Genenfit Berldtten. Steielijt' Nlem universiteiten. In uilen gevallen wordt er op aangedrongen, dat er althans eene faculteit der godsdienst-wetenschap worde opgericht. De meening, dat de godsdienst-wetenschap eigen aardig tot de faculteit der letteren behoort kan adressante in geen geval toegeven. Immers heeft de godsdienst-wetenschap de godsdienst tot object van haar onderzoek, en de godsdienst is in geen geval een letterkundig verschijnsel. Amsterdam. In de Zaterdag gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der Kon. akademie van wetenschappeu werden aangaande de Nederlandsche espeditie tot waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon uittreksels voorgelezen uit brie ven van de heeren Oudemans en Kaiser door de leden van de Sande Bakhuyzen en van der Willigen, die enkele mededeeüngen door teeke- ningen op liet Nsrd ophelderen. (Jit hot voor- gelezene bleek, dat op 9 Dec. II,, bij bewolkte lucht het eerste, derde en vierde contact was waargenomen, bij het tweede was de zon totaal bewolkt. Acht metingen werden op den dag zeiven gedaan. Slechts 19 photograph iën wer den gemaakt, waarvan enkele geheel zyn gelukt, de meeste mislukt. In een druk bezochte meeting, liet Volks onderwijs betreffende, den 80 Januari te Am sterdam ouder presidium van Mr. J. C. de Koning, Wethouderaldaar gehouden werd aan het eind der vergadering do volgende motie aan genomen: sin liet belang van het openbaar lager onderwijs is dringend noodzakelijk ver sterking van hulppersoneel bij de scholen, ver hooging der jaarwedden van onderwijzers, ver betering van do gelegenheid tot vorming van onderwijzers en uitbreiding van de staatszorg vóór het onderwijs. De wet op het lager onder- wys behoort in dien zin te worden gewijzigd." Tclzen, '1 Febr. TJit deze gemeente is heden rechtstreeks een schip met bestemming naar Engeland, door het kanaal naar zee uitge zeild. Eergisteren morgen met hoog water is het Engelsche schoonerschip sThe Dai net", toe- behooreude aan de hoofdaannemers Lee Cie, na zijn lading machiueriën en cement afge- leveid te hebben, onder gemelde gunstige om standigheden, met een diepgang van p. m. 5 voet, uitgezeild. Esclt. Zondag is wederom een spoorweg ongeluk voorgevallen. Een plaatsvervangend wegwachter alhier, is door den eersten trein uit 's Bosch zoo ernstig aangereden, dat hij terstond een lijk was. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Uit Neuwied wordt gemeld, dat de Prins zu Wied een. jaehtgeiuk ten deel is gevallen, waarvan misschien geen tweede voorbeeld bestaat. Donderdag jl. in het Rockenfelder boseh jagende, kwam hem een kudde herten in volle vaart voorbij. Daaronder bevonden zich twee groote witte herten en met twee schoten uit zijn geweer met dubbelen loop, trof de Prins deze beide herten doodelijk. John llooper, een der geredde schipbreu kelingen van de la Plata, die drie en een halven dag i op een vlot in zee dreven, verklaarde op.Vrijdag 29 Januari bij een verhoor aan- Igaande de ramp, genoemde stoomboot over komen, dat de kapitein, tóen het vaaituig zinkende was, beschonken op het dek stond, en, bijna niet - in staat was te' staan. Ilij (de kapitein) viel in slaap een half uur vóór het pögaan van het schip. Hooper, die nog op klkeu gaat met beiden voeten omzwachteld, drèrhaalde ten duidelijkste zijne gewichtige ver- of. liever beschuldiging, ondanks de "l^tóerking dat zij zeer ernstig was ten op- JS^'won een overleden persoon, en voegde