Gemenjie Berichten. uiteengezet, werd een door hem ontworpen adres aan de centrale-commissie aan het oordeel der vergadering onderworpen. Nog nauwlijks had de Voorzitter geëindigd met de mededeeling van het ontwerpof de vergadering betuigde door een luid ap plaus hare iustemming er mede, eveneens ids met net voorstel der sub-commissie, dat het adres namens hen, die voor het huldebewïjs hadden bijgedragendoor haar onderteekend zou worden opgezonden. Hetzelfde viel ook te beurt aan het voorstel der sub-commissie, nl. dat zij gehoor gevende aan de uitnoodiging der centrale-commissie, uit haar midden oene commissie zou afvaardigen naar de algemeene vergadering der sub-commissiën, den 6 Februari a. s. te Amsterdam te houden, om naar de bedoe ling van het adres, de oprichting van het stand beeld in de Hoofdstad des Rijks voortestaan, evenwel zonder daardoor uit te sluiten hare medewerking aan de plannen van de centrale- commissie, voor 't geval die daarvan mochten afwijken. De stemming die in de vergadering heerschte was recht opgewekt. De sub-commissie heeft voor boveugenoemde vergadering te Amsterdam tot afgevaardigden benoemd, de heeren: mr. K. A. Poortman, J. S. M. de Groot en dr. C. J. Vaiüant, Het vastgestelde adres is van den volgenden inhoud Aan do Oentralo Oommissie tot oprichting van een standbeeld voor mr. J. Ii. Thorleclee. Talrijk zijn de reeds tot u gekomen, stemmen van afkeuriag en veroordeeling der bejegening uwer pogingen tot het verkrijgen van een be hoorlijke plaats in de Residentie, voor het stand beeld van onzen onvergeetlijken medeburger. Ook de ingezetenen van Schiedam, die bijge dragen hebben om dat huldebevijs te doen verrijzen, hebben die bejegening van den aan vang af gadegeslagen met al de belangstelling, welke hun ingenomenheid met het ontwerp hun ingaf. Ook zij gevoelen zicli door de uitkomst zeer teleurgesteld en innig gegriefd. Zij hadden betere gedachten gehad van mannen, die, naar mate zij een hooger plaats in den Staat hebben ingenomen, te meer behoorden te doen blijken, dat zij zich ook ontheven hebben aan die alledaagsche gebreken, die getuigen van een bekrompen geest. Gelukkig echter is dier onverschoonbaar be drijf tevens oorzaak geweest van een verblij dend verschijnsel. De Hoofdstad des Rijks heeft zich tot eere gerekend wat de Hofstad min achtend niet begeert. Schiedam's vereerders van mr. J. R Thor- becke zijnmet bescheidenheidvan oordeel dat niet beter kan gedaan worden dan het lofwaardig aanbod van den Gemeenteraad van Amsterdam aannemen, want zij gelooven, dat tbans een plaatsing in die stad om meer dan ééne reden wenschelijk is, en dat daardoor niet alleen een welverdiend blijk van erkente lijkheid aan haren. Raad, maar ook een passend en afdoende wederantwoord aan dien van 's Gravenhage en aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken zal gegeven worden. In rxirn der genoemde ingezetenen. De Subcommissie alhier: Mr. K. A. POORTMAN. Dr. C. J. "VAILLANT. J. S. M. DE GROOT. Mr. A. J. BEUKERS. J. M. VAN DER SCHALK. J. ODÉ. Schiedam, 22 Januari 1875. De dolle hond, die zich dezer dagen aan den Vlaardingerdijk heeft vertoond, is, naar wij vernemendoor den heer Roem te Maas land doodgeschoten. De Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland heeft bij besluit van 49 dezer bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie in de hoofdplaatsen der militie-kantons o. a. zal plaats hebben te Schiedam den 17 en 18 Februari. Aan het Handelsblad wordt geschreven dat den 25 dezer te 's Gravenhage aan