Gemewie Bericlten. Als een staaltje van de wijze waarop som tijds «wetenschappelijke" hypothesen ontstaan, deelt de JV. Arnh. Gt. mede, dat een Duitsch hoogleeraar opgrond van den titel van de Casem- broot's werkje: «De Medusa in de wateren van Japan," decreteerde, dat in de Japansche zeeën ook straaldieren voorkomen. Zooals bekend is, behooren de Medusen tot de klasse der straal dieren. Wat een Engelsche fokker in een jaar aan prijzen kan ontvangen: De Milch-Zeit van 2 Dec. 11 verhaalt, dat de bekende veefokker T. II. Hutchinson, Manor House, Caterfck, naar men hem heeft nagecijferd, op de door hem bezochte tentoonstellingen ge durende het afgeloopen jaar aan geldprijzen in het geheel de aanzienlijke sorn van 1175 p. st, 4 s. of in onze munt f 14,102,40 ont vangen heeft, Daarvan behaalde hij met paarden 569 p. st. 18 s.,(f8638.80), met korthoornvee 229 p. st. *10 s. (f2754), met varkens'179 p. st. 13 s. (f2155.80). Het paard Jester wou alleen 425 p. st. 13 s. (f5107.80), de korthoorn-koe Dairy Girl 79 p. st. (f840), en een enkel schaap 44 p. st. 10 s. t^f 534.) LandlCé.) Christelijke speelkaarten voor vrome leden van Chr.-nationale sociëteiten, verkrijgbaar bij Gerrit de Vroom in de Kalverstraat te Am sterdam. Vader Jacob stelt voorschoppenboer; Rachel, de bevoorrechte echtgenoot van Jacob, vervult de plaats van Hartenvrouw; de lijd zame Job vervult de rol van Klavcrheer. de ongehoorzame Jonas in de Walvisch met de Walvisch iu persoon er bij, die van Harten zevenenz. Hoofddepot in Friesland bij de Chr.-nat. sociëteiten, »de Sneeuwbal" te Marrum. De voorzitters der Chr.-nat. sociëteiten kunnen op franco aanvrage een present-exem plaar bekomen. FriesoJie Courant.) De heer Muller, een der leden van de Russische expeditie in noordelijk Siberië, heeft aan het aardrijkskundig genootschap te St. Peterburg medegedeeld, dat hij het mogelijk acht de Noordpool om te zeilen, die naar zijn overtuiging geen geïsoleerd punt is, maar een vastland van zekere grootte, waar overal de inclinatie van de magneetuaald dezelfde is. Dat de prijs der levensmiddelen sedert 15 jaren verbazend verhoogd is, weet ieder. Sedert eene halve eeuw bedraagt die vermeer dering 20 pCt. op de granen, gewassen en plantaardige voedingsmiddelen; 40 pCt. op het vleesch, de melk, de eieren, de viseh; 85 pCt. op de dranken, zooals bier, wijn en sterke dranken200 pCt. op winkelwaren, als suiker, koffie, thee, rijst enz. Op het ge zamenlijke der voedingsstoffen bedraagt de vermeerdering 50 pCt. Bij het begin van 't nieuwe jaar leeft men een tijd lang van statistieken over het oude maar. daaronder zijn vaak recht belang rijke. Zoo komt ons ook de opgave voor van 't geen in het afgeloopen jaar in de Parijsche Halles centrales verkocht werd, namelijk niet minder dan5,435,782 kippen, 904,428 een den (de «canards" der Frnnsche bladen na tuurlijk niet medegerekend), 2,365,241 tamme konijneD, 663,597 ganzen, 426,847 kalkoen- sehe hanen, 1,647,468 duiven, 10,416 geiten, 282,953 wilde konijnen, 193,930 hazen, 523,127, patrijzen, 31,049 faizanten, 8191 ree bokken 1,498.040 leeuwerikken, 109,223 lam meren, 33,124 snippen, 24,446 kwartels, 33,087 wilde eenden, 9861 speenvarkens, 10,920 pakken'hanenkammen, 95,070 lijsters, 1691 kwikstaartjes, 10,595 kievitten, 25,817 watereenden. Bovendien werden er 114 mil- lioee kilo ossenvleesch, 23 millioen kilo varkensvleesch, 25 millioen kilo visch, 14 millioen kilo boter, 440 millioen eieren en 17 ^millioen oesters verkocht. Volgens de tabellen der inkomsten-be lasting worden er te Berlijn 22 inwoners op een