lllglechts bij, dat een paar glazen sgrog," in den overspannen toestand waarin de kapitein verkeerde, denkelijk meer invloed hadden dan gewoonlijk. Henry Edward Dobson, Hoopers lotgenoot op het vlot, is aangeklaagd als deserteur van de IConinkl artillerie, doch wegens zijnen zwak ken toestand werd hem vergund vooreerst thuis te blijven. Men heeft wel eens gehoord van een vreemden Chinees; maar gister was er een te zien in de straten van Parijs, waar Tin-Tun- Lin, die sedert eenige jaren les geeft in het Chineesch, op de publieke straten en dus te midden van een oploop van menschen, zyn jammer en leed te kennen gaf over den dood van den Keizer van China. Het rouwbeklag S'Bg gepaard met allerlei wonderlijke sprongen en luide verzuchtingen. Aan een reporter van den Figaro, die den man om inlichtingen vroeg, deelde Tin-'i'un- Lin mededat de Zoon des Ilemels thans in de Zon vertoefde, waarheen de Keizers van zyn geslacht na hun dood verhuizen. Dat is indertijd do wil geweest van Fó, den Chiuee- sehen god. Wijlen hunne Majesteiten bewonen daar een paleis met vier verdiepingen, de zilveren, de gouden, de robijnen en de diamanten ver dieping. De vraag werd aan Tin gedaan»maar als de overleden Souveteitr nu eens een slecht Keizer is geweest?" »Een Keizer van China kan geen slecht Keizer zyn," ontwondde Tin. In een Amerilcaansch tijdschrift wordt het volgende middel aangegeven om van zee gras kunstmatig ebbenhout te vervaardigen, liet zeegras wordt gedurende twee uren ge dompeld iu verdund zwavelzuur, waarna men het droogt en fijn wrijft. Bij (30 deelen dezer zelfstandigheid voegt men 5 dcelon vloeibare lijm, 5 deelen guttapercha en 22deelen caoutchouc, de beide laatste bestanddeeleu in naphta opgelost. Nu voegt men er nog bij 10 deelen kootteer, 5 deelen fijne zwavel en 5 deelen fijne hars. Dit alles wordt tot 300 gra den Fahrenteit verhit. Na afkoeling verkrijgt men een massa, die hot ebbenhout in kleuren hardheid zeer nabij komt, zich evengoed laat polijsten en veel goedkoopor is dan gewoon ebbenhout. De uitvinder heeft voor eenige jaren octrooi genomen op het vervaardigen van zoo danig ebbenhout. »Zijn wij al buiten de grens der ge meente?" vroeg een man, die met een vriend naar een naburig dorp wandelde. »IIoe vraagt ge dit zoo," hernam de ander. »Wel," zei de man, »te N. ben ik afschaffer', maar zrju we buiten de gemeente, dan zullen we eeu borrel nemen, want ik heb een fleschje vol meegenomen. Een visscher te Padang is, naar het Pad, Bdbl. meldt, door een visch gevangen. De man hadom dadelijk te voelen zoodra zijne lijn sheet" had, zijne vischlijn om het lichaam geslagen. Eeu groote visch, een haai waarschijnlijk, schijnt hem te sterk geweest te zijn en heeft den man in zee gesleept, waar hij omgekomen is. Op een achterplein in de rue des Charmes te Parijs waren eenige dagen geleden werklie den bezig met het afbreken van een oud huis. Op eene hoogte van acht of tien voet boven den grond gekomen, ontdekten zij eene ver borgen kast yan omstreeks een meter breed bij eene diepte van 35 centimeters. Deze oude kast was toegemetseld. Nauwelyks was het bovenste gedeelte --weggenomen of een onverdragelijke reuk steeg uit die plaats op en men zag een planken bank, waarop nog verscheidene fiessclien stonden, waarvan eenige goed gestopt waren en voorzien van opschriften, zooals nLiqueur des amis de la nation" en sElixer de Mesmer." Naast deze flacons bevonden zich eenige afleve ringen van de akten