Gentile Benclten. SüIjiïfMUTm ■willige jagers der Leidsehe - hoogesehool van 4830 en 4881, of bij ontstentenis van dezen, voor zonen van verdienstelijke officieren van het Nederlandsche leger, welke toonen guu- stigen aanleg voor de studie te bezitten. Zulilbroek. De watermolenaar Mac. Daniel hoopt eerstdaags met zijn vierde vrouw de zil veren bruiloft te vieren. S Amsterdam. Ten behoeve van de alge- j meene armen hebben de heeren C. de Bruyn I en Zonen drie duizend bons, elk voor een zak cokes-gruis aan den Burgemeester gezonden. Urk. Drie kinderen geraakten te water; een man snelde toe, bracht hen op 't droge en zag toen dat hij zijn eigen kinderen had gered. Leeuwarden. Een beweldadigd echtpaar heeft aan den burgemeester f1000 doen toe komen, ten einde de verschillende armbesturen aldaar in staat te stellen tot het houden eener buitengewone uitdeeling aan de huiszittende j armen hunner administratiën. Meppcl. Te dezer stede is een talrijk bezochte Thorbeckc-meeting gehouden en eene j motie aangenomenwaarbij de vergadering haar diep leedwezen betuigt over de tegen- i werking, welke de plaatsing van Thorbecke's I standbeeld in den Haag ontmoet, en haren J wensch uitspreekt, dat het hoofdcomité ten spoedigste maatregelen moge nemen om de plaatsing van het standbeeld daar, waar zij 1 zulks het rneest gepast zal oordeelen, te ver zekeren. Die motie is in een adres geformu leerd, Jat onmiddellijk door de aanwezigen werd onderteekend en, na nog een dag ter teekening gelegen te hebben, is opgezonden. Assen. Ook de aigemeene kiesvereeuiging te dezer plaatse heeft besloten zich bij adres tot den Koning te richten, ten einde haar leedwezen uit te drukken over het door den Minister van Binnenlaudsche Zaken genomen besluit in zake het Thorbecke-monument. Tevens heeft die vergadering den gemeenteraad van Assen verzocht den Brink aldaar aan te wijzen tot plaatsing van het standbeeld en die plaats aan de hoofdcommissie in overwegiug te geven. Koevorden. Aan de Israëlietische kerkge meente alhier is bij Koninklijk besluit een ryks-subsidie van f4000 toegekend voor den bouw eener nieuwe synagoge. Sprang. Bij den heer A. .1. Groothuis, mr. molenmaker alhier, zijn in den laatsten I tyd karnmachines gemaakt, welke, hoewel veel overeenkomst met de Amerikaamchedezen echter verre overtreffen door hunne meerdere soliditeit, hun gemakketijken loop, liun weinige plaatsruimte en geringen prijs, weshalve ze zich zeer aanbevelen. Niet allleen in Nederland is de hulp- onderwijzersnood groot. In Movavie zijn 1045 plaatsen voorhoofd- en hulponderwijzers onbezet. Op het graf van Livingstone in West minster is thans een zwart marmeren steen aangebracht met het volgend opschrift in gou den letters: »Door trouwe reisgenooten van gene zijde des Oceaans overgebracht, rust hier David Livingstone, zendeling, reiziger, en mensehetivriendgeboren den 19 Mei 1843 te Blantyon in Lancashire, gestorven den 1 Mei 4873 iu het dal Chiltambo ia het land Utala. Gedurende dertig jaren van zijn leven heeft hij getracht de inboorlingen van Afrika te beschaven, de geheimen der natuur te ont dekken en aan den slavenhandel in Indie een einde te maken. Zijne laatste woorden waren sAlles, wat ik in mijne eenzaamheid kan doen is den zegen des Ilemels af te smoeken over allen, hetzij Amerikanen, Engelschen, of Tur ken, die er toe bijdragen om den geesol van den aardbodem te doen verdwijnen." Een staaltje van landsvaderlijke regëering. Bij resolutie