Blnitilaiisclie Berichten. zulke scholen met 3805 leerlingen, toen gaf men jaarlijks 84.450 frcs. uit voor de scholen, nu 506.308 frcs. K US LA ND. Meer en meer treedt de kwestie van het verpliqht lager onderwijs op den voorgrond. De verschillende gouvernements- en districts raden hebben in deze zaak het initiatief ge nomen en hunne voorstellen vonden een wel willend outhanl bij den Minister van Onderwijs. Uit een artikel van de Oolos blijkt, dat men zich ernstig met de onderwijs-kwestie bezig houdt en er bestaat ook grond genoeg voor. In liet district Moskau, een der rijkste en dichtstbevolkte, geniet op 173zielen 1 onderwijs, in Denemarken, Duitschland, Zweden en Noor wegen op 6, in Spanje op 13, in Italië op 19, in Griekenland op 20. Rusland heeft ongeveer 20,000 scholendat is een op 4000 inwoners. Om dezelfde verhouding als andere landen te bereiken, zouden er tienmaal meer scholen moeten zijn en ook het onderhoud, dat thans 1,750,000 roebel bedraagt, zou, daar er reeds voor de bestaande scholen te weinig besteed wordt, meer dan tienmaal zooveel moeten worden. Er zal nog wel een menschenleeftijd verloopen, voordat er genoeg scholen zijn om aan verplicht lager onderwijs te kunnen denken en dan is het onvermijdelijk het onderwijs kosteloos te verstrekkenwaartoe vooreerst de schatkist wel niet in staat zal zijn. ITALIË. Zoodra de proclamatie van Alphonso tot Koning van Spanje is meegedeeld, heeft de regeering besloten om onderhandelingen te openen met de bevriende mogendheden om ten opzichte .van de erkenning een gemeenschap pelijke gedragslijn te volgen. De Gaz. di Tor. bevat een brief van Garibaldi aan dr. Riboli, waarin hij verklaart de nationale gift, hem door de Kamer der Afgevaardigden toegekend, niet aan te nemen, uithoofde van den toestand, waarin de financiën van Italië verkeeren. SCHIEDAM, 5 Januari 1875. De gemeenteraad alhier zal Donderdag den 7 dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Onderzoek ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer H. A. M. Roeluuts. Deliberatie over: Missive van den Minister van Financiën, over afstand van grond voor postkantoor missive Plaatselijke Schoolcommissie, houdende bezwaren tegen de verhooghig van schoolgeld ontwerp herziening-verordening, heffing en invordering schoolgeld op de openbare school voor jongensmissive Commissaris des Konings met adres van den lieer H, C. Jansenom wijziging van den legger der wegen en voet paden en ontwerp rapport daarop van Burge meester en Wethouders. Adres van mr. J. de Clercq vau Weelom ontslag als lid der Commissie voor het Middelbaar Onderwijs, en rapport daarop. Benoeming leden Commissie Middelbaar Onderwijs, Plaatselijke School commissie en Burgerlijk Armbestuur. Idem vaste Commissie uit den Raad. En verdere voorstellen en mededeelingeu. Gisteren namiddag te 1 uur ontstond brand in de woning van den heer P. la Verge, aan de Brocrsvest alhier. Op een boven-achter- kamer, waar eenig kindergoed op een vuur mand ter uitwaseming was gelegd, is dit ver moedelijk in aanraking met liet vuur gekomen waarop het vlam heeft gevat, die ziel) mede deelde aan een ledikant met toebehooren, aan de blinden voor het raam en aan de zoldering. Aan'hulp ontbrak hut niet, er waren toch zoovelen toegesnelddat de veldwachter A. de Lange liet raadzaam vond de overtollige hulp af te wijzen, waarop hij zich beijverde met behulp van J. II. L. Otto, A. P. Wijzenbroek en diens zoon Anthonius, G. A. vatt der Laan, B. van Warneten, A. Kooijman, F. van Har- melen, II. Kooijman, C. van Waglendonk en J. Eijgers alles aan te wenden om den brand te blusschen, waarin zij gelukkig spoedig moch ten slagenzonder dat brandspuiten behoefden aan te rukken, en waarvoor bun allen lof toekomt. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan vau de volgende opgaven der op 31 December-1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam19,823,656 kilogr. Rotterdam10,350,437 Schiedam105,150 Dordrecht Middelburg119,867 ji Totaal 30,399,110 kilogr. De autwoorden der Regeeriug op de ver slagen vau de Eerste Kamer omtrent de hoofd stukken koloniën justitie oorlog en marine der staatsbegronting voor 1875, zijn verschenen. De Minister van Koloniën acht liet bemoe digend, dat zijne beginselen en voornemens, mondeling en schriftelijk uiteengezet, geene aanleiding gaven tot een ongunstig oordeel. Niemand meer dan hij is overtuigd van de noodzakelijkheid om onzen bestuurstaat in Indie niet boven onze krachten uit te breiden en de finaneieele toekomst niet in de waagschaal te stellen. Het valt niet te ontkennen, dat de be richten der laatste maanden omtreut den oor logstoestand van Atsjin, voor zoover de krjjgs- operatiën betreft, gunstig waren. Wat mogelijk is tot behoorlijk onderhoud en versterking onzer krijgsmacht geschiedt. Bij de behandeling der begrooting zal de Minister gaarne omtrent het ontslag van den gouverueur-gimeraAl Loudon 'de verlaugde in lichtingen, die hij geven kan, verstrekken. De Minister van Oorlog acht het aan geen twijfel onderhevig, dat ons land nog altijd kan worden verdedigd. Hij 'erkent, dat de voltooiing van het vestingstelsel meer zal kosten dan ge raamd is. In het Iadischmail-overzicht van de Locomotief leest men: ïllet gezag heeft, indien althans een op stellig°n toon verspreid bericht waarheid is, nog een anderen, even bedenkelijkeu knak te vreezen. Er zou namelijk uit Nederland da last ontvangen zijn, niet alleen om de conversie van communaal in individueel grondbezit te staken, maar zelfs om haar overal, waar ze reeds tot stand 'is gekomen, weer te vernie tigen. Hoe echter zou dat het geval kunnen zijn? Is het onaannemelijkdat de minister vau Goltstein den Gouv.