Gememae BerlcReï De Commissie vleit zich, dat, ook wanneer van gvijm; belooningcn sprake zijn kan, de te wachten medodeelïugen tot een nullis doel D kunnen worden aangewend, namelijk als bouw stoffen voor eene beschrijving der oesterteelt in Nederland. -Gedurende den loop van het thans geëin digd jaar had ons vaderland liet verlies te betreuren o. a. van de volgende personen: »Dr. "W. Bosch; prof. J. Bosscha; D. Bud- dingh, oud-leeraar aan de militaire academie te Delft; A. D. van Buren Schele, letterkun dige; Elliot Boswel, dichter: dr. A. Capadose; baron E. A. D. Dibbets, oud-kolonel, intendant van het legerP. A. Diederichs, directeur van het HandelsbladM. A. F. Hoffman, oud afgevaardigde van de Tweede Kamer der Statcn- Generaa! te Gouda; J. C. J. Kernpees, kom- mandant van het instr.-bataljon te Kampen: mr. II. J. Koenen, letterkundige, C. G. van der Plaat, gepensioneerd vice-atlmiraal; dr. J. A. 0. Rovers, oud-hoogleeraar te Utrecht; mr. A. ,1, van Roijen, oud-lid der Tweede Kamer: G. C. R. Suringar, te Leiden; Wouter "Verschuer, kunstschilder. In de Friesche Courant leest men: 's Rijks middelen hebben opgebracht: in H maanden 1874 f 81,126,922.96. 3> 3» 1873 - 77,749,156.24. Daarvan het gedistilleerd: in 11 maanden 1874 f 16,205,900.90''j. t> 1873 - 15,400,711.36. alzoo meer in Tl maand 1874 f 805,189.54IA. Dat is meer, ruim 15,000,300 liter van 50 pCt. In November 1874 f 1,629,205.35. 1873 - -1,587,518.62'/,. alzoo meer in één m. 1874 f 41,686.72'-,. dat is meer.- ruim 78.600 liter van 50 pCt. Altijd meer! Altijd meer! Als wij nu in aan merking nemen, dat deze lelasting uitsluitend •wordt betaald door wellicht een vierde deel dei- natie, dat bovendien nog betaalt den prijs van den drank benevens de winst van tappers en slijters, dan behoeft men niet te zoeken naar de oorzaak van veler armoede en ellendedan is 't niet moeijelijk om de redeneu te vinden, waarom zoovelen voor heeren kantonrechters moeten verschijnen; waarom de gevangeuissen zoo bevolkt zijn; waarom er zooveel huiselijke jammer wordt gevonden; waarom de liefde uit zoo menige woning is gevloden, om plaats te maken voor tweedracht en nijpende ar moede; kortom waarom er zooveel wee in ons drinkend Nederland wordt gevonden. Gelukkig dat de liooge Regeering maat regelen denkt te nemen tot bestrijding van den drankduivel. De Amh. Ct. levert een geestig artikel over de nieuwe Spaansche verrassing. Er is ongetwij feld veel waars in de volgenue beschouwing 9Spanje is een wereld apart, het laud der verwezenlijkte onmogelijkheden. De politiek, die voor ons een zeer ernstige en zeer ernstig ge meende zaak is, is daar louter een kansspel, waar men alles waagt om alles te winnen. Als de speculatie op rouge mislukt, gaat men speculeeren op noi r, en omgekeerd. Of de pop op de kaart Isabella voorstelt of Don Carlos, of Alphonsus, of Castelnr, of Serrano, of het een figuur is met een vrijheidsmuts of een militair imperator, is onverschillig, als liet slechts een kaart is waarmede men spelen en als de fortuin meeloopt winnen kan. Een proauncianiiento beteekent zooveel als®lk vraag'in schoppen (b.v.); schoppen is troef." »"Waarom zouden wij de zaken in Spanje serieuser behandelen dan de Spanjaarden zelve doen, en er ons bekommerd over maken, of de troefkaart van het oogenblik Serrano heet, of Alphonsus of Don Carlos? of de kleur rood of zwart is? of er gespeeld wordt om een konink rijk of om een republiek? Als Alphonsus Koning is, wordt de Republiek pretendent; als de Republiek