A°- 1875. Donderdag 7 Januari 3551. Jailenlaulscts Berichten. VmcMjnt flapljjb, ngnM Dinsdag. BiineilanflSDle -Bericlten. ,/f IV egen en Twintig; ste J aarg'ang'. FRANKRIJ K. Men verzekert, dat don Alphonso lieden van hier zal vertrekken. Een smaldeel zou gisteren te Marseille aankomen, om hem af te halen. Den 3 dezer waren de kiezers uit het district Hautes-Pyrenées saamgeroepen o m een afgevaardigde te verkiezen ter vervanging van den oud-minister de Goulard, die overleden is, Er waren niet minder dan vier candidaten uit de verschillende fractiën der kamer. De Bona- partisten- hebben de zege behaald, hun candi- daat, de heer Cazeaux, verwieif 19,212 stem men; op hem "volgdede Septennalist Alicot met 16,023 stemmende republikein had 12,989 en de legitimist ongeveer 1700 stemmen. De lord-mayor van Londen en de burge meester van Amsterdam zijn den 4 dezer alhier aangekomen als gast van den prefect der Seine: gisteren zijn zij bij de inwijding van het nieuwe opera-gèbouw "tegenwoordig geweest. Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat Serrano, toen hij uit Madrid naar het Noorder- leger vertrok, reeds niet meer meester was van den toestand. Toen hij aldaar zich niet meer in staat zag eene overwinning op de Carlisten te behalen, zwichtte hij voor de rassche vor deringen die het Alphonsisme maakte en viel zjjne regeering. Ook Sagasta heeft niet veel moeite gedaan de gebeurtenissen tegen te gaan; hij was er trouwens onmachtig toe. Het leger is het dus niet alleen geweest dat de restauratie der Bourbons op den Spaanschen troon bewerkstelligd heeft; de bevolking heeft er door hare houding getrouw aan medegeholpen. DUITSCHLAND. De Xoln. Zeit, van 4 dezer bevat een telegram uit Parijs, luidens hetwelk men in de politieke kringen aldaar algemeen van gevoelen is, dat de troonsbestijging van don Alphonso Xll op geen bijzondere zwarigheden zal stuiten. Men gelooft, dat de mogendheden met de erkenning van den Koning niet lang zullen dralen, althans Frankrijk schijnt tot voorkomendheid geneigd. Het hof van den jeugdigen vorst is reeds druk in de weer, om diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. De officier der landweer, prins Puttbus, die in de vorige zitting van den Pruisischen land dag door den afgevaardigde Lasker was aan gevallen, als in de oprichting van den Noor der-spoorweg betrokken te zijn, is door het op zijn verzoek bijeengeroepen eere-krijgsgerccht eenparig op alle punten van die beschuldiging vrijgesproken. Keizer Wilhelm heeft aan die uitspraak het zegel zijner goedkeuring gehecht. ENGE L A Jï D. De Times heeft een telegram uit Philadelphia ontvangen van den 4 dezer, van den.navolgenden •- inhoudWij vernemen uit Washingtondat er een instructie aan den Amorikaauschen i? BUREAUMAK.jRT, E, 134. Minister te Madrid is ge saden,, waarbij hem gelast wordt de nieuwe i--_ ing te erkennen, zoodra Alphonso te Madrid gevestigd is. Op Malta heeft men mét Nieuwjaarsdag êen lichten schok van aardbeving gevoeld. De staatsschuld der A^terikaansche Unie is in. December jl. met, 3, ,000 dollars ver meerderd. Met primo Januari was in de schat kist te Washington voor eene waarde van 82,587,000 dollars in goud en van 13,952,000 dollars in papier voorhanden. OOSTENRIJK. Den. 4 dezer-is het proces tegen den heer OHenheim, voormalig directeur van den spoor weg Leraberg-Czemowitch aangevaugen. Het voorlezen der acte van beschuldiging duurde drie uren. De beschuldiging tegen hem komt daarop neder, dat hij als gewezen directeur uit baatzucht bedrog heeft gepleegd. Morgen zal het getuigenverhoor een aanvang nemen. RUSLAND. Uit het thans openbaargemaakt bericht der rijkscontróle te St. Petersburg blijkt nader, dat het dienstjaar 1873 een deficit van 1,188,000 roebels gelaten heeft. De staatsinkomsten nemen echter in Rusland voortdurend toe. Het belasten der kroonlanderijen bracht in 1873 alleen 12,(Kit),000 roebels op. Voor 1875 zijn -de staatsinkomsten op nieuw 10 millioen roebeis hooger geraamd dan in 1874. LUXEMBOURG. De