A0. 1875. rij dag 15 Januari. <M 3557. Terschijnt flaplijts, Ditpziiri Insiai. Biitmlanlïëïë BerMHiP" Bimenlanisclie Berichten. v.™ te M 33- Negen en Twintigste Jaaraano-. SCHIEDAM, Januari 1875. COURANT. Abonnementsprijs per kwartaal'1.85. Franco per post^ door het gehcele Kijk - 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BCREAD: N.1KKÏ, E, 124. Adveutenticpuus: van 110 gewone regelsf 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Aan het bureau van den burgerlijken stand alhier, zijn gedurende het jaar 1874 aangegeven Geboren. Mannelijkff J Totaal 915. Vrouwelijk472 1 Hieronder 14 tweelinggeboorten waarvan levend geboren '13 Mann. 13 Vrouw, en levenloos aangegeven 2 0 XiCvcnloos aangegeven. Overleden. MftnnelfIj Totaal 523. Vrouwelijk264 Ongehuwden huwelijk 171 T°taal 349" Gehuwden vZweiijk 50 j Totaal 112' "Weduwnaars18 „T i Totaal 61, Weduwen43 I Huwelijken lBETpareiü Jongmans en Jongedochters143. Jongmans en Weduwen5. Weduwnaars en Jongedochters 9. Weduwnaars en Weduwen8. Echtscheidingengeene. Woonplaats-veranderingen. Getal personen die zich in de gemeente gevestigd hebben fnaeli*f™ Totaal 901. Vrouwelijk431 Getal personen die de gemeente verlaten hebben Mannelijk457 I noo Vrouwelijk466 f Landverhuizingen, naar Noord-Amerika. 1 Man naar New-York. 1 Man met Vrouw en Kind naar Lowell. 1 Man met Vrouw naar idem. 1 Man naar San Francisco. 1 Vrouw met 1 Kind naar Fort Garry in Canada. Bevolking op 31 December 1874. 21103. Hieronder 1 burgerlijken staat onbekend. FRANKRIJK. De Nationale Vergadering heeft den 12 dezer de discussion betreffende de kaderwet hervat. Na verschillende redevoeringen van de generaals Guillemot, Roudot en Chareton zijn de alge- meene beraadslagingen gesloten en is art. 1 aangenomen .zonder oppositie. De heer Keiler heeft op art. 2 een amendement ingediend strekkende om het effectief en de samenstelling der kaders op voet van vrede te stellen en het aantal regimenten te bepalen, de vorming der bataljons in een kleiner of grooter aantal corn- pagniën aan de zorg van het uitvoerend gezag overlatende, en de depóts van ieder korps, dat op voet van oorlog gesteld zal worden, te organi- seeren. Dit amendement werd bestreden dooi Garnbetta en ondersteunddoor den hertog d' Harcourt. Telegrafische berichten uit Spanje mel den, dat de verontrustende tijdingen door de Carlisten verspreid niet bevestigd worden. Er heerscht een volmaakte kalmte. De algemeene toestand is voor de regeering zeer gunstig. Het Journal Ofjiciel deelt het besluit mede tot bijeenroeping van de kiezers in de departe menten Cótes du Nord en Seine-et-0ise tot het verkiezen van een afgevaardigde. Het blad la Qironde meldt, dat de bisschop van Urgel, mgr. Caixal, die zich thans in het kamp der Carlisten bevindt, binnen kort bij verstek door het hoog gerechtshof geoordeeld zal worden. Hij is beschuldigd van moord op een jongen priester, wiens lijk voor eenige maanden in een kelder van het bisschoppelijk paleis gevonden werd. De stukken berusten sedert meer dan zes maanden ter griffie van het gerechtshof, - dat-echter,-*%ftar~raen .beweeg de zaak steeds uitgesteld heeft, uithoofde der schandalen, welke daarbij aan het licht zouden komen. Of de politiek dan- wel godsdienst vervolging hierbij in het spel is, schijnt onzeker, zoowel als de vraag of de bisschop al dan niet persoonlijk in de zaak betrokken is. DUITSCHLAND. De gezamenlijke sociaal-democratische arbei dersverenigingen en iudustriecle genootschap pen te Frankfort a./M. zijn den 43 dezer door de politie opgeheven. Op de Pruisische begrooting voor 1875 zal, met toestemming van den minister van financiën Camphauseueen som van 500,000 thaler tot