eon fait accompli is gewor den begint de tegenpartij Don Carlos, of Alphonsus, of een dictator pretendent te stollen. F a i t e s v o t r e jeu, messieurs! Al phonsus is Koning, leve de Republiek! jSlechts in éen punt is er voor niet-Span- jaardon reden Spaausclie zaken serieus te be schouwen en te behaucleleu, hot punt der effecten namelijk voor deze gncdgoloovige meusehen die het ongeluk hebben Spaansche effecten to bezitten. Doch ook ten opzichte van dit punt is de quaestie van w elke Regeoring vrij on verschillig, want het is alleen de quaestie: hoe deze Spaansche Regeering heet die Spanjes schulden niet betaalt. De Spanjaard is niet voor niet een hidalgo,- edelman van den ouden stempel; hij is te fier om geldzaken te doén of to begrijpen; de waarde van het geld weet hij niet en acht hij niet; hij kent alleen de waarde van het erediet; op zijn crediet, d, i. ten koste zijner crediteuren, leett hij en daarvan teeit hij en in dit opzicht zijn alle Regeeringen van dit ridderlijk volk homogeen en echt nationaal," De Brusselsche correspondent der A. C. schrijft o. a. aan dit blad: Een hoofdambtenaar der Pruisische politie is te Seraing (provincie Luik) gekomenom te weten wat er waar is van het beweerde komplot van zekeren Duchesne, om Bismarck te ver moorden. Thans wordt gezegd, dat het verhaal een ongepaste scherts wasde brief', aan een Franschen aartsbisschop geschreven, is wel van Duchesne afkomstig, maar deze verklaart den brief te hebben geschreven, nadat hij een stevig maai gebruikt en meer dan nootlig was ge dronken had. Is de verklaring nu waar? De tijd zal het leeren. In ieder geval echter doen de clericale bladen mijns bedunkens onrecht, den spot te dry ven met de lichtgeloovigheid van de Duitsche en Belgische liberale pers in deze zaak; want inderdaad, de meest lichtgeloovige was de Fransclve aartsbisschop, die den brief van Duchesne zóó in vollen ernst opvatte, dat hij dien aan zijne regeering zond. Misschien is in dit incident liet laatste woord nog niet gesproken of geschreven, Hoornaar. Tot predikant bij'de Hervormde gemeente is beroepen de heer A H. Overman, predikant bij die gemeente te Herwijnen. Ylanrdinger-Ambacht. Als eene bijzonder heid kunnen wij melden, dat in deze gemeente Zaterdag j!. vier wilde zwanen gezien zijn. Den Haag. Het prov. gerechtshof in Zuid- Holland deed gisteren uitspraak in het proces van curatoren in het faillissement van de bankiersfirma Overklift Co., waarbij het betrof een verzet van eerstgenoemden tegen eene vordering van den vader der vooitvluch- tige leden van die firma, tot teruggave van effecten uit den onder curatoren berustenden boedel, welke actie door de Haagsche rechtbank is toegewezen. Het hof heeft zich met het reeds vroeger gemelde oordeel van het 0. M. vereenigd, het vonnis des eersten rechters be vestigd en mitsdien de afgifte der effecten aan den heer de Gijselaar bekrachtigd. IVinterswijk. Door ecu ingezetene alhier is dezer dagen eene uitdeeling gedaan van 12000 turven aan armen van alle gezindten in die gemeente. Zwolle. Gisteren morgen zou voor het Prov. Hof in Overijsel behandeld worden do zaak tegen de voormalige'directeuren der Over- ijselsche bank. De behandeling der zaak is echter wegens afwezigheid der beschuldigden drie weken verdaagd moeten worden. De be schuldigde "Wolff is ziek en Scheurleer, zooals men weet, voortvluchtig Kampen. De mazelen-epidemie neemt hier erg toe; den 2 dezer waren er reeds tusschon de 1000 en 1100 en is de. stedelijke bewaar school