der apostelen. Men had dus een schuilplaats der eerste revolutie ont dekt. De werkliedendoor nieuwsgierigheid gedreven, hieven de plank op en bemerkten daaronder met schrik en verbazing, het ge raamte van een man. De werklieden hielden op met den afbraak langs boven, zij braken het muurtje weg, dat voor den ingang was ge metseld en sloegen de deur open. Toen zagen zij het geraamte ineengekrompen zitten, het hoofd nog gedekt mot een vilten hoed, ge scheurde lappan van zijden kleeren hingen nog aan de beenderen en de rechterhand hield nog het haudvatsel van een door het roest verteerden degen omvat, die op zijne knieën rustte. Aan een zijner vingers prijkte nog een gouden ring, waarop een wapen gegraveerd was, dat naar men meent tot eene der grootste famüiën behoort. Naast het geraamte lag een beurs, die waarschijnlijk door een van ouder dom versleten zak gevallen was en verscheidene gouden en zilveren muntstukken bevatte met de beeldtenis van Lodewijk XVI. Het over blijfsel eener portefeuille, in de kleer en gevon den, bev De papieren die geheel besmeerd en onleesbaar waren en waar uit mun de identiteit van het geraamte niet heeft kunnen opmaken. Al deze voorwerpen zijn naar het politic-bureau overgebracht en het geraamte is begraven. Hot eiland Kalgoojcf. Het eiland van dien naam, iets ten westen van de Petsjora-monding gelegen, is nog niet overbekend. Eer st dezer dagen wilden Russische visscliers daar een vaste verblijfplaats vesti gen en zullen er door een Russische Com- pagnie, voor de wal visch vaugst te Archangel in 't leven geroepen, factorijen op de, kusten gevestigd worden. Van de Russische visschers, die het eiland op schaatsen in zeven dagen rondreden, weet men, dat die kusten zoo on geveer 350 ft 400 werst (de werst 14 min.) lang zyn, dat er 9 a 10 vaam water voor staat en dat de moeste bochten, behalve aan de oostkust, voor zeeschepen toegankelijk zijn. Het binnenland is bergachtig. Op die rnet njs- landsch mos begroeide bergen woont de booze geest, naar 't gevoelen der visschersook moe ien daar de restes van het volk der Tschoeden wonen, welke, van de Russische kusten ver jaagd, daarheen gevlucht zijn. Volgens een derde opgaaf wordt het binnenland door »een onzichtbaar volk" bewoond, 'twelk ecus de rivieroevers aan de noord-oostkust van Rusland bev-fikte. In de rivieren, welke op die gebergten ontspi ogenmoet zich evenveel visch bevinden als men bij de kusten aantreft, waar de zeeman - verschillende vischsoorten wemelt. Natuurlijk ontbrekeu ook zee-kalven, walrussen en robben niet, evenmin als de ledergaus, wilde ganzen eenden en zwanen. Jaarlijks begeven ziclr eeu 70 of 80 menschen uit het schiereiland Kanin naar Kalgoejef en maken zulk een goede vangst, dat na afloop daarvau een 200 pond dons, '100 pond andere veeren en 750 zwanebalgen uitgevoerd kunnen worden. In 1850 waren die cijfeis respectivelyk nog eerst 70, 50 en 400, wel eeu bewijs, dat die tak van industrie niet achteruitgaat, B U R 6 li 11 L IJ K li 8 T AND Overleden 29 Jan. Willem van Musschor, oud 54 jaren en 1 maand, aan den Jlolland- schen spooriveg. 1 Febr. ICornelia Vrijland, oud 3 weken, Teer stoof. Jan Vormer, oud 78 jaren en 9 maanden, Lange Kerkstraat. 2. Maria van Wagtendonk, oud 7 weken, Klein Watertje. Gehuwd: 3 Febr. II. Alïewelt eu M/ C. Beuman, J. van Katwijk err H, E.1- Ilille. A. Hodes en F. M. lliswyck. 5ft If» W»j -o<)o- "i\r' -v

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3