A0- 1875. Maandag H Januari. 3554. Yersckijit flaplijb, nttguM Dinsflai. Bnitenlaiiiscie Bcriclten. BïöiënTaiïsclie Bericltej. Negen en. Twintigste J aargaug, SPANJE. De troonsbestijging van Koning Aiphonso werd •door de volgende order aan het leger bekend gemaakt Soldaten! Het leger van het centrum, het garnizoen Van Madiid en op dit oogenblik geheel Spanje hebben don Aiphonso XII tot Koning uitgeroepen. Van nu af zult Gij een oorlogsleus hebben die uwe geestdrift zal opwekken, want die leus be- -teekent orde en vrijheid; zij is het zekere bewijs -van de herschepping van het Vaderland. Soldaten! Leve Aiphonso XII! Get. Pedro Ruiz Dana, chef van den generalen staf van't Noorderleger. Don Cailos bevindt zich op dit oogenblik in de provincie Guipuzcoa. Volgens den Spaanschen correspondent van den Indépend. zijn er te Madrid reeds ernstige scheuringen ontstaan onder de bewerkers der koninklijke restauratie. Ze moeten zich in twee pai tijen verdeeld hebben. De eene wil het stem recht en de openbare vrijheden ingekrompen hebben, de andere partij daarentegen diingt aan op het volgen van de nieuwe grondbegin selen van liet staats- en volkenrecht. De eersten geven de hand aan het clericalisme, de anderen aan de monaichalen van de kleur van Sagasta De correspondent ziet hieruit eerlang weder eene volkomen scheuring ontstaan. FRANKRIJK. Mac-Mahon heeft verklaard, dat hij het ont slag van de ministers niet aannamvóór hij een nieuw Ministerie heeft kunnen samenstellen uit de fracties van de nieuwe meerderheid, De den 7 dezer gehouden ministeriaad heeft slechts eea kwartier geduurd. Men verzekert dat Mac-Mahon Dufaure en Larcy heeft ont boden. De Soleil zegt, dat de maarschalk alleen een Ministerie uit de minderheid wil vormenwanneer het voorgoed gebleken is dat men in de Nationale Vergadering geen regeeringsgezinde meerderheid kan vinden. Het zou in dat geval mogelijk zijn, dat de president zich richtte tot de Broglie. Gisteren avond is door den president der Nationale Vergadering Buffet een groot diner gegeven, waarbij de gezanten van Belgie en Nederland tegenwoordig waren. De nieuwe Koning van Spanje is nu reeds tweemaal interviewedeerst gelijk be kend is, door den Paryschen correspondent van de Zondensche Times, en thans door den Parijschen correspondent van den jNew-York Herald. Aiphonso XII gaf aan laatstgenoemde te kennen, dat hij den 6 dezer vertrekken zou, en verklaarde nog het volgende: a. hij wil trachten lot een voordeelige schikking der Cubaonsche aangelegenheden te gerakeni. hjj wit onderhandelingen aanknoop°u over de teruggave van Gibraltar aan Spanje; c. hij wees op Engeland en Belgie als toonbeelden voor een constitutioneele regeering, en op Pruisen als toonbeeld voor de militaire orga nisatie, voor zoo verre Spanje dit kan volgen; d. hij beloofde een fmancieele hervorming, om zekerheid te verschaffen, aan de Staatsschuld- eischers; e, hij is voornemens al zijn zorgen te wijden aan Spanjes inwendige ontwikkeling f hij wil den handel opbeuren, het spoorweg net voltooien; g. peisoonlijlt is hij geneigd tot het verleenen van een amnestie voor politieke misdrijven; h. hij koestert den wensch aan de Protestanten volkomen vrijheid van geloof toe te kennen. Denzelfden dag ontving de nieuwe Ko ning een bezoek van hertog Decazes, minister van Buitenlandsche Zaken, en van maarschalk Mac Mahon. Deze minister had den avond van te voren den pas uit Napeis aangekomen hertog van Montpensier behuwdoom van Ai phonso XII, onder zijne gasten. De twee laatstgenoemden zouden jl. Maandag te zamen dineeien. Koning Aiphonso is gisteren aan boord gegaan en zal heden ochtend vroeg vertrekken. ENGELAND. De Daily Telegraph heeft uit Parijs het bericht ontvangen, dat de minister van publieke werken een onderhoud met den lord mayor gehad en gezegd heeft, dat lord Derby hem den 7n dezer de plannen van autorisatie en oprichting eener maatschappij met 25 miilioen gezonden