A0. 1875. oensdag 3 Februari. M 3570. BtitsnMsclie Berichten. KENNISGEVING Negen e xi Twintigste Jaar«anff. FRANKRIJK. De heer Walton heeft in de plaats van art. 2 van het ontwerp Ventavon een nieuw art. voorgesteld, hetwelk bepaalt, dat de President der republiek door den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden, in eene vereenigde zitting, by meerderheid van stemmen wordt gekozen voor den duur van 7 jaren en dat hij bij het einde van dien termijn herkiesbaar is. Dit voorstel was in de zitting van de Nationale Vergadering van jl. Zaterdag aan de orde, en hoewel de heer Ventavon, uit naam der com missie voor de constitutioneel wetsontwerpen een ongunstig prteadvies er over uitbracht, werd het, na een levendig debat, en na ver werping van een sub-amendement van den heer Desjardins, hetwelk aldus luidde: sals de volmacht, aan Mac-Mahon by de wet van 20 November verleend, ten einde zal zyn en_alsdan niet overgegaan wordt tot eene herziening der constitutie," aangenomen uiet 353 tegen 352 stemmen. De republiek is alzoo indirect uitge roepen met eene meerderheid van ééne stem. Onmiddellijk hierna werd de zitting opgeheven. Als gevolg van deze stemming wordt reeds verspreid, dat het demissionair ministerie we der samengesteld zou'zyn. De heeren Buffet en Wallon zouden de portefeuilles vanbinnen- landsche zaken en van openbaar onderwijs van de heeren Chabaud-la-Tour en de Cumont overnemen. Het Parysche comité voor een pelgrims tocht naar het Heilige Land heeft tegen het Paaschfeest een grooten tocht naar Jeruzalem voorbereid. De. karavaan zal op 25 Februari van Marseille vertrekken. De kosten zyn '1360 fr. voor de eerste en 1165 fr. voor de tweede klasse. Uit Brest meldt men, dat in de kas van den ontvanger-generaal Gassen een déficit is geconstateerd van 1,400,000 fr. Gassen is schoonzoon van wijlen maarschalk Bugeaud, hertog van Isly. Men zegt,' dat vele particu lieren ook door Gassen zéér zijn benadeeld, die overal geld leende er- een inkomen had van 100,000 fr. Eene enkele familie verliest niet minder dan 300,000 fi De Staat is slechts gedekt door een borgtocht jau 300,000 fr. De Gaceta bevat een decreet, waarbij aan de dagbladen vergund wórdt om de hande lingen der ministers te beoordeelen, maar daarentegen aanvallen verboden worden op de koninklijke familie, de constitutioneele monar chie en den godsdienst, terwijl het evenmin geoorloofd is om oorlogsberichten mede te deelen, waardoor de Carlisten kunnen gebaat worden. Een dagblad kan na drie tijdelijke schorsingen worden opgeheven. Bij een ander besluit wordt een speciale comptabiliteit ingesteld voor de vlottende schuld. Vooits deelt hetofficieele blad mede, dat Cuba, Portorico en de Philippijnsche eilanden, door middel van gedelegeerden, hunne adhseste aan koning Alfonso hebben te kennen gegeven. De libeialen hebben de Carlisten, ophuu terugtocht naar het gebergte Albarnacin, in de provincie Cuenpa, aangetast: 25 man Carlisten werden gedood, 02 gevangen genomen en ver scheidene gewond. Het Duitsche oorlogsfregat August a is te Santander aangekomen. Te Madrid is een officieele depêche uit St. Petersburg ontvangen, waarbij de Russische Regeering don Alfonso XII erkent, DUITSCHLAN De rijksdag heeft in zijne zitting van 30 Jan. liet bankwetsontwerp, na eene betrekkelijk korte beraadslaging, bij derde lezing, overeenkomstig de redactie zijner commissieaangenomen. Slechts liet centrum en enkele leden van de partij van vooruitgang, benevens eenige natio- naal-liberalen, stemden er tegen. Daarna heeft de minister Delbrück, president der rijkskan selarij, in den rijksdag de keizerlijke boodschap voorgelezen, waarbij die^vergaderiug gesloten wordt. De bondsraad heeft zich vereenigd met de enkele wijzigingen van aanbelang, die door den rijksdag in het bankwets-ontwerp, bij de tweede lezing, gebracht zyn. Uit eene authentieke bron te Weenen, wordt van 30 Jan. gemeld, dat de geloofsbrieven voor graaf Ludolf als Oostenrijksch gezant bij koning Alpliouso XII reeds van daar