Bnitenlantolie Bmcte. ïi lïeilaiiïcincriclten. A0. 1875. Donderdag ^a^nuarï. J® 3561 o g' en <3n rX,l>vinvt i ö- t <3 Jaarganjr COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal4.85. Franco per post, door het gehcclc Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUKEiV: MARKT, E, 134. Advertentieprijs: vaal10 gewone regels, ƒ1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. Maarschalk Canrobert is door Mac-Mahon bij zich ontbodenme:i brengt dit in verband met eene mogelijke candidatuur in liet depar tement le Lot. De Mgaro en de Gaulois hebben beiden eene waarschuwing van de regeering gekregen, om zich niet meer zoo heftig tegen de Nationale Vergadering uit te laten, willen ze niet ge schorst worden. De hertog de Broglie is wanhopig; hij is nu gelijk aan een generaal zonder troepen. Zijne laatste pogingen om den heer de Fourtou, den beschermeling der Bonapartisten, aan zich te binden, hebben hem zelfs bij tie prinsen van Orleans verdacht gemaakt, die totnogtoe zijne beste vrienden waren. De heer d'Audiffret Pasquier en niemand anders is dus nu de man geworden, en hij gaat naar het-linker-centrum om- mannen- te zoeken, die met hem eene 7 of thans Gjarige republiek willen samenstellen, inet facultatieve of verplichte herziening der constitutie na afloop van dezen termijn. SPAS JE. De intoehtr van koning Alphonso in Madrid is met dezelfde demonstratiën geschied als te Barcelona en Valencia. De koning heeft de gala-voorstelling in den schouwburg bijgewoond onder luide toejuiching der toeschouwers. De stad was den geheelen nacht geïllumineerd. Den volgenden dag is de koning te paard uit gereden. De koning heeft den 17 dezer in den minister raad de besluiten geteekend waarbij de betaling van coupons der buitenlandsche schuld en van het budget der Katholieke geestelijkheid geregeld worden, welk budget van S'/imillioen op 41 millioen piasters is gebracht. De vertegenwoordiger van Rusland en de andere diplomaten hebben den koning hunne opwachting gemaakt en uit naam hunner souve- reinen geluk gewenscht. Het vertrek des konings naar hetNoor- derleger is op Maandag a. s. bepaald. De Carlisten hebben de stad Molia, in de provincie Arragcn, aangevallen. Zij zijn echter afgeslagen met verlies van vele man schappen aan dooden en gewonden. In hun overhaaste .vlucht hebben ze nog 37 krijgsge vangenen in handen der overwinnaars gelaten. ENGELAND. Onze regeering heeft aan den president van het koninklijk sterrenkundig genootschap alhier, deu heer Hunt, medegedeeld, dat zij bereid is, om voor de waarneming der totale zonsver duistering op 6 April a. s., eene som van '1000 p. st. beschikbaar te stellen.' In een vorig no. deelden wij reeds mede, dat. Gladstone zich terugtrok als leider van de K liberale party in Engeland. Deze daad is geenszins het gevolg van verschil van inzichten rnet de mannen zijner richting maar het uit vloeisel van het besef, "dat hij niet meer de jeugdige kracht bezit, voor zijne taak vereischt. Gladstone is thans 65 jaar en van zijne meer derjarigheid af wijdde hij zichj aan het staat kundig leven dus meer,\"dan| 40 jaren lang. Hij gevoelt, dat hij zijn tijd 'gehad heeft. In een brief aan Granville geeft hij daarvan on bewimpeld kennis. In zijn antwoord verklaart deze alles te hebben aauge om Gladstone op zijn .besluit te doen terugkamen, maar de grijze staatsman heeft het eerst na rijp beraad genomen en handhaaft het 1 over den aan drang zijner vrienden. Algeme|u wordt het betreurd, ook door hen, die in politieke over tuiging met hem verschillenén wordt zijn terugtreden een verlies geacht voor het land. De Times meldt, dat het Perzische gouvernement onlangs een spoorweg-concessie heeft toegestaan aan zekeren Russischen generaal Falkentagen, niettegenstaande tnreeds een aan 'baron Reuter 'was gegèvenfUéze laatste heeft een protest tegen deze daad der Perzische regeering ingediend bij