I BiitenMscie Berichten. Bimlanilsciie BerisMei A0. 1875. Zaterdag 6 Februari. Jtè 3573. rifegen oii Twintigste Jaargang. FRANKRIJK. Bij de voortzetting in de Nationale Verga dering van de beraadslaging over liet wets ontwerp Yentavon heeft P&ris, uit naam der oommissie, voorgesteld in artikel 5 de woorden «Maarschalk Wac-Mahon" te vervangen door sden President der Republiek." Art. 4 is, aldus gewijzigd, door de Kamer goedgekeurd. Art. 5 is hierna aangenomen volgens de redactie der commissie, waaraau Dufaure en Wallon hun goedkeuring hadden gegeven, Ravinel heeft vervolgens een amendement voorgesteld, waarbij bepaald wordt dat Versailles de zetel van het Gouvernement en der beide Kamers is. Dit amendement is aangenomen met 332 stemmen tegen 327. De vergadexing heeft hierop met 521 stemmen tegen 181 besloten, tot de tweede lezing van het ontwerp betreffende de regeling der openbare machten over te gaan. De beraad slaging hierover is"~bêpaald op 11 "dezer. Het raadsel omtrent den hertog de Broglie is den 2 dezer opgelost. Op het laatste oogen- blik heeft hij, in den loop der zitting, al zijne vrienden overgehaald het Ventavonaat aanzijn lot over te laten en het voorbeeld te volgen van diegenen zijner voormalige groep, die zich reeds in de armen vaD de linkerzijde gewor pen hadden. ENGELAND. De liberalen in het Huis der Gemeenten hebben met algemeene stemmen den heer Har- lington tot leider hunner partij gekozen. Geluk kig is dus deze strijd in't liberale kamp beslist zonder dat de scheuring ontstaan is, waarvoor men niet ten onrechte vieesde. De conserva tieven, niet gerust op den gezondheidstoestand van Disraëli, zijn overeengekomen, wanneer het aftreden van den premier noodzakelijk mocht worden, den buit te verdeelen tusschen den hertog van Richmond en sir Stafford Northccte. De eerste zou de ministerieèle portefeuille bekomen en de laatste de leider in bet Huis der Gemeenten worden. Waarom Disraëli op vei-zoek van H. M. de Koningin naar Osborne is gereisd wordt niet gemeld. De Engelsche Katholieken maken toebe reidselen om het tienjarig bisschopsjubilé van mgr. Manning luisterrijk te vieren. Berichten uit Singapore vau 3 dezer, houden in, dat drie Engelsche vlaggen te Perak .geplant zijn. In een proclamatie waarborgt de Su'tan veiligheid van leven en bezittingen, noodigt tot de ontginning der mijnen uit en biedt concessie aan om woeste gronden te be planten. Tijdens den hongersnood in Britsch-Indie zijn niet minder dan 46,000 karren, 102,000 ossen, 11,000 hitten, '1300 kaï ;clea en 70,000 voerlieden en koelies gebruikt om de levens behoeften naar de bedreigde plaatsen te zenden. Voor '142 verschillende magazijnen, die gemid deld 70 mij lea verwijderd waren, zijn 8,000,000 manden met graan en stalvoeder getranspor teerd, en dat in een landstreek zonder spoorwegen en zelfs -/.under goede landwegen, zonder de hulp van een behoorlijk ingericht departement van vervoer, Jmaar door allerlei ongeoefende personen, uit alle deden van Indie samengeroepenwaarvan de meesten nooit iets anders vervoerd hadden dan eenmaal per jaar eenige karrelasten indigo van hun akkers naar de fabrieken. Een der correspondenten van the Times is van meening dat Garibaldi zich naar Rome heeft begeven deels omdat 'hij zich op Caprera te eenzaam gevoelde, deels ook om bij de hand te wezen als de Paus mocht komen te oveilijden. De telegraaf bericht uit New-Yoik van 2 dezer, dat het Huis 'van Yolksvertegenwoor- digei-s te Washington het voordragen van alle storende motiën heeft verboden, ten einde de stemming over het wetsontwerp betreffende de ■ergerlijke rechten te vergemakkelijken. Voorts meldt men, dat genei-aal Sheridan thans Nieuw- Orleans heeft verlaten. Koning Kalakua heeft de terugreis naar de Saudwichs-eilauden aan vaard. OOSTENRIJK. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de begrootiu'g voor 1875 in het lagerhuis van den Hongaarschen rijksdag op 1 dezer, heeft de heer Lonyay breedvoerig gesproken over de oorzaken van den tegenwoordigen ongunstigen fmancieeien toestand des lands. Naar zijne ziens wijze, moet het voorhanden deficit niet door crediet-operatiën, maar door vermindering der uitgaven en vermeerdering der inkomsten van den staat gedekt worden. Zoowel voor het een als voor het ander wees hij de bestaande 'bronnen aan. Nadat daarop de minister van koophandel Bartel eerst op de rede van het oppositie-lid von Sennyey van Zaterdag jl. had geantwoord, deelde hij, tot groot genoegen der vergadering mede, dat dadelijk na de afdoening der begrooting, tot eene herziening der tol- en handelsbetrekking zal worden overgegaan, DUITSCHLAND. De Deutsche Beichs-Anzeiger van 29 Jan. bericht uit Coburg; »Het staatsministerie des hertogdoms heeft aan de vereeniging voor lijk verbranding te Gotha kenbaar gemaakt, dat bij het ministerie in beginsel geene bedenking be staat tegen de invoering der facultatieve lijkver branding. Dat genootschap heeft zich daarop met den stedelijken raad in betrekking gesteld, en er wordt bereids eene plaatselijke verorde ning betreffende de regeling der lijkverbranding ontworpen." BE1GIE. In den ochtend vau 4 dezer weid ten paleize des Konings het huwelijk voltrokken tusschen •den Prins van Saxen en 's Konings dochter Prinses Louise. - De burgemeester Anspach nam het burger lijke, de aartebisschop van Mechelen, Dechamps, het kerkelijk gedeelte der plechtigheid waar. De gemeenteraad van Brussel heeft een som van f20,000 toegestaan om, ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Louise daarmede uit de stadskas een week huishuur te betalen voor al de behoeftige gezinnen der hoofdstad. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft op de kennisgeving, dat Alphonso XII den Spaanschen troon heeft beklommen, geantwoord, dat Zwitserland de diplomatieke betrekkingen met Spanje onder de regeering des Konings zal voortzetten. SCHIEDAM, 5 Febrnart 1875. Naar wij vernemen heeft de heer G. J. Berteis, dezer dagen benoemd tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor dié betrekking bedankt. Dinsdagavond trad de heer O. A. Scheltema op als spreker bij de volksvoorlezingen. Hij behandelde op zeer duidelijke en aange name wijze het munten van geld, voornamelijk zooals te Utrecht geschiedt. Eerst werd opgegeven het gehalte dat een munt moet hebben met ontvouwing van de redenen waarom. Daarna werden, van het ruwe metaal af, alle bewerkingen doorloopen, en de muntslag, waarbij voorat ook het randschrift en de randversie ringen, zeer uitvoerig besproken werd. Door teekeningen n voorwerpen, bij het munten in gebruik, werd een en ander zeer verduidelijkt. Ook werden nog ter bezichtiging aangeboden, eenige vreemde munten, waarbij ook die uit nikkel worden vervaardigd. De heer P. van Vlaardingen droeg daarna 3 luimige dicht stukjes voor, die de vergadering in eene vroo- lijke stemming brachten. Heden nacht overleed alhier in bijna 72 jarigen leeftijd de heer J. P. Textor, die als toonkunstenaar, door zijn degelijke methode van onderwijs vele goede leerlingen gevormd heeft. Gedurende eene reeks van jaren was hg Stads-klokkenist en organist bij de Heivormde Gemeente, Gisteren is van de machine van den stoomkorenmolen «de Draak" een gegoten ijzeren stang door midden gebroken, hetgeen met zulk een ki acht gepaard ging, dat aan de machine, die in den laatsten tijd belangrijk vergroot werd, aanzienlijke schade is toegebiacht. Persoon lijke onheilen hebben hierbij echter niet plaats gehad. De beurtschipper op Amsterdem, W. Hart kamp Jr., is heden nacht in de Nieuwe Haven verdronken. Heden morgen te zeven uren heeft men ziju lijk opgehaald. De Nederlandsehe Ilandel-Maatschappij vraagt sclieepsruimte voor den overvoer van COURANT. AüONNEMENTSrnus, per kwartaalt.83. Franco per post, door het gehcale Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: HARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1