naar Madrid opgezonden zyn. Koning Lodewijk van Beieren heeft den 30 Jan. aan den Spaanschen gezant del Mazo eene audiëntie verleend en uit diens handen de kennisgeving van de troonsbestijging vau Koning Aiphonso XII ontvangen. ENGELAND. In nadere berichten uit Cape Coast Castle vau 12 Jan., spreekt men nog van-geruchten, luidens welke de ex-kouing der Ashautijnen, Coffee Calcaüi, zich naar zjjn landgoed begeven had en Quamsali Maksali tot zijn opvolger be noemd was. Onder al de vorsten en hoofden van het protectoraat lieerschte ontevredenheid over de handeling van den Britschen gouverneur Strahan, betreffende de kwestie van de af schaffing van den slavenhandel en liet verbod van het ia pand geven van slaven. Een ver zoekschrift is door gemelde vorsten te dier zake aan den gouverneur gezonden. Mogt dat van geen invloed zijn, dan zal door hen eene memorie aan H. M. Victoria gericht worden. De Times bevat eene depeche uit Madrid van 29 Jan. jl.luidens welke er vele po gingen aangewend worden, om een wapen stilstand als voorlooper van een definitieven vrede te sluiten, en de Carlisten, met of zonder de medewerking van don-Carlos,--tot onder werping te brengen. Don Carlos zou later als infant van Spanje behandeld worden. De aartsbisschop Manning heeft weder een zeer uitvoerig antwoord op de brochure van den heer Gladstone openbaar gemaakt. Volgens de Times blijkt uit de antwoorden van mgr. Manning, dat de denkbeelden, door den heer Gladstone ontwikkeld, theoretisch juist zyn. De runderpest is op het eiland Malta uitgebroken; door de regeering zijn krachtige maatregelen genomen. ITALIË. Garibaldi is den 30 Jan. vergezeld van zijn zoon bij Victor Emmanuel ten hove geweest. De generaals Medici en Dezza introduceerden hem. Z. M. heeft zich zeer vriendelijk jegens den grijzen generaal betoond en zich meer dan een half uur met hem beziggehouden. Z. M, beloofde hem I1D. medewerking in zijne plannen tot vruchtbaarmaking van de Romeinsclie ak kers. Z. M. deed hem zelf uitgeleide tot aan de deur van de receptiezaal. AMERIKA. Het syndicaat voor het niet uitgegeven ge deelte der geconsolideerde 5 pCts leening zal daarvan- 25 millioen nemen, en zal gedurende zes maanden de bevoegdheid hebben om ook de rest te nemen. Uit Ilavanah wordt gemeld datdeinsur- gentea Jabanc hebben aangetast en dat het garnizoen zich heeft overgegeven. Beide par tijen leden zware verliezen. Het Huis van Volksvertegenwoordigers te "Washington heeft een voorstel verworpen, hetwelk strekt om de constitutie in dier voege te wijzigen, dat de duur van de betrekking van den president," in plaats van op vier, op zes jaren bepaald, doch daarentegen diens her kiezing verboden wordt. t i COURANT. Abonnemen'TSPIujs per kwartaal1.83. Franco'per post) door liet geheele Kijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. MKËAV: HARKT, E, 131. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Duroemcuster van Schiedam, In aanmeiking nemende de bij art. 34 der wet van den 4don Julij 1850 Staatsblad No. 37), regelende liet Kiesregt enz.voorgeschreven jaarüjksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, noodigt bij deze, inge volge art 7 der aangehaalde wet, de ingezetenen dezer Gemeente uit, om, zoo zij elders in de Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijf tienden Tebritarij aanstaande de bewijzen op de Gomeente- Seeretarie in te zonden, ten einde van hun regtom op die lijsten te worden geplaatst, te doen blijken zijnde behalve de overige veieischten, daartoe noodig een aanslag in hoofdsom, met inbegrip der opcenten, ton behoeve van liet Rijk geheven wordende, voor kiesbevoegden van de leden der Tweede Kamer der Stalen-Generaal en van de Provinciale Staten van zedig Gulden en voor die van de leden van den Gemeenteraad de helft dier som of dertig Gulden. En is hiervan afkondiging geschild, waar liet behoort, den 2 Februarij 1875. Be Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. SPAN .T B. I

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1