BiitenlaiJsclfi Bericltei Biuiifiiilaiklsclie Berlciilen. A0. 1875. Vrijdag 2.9 Januari. M 3567. ]\eg'©ix ©n Twintig-ste Jaarffauff. "Italië. COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal"1.85. Franco per post, door liet gcheele Rijk 2.50. Afzonderlijke noinmers i- 0.10. BUREAU: MARKT, li, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wonlt tegen tv li; haai, berekend. F R A N K R IT K. Ia een gisteren op het Elyséum gehouden ministerraad is besloten, dat het demissionnair kabinet gedurende de tweede beraadslaging over de wet nopens de instelling van den senaat, dezelfde houding zal bewaren welke het reeds heeft aangenomen sedert de constitutioncele wetsontwerpen aan de orde zijn. Mac-Mahon heeft nog aan zijne ministers medegedeeld, dal hijzelf zijn zetel zou behouden, zelfs al ware het tegen den zin van de meerderheid der kamer. Blijkens het Journal Ojjlciel hebben de be lastingen overl874 opgebracht fr.-1,865,490,000. Zij werden geraamd op fr. 1,910,360,000, alzoo r. 50,870,000 meer dan de opbrengst was. Een der directeuren van de te Parijs ge vestigde Bank van Honduras is gevangen ge nomen. liet schijnt met de zaken van de bank niet pluis te zijn. In de Kamer is eene motie van wan trouwen in de Regeering verworpen. Zij werd voorgesteld door don afgevaardigde Cairoli en was gegrond op de gevangenneming der repu blikeinen te Rimini. Met 232 tegen '121 stem man behaalde de Regeering de overwinning. Eerstdaags zal te - Rome een nieuwe vrijmetselaarsloge worden ingewijd. Niet on waarschijnlijk is het, dat Garibaldi het feest zal bijwonen. Een bericht uit Rome van jl. Zondag, zegt, dat de gemeenteraad dier stad besloten heeft, een gouden gedenkpenning te doen slaan, welke zij Garibaldi zal aanbieden, tot aan denken van zijne groote daden in 1849. On middellijk na zijne aankomst, heet het verder, zou de raad den generaal zijne opwachting maken, Bij zijne komst te Rome lieeft Garibaldi hot volk toegesproken en onder anderen gezegd 'Waarlijk de eer die gij mij hebtaangedaan, is meer dan ik verdien. Ik dank u uit den grond mijns harten voor deze demonstratie. Nu ik" mij in uw midden bevind, roep ik mij weer het glorierijke tijdperk van '49 voor. den geest. Ik verzoek u de volmaaksto orde te bewaren, want iedere rustverstoring zou mij onaangenaam zijn." Toen hij uit het rijtuig gestapt was, keerde hij zich nogmaals lot de menigte cn zeide: Volk van Rome, wees kalm. "We hebben dadengceu woorden noo- flig." Toen hij het hotel was binnengegaan, verscheen hij aan het venstor en sprak, voor zooveel men hem kon verstaan, ongeveer het zelfde als te voreu, op nieuw verzoekende, dat men kalm zou zijn en rustig uiteengaan. Hij zag zeer bleek, alsof hij behoefte had aan rust, maar auders gaf hij geen blijk van zwakte. In de Kamer heeft hij do gevorderde ceden afgelegd en plaats genomen aan de linkerzijde. ENGELAND. f De Presse is gemachtigd om te verklaren, dat de verspreide geruchten omtrent de terug roeping van den heer Layard, Britsch gezant te Madrid^ te eencmaje ongegrond zijn. De eigenaars der steenkolenmijnen in het district Dean-Forest, hebben do schikkiugs- voorstellen van hunne arbeiders aangenomen. De werkstaking aldaar heeft dientengevolge een einde genomen. De vereenigde, kolenmijnen-bezitters iii Zuid-Wallis hebben in een te CardilT, onder leiding van het parlementslid Fothcrgill ge houden bijeenkomst,.met algemeene stemmen besloten, van 1 Februari af, ia hun mijnen niet meer te doen werken. Zij hebben dit besluit genomen, om aan do herhaalde werkstakingen van de mijnwerkers een einde te maken en zich daardoor uiet langer te laten dwingen. Honderd duizend werklieden, van welk een gedeelte reeds niet werkt, zien zich daardoor van arbeid en dus van brood beroofd. De jongste Kaapsche mail, die van 26 December jl. dagteekeut, - heeft geen ander nieuws aangebracht dan dat in de laatst ver- popen dagen de Zuid-Afrikaansclie Staten be zocht waren geworden door ontzettende regen buien, zooals in vele jaren niet gevallen waren. In het district Kolcsberg was outzagclyk veel have veiloren gegaan: een boer zag zich door den vloed 1400 schapen, 225 geiten, 85 stuks hoornvee en 4 struisvogels (die gemiddeld per jaar 200 p. st. waard zijn), 5000 hoopen haver, al zijn te veld staand koren en zijne steenes omheining ontrooven. Een boer te Middelburg beweert, dat hij 4500 schapen en geiten en dat zijn buurman voor eene waarde van 4700 p. st. verloren heelt. Queenstown zelf. was bijna weggespoeld. Uit den Oranje-Vrijstaat en Natal werden even noodlottige berichten omtrent stormen en overstroomingen ontvangen. 