S to aanschouwen het ontstaan der vereeniging, hare uitbieiding en tegenwoordigen bioei. Hij dankte de aanwezigen voor hunne talrijke opkomst en de sprekers voor de bei eidwillig heid waarmede zy aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven en waardoor zij de bereiking van het doel der Vereeniging hadden mogelijk gemaakt. Het luide applaus, dat dit inleidend woord ten deel vielgetuigde van de opge wekte stemming, die ouder de feestvierenden heerschte. Daarna werd een aanvang gemaakt met de ernstige voordrachten (in dichtmaat) en traden de sprekers achtereenvolgons op, om na korte pauze te worden gevolgd door hen die luimige voordrachten (in dichtmaat) zouden ten gehoore brengen. De volgorde was geheel zooals zij door ons in n°. 3507 werd meedegedeeld en bij het lot was bepaald. Twee der sprekers in de afdee- ling der luimige voordi achten, zijnde de hoeren J.Verdelmau, lid van verdienste der Vereeniging iKunstliefde" en A. Buyser, werkend lid der Vereeniging sCosters Broeders" beide te Rot terdam, haddon keunis gegeven dat zij wegens ongesteldheid verhinderd waren aan den wed- stryd deel,te nemen. Wij achten het overbodig een critiek te geven van .de voordrachten èn omdat onze ruimte daarvoor te beperkt is èn omdat dit meer eigenaardig thuis behoort in een letterkun dig blad; maar wij wenschen de Vereeniging j>Aeschylus" geluk met hare uitmuntend ge slaagde poging. Mocht men aanvankelijk de vrees koesteren dat de Vereeniging »Aeschylus" wat te veel van het geduld harer leden vergde, door met geringe tusschenpoozing 22 sprekers te doen optreden; die vrees bleek ij dol te zijn geweest, dank zij de over het algemeen goede keus der voordrachten en de wijze waarop vele werden ten gehoore gebrachtwaardoor de aandacht onverdeeld op de sprekers gevestigd bleef, zoodat hij 't einde, de zaal nog even tal rijk bezet was als in 't begin. 'En nu ving de taak aan van de Jury, samen gesteld uit de heerenP. J. van Dijk van Matenesse, Dr. C. J. Vaillant, H. W. M. JRoelants, J. C. Sauder-en H. A, M. Roelants. ,Naar onze meening was die taak gansch nietgemakkeiyk en daarin werden wij beves tigd toen wij het uiteenloopend oordeel van enkele bevoegde beoordeelaars vernamen. Zy kweet zich daarvan echter op loffelijke wijze en deelde den uitslag van hare beoordeeling mede bij monde van den heer P. J. van Dijk van Matenesse, tevens beschermheer der Vereeniging, onder eene gepaste toespraak aan de bekroon den'en eene opwekking aan de niet bekroonden, om in deze niet het voorbeeld te volgen van Aeschylus die niet alleen beroemd als ge leerde maar ook als dapper krijger in de vel den van Marathon, zijn meerdere in Sophocles gevonden hebbende, zich vrijwillig in balling schap begaf maar op den ingeslagen weg te big ven voortgaan en door het beoefenen van letterkunde en uiterlijke welsprekendheid bij te dragen tot volksontwikkeling en volksbeschaving. Vervolgens werd door hem het eeremetaal uitgereikt aan de heeren: II. C. Helleman, voor zitter der vereeniging Aurora", te Kinderdyk, voor het gedicht: De Brand, van II. Tol lens Cz., Ie prijs, verguld zilveren medaille; en M. Buogaerdt Bz.voorzitter der vereeniging sCicero", te Krimpen a/d Lek, voor het ge dicht: Abil-el-Kadervan B. ter Haar, 2e prijs, zilveren medaille, voor ernstige voordrachten, en aan de heeren H. G. Miugelen, werkend lid der vereeniging »Nieuwland"te 's Gravenhage voor het gedicht: De Zelfmoordenaar, van Piet Paaltjens, le prijs, verguld zilveren medaille; en F. Boogaardvan Amsterdameereiid van het »Nederlandsche