jaarlijksch inkomen van meer dan 100,000 tlilrs. geschat. De drie hoogst aangeslagenen hebben een inkomen tusschen 300,000 en 320,000 tlilrs., 480,000 en 500,000 thlrs. en 600,000 en 620,000 thlrs. Het getal der be lastingschuldigen is in 't geheel ongeveer 22,900. Om de verschillende inwoners van de stad NewYork te voeden zijn naar een bere kening van prof. Mansfield jaarlijks noodig 60,000 runderen, 800,000 schapen, 1,000,000 vat kens, 2,000,000 vaten tarwemeel en 800,000 vaten mais-en roggemeel, benevens eene ont zaglijke hoeveelheid gevogelte, wildbraad, melk, vruchten, groenten en specerijen. Het moet in Bretague de gewoonte zijn, dat de jonge meisjes op zekere feestdagen ten dans verschijnen in roode rokjes, die met witte of gele strepen zijn versierd. Deze strepen duiden aan, hoeveel liet meisje mee ten huwelijk brengt. Iedere witte streep stelt zilver voor en beteekent 100 francs renteiedere gele streep stelt goud voor en duidt 1000 francs rente aan. Als dus een trouwlustig persoon bij die gele genheid een meisje ontmoet dat hem bevalt, weet hij meteen hoe het met de bruidschat gesteld is. De heer John Lemoinne, van het bezoek des lord-mayors ter gelegenheid van de in wijding der nieuwe opera gewagende, schrijft in de Débats o. a. het volgende: «Welken indruk zal de lord-mayor van Londen van Parijs en zijne zonderlinge inwoners mede- nemen? Naast deze opera, Babylon en Ninevé waardig, zal hij de zwart geblakerde muren tier Tuileriën en van het stadhuis hebben opge merkt. Wij zingen en dansen op vulkanen. Men geioove niet, dat de feestviering, de gala voorstelling van jl, Dinsdag ons in de oogen der wereld bijzonder tot eer strekt. "Wij heb ben er niet tegen, wij verheugen er ons in, dat. hèt reusachtige gedenkstuk, 't welk men heeft ingewijd, een groot kunstenaar beroemd, den naam van Cnarles Garnier onsterfelijk gemaakt heeft; maar in de tijden, waarin wij leven, na de kastijdingen en de schrikkelijke lessen, welke ons hebben neergebogen en waar onder nog, ik weet niet hoevele, geslachten zullen gebukt gaan, welk een bittere spot ternij is- er in die praal van weelde en ver guldsel gelegen! Men leze de buitenlandsche bladen en men zal er slechts de uitdrukking in vinden van een gevoel van droefheid en zorgelijke verrassing, by de gedachte, dat de gebeurtenis, welke na Sédan de Parijsche be volking het meest ontroerd heeft, de opening der opera geweest is. Wat wilt ge? Zoo zijn wij nu epnmaall In den schouwburg, bij een gezwollen melodrama, verbeelden wij ons, «dat het wezenlijk gebeurd is." Wanneer we met geschiedenis te doen hebben, is het eene gansch andere zaak. Sédan, het beleg van Parijs, den vijandelijken inval, de verminking van Frankrijk, de illumination der commune vergeten we, en wij gelooven dat niets er van gebeurd is." Het zeldzame geval dat een kind werke lijk de spreekwoordelijke duizend gulden mee bracht, heeft zich thans weder voorgedaan. Op den weg van Chauvigny, dicht bij het Fransche dorp Pesson, vond iemand dezer dagen een pakje linnen, dat bij nader onder zoek, bleek een kind te bevatten. Hij bracht den vondeling onmiddellijk naar zijne vrouw, die er evenwel niet bijzonder mee in haar schik was, en raadde haar aan het naar een von delingshuis in de naastbij gelegen stad te brengen. Goedhartigheid noopte haar er even wel toe, eens te zien of het kindje ergens be hoefte aan had, en bij het losmaken der kleertjes, vond zij in de eene punt van den luier twee bankbiljetten van *1000 francs en in de andere punt evenveel: terwijl op de borst van het wichtje een papier met de