verhooging der jaarwedden van de geestelijkheid worden uitgetrokken. Het mini- mum-tractement van een Evangelischen gees telijke zal op 800 thlr., dat van een Katho lieken op 700 thlr. vastgesteld worden. Het stoffelijk overschot van den keurvorst van Hessen is den 11 dezer met alle aan zijn rang verschuldigde militaire eer, per lijkwagen van zijn paleis te Praag naar den staatsspoor weg vervoerd, om van daar naar de grenzen van Bohemen te worden overgebracht, van waar het verder per extra-trein, begeleid door een Saksische militaire eerewacht, naar Kassei zal getransporteerd worden. Met toe stemming van keizer "Wilhelm, zou'het lijk van den ex-keurvorst den volgenden dag in het familiegraf aldaar worden bijgezet. In den Rijksdag is de wet op het burgerlijk huwelijk tot de tweede lezing toegelaten. De Beiersche minister van justitie, Faeustle, wees er op, dat de bepaling van het ontwerp, die de geestelijke rechtbanken voor huwelijkszaken in Deieren opheft, noch op de aan Beieren gere serveerde rechten, noch op het Concordaat met Rome inbieuk maakt. Ook in den Beiersclieu Pialz bestouden, ondanks het Concordaat, bur gerlijke reclitbaukeu voor huwelijkszaken. ENGELAND. Het dagblad Hour meldt, dat de Protestant- sche kapel te Cadix weder geopend is. Blijkens een alhier ontvangen bericht van kapitein Elton, hebben, overeenkomstig het vroeger tusschen Engeland en den sultan van Zanzibar gesloten verdrag, Indische onder danen der Engelsche kroon een missie in de Afrikaansche binnenlanden, tot bevrijding van slaven, volbracht. Het resultaat daarvan is ge weest, dat 1408 slaven bevrijd zijn, waarvan er echter 488 vrijwillig in dienst van hunne oude meesters zijn gebleven. AMERIKA. liet Kabinet is het eens geworden over de boodschap, die Grant aan het Congres zal zenden. Zij is door de voornaamste senatoren goedge keurd, niettegenstaande de krasse bewooi dingen waarin zij vervat zal zijn. De gouverneur van New-York verklaart dat de tussehenkomst van Sheridan,, te JÜewdQrleans een schending van de grondwet is. Het is volgens hem de plicht van New-York om de vrijheid van het burgerlijk gezag te helpen handhaven tegen het militair geweld. - - De regeering van den staat Kansas heeft een verslag openbaar gemaakt van de verwoestingen, door de sprinkhanen tegen het einde van den vorigen zomer in de graanvel den aangericht. De regeering schat het getal personen in de westelijke graafschappen, die tengevolge van bedoelde landplaag dezen win tel onderstand zullen behoeven op twintig duizend. De meeste verkeeren in de diepste ellende. Aan levensmiddelen, kleedingstukken, veevoeder, zaaikoren is volkomen gebrek. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '13 Januari In deze zitting heeft bij de behandeling van het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken der Staats- begrooting de heer Hartsen zeer uitvoerig de suikerconventie en de suikermarkt en industrie besproken. Hij is bepaald tegen de afschaf fing van den accijns in 't belang der industrie zelve, maar drong aan op verwerking in entre- pót naar een vast en uniform cijfer van be lasting. De Minister zou deze wenken gaarne overwegen, nu ook in Frankrijk tot dat stelsel wordt overgegaan. Nog heeft de Minister iD antwoord op den heer Boisius te kennen ge geven, dat hij over de regeling der zaak van de Luxemburgschc schuld uog geen bepaalde toezeggingen kon docu. Ten slotte is hoofd stuk III met algemeene stemmen aangenomen, en daarop de behandeling van het hoofdstuk Justitie aangevangen. Na bespreking van den kinderaibeid ia de fabrieken, hetlloreeureeht, de belemmering der zalmvisscheiij, de naam-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1