uit dien hoofde gesloten moeten worden Hoewel de sterfte gering mag heeton, bezweken toch reeds een lOtai aan die ziekte. Zaandam. Alhier circuleert het volgende adres aan den Koning ïSireDe omlergeteekendcn, ingezetenen van Zaandam, hebben keunis genomen van het be-- sluit van Z Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij verboden is, dat op de Plaats te 's Gravenhage een standbeeld voor wijlen mr. J. R. Thorbecke worde opgericht. Bewogen door eerbied voor de nagedachtenis van dezen grooten staatsman, aan wien Nederland en het grond wettig koningschap zooveel te danken hebben, gevoelen zij zich gedrongen u daarover hun diep leedwezen te betuigen." Deventer. Ook alhier.is in eene ver^a- - O dering besloten zich tot het hoofdcomitó te wenden, met de aansporing om het standbeeld van Thorbecke zoo spoedig mogelijk te plaatsen, doch niet in den Haag. Hengelo. In eene vergadering van belang stellenden is, evenals in andere plaatsen, het leedsvezen en de verontsvaardiging der verga dering uitgebracht over de beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zakenten aan- van het staudbeeld voor wijlen mr. J. R. Thorbeckealsook een adres dienaangaande aan den Koning gezonden. Huisduinen. Het gestrande stoomschip König Wilhelm I zit thans vrij gunstig, om altijd bij stormweer vau het strand in vlot water geslingerd te worden. Deskun digen vreezen echter, dat het alsdan op de buitenbankeu uit elkander zal slaan. De werk lieden, stokers en machinisten, die zich aan boord bevinden, zijn met het oog op deze gebeurlijkheid niet zeer gerust. Yelp. De vischkweekerij is, naar wij ver nemen, zeer goed geslaagd in het verkrijgen vau bevruchte kuit van in Nederland gevangen zal men. Eenige van die prachtige visschen worden thans nog in haar vijvers tot dat dool bewaard, maar honderdduizenden bevruchte eitjes iiggea reeds in de bakken, zoodal hoogst waarschijnlijk dit jaar het bewijs zal geleverd wordendat Nederland voor de zalm-productie niet van Duitschland afhankelijk is, inits er slechts vrij heid worde gelaten, op den geschikten tijd eenige fokzalmen op onze rivieren te vangen. Het blijkt dan op nieuw, boe veistaudig in 1869 de Tweede Kamer deed, het zalm-contract te verwerpen, dat gegrond was op de leer, dat onze zaimvisscherij den Boven-Rjjn noodig bad. .Ook van de in de inrichting te Velp aanwezige forellen zijn dit jaar bevruchte eieren gewonnen, (2V. A. Ct.) Avereest. Twee boerenjongens schoten bij het verlaten der Christelijk Geref. kerk op oudejaarsavond in het portaal hun pistolen af. Een der aanwezige vrouwen werd zoo door den schrik bevangen, dat men voor haar leven vreest. Amsterdam. In het Paleis voor Volks vlijt zijn thans te zien Adriaan Jeftichew, die 55 jaar en zijn zoon Fedor, welke 4 jaar oud is. Beide gelijken meer op het bekende honden soort King Charles, dan op meusehen. Tot het nieuwe opera-gebouw te Parijs behooren niet minder dan 9742 sleutels. De bouwmeester, de heer Garnier, heeft deze ver zameling in tegenwoordigheid der ministers aan den directeur overhandigd. Een hoofdambtenaar aan de prefeeteur derSeine, de heer Cliasteau, die in de Parijsche wereld eene aanzienlijke plaats in nam en op hoogen voet leefde, -behalve zijn eigen vermogen en dat zijner vrouw een inkomen genietende van 13,000 h\, is dezer dagen in hechtenis genomen wegens het ver duisteren van hem als ambtenaar toevertrouwde geiden ten bedrage van tweemna! honderd duizend francs.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2