het vooreerst bij deze eerste proeve om geza menlijk te werken, te laten, en tot eene her haling daarvan niet over te gaan, vóór het klankgehalte van beide vereenigingen minder verschil zal opleveren, De onderscheiden nos. van het programma werden over. het algemeen goed uitgevoerd. Afzonderlijke vermelding verdienen no. 1 ïApollomarsch," (dit werk zou bij eene coupure nog aanmerkelijk winnen); no. 4, »An den Sonnenscheinder 4e afdeeling; no. 4, ®Op 'tKerkhof," en no. 5, Fantaisie uit de opera iTrouvère," der 2e afdeeling. Het zware en moeilijke no. 3 van laatst genoemde afdeeling sVineta" van Fr. Abt ging, naar onze bescheiden meening, de krachten van sOrpheus" wel wat te boven. Een goed en vrij talrijk publiek woonde dit concert bij. "Van harte wenschen wij dat genoemde ver eenigingen, die het voorrecht genieten onder de leiding te staan van mannen als de heeren de "Vliegh en Denzier, wier namen voldoenden waarborg opleveren voor den bloei dier ver eenigingen, zich in een toenemend ledental zullen mogen verheugen, opdat zij nog lang, op het gebied der toonkunst, tot sieraad van Schiedam zullen mogen strekkeu. In het Weekblad van het JRcgt vindt men het volgende bericht: Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoelc om, voor zoo veel noodig, de aandacht te vestigen, op den nationalen feestdag van den Ssten Februari. Reeds hebben de dagbladen ons het bericht gebracht, dat men zie!» in verschillende steden gereed maakt om, door het uitsteken van vlaggen, van de algemeene deelneming te doen blijkeu. Wij vleien ons, dat dit voorbeeld in de allereerste plaats navolging zal vinden te 's Gravenliage, de Koninklijke verblijfplaats en de zetel van 's lands Regeering, nipt alleen bij de oud-studenten, die onze aanbeveling wel niet zullen noodig hebben, maar ook bij alle andere ingezetenen; want, wij herhalen dit met na druk, de Sste Februari is, dit jaar ten minste, een algemeene feestdag." "Wij hopen dat het gemeentebestuur de ingezetenen zal voorgaan in het betoonen van zijne sympathie voor dezen nationalen gedenkdag, door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van de openbare gebouwen. Immers de 300ste verjaardag van de stichting der Leidsche hoogeschool is een gedenkdag ook van nationale beteekenis; omdat zij herinnert aan een der grootste gebeurtenissen van den worstelstrijd met Spanje. Het Hoagsche Dagblad deelt mede dat de weldadige bewoner van Java, die de armen van Leiden met een gift van f 5300 bedacht heeft, is de heer mr, Baud, dezelfde die voor twee jarenaan de armen van Alkmaar zijne mildheid toonde en daarvoor door de Alk- maarders beloond werd door de toezending van eene reusachtige Aikmaarsche kaas. De heer Baud had bij die gelegenheid zelf om een echt ïroodbolletje" gevraagd. Botterdam. De lieer Heinrich Lang, de bekende moderne theoloog uit Zurichheeft in zijne gisteren alhier gehoudene rede de vraag, welke hij gesteld had: Mag het liberaal Protes tantisme een godsdienst lieeten?" in bevestigen den zin beantwoord. Hij betoogde dat de moderne leer drie grondslagen bezit, die voor iederen gods dienst noodzakelijk zijn', eene metaphysica, eene godsdienstige zedeleer en een eeredienst. Bodegraven. De heer W. Kraijenbelt, predikant .bij de Herv. Gemeente alhier, vroe ger te Overschie, is beroepen naar die ge- meente te Bennekom, en ontving daarmede het 80ste beroep gedurende 35 jaren. Loidcn. Ter gelegenheid der feestelijk heden tot viering van het driehonderdjarig "be staan der 'Hoogeschool, zal het Rykstelegraaf- kantoor alhier op den Sen dezer open zijn tot- 12 ure des middernachts. Amsterdam. Zaterdag jl. had alhier een zeer