-Generaal vanNederl.- Indië een ongeëvenaarde vernedering wil doen ondergaau, even onaannemelijk is het, dat Z. E. Loudon voetstoots zulk een last zal opvolgen. Hij heeft, officieel, maar niet onduidelijk, ver klaard een overgang te weuschen, en voor de bevolking, die conversie verlangde, de krach tigste medewerking der hoofden van gewes telijk en plaatselijk bestuur aanbevolen; van die gezindheid is deii" inlanders kennis gege ven, en op dat woord vertrouwende, hebben tienduizeudeu Javanen de conversie voor de bouwgronden hunner dessa's bewerkt of voor bereid. Die hervorming nu teniet te doen, zou de meest bedenkelijke maatiegel zijn, in de laatste vijftig jaren op Java ten uitvoer gelegd veel gevaarlijker dan de herroeping der be kende besluiten tijdens Z. E. Mijer; vóel gevaar lijker, omdat de verandering dieper in bet volksleven grijpt, en omdat zij eerst ontstaan is, nadat der bevolking gevraagd was naar haar wcnsch, en. nadat zij oudubbclzinnig de verzekering ontvangen had, dat de Regeering het gepaste en nuttige van de begeerte naar conversie erkende. Misschien is er een middel te verzinnen, om, zonder het reeds zwakke prestige nog meer te ondermijnen, den voort gang der conversie te stuiten, maar waar ze reeds een feit geworden is, kan ze niet her roepen worden, zonder dat men voor de ambte naren bij de inlanders het vertrouwen, voor den Gouv.-Generaal zijn prestige, voor het gezag zijn invloed grootendeels verspeelt. Hoe zouden de vreemdelingen toch wel over de koloniale politiek der Nederlanders moeten oordeelen?" Het bestuur van het bui.«au Veritas, kondigt de lijst af der zeerampen, die gedu rende de maand November 1874 te zijner kennis gebracht zijn. Er vergingen 148 zeil schepen, te weten, 46 Eugelsclie, 20 Fransche, 12 Duitsche, 10 Amerikaansche, 10 Noor- weegsche, 7 llollandsche, 6 Itaiiaansche, 5 Spaansche, 4 Deensche, 4 Russische, 4 Sia- meesciie, 4 Oostenrijkscbe, 3 Zweedsche, 2 Grieksche, 1 Belgisch, 1 Peruaansch en 1 Porlugeesch. In dit getal bevinden zich 8 vaar tuigen, die men bij gemis aan tijdingen, denkt met man en muis vergaan te zijn. Er vergin gen 17 stoombooten, namelijk: 11 Engelsche, 1 Duitsche, 1 Amerikaansche, 1 Belgische, 1 Spaansche, 1 Fransche en 1 Zweedsche. Hier onder bevinden zich 2 vaartuigen, die men bij gebrek aan tijdingen, verondersteld tolaat vergaan te zijn. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de heer E. J. Potgieter vrij ernstig ongesteld is door een ziekte der ademlsalingswerktuigon. Hij heeft een rustigen nacht doorgebracht, eu zijn toestand geeft reden tot de verwachting, dat deze voortreffelijke man zal bewaard blijven voor de Nederlaudsche letterkunde, wier eer en sieraad hij is. Juist heeft in de afgeioopen week het tweede deel zij nor verzamelde ge dichten hel licht gezien. Moge de dichter nog lang getuige zijn van de telkeus toenemende waardeering, welke zijn kunstrijke poëzie en. kernachtig, mannelijk proza in liet hem zoo- dierbaar vaderland te beurt valt. (Jl.) In de week van 20 tot en met 26 Dec- jl. zijn aan de mazelen overleden: te Am sterdam 24, in die vau-27 Dcc. jl. tot 2 dezer 22, en in den Haag in de laatste week 8- personen. De veroordeelden ter zake van het duel van Arnhemmers bij Berg en Dal hebben van den Koning voor tweederden gratie van straf' gekregen. Rotterdam. jl. Zaterdag middag heeft aam de arrondissements-rechtbank alhier de plecbtige- installatie plaats gehad van den nicuwbeaoem- den president, mr, J. A. Vaillant; na afloop' waarvan door eene commissie namens de advo caten en procureurs den oud-president, mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, een zilverem bokaal, als blijk van hulde en aandenken,, werd aangeboden. Door de rechtbank was in de vorige week reeds een prachtig ge ïllustreerd boekwerk tot aandenken aan den* oud-president geschonken. Dclfgaauvr. Bij den bouwman P. v. d. K. stierf acht dagen geleden een drachtig schaap. Onmiddellijk werd het dier geopend en kwa men er twee lammeren voor den dag. De- diertjes worden met koemelk gevoed en zijn tot heden gezond en springlevend. Lelden. Als eene bijzonderheid mag- wonlen vermelddat aan curatoren der hoogeschool bij gelegenheid van haar 300jarig bestaan van wege de nog in leven zijnde oud jagers van liet vrijwillig jagercorps van 1830 en '1831, zal worden overgedragen het door ben samengebracht fonds, om te dienen als- ondersteuning in de kosten vau academiestudie- voor onbemiddelde nakomelingen van de vrij_

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2