VersGMjnt flaplüls, tópzoiri Binsflai. Bnileclaniscie BEriciten. BmeiiMsirBericilei A0. 1875 Maandag* 18 Januari «si? 3550. Neg-en en Twintia-ste J a a i-a n COURANT. Abonnementsprijs, per kw.xrtnnl 1.85. Franco per post, door het geheetü Rijk - 2.50. Afzónderlijke nommcis- 0.10. BVREAUMARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. SP AS.TE. Koning Alfonso Xlt is te Madrid aangeko men. Hij werd door de leden van het gouver nement, de burgerlijke en militaire autoriteiten en eene in geestdrift opgetogen volksmassa ontvangen. Eene officieeie nota, aan de Madridsche b!a- den medegedeeld, behelst berichten zoowel van militairen ah van andere personen uit het Noorden, waaruit blijkt, dat noch de organi satie van het legernoch liet plan van den veldtocht geleden heeft door het in het leven roepen van don nieuwen stand van zaken. Geen enkele dag is verloren gegaan, en men zal van de eerste gunstige gelegenheid gebi nik maken, om het plan uit te voeren waartoe men in eene vergadering van generaals beslo eten is. Die vertraging in de operation wordt alleen door het slechte weer veroorzaakt. Volgens een gisteren uit Barcelona verzouden telegram zonden de operatiën reeds zijn aan-" gevangen en 2500 Carlisten nabij Santa-Co- lonna verslagen zijn, met een vei lies van 70 man aan gesneuvelden. De op de reede van Santander liggende oorlogsschepen hebben saluutschoten gelost ter eere van de aankomst van koning Alfonso, Alle balcous der huizen waren veisierd. De Duitsche kauonjjeerboot Nautilus is naar Zaraus gegaan om van de Carlisten voldoening te eiscben voor de beleedigiDg aan de Duitsche vlag en de manschappen van de Mecklenburg- sche brik Qustav aangedaan. Uit St. Sebastian wordt gemeld, dat de Car- listen in de door hen bezette provinciën eene nationale gaide vormen uit alle strijdbare mannen die nog niet m dienst zijn. FRANKRIJK. In de zitting der Nationale Vergadering van heden heeft de minister van oorlog wederom een échec geleden. De beraadslagingen over de kaderwet waren aan de orde en de paragraaf van art. 3 van dat ontwerp van wet, door de commissie geredigeerd, hetwelk het aantal compagniën, waaruit een bataljon samengesteld is, 'op vier bepaalt, maakte het punt van dis cussie uit. Verschillende leden hadden daar over het woord gevoerd en ook de minister van oorlog had wederom pogingen gedaan, het cijfer der compagniën op zes te stellen. Des niettegenstaande nam de kamer met 345 tegen 332 stemmen het ontwerp van de commissie aan. Na de stemming hierover verklaarde de minister van oorlog dat hij de noodige schik kingen genomen had, dat het leger in een zeer kort tijdsbestek deszelfs organisatie kan bewerk stelligen. Hij wenschte echter nog twee kapiteins voor iedere compagnie te vragen. De heer Chareton verklaarde dat de commissie geene zwarigheid zou maken om dit laatste verzoek in ..te willigen, DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft bij eerste cn tweede lezing het uitleveiiugstractaat metBelgic aangenomen. In tweede lezing is de wet op het burgerlijk huwelijk tot art. 20 overeenkomstig het Regee- riugs-ontwerp aangenomen. Een voorstel van het centrumom de indeeling der districten en de aanstelling der ambtenaren van den bur gerlijken stand aan de Rcgeoringen der ver schillende Staten over te laten, is verworpen. ENGELAND. Gladstone heeft een brief geschreven, waarin hij mededeelt dat hij tot ,iiet besluit gekomen is, niet langer de leiding der liberale pai tij op zich te nemen. De redenen die hem hiertoe geuoopt hebben, zet hij daarin uiteen en voegt er aan toe dat hij getrouw zal blijven aan zijn tot nu toe beleden beginselen. De koning van Siam heeft de kon. maat schappij van sterrenkunde te Londen uitge- noodigd om vertegenwoordigers te zenden voor de waarneming der totale zonsverduistering op den 6deu April aanst. Hli oiedt hun, die gezon den mochten, worden, al do liulp en gastvrijheid van zijn koningrijk en vrijen overtocht van de kust naar de plaats van waarneming aan, be nevens het bouwen van sterrenwachten en de diensten van de twee Engelsche ambtenaren, die in zijn dienst