bezochte meeting over het Volksonderwijs plaats, onder presidium van den wethouder mr. J. C. de Koning. Plet debat werd ingeleid door den heer A. Moens, lid der Tweede Kamer. In eene uit voerige rede werd door hem gewezen op het onvoldoende der volksontwikkeling, het gevolg van onvoldoend lager onderwijs, en aangedron gen op wetsverandering met behoud der volks eenheid in do volksschool, tot versterking van het personeel, tot betere opleiding en betere bezoldiging. De regeeringsz.org behooit stren ger te zijn voor de openbare school, de eenig mogelijke in ons land. Het onderwijs mag niet aan bijzondere scholeu worden toevertrouwd. Aan de gemeenten moet hulp van Staatswege worden verleend. Het beginsel van leerplicht moet in de wet worilen opgenomen, nu nog niet uit te voeren, maar als er meer onder wijzers zijn. De spreker haalde een groot aantal bijzon derheden aau tot kenschetsing van den treuri- geu actueelen toestand. "Welke eisch behoort men aan liet volks onderwijs te stellen? Kennis van de moeder taal, zoodat men het gelezene begrijpt eu eigen gedachten uitdrukt; zóóveel rekenen, dat men de voorstellingen in het dagelijksch leven kan volgen; zóóveel geschiedenis; dat men liet ver leden waardeert en in het heden geen vreem deling is; zóóveel aardrijkskunde, dat men bin nen en buiten het laud geen vreemdeling is; zóóveel kennis onzer staatsinstellingen, dat men weet hoe het staatsraderwerk bewogen wordt, ten eindo.eigen verantwoordelijkheid te beseffen; zóóveel volkshuishoudkunde, dat men eenvou dige waarheden op dat gebied begrijpc, ten einde men zich niet door drogredenen late verlokken. Vooral op ontwikkeling moet men het ouderwijs inrichten. Van 5 tot 7 jaren wilde spreker eeno goede voorbereidende school voor den leeftijd van 7 tot '12 de gewone lagere school; dan de middelbare school, bur gerdagschool of Iloogere Burgerschool. Waar dat onmogelijk is., daar de lagere school ver volgen met avonduren, en herhalingsscholen. De leertijd behoort miustens tien jaren te zijn. Zóó Tcan het zijn, maar zoo is het niet. Denk aan onze bedienden en hunne verbazende stomp heid; vraag hun, die de landsverdedigers oefenenvraag hun. die met onze landbouwers bekend zijn. In Utrecht verlaten slechts 5 per cent der kinderen de school, die een eenvoudig boek kuunen lezen. Bijna nergens wordt voort gezet of herhalings-onderwijs gegeven. Op vele plaatsen is het onderwijs toevertrouwd aan kleine mannetjes 'en vrouwtjes, deftig tot in het wonderbaarlijke. Zelfs zijn er van '12 jaren, en er zijn scholen, waar 90 en '100 kinderen aan één onderwijzer zijn toevertrouwd. Er is algemeen gebrek aan hulponderwijzers; met de bezoldiging is het treurig gesteld, In Gel derland waren in *1873 14 onderwijzers, die geen f 600 inkomen hadden; '169 wier inko men f 500, 92 wier inkomen onder f 400 bleef; 4 zelfs die het niet tot f300 konden brengen, en zoo is het ook in Ovcrijsel. Nederland be steedt 30 millioeuen aan de landsverdediging; dus kan liet ook wel 8 a 10 millioen besteden om bet onderwijs te bekostigen. Waar het beste onderwijs gegeven wordt, vindt mou ook hot beste volk. Geen ideaal.is te hoog. Men trede toe tot de Vereeniging van Volksonderwijs. Ieder zorgc dat wij niet het laatste volk worden. Wij moeten wedijveren en trachten vooraan te blijven, leder onzer moge het bewustzijn hebben, tot een betore toekomst te hebben medegewerkt, zichzelf en zijn volk tot eer. Het Kamerlid mr. J. Messchert van Vollen hoven kreeg nu liet woord. Ook hij is voor volksonderwijs, deelt de eischen van den heer Moens en acht wetswijziging nóodig. Hij hecht echter meer aan eerste beginselen, dan aan