Memorial maakt bekend, dat de minister president, de heer Servais, op zijn verzoek eervol ontslag heeft bekomen en in zijne plaats benoemd is de heer Blochausen. Tegelijkertijd is de heer. Vannerusdirecteur-generaal van justitieafgetreden en vervangen door den heer Funck, president der districts-rechtbank te Diekirch. Volgens de Indép. Luxemh. zijn deze veranderingen het gevolg van verschil vaü gevoelen over de zaak der mijnconcessiën. ZWEDEN. Zweedsche bladen deelen mede, dat pro fessor Nordeuskjöld zich aan het hoofd eener nieuwe Noordpool-expeditie tracht te stellen, die nu evenwel niet het zoover mogelijk door dringen. tot de Noordpool, maar onderzoekingen op natuurkundig gebied als hoofddoel zal hebben. - TURKIJ E. Het rapport van de commissie van onderzoek naar het gebeurde te Podgoritza is hier aan gekomen. Eenige personen zijn ter dood ver oordeeld. Men weet, dat de Paus gewoon is elk jaar een gouden loos te scheuken aan die voistiu of prinses van koninklijken bloede, welke zich het meest aan de belangen der Roomsclie kerk heeft laten gelegen liggen. Deze ondeischeiding zal, naar men veizekert, ditmaal ten deel vallen aan Koningin Maria van Beieien, moedor van den regeerenden Koning, die on langs, tot liet Katho- licisine AMERIKA. De Wetgevende Vergadering van Louisiana- heeft een zeer woelige zitting gehouden, ten gevolge van het bestaande conflict tusschen de republikeinen en de conservatieven, die beiden op de meerderheid aanspraken maken. De re- georingstroepen, die onder het bevel van den gouverneur Kellogg staan, hebben vijf conser vatieve afgevaardigden, de geldigheid vau wier mandaat betwist wordt, uit de vergaderzaal verdreven. De overige conservatieve afgevaar digden protesteerden daar tegen en verlieten eveneens, met den voorzitter, de kamer. De republikeinsche leden, die bleven, ontvingen een boodschap van den gouverneur, inhoudende, dat generaal Sheridan het bevel over de troe pen heeft aanvaard, en hij naar Washington heeft getelegrafeerd, dat het burgerlijk gouver nement niet bij machte is, om de orde te Nieuw- Orleans te handhaven. SCHIEDAM, C' Januari 1S75. De verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabriekenvoor eene va cature ontstaan door de periodieke aftreding en voortdurende door het bedanken van den heer S. J. Zoetmulder, zal plaats hebben op den 14 Januari 1875, van des voormiddags elf ure tot des namiddags half twee ure, ten raadhuize. Volgens het Dgil. is flen generaal Ver spij ck voor eenigen tijd aangeboden als com mandant van het leger in N. I. op te treden» doch maakte de generaal bezwaar die betrek king te aanvaarden. Sedert, nu de omstandig heden zijn veranderd door het aftreden van den gouv.-gen. Loudon is het aanbod vernieuwd en nu aangenomen. Of dit een veranderde houding in den oorlog met Atsjin zal tengevolge hebben, moet de tijd leeren. Vermoedelijk zal dit 'tgeval worden, immers de generaal verklaarde nog dezer dagen in een schrijven aan de vereeniging tot bevor dering der krijgswetenschap, dat hij de inzichten van generaal van Swieten in vele opzichten niet deelde- De Nederlandse!)e Maatschappij van Nij verheid heeft eene Commissie benoemd, om in overweging te nemen het toekennen van bekro ningen aan do verdienstelijkste ondernemers dei- kunstmatige oestercultuur hier te lande. De Commissie, waarin het College voor du Zcevis- scherijen en het Bestuur der visscheiijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomon vertegenwoor digd zijn, heeft onlangs aau do Departementen der Maatschappij en nadere lichamen, in wier omgeving ondernemiugen van kunstmatige oes- toi teelt bestaan, eene circulaire gezonden, met uitnoodigiug oenige daarbij gestelde Vragen te beantwoorden. ;'A COURANT. Abonnementsprijs, par. kwartaal1-83. Franco per post, door hot gehoele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. v-34-. Advertentieprijs: rant10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wotdt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1