van het gemeentebestuur van Zutfen, van den 26 Juni 1700, werd aan Gosen Peters, een burgerman, die een paar oude huisjes gekocht had met het voornemen daar een flink huis voor in de plaats" te zetten, verboden zulks te doen, omdat het onbehoorlijk was voor de eigenaars der kleine burgerwoningen in dezelfde straat, dddr seen groot huis, als van een notabele familie" te zien optrekken door Gosen Peters. Daarom werd hem sgeordonneert zulks niet te doen, maer te laeten, zo als tegenswoordig is." Een rijk particulier, lijdende aan eouran- tenphobie, ging onlangs met den hoofdredacteur van een conservatief blad een weddenschap aan, dat deze geen vier weke:: achtereen zijn blad zou kunnen schrijven, zonder gebruik te maken van een twintigtal woorden, door hem aangegeven. Als zoodanig werden opgegeven: radicaal, liberalistisch, communisme, socialisme, godsdienstloos, republikeinsch, afbreken, revo lutionair, modern, partij, conservatief, partij schap, partijgeest, partijzucht, onverdraagzaam heid, constitutioneel, nationaal,kroon, demagogie, orde en gezag. Toen er veertien dagen om waren, kwam de redacteur bij zijn wederpartij en zeide: ik geef mij verloren; mijn abonné's bedanken omdat ik, naar zij beweren, van richting ver anderd ben, ik bemerk nu dat ik mijn woor denboek niet missen kan. (Fr. Ct.) De bekende zwarte dierentemmer, Dol- menico, is te Berlijn, waar hij voorstellingen gaf, door een zijner leeuwen verscheurd. Dezer dagen is prins Yosihisa-Ihia- Sirakama, oom van den keizer van Japan, te Berlijn aangekomen, om daar te studeeren. Een vreeselijke plaag dreigt binnen weinige jaren in Londen uit te breken, tenzij krachtige maatregelen worden genomen om deze bezoeking af te wenden. Het is bijna ongelooflijk, doch desniettemin waarheid dat uit een paar ratten en hun jongen binnen driejaren 646,808 ratten worden geboren. Het wijfje brengt reeds jongen voort als het drie maanden oud is, werpt 8 a 9 maal 's jaars van 42 tot 23 jongen gedurende vier jaren. Tegen stotteren moet geen beter middel zijn dan, voor men spreekt, zijn longen goed met lucht te vullen en telkens, als die lucht verbruikt is, op nieuw diep adem te halen, voor men verder spreekt Voor een hof van assisen in Frankrijk is dat middel verleden week met den besten uitslag aangewend. Als getuige van een misdaad was iemand gedag vaard die 200 geweldig stotterde, dat het te voorzien was, dat de gezworenen niet veel aan zijn getuigenis zouden hebben en het open- baar ministerie er zelfs aan dachtom hem maar niet op te roepen. De president zeide echter tot den procureur-generaal, dat hij hem wel verstaanbaar zou laten spreken, en wer kelijk heeft hij dat gedaan, door den man eenvoudig te verzoeken, dat hij niet zou spreken dan na diep adem gehaald te hebben. Alle aanwezigen en de stotteraar niet het minst, waren verbaasd over dat even eenvoudig als radikale middel, om de leelVjke spraakbelem- mering te verminderen en tijdelijk zelfs geheel weg te nemen. Eindelijk meent men in Engeland ont dekt te .hebben wie de grootmoedige Croesus is geweest die sedert jaren telkenrcize sommen van duizend pond ten geschenke gaf aan allerlei inrichtingen van weldadigheid. Hij is dezer dagen overleden in de nabijheid van Cliersunt, in den ouderdom van 80 jaren, 't Was een oud, rijk, éénloopend gezel met name Altwood, die zeer matig en zuinig loefde. Uit zijn boekeu blijkt dat hij 350 maal giften van 4000 pond altijd naamloos aan godshuizen heeft