heeft, om de voorbereidende werk zaamheden voor het aanleggen van een tunnel, ter verbinding van Engeland en Frankrijk uit te voeren, en een concessie voor 30 jaar te verleenen, indien de onderneming slaagt. De Times bespreekt de uitbreiding der Duitsche vloot en zegt, dat Engdland zonder eenige afgunst het ontstaan eener nieuwe zee mogendheid in dat groote Noordsche rijk be groet, hetwelk in eenige zaken zijn mededinger schijnt, overigens echter zijn natuurlijke bond genoot is. RUSLAND. Het budget voor 4875 werd aan den Rijks raad overgelegd. De inkomsten bedragen 559,300,000, de uitgaven 552,100,000 roebels. Onder de uitgaven behooren 100,900,000 voor de schulden van den Staat, en '179,600,000 voor oorlog. Onder de schulden van den Staat komen 78,000,000 voor ter betaling van obli gation van den Nicolai-spoorweg, In vergelijking met 1874 zijn de. inkomsten 19,500,000 meer en de uitgaven insgelijks 19,500,000 meer dan in 1874. De raming der inkomsten bedraagt 300,000 roebels meer dan de uitgaven. N O O RW EOEN. Den lsten dezer is eene wet in werking ge treden, waarbij aan Noorweegsche schepen de verplichting wordt opgelegd om in geval van aanzeiling met een ander schip aan dit laatste alle mogelijke hulp te verleenen en niet door te zeilen zonder vooraf aan hetzelve hun naam, de haven alwaar zij te huis behooren, alsmede de plaats van waar zij komen en die werwaarts zij bestemd zijn, medegedeeld te hebben. Over treding van dit voorschrift wordt met boete en gevangenis, in sommige gevallen zelfs met tucht huis gestraft. AMERIKA. Generaal Sheridan heeft naar Washington bericht gezondenwaarin hij de leden der Blanken liga struikroovers noemt, het arresteeren der raddraaiers en hun sommaire terechtstelling voor den krijgsraad aanraadt ais het eenige middel om een einde te maken aan het terrorisme en aan de onveiligheid, waaraan het leven der burgers is blootgesteld door hunne opruiingen tot tegenstand tegen de wetten. De voornaamste leden der geestelijkheid ïn Louisiana protesteeren tegen de handelwijze van Sheridan en spreken zijn beweringen ten stelligste tegen. De geestelijkheid van Arkansas ontkent het bestaan van het schrikbewind, waarvan Sheridan, de gouverneur van Missouri, gesproken heeft. Zy veroordeelt de tusschenkomst in Louisiana. Tegen Maandag is te New-York een volksver gadering bijeengeroepen. SCHIEDAM, 5) Januari 1875. "Wij herinneren onze lezei s aan de ver kiezing van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, voor eene vacature, ont staan door periodieke aftreding, en vooitdu- rende door het bedanken van den heer S. J. Zoetmulder, welke zal plaats hebben op den 11 Januari 1875, van des voorm. elf ure tot des namiddags half twee ure, ten raadhuize. Met genoegen hebben wij vernomen, dat de poging van het muziekkorps der dd. schutterij alhier om een Militair Concert te geven ten behoeve der nagelaten betrekkingen (6 weduwen en 22 kinderen) der bemanning van het veronge lukte visschersvaartuig op Hoop van Zegen van Pernisaanvankelijk met gunstigen uitslag is bekroond. Vooral om het edele doel, dat ge noemd muziekkorps beoogt, hopen wij, dat nog tal van handteekeningen op de lijst van intee- kening voor dit Concert, dat den '12 dezer in sMusis Sacrum" zal gegeven wordenzullen worden geplaatst. Menschenvrieuden, de nood van die 6 gezin nen is gioot; zij houden het oog op u geves tigd nu zij van hunne verzorgers, die hun graf in de golven hebben gevonden, beroofd zijn. Sterker aandrang is immers niet uoodig om u tot barmhartigheid te "bewegen. Dat blijkeook nu weder. De Kroonprins heeft ook eene bijdrage ge zonden voor de betrekkingen der verongelukten op de Maas! De gezonden som bedraagt f 25. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door het gehecle Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BÜBE1V: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, ƒ1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1