Bniteilaiisciie Bericlitei Blnnenlaniscte^ëricltteii. A0. 1875. Donderdag. 14 Januari. 'AS 3556. Negen on Twintigste Jaaraanff. BUREAU: MARKT, E, 134. SPANJE. De grande? zijn van Madrid naar Valencia gereisd om koning Alphnnso te ontvangen, die gisteren aldaar is aangekomen. Men verzekert dat hij heden naar Sagunla zal gaan. Een bende Carlistische ruiters heeft zich den '11 dezer gedurende driekwartier te Valencia opgehouden. Een Carlistische depêche verzekert, dat in het Alphonsistische leger reeds een eerste pronunciamento heeft plaats gehad. Don Carlos heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin luj het betreurt dat zijn bloed verwant Alphonso er in toegestemd heeft het werktuig uener revolutie te willen zijn. Hij Carlos, werpt de aanbiedingen van zich af, want hij is de eenige wettige vertegenwoor diger van het koningschap. De Caceta meldt, dat deCarlisten te Vinaror, provincie Valencia, op de vlucht geslagen zijn zij verloren 40 man aan dooden en -138 aan krijsgevangenen. Zou dit buitengewoon groote aantal krijgsgevangenen, en dat geheel buiten verhouding is van dat der gesneuvelden, ook soms als een bewijs kunnen aangemerkt worden; dat er velen in het Carlistisch leger gevonden woyden, die reikhalzend naar een gevecht uitzien, om des te beter tot den vijand te kunnen overloopen en zich krijgs gevangen te geven Men weet dat koning Alphonso ann alle Carlisten, dis de wapenen neerleggen, amnestie verleend heeft. ENGELAND. In het laatste kwartaal is de Britsche marine met 3 nieuwe schepen vermeerderd. Tot den bouw van 4 andere schepen is door de regeering thans last gegeven, onverminderd de 27 meeren- deels gepantserde oorlogsvaartuigen, van ver schillend kaliber, die op de rijkswerven nog in aanbouw zijn. Tijdingen uit Venezuela tot medio Dec. jl. bevatten, dat'er in de provincie Barquisimeto éen hardnekkig gevecht tusschen de regeerings- troepen en de opstandelingen geleverd is. De strijd duurde 84 uren. Van weerszijde telde men 700 h 800 man aan dooden en gewonden. Beide partijen beweren de zege behaald te hebben, Intusschen bevestigt het zich, dat j Perez, het hoofd der opstandelingen in Vene zuela, gevangen genomen is. Aan den Times wordt uit Berlijn gemeld, dat de Schah van Perzie aan den heer Fal- kenhagen, een Russisch onderdaan, concessie heeft verleend tot het aanleggen van een spoor weg van Tabriz naar de Russische grenzen. Wanneer dit plan "wordt volvoerd cd de lijn doorgelegd wordt tot Tiftis, zal dit de eerste spoorweg-verbinding tusscnen Azie en Europa worden. FRANKRIJK. De ministers, hoewel hun verzoek om ont slag handhavende, hebben, het beroep, dat de maarschalk op hunne genegenheid deed, niet van zich willen afschuiven, zoodat het minis terie dus voorloopig blijft, tot het Mac-Mahon gelukt zal zijn een nieuw kabinet te vormen. DUIT SC IIL A ND. Blijkens de Kieler-Zeit. maakt de Duitsche admiraliteit alle toebereidselen om, zoo liet noodig inocht zijn, dadelijk de stoomkorvetten Victoria, Luïse en Augusta naar de Spaan- scbe wateren te kunnen zenden. AMERIKA. Het toezenden eener boodschap door presi dent Grant aan het congres, betreffende het gebeurde in Louisiana, is uitgesteld. Men ver zekert, dat de daavover ontstane oneenigheid in het kabinet is uit den weg geruimd, en wel ten gevolge van de-* fcóenemende paniek onder de republikeinsche partij en om een ministerieele crisis te vermijden. Op een zeer talrijk bezochte volksver gadering onder voorzitterschap van den mayor van New-York heeft de heer F.warts het inconstitutioneele der militaire tusschenkomst in Louisiana aangetoond. Men hoopt dat de republikeinen in 't ongelijk gesteld zullen worden. De meeting heeft een resolutie aan genomen, waarbij zij de houding der Regeering ten sterkste veroordeelt. Een gelijksoortige vergadering is te St. Louis gehouden. De afge vaardigden van Pennsylvania hebben eveneens een krachtig protest ingediend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 Januari. