Tript iielilb, nitpaiM Biasiai. Büitsnlailsule Berichten. 'BiiiMnlanlscle BsricStei. A0. 1875. Maandag 8 F eb ru a r I. 3574. TVegen en Twintigste Jaarsrans-. COUNT. AnoNNr.MEKTSPUiJS, per kwnitn.il. Franco per post, door het goheoie Rijk. Afzonderlijke nommers '1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: NARKT, 3E, 124. AnvErtTCNTiEPitusvan 1'10 gewone regels, ƒ1.00. Iedere gewone regel meer- 0.1O. DntCMAAt. plaatsing ivordt tegen tweemaal berekend. FRANKRIJK. De lieer Buffet moet eergisteren in de Kamer -verklaard hebben, dat aan maarschalk. Mac- Mahon nu niets auders te doen stond dan den heer Dnfaure, nog vóór dat de week uit was. hij zich te ontbieden, ten einde hem de samen stelling van een ministerie op te dragen. Hij zou dit waarschijnlijk uit de gematigde mannen van de beide centrums kiezen, zooals de hecren Laboulaye en Wallon. Uit TIendaye meldt men van 4 dezer: Een depêche van de Carlisten uit Estella verzekert, dat zij de troepen der regeering hebben verslagen te Lorca en Laear, hen uit hun stellingen verdreven, op lien twee kanonnen veroverd en'eenige soldaten gevangengenomen hebben. De Alphonsisten waren teruggetrokken naar Oteiza en Larraga. Dezelfde depêche verzekert, dat de Carlisten den 3den een overwinning hebben behaald in de pi'ovincie Guipuscoa. Een telegram, uit Oteiza den 3den aan konin gin Isabella verzondenmeldtdat koning Alphonso den vuurdoop heeft ontvangen bij een aanval van de Carlisten op de hermitage San Cristobal, wolke echter werd afgeslagen. Andere berichten houden in, dat generaal Lorna den 3n dezer de Carlisten opnieuw heeft geslagen op de hoogten, die Cestoma en Zumaye bestrijken. In het gevecht van gisteren zijn de Carlisten gedemoraliseerd Het leger heeft '150 man verloren; een Carlistische kolonel met 2 kapiteins en 20 soldaten zijn gevangen genomen. SPANJE. Berichten uit Oteiza van 3 dezer hou den in: Hedenmorgen had bij San Aristobal een klein gevecht plaats, waaraan de Koning deelnam. Een twaalftal soldaten werd in de nabijheid van den Koning gedood, zoodat generaal Jovel- lai' dezen moest verzoekenzich terug te trek ken. Heden zal de Koning te Oteiza vernach ten. De Regeeringstroepea houden de dorpen Lorca, Murillo en Lacar in de vallei Rio Salado bezet. Men wacht op bericht van Morioues om tot een algemeenen aanval over te gaan. Men meldt uit Madrid van 5 dezer: De Regeeringstroepea hebben met de bajonet zich meester gemaakt van Puente-la Reyna; het dorp is door kogels in brand geschoten. De Carlisten hebben volkomen nederlaag gele den. De liberalen staan op zes mylen van Estella. ENGELAND. De Hour ontkent formeel het bericht dat Disraëlï zijn betrekking zou neerleggen en de hertog vau Richmond het hoofd der conserva tieve party zou worden. Het gouvernement .heeft eea. schrijven open baar-gemaakt van Lord Derby aan Loftus, waarin gezegd wordt, dat Engeland van meening is, dat de Brusselsche conferentie het bewijs zal leveren van de onmogelijkheid, de belan gen van den aauvaller en aangevallene te vereenigen. Engeland weigert toe te treden tot een overeenkomst, die den oorlog voor den aan valler gemakkelijker zou mak'en en de aange vallene in hun tegenstand zou verlammen; het zal dus zijne vroegere internationale be ginselen blijven volgen. In South-Wales heeft het ontslaan der arbeiders in de, steenkolenmijnen een aanvang genomen. Men berekent, dat de bedoelde 120,000 arbeiders aldaar wekelijks p. m. '150,000 p. st verdienen. Met spanning ziet men de eerst volgende dagen tegemoet. Luideus een berekening van de 'JBall Mali Gazelle bedraagt thans het totaal der nationale schulden van alle bekende landen der wereld, zonder inbegrip echter van de kleinere schulden van enkele rijken, niet minder dan 4560 millioea p. st. Daaronder bekleeden Frankrijk en Enge land den eersten raag; Frankrijk met een schuld van 900 millioen en Engeland met 780 mil- lioen p. st, De telegraaf bericht nader uit Shanghay van eergisteren, dat de afkondiging der