaden, daar onze ftnan- j cieele toestand dit niet toelaat en ook omdat de Minister j wil afwachten wat Fi ankrijk zal doen. A'an afschaffing is inmiddels geen sprake, maar van wijziging zeer zeker. Ten I slotte is de wel op de middelen aangenomen met alge- j meene stemmen Evenzoo de wel tot verkoop van spoor- weggrond aan de llotterdamsche Ilandelsverceniging. Op voorstel vau den heer van llouten'is besloten met 31 tegen 27 stemmen de beslissing over de conclusie in zake het adres van ingezetenen te Strljp uittestellen, waarna de vergadering op reces is gescheiden. SCHIEDAM, 22 December 1874. Gisterenavond is van een mouterij aan den Buiten havenweg, van den heer ,1. .1. Nolot, een gedeelte van den eersten zolder, die zwaar met „taan beladen was, ingestort. Gelukkig had des moulersvroinv, door het vaneen scheuren van het plafond ongerust geworden, eenige oogenblikkeit voor het ongeval, met hare kindoren, de woning (in de mouterij) verlaten de mouter was even afwezig J Lansberge, de definitive aanvrage om ontslag was deze Bij gelegenheid van de Indische begrootiug werd door de conservativeu aan den Minister van Koloniën ver weten, dat de Indische Regeering pressie uitoefende tot Het verdoelen van het communaal landbezit, en die verdeeliug aanmoedigde door de reis van den algemeeuen secretaris Levyssolm Nofman. De Minister van Koloutëu zeidedat de Gouverneur-Generaal Loudon hem had verzekerd, dat zulks niet het geval was, en hij geen reden zag voor het Opperbestuur tot een directe in menging. Twee dagen daarna verklaarde de Minister, dat bij een telegram naar Indie had gezondenmet verzoek otn den heer Levyssolm Norinan zijn reis te doen staken. Men wil, dat do Minister in dien tusscheu- tijd berichten had ontvangen, waardoor hij overtuigd was, dat de genoemde reis strekte, om invloed uit te oefenen op de verdeeling der gronden. Dit telegram was de aanleiding tot het vragen van ontslag door den heer London. Donderdag II. begaf de directeur van het Kabiuet, de heer vau Ileeckeren, zich naar het Loo, om aau Z. M. het ontslag van den heer Loudoti en de benoeming van den heer Lansberge voor te leggen. Zaterdag middag werd in de Tweede Kamer der Stateu-Geueraal dit een cu ander bekend. Alle partijen keurden de benoetniug van Lansberge af; toen de be grooting vaa Koloniën daarop in stemming kwam, ver lieten de lteeren Nierstrasz en Schimmelpenniuck de zaal, anders waren zij zeker onder hut graan, dat als een stroom hare woning binnenstortte,' en een gedeelte van liet huis- jaatl verbrijzelde, bedolven. Naar wij vernomen is liet gebleken dat de binten van deze mouterij, die nog slechts enkele jaren geheel nieuw gebouwd is, bij den muur zijn afgebroken, doordat zo op die plaats geheel vermolmd waren. Gisterenavond is aau den Singel een paard meteen geladen spoelingkist door de gladheid in de sloot geraakt; een jongen het ongeval ziende snelde ter hulp en trok don voerman met alle kt acht tusschen het paard en de kist weg, waardoor deze zonder letsel te bekomen aan het gevaar ontsnapte. Het paard is aan de landzijde uit de sloot ge haald. Alleen de spoelingkist is eenigszins beschadigd. Z. M. do Koning heelt aau de Commissie voor den verarmden onderwijzer te Poederoijen een som vnn f40 doen toekomen. De Minister vau Binnenlandschc Zaken maakt bekend dat aan do Kamers vau Koophandel en Fabrieken te Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, A'lissingen, Groningen, Leeuwarden. Ilarlin- gcu eu Zwolle verzonden zijn de Britsche sTrado and Navigation accounts" over November '1874 De Staatsbladen n". 161'164 bevattende de wetten van deu Islen December 'J874, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen iu Noordbrnbaut, Gelderland, Zuid-IIollaud en Noord-Holland, Naar het D. Z.-1T. vau vertrouwbare zijde ver neemt, zal mr. J. L. 11, baron Gerieke van Ilerwijnen den legei.woordigon Ned. gezant te Brussel in diens betrekking opvolgen. Blijkens een jl. Zaterdagavond by het Departement en namen geen deel aan de stemming, waarschijnlijk, om zoodoende protest aan te teekenen legen die benoe ming. De heer Lausberge is de zoon vitn wijlen den heer van Suriname eu Curapao; oud-gouverneur hij is ongeveer 40 jaar, gehuwd met een Spaansche vrouw cn zonder kinderen. Hij was werkzaam aan de arnbas- satlen te Madrid, Petersburg en Parijs en aan het Minis terie vau Duitenlnndsche Zaken alhier, en is thans gezant te Brussel. Van andere zijde schrijft men ons, dat de benoeming van deu heer Lansberge tot Gouv.-Gen, van Ned.-Indie bij velen verwondering wekt De heer Lansberge bezit als persoon zeer goede eigenschappen, die de heer van Goltsteiu. als zyu vriend, het best in de gelegenheid is geweest te beoordeeleu. Ook als diplomaat worden zijne verdiensten erkend. Maar van de koloniale aangelegen heden heeft hij nooit zijne bijzondere studie gemaakt en daar ook de heer van Goltstein hoogstens theoretische kennis van Indie bezit, bevreemdt "net dat hij voor de betrekking van Gouverneur-Generaal een man heeft voor gedragen, die in hetzelfde geval verkeeiteu, even als de Minister, het vooral op de voorlichting van anderen moet laten aankomen. Dat de heer Lansberge slechts benoemd is om plaats te maken voor den heer Gerieke, opdat deze weder zyn eigen hotel te Brussel kan betrekken, is niet aan lo nemen. Veeleer moet dit als eeue gelukkige toevallig heid worden beschouwd. Iu tie vorige week zijn te den Haag 12 personen aangegeven als aau de maze1 en overleden. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd in deu avond van *19 dezer een bijeenkomst van aan zienlijke ingezetenen gehouden, om te bespreken over de beste wijze waarop den 27 October 1875 feest zou kuuuen worden gevierd ter gelegenheid van het zeslionderdjarig bestaan vau Amsterdam. i

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1