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting aan gevangen. De heer Pineoffs heeft verklaard, op grond van de geruststellende verzekeringen der Regeering omtrent onderscheidene onder werpen, speciaal wat het openbaar onderwijs betreft, voor alle hoofdstukken te zullen stem men, vertrouwende dat de Regeering zich tegen de eischen der uiterste richtingen zal big ven verzetten. De heer van Akerlaken drong aan op stellige verklaringen nopens de plannen van den spoorwegaanleg, nu, gelijk hy wist, de onderhandelingen met liet consortium van bankiers zijn afgesprotigeu. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Militiewet bij den Raad vau State in be handeling is. Deze Regeering is niet reaction- nair; zij wil de beslaande wetten eerbiedigen en kan die naar lettei»ou geest uitvoeren. Wat het onderwijs betreft, vermaant hij tot verzoenings gezindheid, zonder welke do oplossing der kwestie niet mogelijk is. De Regeering heeft tijd van be raad noodig. Omtrent de spoorwegen bevestigt hij het gerucht, dat de onderhandelingen met het consortium van bankiers is afgesprongen; ook ten deze zal de Regeering zich beraden en wenscht zij nog in den loop van dit zittingjaar een voorstel in te dienen. De Minister van Financiën wil de comptabiliteitswet aan eene belastingherziening doen voorafgaan. Na nog eenige replieken zijn de algemeene beschouwin gen gesloten. SCHIEDAM, 18 Januari 1875. Onze geachte stadgenoot, de heer Johan nes Heykamp, pastoor bij da Oud-Katholieke gemeente alhier, den 15 December jl. door het Metropolitaansch kapittel van Utrecht benoemd tot Aartsbisschop van Utrecht, heeft aan z\jne gemeente bekend gemaakt, dat hij deze benoe ming heeft aangenomen. Gisteren avond werd door het muziek korps der dd. Schutterijhet concert gégeven ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de bemanning van het verongelukte visschers- vaartuig Op hoop van Zegen." Voor zoover de stukken van het programma werden ten1 gehoore gebracht, mag dit concert als goed geslaagd beschouwd worden en werd aan de talrijke opgekomenen bij het genot van welda digheid te bewijzen nog een genoeglijken avond verschaft. Jammer, dat een incident aanleiding gaf, dat nog voor den afloop van het pro gramma, het concert geëindigd werd. In het Vad. van heden lezen wij het vol gende: »De strijd tegen het standbeeld is slechts een reactie tegen de Koninklijke ver klaring datThorbecke's uitstekende dien sten, aan den-Koning en den lande bewezen, op buitengewone wijze^be- hooren erkend te worden." Die verklaring klinkt stout, maar niet te stout. In het Staatsblad van 1872 komt een wet voor, waarbij aan Thorbecke's dochters een jaar wedde werd toegekend, en aan die wet is de volgende considerans toegevoegd, welke, zooals het Handelsblad terecht opmerkt, dezer dagen maar geheel schijnt vergeten: »Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat de uitstekende diensten, door wijlen onzen Minister vau Staat en Binnenlandsche Zaken, mr. Johan Rudolph 'fhorbecke, gedurende een- lange reeks van jaren aan Ons en aan den lande bewezen, op buitengewone wijze belmoren er kend te worden." Na die Koninklijke verklaring, eenstemmig bekrachtigd door de beide takken der Volks vertegenwoordiging, wordt het -kleingeestige standbeeld-kabaai, waarbij Ministèren Haagse he gemeenteraad elkaar de hand reiken, nog des te gricvender. Met opzet hebben wij bovengenoemde woorden laten spntiëereu, want ook na de krachtige verdediging, die de gemeenteraad vau den Haag COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco por post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nomine»- 0.10. AnvEHTENTiEpnus: van 110 gewone regels, 1.00. Iedeie gewone regel moer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1