proclamatie, waarbij het overlijden des keizers en het op treden van zijn opvolger aan de bevolking wordt medegedeeld, nergens in het rijk tot een rustverstoring aanleiding heeft gegeven. DUITSCHLAND. De advocaat-genei aal overhandigde den 4 dezer aan het stadsgerecht te Berlijn de toe lating tot het appèl tegen het vonnis in eerste instantie geveld in het proces-Arnim. De Vereeniging voor de Noordpoolvaart te Bremen kan de gewenschte ondersteuning niet verkrijgen voor het plan tot het ondernemen van een nieuwen ontdekkingstocht. Na. de tegenkanting van de zijde van het Geographisch Genootschap heeft zij zich gewend tot de acade mie voor wetenschappen en hierop ten ant woord ontvangen, dat voor het oogenblik aan het verzoek om medewerking geen gevolg kan worden gegeven. ZWEDEN. Te Stokholm is er sprake van.de oprich-, ting eener Swedenborgiaansche gemeente. Deze zaak is zeer aangewakkerd door de in,den laatsten tijd gehouden eri druk bezochte voor drachten van den heer Boyesen, predikant bij do Swedenborgiaansche gemeente te Kopen hagen. De heer Boyesen is volgens het Stok- holmsche blad luitenant geweest in het Noor- weegsche leger, doch heeft later aan een Aroerikaansche universiteit een cursus iu de Swedenborgiaansche theologie doorgeloopen en werd te Londen tot predikant ingezegend, waar men nu reeds S Swedenboi'giaausche kerken vindt. SCHIEDAM, 6 Februari 1S75. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 5 Februari 1875. Tegenwoordig al de leden. 1. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. i 2. Mededeeling der ingekomen stukken,'waar onder eene missive van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, waarin wordt te kennen gegeven, naar aanleiding van het adres der Kamer over de belemmeringen, die het verkeer op den staatsspoorweg tijdens de vorst heeft ondervonden, dat bereids deHooge Regeering bij de Exploitatie-Maatschappij, op verbetering van het vervoer tusschen Dordrecht en Rotterdam heeft aangehouden. 3. Op voorstel der daartoe benoemde com missie wordt eene missive vastgesteld, welke zal worden toegezonden aan den Heer Consul van Spanje te Rotterdam, ter Beantwoording- der door hem gestelde vragen tot opbeuring, van den Spaauschen handel onder Spaansche vlag. 4. Worden benoemd tot commissarissen der beurs tot aanvulling der opengevallen plaatsen de heeren T. II. B. Snijders en T. P. Jansen. 5. Een lid deelt mede dat hij het voornemen heeft in een der 'volgende vergaderingen ter sprake te brengen het tarief der telegrammen, hoofdzakelijk die van on naar Belgie. Gisteren avond gavon de Liedertafel ïOrpheus" en de Harmonie-Yereeniging sApollo" in Musis Sacrum alhier, het vroeger aangekondigde vocaal- en instrumentaal concert, voor hare buitengewone leden, Is het een ver blijdend teoken te noemen, dat tusschen twee vereenigiugen, die zich in Schiedam een naam hebben weten te verwerven, zulk een goede harmonie bestaat, dat zij gezamenlijk een con cert geven, toch komt het ons voor, dat de keuze, om zich op denzelfden avond bij afwis seling te doen hooren, niet gelukkig kan ge noemd worden. Wat toch is hier het geval Het klankgehalte van bApolio"hoezeer deze verdienstelijke vereeniging steeds iu zuiver heid van toon en netheid van uitvoering merk bare vordcringèn maakt, is en blijft voor eene concertzaal als de onzewier acustiek bijzonder sterk is, waardoor do klank dus zeer wordt bevorderd, wei wat zwaar, eu is daarom niet altijd even liefelijk voor 't gehoordat vau ïOrpheus" daarentegen, eene veieeuiging die zich niet kan verheugen in een groot leden tal zouden we in vele gevallen wel wat krachtiger wenschea. Waar nu die beide ver-, eenigingen, in ódn opzicht zoozeer uiteenloopen, kan het niet anders of het bestaaude verschil komt te meer uit, waaneer die vereenigiugen zich bij afwisseling doen. hooren. In 't belang, zoowel van ïOrpheus,," als van Apollo," geven wij om bovengenoemde reden in bedenking

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1