Yersclijnt Mijks, nitpzutal Binsiai. BiitCBlailicte Bericltei Bimeilaiiflgcte Benutten. A0. 1875. y r ij d a g 5 Feb r u a r i. M 3572. KENNISGEVING. Negen en Twintigste Jaai'ffanff. MiTFfcSt COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaet1.85. Franco per post, door het gehcele Rijk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. nVRDAU: MAltKT, K, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone rogels. f 1.00. Iedere gewone regel ineer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal Berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, In ervaring gekomen zij aderlat er zich in naburige Gemeenten gevallen van Jlondsiolheid hebben voorge daan; Gezien de Vei ordening tegen de verspreiding van hondsdolheid binnen deze Gemeente van den 27 Junij 1805; Geven bij deze kennis aan do Ingezetenen, dat van lieden af, tot nadere aankondiging, niemand zijnen hond zal mogen laten losloopen op den openbaren weg dan voorzien van een muilkorf, ingerigt overeen komstig liet model aan bot Bureau van Policie ter bezigtiging voorbanden, en d.it bovendien aan de Politie-beambten de noodige bevelen zijn gegeven om de bondenwelke gedurende dien tijd, binnen deze Gemeente zonder behoorlijken muilkorf op don open baren weg mogten gevonden woiden, onverwijld op te vangen of zoo die opvanging te moeijoüjk mogt zijn, af te maken. Gedaan te Schiedam, den 4 February '1875 en afge kondigd waar het behoort. Burgemeester m Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. FRANKRIJK. In de zitting van de Nationale Vergadering van 3 dezer is, volgens officieele opgave, de uitslag van de stemming over het amendement Wallon geweest"Vóór 425, tegen 243 stem men. Onder de vóórstemmers komen voor de Broglie, d' AudilTret-Pasquier, de minister Decazes, Caillaux en Cumont, Grévy, Desjardins, de prins van Joinville, Cornélis de Witt enz. De gevormde meerderheid bestaat uit het rechtermidden en al de fraction van de linkerzyde. De parlementaire commissie belast met het onderzoek naar de verkiezing van den heer de Bourgoing, heeft eergisteren opnieuw eene zitting gehouden. De minister van justitie woonde haar bijhij volhardde in zijne wei gering om de commissie inzage te verleenen van de gerechtelijke stukken aangaande het geheim BonapartistiSche Comité voor een be roep op het volk. De commissie heeft daarop besloten met 14 stemmen tegen 1 (die van den'heer Joubert) aaa de Kamer voor te stellen, den minister het overleggen dier stukken 'e gelasten. SPANJE. In een brief uit Estella wordt gemeld, dat don Carlos een schrijven van hot Vaticaan heeft ontvangen, waarin, onder betuiging van sympathie, evenwel de raad wordt gegeven om den oorlog te staken, er bijvoegende dat de waardigheid der Spaansche, Katholieke kerk gewroken is. Chason Velasco en andere chefs der Carlisten hebben zich onderworpen. Mo- riones trekt met goed gevolg voorwaarts. Alfonso - bevindt zich bij Barrassoain. De Augusta en de Albatross zouden den. 3 dezer naar Ferrol vertrekken. De Nautilus zal weldra volgen. Loma is de rivier Orea overgetrokken. Hij telegi afeerde dat hij den 1 dezer alle posi tion der Carlisten, niettegenstaande hevigen tegenstand, had genomen. Do laatsten veree- nigden een divisie te Blanco, en trokken zich op Audela én Aija terug, Oria en Quateria verlatende.-Loma blijft hen vervolgen. Morioncs heeft den 2 dezer Pampeluna van levensmiddelen voorzien. De Carlisten zijn den 2 dezer in een gevecht bij Oteiza ver slagen, de liberalen winuen voortdurend terrein. D U 11' S C U IA N D. Naar men verneemt, richtte de Keizer een eigenluuidigen brief aan Alphonso XII, als Koning van Spanje, waarbij graafHatzfeld als Duitscli gezant te Madrid geaccrediteerd wordt. De overhandiging van ditschrijven, evenals dat van een dergelijken brief van den Keizer van Rusland en van dien van Oostenrijk, zal eerst daags plaats bobben, zoodat daardoor de erken ning van de nieuwe Spaanselie Regeering dooi de drie grooto noordelijks