gene raal Verspyck een eeresabel met toepasselijk bijschrift zal worden aangeboden. De heeren Nierstrasz en Fabius. loden der Tweede Kamer, zullen bij deze plechtigheid, welke in het lokaal Diligentia geschieden zal, het woord voeren. De heer W. van Reesde bekende geschied schrijver van vele onzer Indische oorlogen, thans lid der algemeene rekenkamer, moet tot dit geschenk het initiatief genomen hebben. Bij de plechtigheid te Leiden op 9 Febr. a. s. zal, onder andere buitenlandsche geleer den, volgens het nllandelsblad" ook aan Darwin de doctorstitel worden toegekend. Rotterdam. Tot directeur der zeevaart kundige school is na drie stemmingen en met het lot tegen den heer Suyver benoemd de heer .T. B. J. Lucardie. Den Haag. De kapitein ter zee, A. R. Blommendal, chef der Ilydrograplne aan liet Ministerie van Marine, is, volgens het Dbld., jl. Woensdag aan tafel door een beroerte ge troffen, waaraan de zoo kundige man in den afgeloopen nacht is bezweken. Den 24 Juni 1818 te Overschie geboren trad de heer Blommendal den 16 November 1832 als adelborst in den zeedienst. In I860 tot kapi tein luitenant ter zee benoemd, werd hij den 15 December daaraanvolgende eervol uit den zeedienst ontslagen, onder den titel van chef der Hydrographies van de Nederlaiulsehe zee gaten en was hij als zoodanig tot de laatste dagen van zijn leven bij het departement van Marine werkzaam in welken tusschentijd hij tot kapitein ter zee titulair word bevorderd. De bekwaamheid des overledene in zijn wetenschappelijk vak, werd zeer op prijs ge steld, ten bewijze waarvan kan strekken liet feit, dat hij in 4857 naar Amsterdam werd gecommitteerd tot het geven van inlichtingen aan het College der Zeevisscheryen betrekkelijk de Nederlandsche zeegaten. Den 5 December 1860 werd hij benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; tevens was hij officier der Belgische Leopolds-orde en ridder der Guelphen-ordebenevens der orde van St. Mauritius en St. Lazarus. Alblasscrdum. "Van wege het sub-comité voor lietThorbecke-monument alhier circuleerde dezer dagen eene missive aan het hoofd-comité, die reeds door velen uit deze gemeente en de gemeenten N. Lekkerland en Krimpen is getee- kend. De onderteekenaars verzoeken het hoofd comité maatregelen te beramen, dat het stand beeld ter eere van onzen grooten Staatsman zoo spoedig mogelijk op een geschikte plaats ia de residentie moge verrijzen, doch zoo daar tegen bezwaren mochten blijven bestaan, de hoofdstad des lands de zoo welverdiende eere te geven, om het standbeeld te ontvangen. Dokknm. Jl. Woensdag werd in eene hier gehouden vergadering var de constitutioneele kiezersvereeniging »Thorbecke" besloten: lo. een adres aan Z. M. te zendenwaarin de Vereeniging haar leedwezen betuigt omtrent de beslissing van den Minister van Binnenland- sche Zaken in zake de plaatsing van 't stand beeld van Thorbecke te 'sHage, en 2o. aan de hoofd-commissie in zake het oprichten van een standbeeld, als de wensch dezer Vergade ring te kennen te geven, dat het standbeeld nu te Amsterdam, vooral met liet oog op het ferm besluit van den Raad dier stad, worde opgericht. Apeldoorn. Gepasseerden Maandag is in een kolk bij 't Woudhuis het ljjk gevonden van Jan Schipper, gepensioneerde, oud 78 jaren, ge boortig uit Schiedam, en in den kost bij Hendrik van der Karnp te Beekbergen, Vermoedelijk is de ongelukkige door den wind in 't water ge- dreven en heeft hij alzoo den dood gevonden. Arnhem. Door den heer M. Schut, on langs alhier overleden, zijn legaten vermaakt aan de