A". 1875. Woensdag 13 Januari. M 3555. TersÉijit Saielijls, utwoieri Dinsiaj. Bntolanisciie BericMen. IVeffen en Twintigste wJ aavfi-ane-. COURANT. ABONNEMENTSPRIJSpor kwartaal '1.85. Franco per post, door hot geheeie Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- O.'IO. BVllEAV: IH&nXV, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wonlt tegen tweemaal berekend. PROCES-VERBAAL van de opening der Stem briefjes, die, ter Benoeming van één Lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken te Schiedam, den 11 Januarij 1800 vijfenzeventig zijn ingeleverd. Op heden den elfden Januarij 1300 vijfenzeventigin de Gemeente Schiedamis door hel bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zeal plaats genomen, des namiddags ten half twee ure. Het bureau is samengesteld uil den lieer PIETER JACOB VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorn Iter, v en de Hoeren JAN MAUGAIiETIIUS VAN DElt SCHALK en JOHANNES (LEONARDOS JACOBUS JANSEN, Leden van den Gemeenteraad, Slcmopncmers. Do Voorzitter plaatst op de tafel de stembus, bevattende de ingeleverde stembriefjes. De bus wordt geopend en bevonden zesentwintig stem briefjes te bevatten. Dit getal met do lijst der Kiezers, die briefjes hebben ingcleveid, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal dier kiezers. 'Nadat de briefjes zijn ondereen gemengd, wordon zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorge lezen. 'Hel bureau heeft van onwaarde verklaard een biielje, zijnde niet ingevuld. Hel getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijfentwintig. Van dit getal zijn uitgebragt op De tkeren-. A. Dirkzsvager, 1 stemmen. G. J. Bertols, 7 E. Kist, 1 J. Koppert 2 J. Vrijland, 12 1 M. G. Lagerweij, 1 J. G. von Wied, 1 Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de Hccren J. VRIJLAND en G. J. BEHTELS. Over welke mitsdien zal moeien worden herstemd, zijnde overeenkomstig het bepaalde bij art 12 van Z. M. besluit van den 9 November 1851 (Staatsblad no. 142), de lijst daartoe onmiddellijk opgemaakt, ten einde met de brieven van oproeping voor de herstemming aan de Kiezers uitge reikt te worden. En zijn legen deze opening van stembriefjes, door de in do zaal aanwezige Kiezers geen bezwaren ingcbragl En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal op gemaakt in tegenwoordigheid van allen die zich in do zaai bevonden. Gedaan te Schiedamden elfdon Januarij 1800 vijfen zeventig. P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, Voorzitter. M. VAN DER SCHALK,1 J. L. J. JANSEN, j Stemopnemen. F It A N K It IJ K. De Broglie verklaarde geert KaBinet te kunnen samenstellen, alvorens de Kamer, een beslissing omtrent de constitutioneele wetten had genomen. De Ministerraad is bijeenge- gekomen. Het Bericht van 'de Engelsche bladen, dat Alphonso XII vóór zijn vertrek uit Parijs zou zijn verloofd met een dochter van den hertog van Montpensier, wordt'tegengesproken. Reeds hebben wij gemeld dat lord Derby aan de FransChe regeering heeft doen weten, dat eene overeenkomst was gesloten betreffende het oprichten eener maatschappijmet een kapitaal van 25 millioen,voor de voorberei dende werkzaamheden tot het aanleggen van een tunnel onder liet kanaal, met eene con cessie van 30 jaarindien de ouderneming slaagt. Aangaaude deze belangrijke zaak heeft het Journal Official voor eeuige dagen ongeveer het volgende medegedeeld. Het werk zou in Eugeland begonnen worden oostelijk van Dover en in Frankrijk te Sangatte, westelijk, van Calais. Reeds is eene eerste maatschappij opge richt, met een kapitaal van twee millioen, om aan de Fransche zijde twee verticale putten te doen boren. "Wanneer dit werk slaagt, zal zich eene tweede maatsehapp'y' vormen, met een kapitaal van vier miilioeaten einde twee horizontale galerijen te boren, die eenige hon- derde meters lang zullenzijn. Gelukt deze tweede onderneming dan zal eerst de defini tieve maatsehapp'y worden gevormd. Sedert eenige maanden is-reeds een Engelsch- Fransche commissie, welke door eenige spoor wegmaatschappijen wordt ondersteund, bezig om aan verwezenlijking van het plan te arbei den. Aan het hoofd staan de hh. Richard Grosvenor en Michel Chevalier. Deze commissie heeft aan de Fransche regeering concessie ge vraagd en de commissie van enquête heeft op dit verzoek gunstig geadviseerd. 