staan. TÜRKIJ E. Te Konstantinopel zijn berichten uit Trebi- sonde ontvangen, luidens welke in de omstreken aldaar een opstand is uitgebroken. De oproer lingen, namelijk Muzelmannen en Christenen, hadden eene deputatie, bestaande uit 40 per zonen, met een adres aan den stadhouder ge zonden. Deze verscheurde echter dat geschrift, waarin men zich over de al te zware belastin gen beklaagde, en deed de deputatie door de militairen wegjagen. AMERIKA. Naar men verneemt zullen de Mormonen weldra naar Mexico verhuizen. Dewijl de Ameri- kaansche regeering de veelwijverij niet langer wil dulden, zelfs gestreng gaat vervolgen, wordt het verblijf te Utah langzamerhand onaange namer, zoodat zij het plan hebben opgevat naai den naburigen staat te verhuizen, alwaar de regeering minder gestreng let op hunne huiselijke inrichting. Uit Philadelphia van 13 dezer bericht de Times»De II. Antouius, het schilderstuk van Muriiio, dat uit de hoofdkerk van Sevilla was gestolen, is gevonden. Twee Spanjaarden wilden het verkoopen te New-York. Thans is liet kunst werk in bezit van den Spaanschen consul. Het is echter aanmerkelijk beschadigd." EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '15 Januari. De afdeeling Onderwijs, evenmin als de ove rige afdeelingen van het hoofdstuk Binncnland- sche Zaken der Staatsbogrooting voor 1875, gaf aanleiding tot discussie. Hot hoofdstuk is met eenparige stemmen nangenotnen. -Daarna is de behandeling van het hoofdstuk Marine aange vangen. Na eenige discussie, waarbij de Minister zijn stelsel en de toepassing er van en vooral het oefenings-eskader heeft Verdedigd of toe gelicht, is dit hoofdstuk aangenomen met 21 tegen 4 stemmen (de heeren van Swinderen, Schot, Fransen van de Putte en Nobel). Daarna is het hoofdstuk Financiën, na eenige woorden wisseling over de taxatiën bij den afkoop van tienden, met algemeeno stemmen aangenomen. Het hoofdstuk Oorlog kwam alsnu aan de orde. Een groot aantal- sprekers had bezwaar tegen het eindcijfer, ook in verband met de 40 A 50 millioen, die nog over een tijdperk.van 8 ft 10 jaren voor de uitvoering der vestingwet noodig zijn. De Minister erkende het hoogo eind cijfer, maar het werd veroorzaakt door de toe nemende stijging van de prijzen dor materialen en andere benoodigdheden, de verhooging der handgelden en der soldijen, de verbetering van het personeel en „nog veel andere uitgaven voor het materieel der genie cn artillerie. Het vesting-*" stelsel zal meer kosten, maar datzelfde is't ge val met alle groote werken, waarvan de aan vankelijke ramingen steeds overtroffen worden. Als alles gereed en de mililiewet herzien is, zal het land ook verdedigbaar zijn. Er volgden nu nog eenige replieken. Ten slotte is de begrooting van oorlog aangenomen met 22 tegen 8 stunmeu. Morgen te 11 uren be handeling der overige hoofdstukken van de Staatsbegrooting. SCHIEDAM, IC Januari 1875. De herstemming ter vei kiezing van één lid voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken zal plaats hebben op den 22 Januari a. s, Reeds vroeger hebben wij melding ge maakt van goed uitgevoerde familie-wapens, geschilderd door onzen stadgenoot, den heer J. C. van der Hoeven Jz.dezer dagen kwam ons onder de oogen een dergelijk kunstwerk, dat inzondei heid onze aandacht trok, ook om dat de heraldieke voorschriften daarbij nauw keurig zijn inachtgcnomon. Gaarne maken wij hiervan melding omdat liet een kunst geldt, die in 't algemeen genomen weinig beoefe naars vindt. Z. M. heeft de volgende hoofd- en verdere officieren, voor het jaar 1875, benoemd tot leden en plaatsvervangende leden van de militie raden in onderscheiden provinciën, on wel voor Zuidholland: 1. 's Ilagc, tot lid luit.-kol. del Campo, genaamd Camp, tot plaatsverv. luit.- kol. Viigli; 2. Rotterdam, tot lid maj. jlir. Klerck, tot plaatsverv. - kapt. Margadant; 3. Leiden, tot lid maj. Weior, tot plaatsverv. kapt. van der Plas4. Dordrecht, tot lid luit.- kol. Wimmer, tot plaatsverv. kapt. Dinaux. Naar de N". Arnh Ct. verneemtheeft Z. M. de Koning, op de uitneodiging van hh.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1