hervormde diakonie te Schiedam f 2000 aan het doofstommen-instituut te Rotterdam f1000 en aan het blindeninstituut te Amster- eveneens f 1000, alles vrij van successierecht. Elbnrg. De jongeling die dezer dagen op eene kostschool alhier door een zijner mak kers bij ongeluk met een geladen pistool aan het hoofd is getroffen, is een paar uren daarna aan de gevolgen overleden. Iljj was de lljarige zoon van een aanzienlijke familie te Haarlem. Amsterdam De dezer dagen als valsche munters in hechtenis genomen personen zou den, volgens gerucht, in (Verbinding staan met vele personen, en de vertakkingen van hun com plot zich ook tot Haarlem hebben uitgebreid. Huisduinen. liet gestrande stoomschip König Wilhelm zit weder dieper dan ooit in het zand. Het is bij de laatste harde N. W. winden onwrikbaar blijven zitten, niettegenstaande de hooge zeeën er met kracht tegen aan geworpen werden. De ondernemer moet aan zijn werk beginnen to twijfelen, doch voornemens zijn nog één storm 'af te wachten of het schip dan van het strand zal geslagen worden. Inmiddels graaft hij met zijn stoomploeg weder een nieuwe geul langs het schip. Dorst, (nabij Breda). In deze gemeente is een koningsarend geschotenwiens vlucht twee meter bedraagt. Het dier droeg een wild konijn in zijne klauwen. De vogel en zijn prooi zullen aan een museum worden aangeboden. Heerlen. Verleden week werd bij de boring tussc'nen Chorusberg en de Kookweder een laag uitmuntende vetkool gevondenjl. Zaterdag werd door den ingenieur van het mijnwezen in Limburg geconstateerd, dat die laag eene dikte heeft van 1 meter en 40 centimeter, dus de dikste laag, die in het kanton Heerlen gevonden werd. Wederom een onloochenbaar bewijs, dat Heerlen een rijk korenveld is, misschien het beste en voor de exploitatie het voordeeligste in Europa. De ingezetenen van Heerlen en omgeving zien met ongeduld het tijdstip van exploitatie te ge- moet. Mogen de ondernemers dier boringen door de regeering gesteund met lichte voor waarden tot ontginning weldra een begin kunnen maken om de aarde aldaar hare schatten te ontnemen, tot eigen welvaren en dat eener streek, die toch arm aan industrie is. LG.) Eenige dagen geleden heeft in een der hotels van de hoofdstad een daar vertoevend student zich de volgende snaaksche grap ver oorloofd, welke wij evenwel niet ter navolging aanbevelen. De grappenmaker was recht tijdig opgestaan, voorzag zich van zeep en scheer kwast en tikte, daarmede gewapend, aan de eerste kamer de beste aan. Op de vraag: sWie daar?" luidde het antwoord: sDe barbier", waarna onze man toegelaten werd. Juist toen hy den tijdelijken bewoner behoorlijk ingezeept had, herinnerde hij zich dat hij zijn mes had achtergelaten, en ging dit daarop halen met de belofte er spoedig mede terug te komen Na deze eerste gelukkig geslaagde poging meldde de student zich aan een andere kamer aan en verrichtte daar denzelfden toer welken hij tot viermalen herhaalde, om ten slotte zoo spoedig mogelijk de plaat te poetsen. Misschien wachten de ingezeepten nog! (V. v. d. D.) >MijnheerI" zei een dienstmeisje tot een photograaf, srnevrouw zegt: u treft de men- schen zoo juist; maar mijn portret moet u niet al te duidelijk maken, want ik moet er mijn vrijer meê verrassen en dan is het aar diger als hij niet dadelijk ziet wie het is."" dan zijn har gen oml ma; te best waa in luel bal, gen mor wit Met schi het veel lich Die stre en van clrir den toer vom gehi hah de stop stoo nedi te cl oOo wiss

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2