BniteiMsdie BericMen. BiHEilaniscic Bericlten. A0. 1875. Zaterdag 16 Januari M 3558. Wegt FRANKRIJK. Het linker-eeuti urn heeft den heer Laboulaye opgedragen een amendement in te dienen, dat tot strekking heeft de ei kenning der republiek als regeeringsvorm voor Frankrijk. De zitting tier Nationale Vergadering van den 14 dezer heeft weder het schouwspel gele verd, dat zij in twee bijna gelijke deelen ge splitst is, zelfs ten opzichte van "die stemmin gen, die met de politiek niets te maken hebben. De Kamer zette dien dag de beraadslagingen voort over het amendement Keiler op artikel 2 van de wet nopens de instelling der kadeis bij het leger. Wat de inhoud daarvan was zagen we reeds gisteren. De ontwerper van het amendement verzocht tie verzending er van aan eene commissie, hoewel deze, bij monde van kolonel Chaper, het amendement had be streden. De minister van oorlog ondersteunde het verzoek van den ontwerper, de generaals Chareton en Saussier, benevens kolonel Chadois bestreden het en de Kamer besliste oveieen- komstig het gevoelen van laatstgemelden, doch slechts met eene meerderheid van twee stemmen, met 327 tegen 325 stemmen. Art. 2 van het wetsontwerp werd vervolgens aangenomen. SPANJE. De regeering heeft aan haar gezant te Berlijn te kennen gegeven, dat zij wegens het gebeurde met de Mecklenburgsche brik Gustav eerst dan een formeel besluit tot het geven van voldoening kan nemen, als al de diplomatieke stukken, uit Berlijn te dier zake afgezonden, te Madrid zullen ontvangen zijn. Een volledige voldoening zal dan niet achterwege blijven. Koning Alphonso is te "Valencia met geestdrift ontvangende stad was met bloemen en vlaggen versierd. De koning heeft de kerken bezocht. Het centrum-leger was in orde van parade opgesteld. Bij koninklyk besluit zyn de militaire orden van Santiago, de Calatrava en Alcantara weder ingesteld. De Qaceta deelt een brief mede van den grijzen maarschalk Espartero, aan koning Al phonso, waarin gene het betreurt, den koning, wiens trouwe dienaar hij zal zijn, niet in per soon te kunnen komen gelukwenschen. Hij drukt tevens de hoop uit, dat alle liberalen zich zullen vereenigen om den vrede en voor spoed aan Spanje terug te geven. ENGELAND. De mdrkips van Ripon, wiens overgang on langs tot dé Katholieke kerk in geheel Engeland zooveel censatie gemaakt heeft, liet sedert een geruimen tijd eene kerk voor de leden der Engelsche staatskerk bouwen. Die kerk is thans voltooid en' zal door den markies aan de ge meente, waarvoor zij primitief bestemd wns, overgedragen worden. on Twintig'ste Ja F BUREAU; MARKT, E, 124. De Times zegt reden te hebben te ge- looven, dat prins Bismarck aan de nieuwe Spaansche Regeering heeft jte verstaan gegeven, dat Duitschland haar niet .erkennen zal, alvo rens zij de decreten tot het supprimeeren van twee protestantsche bladen en tot het sluiten van de protestantsche kapel te Cadix zal heb ben ingetrokkep. De Tunes ontvangt uit Valparaiso een be richt van 9dezer, inhoudende, dat de Peruaan- sche troepen het leger van' Pierola ontmoeten verslagen hebben op den |30sten Dec. Pierola is ontsnapt, men gelooft dat de revolutie ge ëindigd is. De JPall Mall Gazette behelst een telegram uit Berlijn, inhoudende, dat het eenige doel van de beweging der Duitsche schepen in de Spaan sche wateren is, de eischen ter 2ake van het ge beurde met de brik Gustav klem bij te zetten. De admiraliteit steltvoor indrukmakende demon stration op de Spaansche kusten te doen plaats hebben - als een tentoonspreiding van Duitsch- lands macht, maar naar men verzekert, heeft prins Bismarck te dezer zake nog geen besluit genomen. DUITSCHLAND. Te Berlijn liep dezer dagen weder het ge rucht, dat de politie op het spoor was van een plan voor een aanslag op het leven van Bismarck en dat zij nasporingea deed naar een Fransch geestelijke, die er bij betrokken was en daar ter stede moest zijn aangekomen. Werkelijk was toen het geheele gebouw van den Rijksdag, zoowel van buiten als van binnen, evenals