't Journal Officiel eindigt met de mededeeliug, dat men reeds met succes proeven heeft genomen met de machines, welke bij de boring zullen gebe zigd worden. Het werk zou in luttel jaren kunnen gereed zijn. SPANJE. De intocht van koning Alphonso XII te Barcelona, was den 11 dezer luisterrijk. Gene raal Martinez Campos was met nog andere generaals uit Madrid gereisd om hem te gaan complimenteeren. De vloot, de reede en de geheeie stad waren geïllumineerd en met vlag gen versierd. De maire van Barcelona heeft tot den koning eene toespraak gehouden, die door Z. M. beantwoord werd. Daarna heeft Z. M. zich te paard naar de kathedraal begeven; overal heerschte enthousiasme. Na het aan- hooren van een Te Deum heeft de koning de troepen de revue laten passeeren, Des namiddags van dien dag zou Z. M. naar Yalencia vertrek ken waar hij Dinsdag middag hoopte aan te komen, en Woensdag te Madrid. Sedert de staatsgreep, waardoor Alphonso op den troon kwam, is in Spanje weinig tegen de Carlisten gedaan. Pampeluna's toestand be gint daardoor hachelijk te worden en het wordt hoog tyd dat die plaats van levensmiddelen voorzien worde. Men verzekert dat de nieuwe regeering liet ontslag van generaal Morioues niet aangenomen, en hem daarentegen iu zijn kommandement, over Navarre gehandhaafd heeft, omdat hij zoo goed bekend is met het terrein waar hy opereert en zoo bemind bij zijne troepen. Ook Saragossa heeft den nieuwen koning uitgeroepen. Twee nieuwe decreten zijn er te Madrid open baar gemaakt, namelijk: de afschaffing van de jury en het openbaar pleidooi. Men verzekert, dat het gevraagd ontslag door den Spaanschen zaakgelastigde te Brussel, den heer Lahyae, geweigerd is. DUITSCHLAND. De kanonneerbooten Albatross en Nautilus hebben bevel ontvangen naar Santander terug te keeren. Dit bevel kreeg de Albatross te Christiunsand, de Nautilus bij Madera. Laatst genoemd oorlogsvaartuig is reeds te Santander aangekomen. Tengevolge van onderhandelingen, welke dezer dagen over koning Alphonso XII tus- schen de hoven van Duitschlaud, Oostenrijk en Rusland hebben plaats gehad, is door hen eenparig besloten, om dezen binnenkort als monarch van Spanje te erkennen. Men twijfelt er geenszins aan, of de andere Europeesche gouvernementen zullen eveneens handelen. De thaler is op den laatsten dag van'het afgeloopen jaar voor Duitschland officieel ter aarde besteld. In den mond van het volk zal deze munt echter nog lang voortleven. Zij dagteekent van het jaar 1519, toen de graven Schlick te Joachimsthal in Bohemen den eersten Joachims- thaler lieten slaan. Sedert heeft de thaler zich een weg weten te banen tot zelfs buiten Duitsch land, naar Scandinavië. De lichte en onaanzien lijke mark, het muntstuk dat voor den thaler in de plaats komt, is een echt kind van onzen lijd, dat vooreerst nog wel als een parvenu met minachting door het Duitsche volk j!al worden aangezien. Drie mark vertegenwoordigt de waarde van een thaler. Karei Blind heeft een brief van Gari baldi uit Caprera ontvangen, waarin de oude generaal verklaart, dat hij in den laatsten Franschen oorlog niet gestreden heeft tegen Duitschland, maar voor de democratie. Zich verheugende, over den vooruitgang van Duitsch land, gelooft hy dat deze natie waardig is om aan de spits der volkeren te staan, die naar de bevrijding der menschheid streven. OOSTENRIJK. De toestand der Oostenrijksche oud-katho lieken is, wanneer de Wetgevende Macht zich niet huu lot aantrekt, wanhopig geworden. In derde en laatste instantie heeft het hoog ge rechtshof beslist, dat° alle voor oud-katholieke geestelijken aangegane huwelijken niet geldig zijn en geene burgerlijke rechtsgevolgen kunnen hebben. De kinderen, uit zulk een huwelijk geboren en er zyn er reeds zeer velen worden derhalve als natuurlijke kinderen be schouwd ITALIË. De Paus heeft den 6 dezer, gel ijk uit Rome bericht wordt, eene talrijke deputatie van Ita lianen ontvangen, die hem een gift van 100,000 frs. kwam aanbieden. Dc kommandeur Acqua-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1