Rederykers-Verbond voor het gedichtKen Vers dat ah een nacht kaars uitgaat, van E. Laurillard, 2e prys zil- A vere medaille, voor luimige voordrachten. Daverende toejuichingen en fanfares vielen den spieker en bekroonden ten deel. Daarop deelde de beschermheer mede, dat de jury, na gehouden overleg met het bestuur van »Acscliylus", had gemeend nog 4 medailles van hare zijde te moeten uitreiken aan hen die de bekroonden het meest hadden nabijge- streefd; dientengevolge werden ook zilveren medailles toegekend aan de heeren: W. van Voort, van Gouda, voor het gedicht: Des O eest es Toehomst, van Gerard J. Spoor, 3e prijs, zilveren medaille; en J. Strangwer kend lid der vereeniging »Nieuw!and", te 's Gravenhage, voor het gedichtDe Visschers- vrouw, van H. G. Roodhuizen, de prijs, zilveren medaille, voor ernstige voordrachten en aan de heeren: F. A. Wiebes, voorzitter der veree niging Vrede en Vriendschap", te Rotterdam, voor het gedicht: De ïthaka van Jan Trochee, van. W. J. van Zeggelen, 3e prijs, zilveren medaille; en J. II. Giezcn, werkend lid der vereeniging Borger", te Leiden, voor het gedicht: De Nieuwe Heer, van W-. J, van Zeggelen, 4e prijs, zilveren medaille, voor luimige voordrachten. Ten slotte volgde een handeliug door den beschermheer, even vereerend als verrassend voor de vereeniging sAeschylus", nl. de aan bieding van een fraaie zilveren medaille voor hare banier, als bewijs zijner ingenomenheid met haar loffelijk streven. Op de voorzijde van deze medaille leest men AAN DE SCHIEDAMSCIIE VEREENIGING DAESCIIÏLUS" IIARE BESCHERMHEER P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De keerzijde bevat het volgende opschrift: HERINNERING AAN HAAR VIJFJARIG BESTAAN EN DEN DAARBIJ GEHOUDEN WEDSTRIJD VAN VOORDRACHTEN 3 FEBRUARI 1875. De voorzitter betuigde, namens de Vereeni- ging, haren geaehteu beschermheer dank voor dit blijk van ingenomenheid, dat. zeide li ij, de vereeniging hoog waardeerde en zij zich steeds waardig zou betoonen. Luide bijvalsbetuigingen en fanfares volgden ook op deze handeling. Eindelyk sprak de 2de voorzitter, de heer J. M. Senf een woord van dank aan den voor zitter van wien het voorstel tot het houden van den wedstrijd was uitgegaan, en namens de vereeniging aan de jury voor de uit muntende wijze waarop zij hare belangrijke taak had volbrachtaan de sprekers voor het genoegen dat zij door hunne voordrachten hadden verschaft, aau de vergadering voor hare belangstelling, en aan bet muziekgezelschap nApollo" voor de goede uitvoering der muziek stukken, terwijl hij ten slotte de belangen der Vereeniging aan allen bij voortduring aanbeval. Voor eene gepaste afwisseling had de ver eeniging zorg gedragen door het engageeren van de Harmonie-vereeniging sApollo" alhier, onder directie van den heer F. Denzier van Rotterdam en het muziekkorps van het le regiment ves ting artillerie te Delft, directeur W. Keereweer. ■sApollo" voerde vóór den aanvang en in de pauzen verschillende muziekstukken op verdien stelijke wijze uit; ook het concert van laatstge noemd muziekkorps, dat eerst zeer laat een aan vang kon nemen, verdient met lof vermeld te worden Ook weder by deze gelegenheid hebben beide getoond, dat, waar op zulk eene wijze het aangename met het nuttige gepaaid gaat, het genoegen in niet geringe mate verhoogd wordt. Eere aan de vereeniging jeAeschylus," die haren leden zulk een recht genoeglijken feestavond heeft bereid. Wij wenschen haar geluk met het weislagen harer pogingen. Moge zy voort durend in bloei toehemen en daardoor in staat zyn'krachtig l^y te dragen zooals haar be schermheer zich uitdrukte tot volksbescha ving en volksontwikkeling. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegiafisch bericht van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndie, ge- dagteekend 3 dezer, heeft op Java eene uit barsting plaats gehad van den Kloet, en is dientengevolge Blitar door een moddervloed zwaar geteisterd. Het 'Handelsblad deelt het volgende telegram mede, bij een firma te Amsterdam ontvangen Vreeselijke uitbarsting vau den Kloet, den be kenden vuuispuwenden berg in de residentie Kediri, waarbij Blitnr grootendeeis door een modderstroom is vernield. Enkele plantages zyn behouden gebleven on geen enkele Euro peaan is bij de ramp omgekomen. Nadere bijzonderheden worden niet gemeld. Door het Departement van Financiën is mededeeliug gedaan van de volgende opgaven der op 31 Januari 1875 in de onderstaande entiepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam20,963,831 kilogr. Rotterdam 9,997,449 Schiedam'105,150 v Dordrecht Middelbuig84,306 Totaal 31,150,786 kilogr. De hertog van Tetuan zal zich heden wederom naar Brussel begeven en binnenkort in de residentie terugkeeren tot aanbieding zijner nieuwe geloofsbrieven aan Z. M. den Koning. Inmiddels zal de heer de Soto, secre taris by het gezantschap van Spanje, te dezer stede verblijven. Het dezer dagen door den druk open baar gemaakte verslag van het vei handelde ter algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in Nederland, in den afgeloopen zomer gehoudenbehelst o. a. eenige nadere vermelding omtrent de bestemming welke Z. M. de Koning, aan de geiden, Hd. aangeboden, als geschenk bij gelegenheid van het 25jarig her denkingsfeest van Zijne regeering, heeft gegeven. Gelijk men weet, was het Zr. Ms. verlangen, dat door tusschenkomst van voornoemd fonds, de liefdadige doeleinden zouden worden ver wezenlijkt. De bedoeling van Z. M. was, dat deze be langrijke gift ten bate zou komen der zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de Nederlandsche Overzeesche bezittingen, bene vens, in tijd van oorlog, ten voordeele der schutterijen en weerbaarheidskorpsen. Verder was het Zr. Ms. verlangen, dat de renten van de som, door Hd. thesaurier jaarlijks zou den gestort worden bij het hoofdbestuur van gemeld fonds. Ten einde omtrent de wenschen van Z. M, nader te worden ingelicht, is de Voorzitter van het fonds met den heer thesaurier van Z. M. in overleg getreden, en heeft eerstge noemde vernomen, dat het overeenkomstig de bedoeling des Konings zou wezen, indien de renten, die beschikbaar zouden gesteld worden, niet werden vereenigd met de gewone inkom sten van het fondsmaar dat die renten afzonderlijk, volgens vast te stellen bepalingen zouden worden beheerd. Het hoofdbestuur oordeelde deze scheiding der administratiën noodzakelijk en heeft- in verband daarmede, behoudens de goedkeuring van Z, M., met het oog op de gebleken behoeften, vastgesteld de volgende bepalingen, t.w.'1. dat aan de deel- gerechtigdendie eene der expeditiën tegen Atsjin hebben bijgewoond, eene verhooging van gratificatie worde toegekend2. dat aan nagebleven van gesneuvelden bij de expeditiën tegen Atsjin.eene toelageworden verleend; 3. dat aan verminkte of infirme militairen met officiersrang, die aan eene der expeditiën hebben deelgenomen, eene toelage worde'ver leend, ook buiten 'het "geval, 1 waarin zulks volj alg' hoe gev het leei der eati bes dra der E. vee her de de ran Ne vol vax en 231 •195 hui

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2