voor en achter prins Bismarcks woonhuis, alles door een vrij sterke politiemacht bezet. Den volgenden dag werd die maatregel ook op andere plaatsen en zelfs op grooter schaal genomen. Naar men verhaalde, zocht de politie dien dag naar twee vreemdelingen, die eenige Orsini-bommen, vol gensanderen een helsche machine met dynamiet- kogels, naar Berlijn hadden overgebracht. Tot nog toe is evenwel niets naders gebleken. De post tot het verleenen van subsidie aan openbare onderwijzers naar gelang van hun diensttijd bedroeg op de Pruisische begrooting voor 1874 1,100,000 thaler; op die voor 1875 is een millioen thaler meer uitgetrokken. De kosten van de nieuwe Duitsche Noord- pool-expeditiedie uit twee stoomschepen zal bestaan, beioopen 50,000 pd. st. (zeshonderd duizend gulden.) De expeditie zal in Juni 1875 of '76 worden ondernomen. ITALIË. De Paus heeft eergisteren de leden van het Schotsche college, die hem kwamen gelukwen schen, ontvangen. Daarna ontving Z. II. de gene raals der verschillende religieuso orden. In zijn antwoord heelt de Paus hun den raad gegeven speciaal den H. Geest te dienen. AMERIKA. President Grant 2eg( in het antwoord, dat hij op do aan hem door den Senaat gerichte grarig-. interpellatie, betreffende de zaken in Louisiana, gegeven heeft, dat de bloedige wanordelijk heden van 1866 en 1868 staven, dat de jong ste gebeurtenissen in voornoemden staat niet aan de gedragslijn van het gouvernement zijn toe te schrijven. Generaal Sheridan is vrij van allen partij-geest. Hij gispt sterk de hoofden van het blanken-verbond en beveelt het nemen van krachtige maatregelen tegen hen aan. Hij verlangt dat het congres hem inlichte omtrent hetgeen nu zyn plicht is, en belooft, dien vol ledig en onpartijdig te zuilen volbrengen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Januari. Vódr de discussie over het hoofdstuk Bin- nenlandsehe zaken, kwam in behandeling de spoorwegbegrooting voor 1875, waarover een aantal sprekers, het woord voerden, hetzij om van den Minister nadere opheldering te erlan gen omtrent zijne plannen tot uitbreiding van het spoorwegnet, hetzjj om bijzondere punten te bespreken, als: het oponthoud bij aankomst der treinen van den staatsspoorweg, de con currentie bij aanbestedingen, de lijn Zaandam- Amsterdam den toestand van de haven te Vlissingen en hare exploitatie, waaromtrent de heer Pincoffs aandrong op aanwending van alles wat den handel en de scheepvaart van Vlissingen kon bevorderen, waarin hij door den heer Borsius werd ondersteundde noodzakelijkheid van een spoorweg van Rotter dam naar den Hoek van Holland, betoogd door den heer Joost van Vollenhoven, en nog eenige andere onderwerpen. De Minister, de verschillende sprekers beantwoordende, wenschte zich ook nu nog te onthouden van eeuige toe zegging omtrent de plannen of voorstellen tot uitbreiding van den spoorwegaanleg De nood zakelijkheid der aanvulling van het spoorwegnet staat ook bij hem vast. Wat de exploitatie betreft, hoewel de Minister in» 1863 een voor stander van staats-exploitatie was, zoo zag hij in -den tegenwoordigen toestand geen reden om op de exploitatie door de bestaande maat schappij terug te komen, zoolang deze aan hare verplichtingen voldoet. De wenschelykheid der wijziging van het contract werd ook donr hem erkend. De "Minister beantwoordde vervolgens vele der bijzondere punten, waarop wederom replieken volgden, terwijl ten slotte de geheele begrooting der spoorwegen, met algemeene stemmen aangenomen en de discussie over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken aangevangen werd. SCHIEDAM, 15 Januari 1S75. Gisteien avond trad in een talrijk bezochte vergadering van de vereeniging sPaulus" de heer F. W. N. HugenhoUz, predikant te Ziei ik- COURANT. Abonnementsprijs, per kwnrta.il*1.85. Franco per post, door liet gehoele Ttijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Fk 1 Advertentieprijs: van 110gewono regelsf 1.00. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1