den groot-vizier. Giaaf Derby heeft den heer Thomson, zaakgelastigde van Engeland te Teheran, een instructie ge zonden, waarbij hem gelast wordt dit protest formeel en officieel te ondersteunen. DUITSC1ILAND. Het Huis van Afgevaardigden van den Landdag te Berlijn, heeft den '18 dezer deu heer vou Bennigsenmet bijna eenparige stemmen, tot zijn president, en den heer Löwe en graaf Bethusy-Duc tot zijne vice-presidenten gekozen. De Tost schrijft: De nieuwe Spaansche regeering is ter zake van den rooveraanval der Carlisten bij Guetaria, zonder het ontvan gen van het desbetreffende Duiisehe bezwaar schrift af te wachten, de Duitsche" regeering met voorstellen tegemoet gekomen, die voldoen aan alle billijke eischen van Duitschland. OOSTENRIJK. Het Fremdenblatt zegt van goederhand ver nomen te hebben, dat- de Podgoritza-zaak een ernstige wending neemt, De Turksche regeering zou er op blijven staan, dat de beschuldigde Montenegrijnen uitgeleverd worden óm voor den Turkschen rechter terecht te staan, voor dat het vonnis der veroordeelde Tui ken ten uitvoer gelegd wordt, hoewel de Vorst van Montenegro dien eisch zeer stellig van de hand gewezen heeft. De Vorst moet bijna niet meer in staat zijn zijne onderdanen er van terug te houden, zich met geweid voldoening te ver schaffen; de gisting in Montenegro is zeer groot. Z IV E D E N. De Rijksdag is geopend met oen troonrede', waarin gezegd wordt, ndat wetsontwerpen ge reed zijn tot organisatie van leger en vloot, steunende op het beginsel van algemcene dienstplichtigheid." AMERIKA. De federale troepen hebben den onwettigen Sheriff van Viksburg afgezet op bevel van gene raal Emory, met goedkeuring van 't Hof, dat een republikein opnieuw heeft geïnstalleerd. Te Montevideo hebben wanordelijkheden plaats gehad. Eene revolutie dreigt uit te barsten. Men verzekert, dat het rapport der com missie van onderzoek naar de toedracht der zaken te New-Orleans verklaart, dat de conservatieve meerderheid op wettige wijze in Louisiana verkozen is geweest. Te Boston zijn volksver gaderingen gehouden, waarop men zijn onte vredenheid over de militaire tusschenkomst te New-Orleans heeft aan den dag gelegd. 'tVolgend jaar, en wel den 4den Juli, zal in de Vereenigde Staten van Amerika de honderdste verjaardag der onafhankelijk-ver klaring worden gevierd. Bij die gelegenheid zullen schitterende feesten worden gegeven, waaraan o. a. zal worden deelgenomen door Garibaldi, Victor Hugo^Karl Blind, Louis Blanc, Gainbetta en Castelar. SCHIEDAM, 29 Januari 1875. Op het kantoor van den Rijks-telegraaf alhier, zijn in het dienstjaar 1874 het navolgende aan tal berichten behandeld: lietonlde berichten. Dienstberichten. Verzonden 18529 53 Ontvangen 25676 209 Totaal 44205 262 262 dienstberichten. 12 ber. opgen. en verder geseind. Totaal 44479 berichten behandeld in'1874. Berichten in '1873. 19895 aangenomen en verzonden. 26871 ontvangen en ter bestelling overgegeven. 74 opgenomen en verder geseind. 46840 te zamen in 1873. 44479 b 1874. 2361 berichten minder behandeld in 1874. Op de zevende leesvergadering der Schie- damsche volksvoorlezingen, gisteren avond ge houden werd door den heer W. L. Comhé een allerbelangrijkst onderwerp behandeld. De aardkorstliaro bestanddeelende krachten die vroeger en later en ook nog in onzen tijd woelen en werken, en den bodem, waarop wij leven, gestadige veranderingen doen ondergaan, dit een en ander werd met de rneesto duidelijkheid voorgesteld en met tal van bijzonderheden toegelicht. Onder anderen meoneu we, dat hetgeen de spreker over vulkanen en vulkani sche werkingen mededeeldedoor de hoorders met het meeste genoegen zal zijn gehoord. Na de pauze hield de heer J. W. C. Tengelor Jr.-» de aanwezigen nog eeuigen tijd aangenaam bezig met het voordragen van een drietal dicht stukken: Willem Tell, van. Immerzeel; het

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1