8 I' A N J E. - De troepenbeweging om Pampeluna te hulp te komenontwikkelt zich meer en meer. Men verwacht een groolen veldslag tegen a. s. Zaterdag. Alle ti oepen hebben Peralta verlaten. De Spaansehc regeoringscommissaris in zake de kwestie betreffende de brik Gtuslav is te Passages aangekomen. Do Spaansclie regee ring is bereid om genocgdoeniug en schade vergoeding te verleeuon. Voorloopig zal men niet offensief legen <lc stad Zarauz te werk gaanomdat de gezagvoerder Zeplin en de stuurman nog in die stad in de macht dor Cariisten zijn. T U R K IJ E. Ilet incident Podgoritza is thans definitief geregeld op de volgende grondslagen. De Vorst van Montenegro zul eene spéciale' commissie naar Piperi zenden om de schuldige Mouleuc- grijuon te vounissen. Een Turksch afgevaar digde zal worden uitgenoodigd bij het proces 1 tegenwoordig te zijn. De commissie zal vervol- 1 gens naar Spey gaan. om Turkscho onderdanen als getuigen te hooren. De Turken die op Monlcuegrijnsch "grondgebied gevlucht zijn, na op Turksche soldaten te hebben gesclvopn zullen aan de Turksche autoriteiten worden uitgeleverd. BELGIE. De Regeering heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, voorschrijvende eenigo maat regelen legen het invoeren van aardappelen uit Amerika. Het ontwerp is urgent verklaard. SCHIEDAM, 28 Januari 1S75. De Schiedamsche vereenïging «Aeschylus" heeft, overeenkomstig de artt. 4 en 15 van hare voorwaarden voor den wedstrijd van voor drachten, uit de ruim 70 personen, die zich tot deelneming hebben aangemeld, en iu ver band met den tijd voor den wedstrijd bepaald, 24 sprekers uitgenoodigd, waarvau 12 voor ernstige en 12 voor luimige voordrachten iu dichtmaat. Met de meeste bereidwilligheid stelde de Vereeniging ons iu staat haar progi am ma mede te deelen. Hel luidt als votgl: Voorwoord door den Voor/.ittor. ERNSTIGE VOORDRACHTEN. 1. Do heer J. Nionhuis, voorzitter der vereeniging «Tollens,te Delft, zal voordragen <h'ie Sterren, door P. Louwcrso. 2. De lieer J. F. Sikken, wer kend lid der vereeniging »V. U, O. G.te Amsterdam, het kleine Meisje met deZioavelhoul/es, door dr. Nolot dc Brauworc van Steeland. 3. De heer J. Strangwerkend lid der vereeniging «Nieuvvlandte 's lingo, lie Visschersvroitw, door II. G. Roodhuizen. 4. De lieer 51. Boogacrdt Bz., voorzitter der vereeniging «Ciceroto Krimpen a/d. Lek, Abd-el-Kadcr, door B. tor Haar. 5. Do heer A. II. lleddenvoorzitter der vereeniging «Ilooger zij ons doel," te Amsterdam, de Sncctiw- vnldoor .1. F. Helmers. 0. Do heer A. Diamant van Delft, werkend lid dor vereeniging «Oefening baart Kunst," to Rotterdamde Schild wacht door Vögl. 7. Dc lieer 51. A. Spcrna Weiland werkend lid der vereeniging «van Lennopto Loidende Gevels van de Huizendoor II. Tollens Cz. 8. Do heer 5V. van Voort van Goudades Gccslcs Toekomstdoor Gerard J. Spoor. 9. Dc lieer II. C. Helleman, voorzitter der vereeniging «Aurorate Kinderdijk de ilntnd door II. Tollens Cz. 10. Dy. heer 11, L. v. Rijn 2de voorzitter dor vereeniging (Oefening baart Kunstte Rotterdam Max een kort Jachtver haaldoor II. J. do Famara Teslas. 41. De hoor J. A. Gmitlier, werkend lid der vereeniging «Door Oefening Grooter," te Amsterdam, de Schepping, door J. J. L. ten Kale. 42. De lieer 51. 51. Kreuk niet, werkend lid der vereeniging «Joost van den Vondella Amsterdamde Mindedoor J. van Beers. 20 srinuten Pauze.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1