woordenVer zorgt hot vijf jaar lang en gij zult er voor beloond worden." Men heeft het kind niet naar een vondclingshuis gebracht. Een Parijzenaar, Tclliez geheeten, moot een middel hebben uitgevonden om het geheele jaar door aardappelen te teelcn, ten spijt van vorst en koude, zonder bakken en zonder mest. Als de uitvinding wezenlijk geslaagd is, zal men spoedig er wel meer van liooren. Bankiers op de vlucht. Vee! opzien baart te Parijs de tijding der vlucht van Gebr. Olivier, bankiers, rue Saint Georges no. 1 Hun tekort moet onderscheiden millioeneu bedragen. In kas vond men fr. 3,50. Vóór hun vertrek vonden de heeren nog gelegenheid een in hun perceel woonachtig herbergier voor frs. 2000 af te zetten. Bismarck heeft een specialen secretaris voor het beantwoorden van alle feesttelogram- men en huldebetuigingen, die hem worden toegezonden. Bij bijzondere gelegenhedenb. v. met Nieuwjaar, met den gedenkdag van Sedan- enz. loopt het zoo druk, dat die secretaris te veel' werk zou krijgen. Daarom gebruikt hij voor die dagen autograjiliiën Laster-straf In Polen word vroeger ieder lasteraar veroordeeld om op handen en voeten te gaanen gedurende een kwartier uurs even als een hond te blaffen. Aan het hof van Karei V weid dezelfde straf vastgesteld, doch spoedig daarop weder afgeschaft, omdat zij «de vorstelijke rust" stoorde. Zou men, indien vieze straf eens op nieuw werd ingevoerd, niet dag en nacht een verve lend blaffen moeten liooren Aarts-vaderlijk. George Labar, die ver leden week in Pennsylvanie iu den ouderdom van 107 jaar overleden is. laat 810 afstam melingen na. Zijn vader huwde, toen hij 95 jaar oud was, met een vrouw van 30 jaar, die hem dacht te overleven, doch hij overleefde haar en stierf in den hoogen ouderdom van I'll jaar. Weg met de lijkenverlranding Te New- York is eene vereeniging opgericht om aan de regeering der Vereen igde Staten de vergunning te vragen tot het bouwen van rouwstoombooten van kleppen voorzien. Met die stooinbooten zal men de lijken in volle zee brengen, alsdan de kleppen openen en de lijken op den bodem der zee doen zinken, waar de dooden niet las tig zullen gevallen worden en zij wederkeerig de levenden geeu nadeel zullen doen. Negentien jaren geleden verbood een grondeigenaar uit den staat Tennessee aan zijne dochter, zich naar een avondfeest te begeven. Zij ging er niettemin heen en bleef weg. Dezer dagen hield voor het vaderlijke huis een wagen stil en'daaruit' stapten-, achtereen vólgens' de' verdwenen dochter, haar echtgenoot en elf kinderen. De dochter ontdeed zich van haren hoed en mantel met dezelfde kalmte alsof zij slechts voor eenige uren afwezig was ge weest. De kunst om de tonen met punten op de vijf notenlijnen aan te geven, alsmede om er den sleutel vóór te plaatsen, heeft Guido Aretin, een benediktijner abt uit Arezzo (het oude Aventinum in Toscane aan den voet der Appenijnen,) in '1622 uitgevonden. De oudste gedrukte noten, op houten tafels gesneden, waardoor de hoogte en diepte der tonen en hunnen duur werd aangegeven, zouden dag- teekenen van 1743. In ieder geval bestaat er een proeve van den geestelijke Peter Schalier uit Gerusheim van het jaar 1490. In den ouden tijd zouden zich de Hebreeërs, de Grieken en Romeineu, van letters tot het aan geven van noten bediend hebben. In onzen tijd worden ook de noten vierhoekig geschreven en naar hun ontstaan en grootte, monnik- of pondnoten genaamd. Reeds Gregorius de Groote (590) heeft zich verdienstelijk gemaakt door verbetering van muziekschrift.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3