weggeschonken, en alleen in 4874 45000 pond heeft besteed. Altwood is zonder testament gestorven en laat meer dan een millioeu poud sterling na. Een ijzingwekkend voorval bracht Zondag morgen de voorstad Saint Germain te Parijs in opschudding. Een politiebeambte, te 7 uren de rue St. Dominique passeerende, bemerkte groote bloedvlekken op de deur van de restauratie- Maréchalwelke op dit uur nog gesloten was. Eenige minuten later werd door eenige policie- beambten, met behulp van twee schippers, een man uit de Seine gehaald, die nog ademde. De ongelukkige had twee vreesseiijke wonden aan de keel en aan den buik. Op weg naar het politie-bureau bezweek hij, en in het dooden- huis gebracht, herkende men het lijk voor dat van den tafelhouder Maréchal. De zaak is nog niet opgehelderd. In de rue des Carrières, te Charenton, is een vreeselijk oDgeltik gebeurd. Twee sloten makers, genaamd Mary en Michel, waren bezig met het ontladen van bommen, welke zij sedert het beleg van Parijs bewaard hadden. Reeds 3 bommen hadden zij zonder ongeval leeg ge maakt en begonnen reeds de vierde te openen, toen op eens een verschrikkelijke outploffing plaats had. Een stuk der gebarsten bom sloeg Mary het hoofd af en een ander stuk trof Michel in den onderbuik, waardoor hij oogenblikkelijk gedood'werd. Vervolgens ontstond er brand in de kamer, die men eerst 1 uur later meester werd, waarna men de 2 verkoolde lijken terug vond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Januari. Johannes Casparus, zoon van C. G, Witberg en F. Schmelter, Zalmstraat. Willem Carel Christiaan Cornelis, zoon van J. W. C. Tengeler en C. M. Overdijk, Hoogstraat. Balthazar Henrichzoon van J. van Hout eu M. II. Menke, Yerlrandc Erven. Cathariaa, zoon van T. Boon en P. Verboom, Broersvest. Leendert, zoon van L. van Santen en A. van Vugt, Dwarsstraat. 2. Johannes Leonardus, zoon van T. Lourens en J. de Vroede, vroeger Kethel en Spaland. Maria Elizabeth, dochter van A. Keuzenkamp enM. E. Cramer, Lange Haven. Petrus Wilhelmus, zoon van W. B. van de Water en F. J. Kuipers, Dam. Josina, dochter van P. II. Rondeltrap enG. T. den Blinker, Nieuwe Haven. 3 Jan, zoon van H. B. Henzei en J. C. van Pelt. - - Johanna, dochter van H. D Bastmeier en W. Verschuur, Broersvest. 4. Daniel, zoon van A. Kloos en P, van Pelt, Hoofdstraat. Ovcrlc«lcn31 Dec. 4874. Jan Pronk, oud 11 dagen, Hoofdstraat. 4 Jan. 1875. Johannes Fredriks, oud 48 jaren en 3 maanden, echtge noot van C. M. Brinkhaus, Zijlstraat.Jacoba Wensvoort, oud 35 jaren en 7 maanden, echt- geuoote van D. de Lange, Laan. Hendricus Petrus Josephus van Pinxtercn, oud 4 jaar en 40 maanden Singel. Adrtana van den Eelaart, oud 54 jaren en 7 maandenechtgenoot van N. de Lange, Brocrsveld. Johannes van Woerekom, oud 3 maanden, llaamtraat. Christiaan Zijdeveld, oud 48 jaren en 9 maan den, Kethehtraat 2. Jan Brussaardoud 3 maanden, Visscherssiraat. 3. Neeltje Woens- dregt, oud 30 jaren en 14 maanden, Noord molenstraat. Apollonius Konijnenberg, oud 5 maandenZalmstraat. Levenloos aange geven zoon van L. van Wolfereu eu W. van Dijk, Lange Achterweg. Ondertrouwd2 Jan. J. G. van Dusseldorp en C. de Kok. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 4 en 5 Januari 4875. Kogge: per 2100 kilo Libau f 216 Ct., 219 3,in. Gerst: por 4950 kilo Pernau f 230 34n. dito f 225 Ct.; Libau f 216 3/m. Jlautuijii4 Jan. geen prijs genoteerd; 5. f 14 per liectol. Ct.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3