staat- en volkshuishoudkunde. Hij bestrijdt het vooroordeel van den eersten spreker tegen het bijzonder onderwijs, dat,nevens het openbare als vrij ouderwijs moet kunnen bestaan en niet onmogelijk moet gemaakt worden. Verhoogt men de aanzienlijke kosten van het staats onderwijs, dan wordt de concurrentie gedood. Niemand wil het openbaar- door het bijzonder onderwijs verdrongen zien, maar alleen het laatste met'teerste gelijk gesteld. De krachten moeten vereenigd worden. Aan ontwikkeling van het hart is meer behoefte dan thans be vrediging vindt. Die ontwikkeling behoort tot de opvoeding, en deze achten velen van het onderwijs onafscheidelijk. De ouders, die dat meenen, kan men niet dwingen tot leerplicht. Spreker komt dan ook daartegen in verzet. De heer tl. de Veer zegt, dat de feiten ont zettend zijn. Wat is geschied met de wet van 1857? Deze moet gewijzigd worden. Red onze scholenroept sprekerwant anders zou de wet ons ten venlerve worden. Wij moeten durven drijven. De school wordt eene levens vraag. Onze eer staat op het spel. Wij willen vermeerdeiing van onze kennis, opdat wij in staat zijn de mannen der duisternis te weerstaan, Teu slotte is aangenomen de volgende motie: »In het belang van het openbaar lager onder wijs is dringend noodzakelijk versterking van het hulppersoneel op de scholen; verhooging der jaarwedden van onderwijzersverbetering van de gelegenheid tot vorming van onder wijzers, en uitbreiding van der staatszorg voor het onderwijs. De wet op het lager onderwijs behoort in dien zin te worden gewijzigd." Door de Amstordamsehe Bank en de Amsterdainsche Succursale der Bat,que de Paris et des Pays-Bas is f 25,000 aan*den burge meester van Amsterdam geschonken, om deze som in het belang der gemeente aau te wenden. In het Paleis voor Volksvlijt is thans tentoongesteld de bekende Millie-Christine. Dit schepsel heeft twee hoofden en twee bustes.f Onder het hart zijn die twee bustes naar den rug toe saaingegroeid, en vormt het lichaam verder ééue massa, die niet in twee. maar in vier beenen uitloopt. Elke. buste heeft twee armen en gewoonlijk staan de gescheiden bovendeelen van het lichaam rug aan rug tegen elkander. De hoofden kunnen echter zich zoo bewegen, dat ze bijna naast elkander staan, en daardoor bevindt Millie-Christine zich nooit alleen. Zij voert een gesprek met zichzelf, twee hersengestellen brengen twee intellectualitciten voort, en het geval doet zich dikwerf voor, dat liet eene hoofd leest, terwijl de handen van de andere buste zich met schrij ven bezighouden. Wirdtuu. In eene stoomgrutterij is een der knechts, terwijl de machine in volle wer king was, met liet hoofd tusscheu de raderen geraakt. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Zwolle, In de zaak van Jacob Wolff, is de uitspraak, door het prov. gerechtshof in Overijsel uitgesteld tot 12 Februari. Ylissingen. Er bestaat hier toch' vooruit zicht op meerder levendigheid. Binnen kort wordt het stoomschip Tromp verwacht om hier zijn geheele lading te lossen. De ondervinding in den laatsten tijd door de Scholten opgedaan, geeft ook reden om te hopendat de Amerikaausche Stoomvaart- Maatschappij weldra hare groote booten hier zal laten binuenloopen en lossen, want de ge- zagvoerdeis klagen zeer over den toestand'van het vaarwater in den nieuwen waterweg, ter wijl zij de gelegenheid alhier bijzonder roemen, Ook verwacht men dat eerlang de booten op Engeland van die nieuwe, nog onbekende Maat-' schappij in de vaart zulleu komen, waarvan prins Hendrik en de Maatschappij Nederland de voornaamste aandeelhouders zijn. Eindelijk-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2