mogendheden een voldongen feit is. De Koning van Wurtemburg heeft 2 dezer den Spaanschen gezant ontvangen ter over handiging van een schrijvenwaarin kennis wordt gegeven van de troonsbestijging van Alphonso. ENGELAND. Volgen- Daily News zou ook de heer Disraeli als leider zijner partij aftreden. De Daily Telegraph bevat een depêche uit Weenen van 2 Februari, luiilens welke het Servisch ministerie zijn ontslag heeft ge nomen onder de drukking, die Pruisen op hetzelve uitoefent, met betrekking tot liet ont stane geschil tusschen diens consul te Belgrado en de regeering. Het ontslag van het ministerie is dooi vorst Milan aangenomen. Verleden week hield de heer Armytage Bakewell in de u London Institution" een lezing over lijkenverbrauding. Hij toonde aan, hoe dit gebruik zijn ooi sprong had in den eeredienst der Perzische vuuraanbiddersbij wie 't een direct uitvloeisel was van 't geloof aan do on sterfelijkheid der ziel en van eerbied voor de dooden. Van Perzie breidde zich de lijkenver- branding over Indie uit. In Griekenland en te Rome hing zij samen, met den dienst van Vesta; ook onder de Germanen, Scandiuaviërs en Galliërs was zij in zwang. De laatste Romein- sche Keizer, wiens lijk verbinnd werd, was Severus, in 't jaar 211; 't was eerst na hom dat bijgeloof en verdorvenheid over de weste lijke wereld begonnen te heerschen. De spreker betoogde ten slotte, hoe 't verbranden van lijken in allo opzichten, maar vooral uit een sanitair oogpunt te verkiezen is boven 't be graven. Zijn lezing werd door oei talrijk gehoor zeer toegejuicht. BELGIE. In den te Rijssel verschijnenden Progrès du Nord leest men het volgende bericht, dat, wanneer het zich bevestigt, voor Nederland niet minder dan voor Beigie van belang is. «Ziedaar een nieuwtje, zegt het blad, voor de suiker-industrie vau het grootste gewicht: er' zullen onderhandelingen worden aangeknoopt met het Brusselsche Kabinet, ten einde tot een voorloopige schikking te geraken op de volgende grondslagen: «De conventie van 1804 zou voor den tijd van 2 jaren verlengd worden, met geringe wijziging barer bepalingen. Na verloop van dien termijn zou Beigie de suikerbelasting afschaffen," OOSTENRIJK. Uit Pesth bericht men, dat het in het La gerhuis van den Rijksdag aldaar, bij de be raadslagingen over de begrootiug voor 1875 tusschen enkele leden der oppositie en de minis ters zoo hevig toegaat, dat de voorzitter van het huis o. a. Zaterdagjl. is verplicht geweest, om de zitting eensklaps te sluiten! en de debatten tot Maandag te verdagen. t NOORWEGEN. De Storthing is den 2 dezer geopend. In de troonrede worden wetsvoorstellen aangekondigd, betreffende de aansluiting aan do Deensch- Zweodsche muntconventie en de invoering in Noorwegen van het metrieke stelsel van maten en gewichten. CHIN A. De dood van den Keizer van China is offi cieel bekend gemaakt. Een particuliere depêche te Londen ontvangen, bericht, dat de Keizerin zich van 't leven heeft beroofd uit droefheid over den dood van den Keizor. Daar de nieuwe Keizer slechts drie jaar oud is, is de Keizerin moeder tot regentesse benoemd. SCHIEDAM, 4 Februari 1875. Gisteren avond had alhier do wedstrijd van voordrachten plaats, uitgeschreven door de Schiedamsche vereeniging uAeschylus", ter gelegenheid van de feestelijke viering van haar vijfjarig bestaan. De zaal van Musis Sacrum eenvoudig doch smaakvol versierd, was gevuld met een overgroot getal belangstellenden en leverde daardoor een verrassenden aanblik op. liet was dan ook de eerste maal, dat zulk een wedstrijd werd gehouden sedert het bestaan der vroegere nKamcrs van Rhetorika", en deze wedstrijden hebben altijd de belangstelling gewekt, zoowel van de beoefenaars der letteren en der uiterlijke welsprekendheid,'als van het, groote publiek, dat zoo gaarne een goede voor dracht zijn aandacht schenkt. Een woord tot inleiding van don Voorzitter, den heer F. II. J. Sas, gaf ons in korte trekken

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1