'Stedelijk Kienwi Cargalijsten. Beursbericht ran Amsterdam. 62»Z ei»/,, - van het 3de eeuwfeest der hoogeschool alhier onder leiding vati den hoogleeraar Prins plaats gehad Z. H Ew. sprak naar aanleiding van psalm 48 vers '10: O God! wij gedenken uwer wel dadigheid in het midden uws tempels. Bij de receptie van de afgevaardigden der andere hoogescholen in de met vele bloemen ver sierde en net gedecoreerde stadsgehoorzaal, heeft de burgemeester 't eerst het woord gevoerd. Daar sprak een der curatoren, de lieer Gevers van Endegeest,-in de Fransche taal. De feestelijke begroeting van de afgevaar digden van wege het Leidsche studentenkorps, bestaande in. een serenade bij fakkellicht, slaagde naar wensch. De stoet, begeleid door •150 fakkels en twee muziekkorpsen, bestoud uit ongeveer 400 studenten. Hij leverde een eigenaardig schouwspel. Ook het korps scherpschutters der jongelui, dat gisteren Z. M. tot eerewacht diende, was daarbij tegenwoordig. Namens het studenten- korps begroette de heer Heemskerk do vreem delingen in de Latijnsche taal. De hoogleer aar Modderman dankte in dezelfde taal voor den welkomstgroet der studenten. In Concordia had daarna een studentenfeest plaats flat door vele, ook buiteulandsche gas ten, werd bijgewoond. Hier ging het even vroolijk als aangenaam toe. De student Kap- peijne van de Coppello hield een openingsrede in de Nederlandsche en Latijnsche taal, en kweet zich daarbij, evenals vroeger de heer Heemskerk, op uitmuntende wijze van die taak. Men hoorde allerlei talen door elkander, en toen een Duitsch Hoopleeiaar, naar aanleiding van de jongste annexatie-geruchten, con krach tig woord ten gunste van ons recht van bestaan als zelfstandige natie sprak, dreunde do zaal van daverend applaus. Nadatgisteren iu de senaatskamer de ontvangst der afgevaardigden van binnen- en buitenland- sche hoogescholen had plaats gehad, weiden HH. MM. de Koning en de Koningin plechtig ontvangen".'-. - r~" HH. MM. begaven zich vervolgeus naar de Pieterskerk. Daar werden zij, gelijk de overige hooge gasten, plechtstatig binnengeleid. De doch ters van de Prof. Heynsius en de Vries boden hier aan de Koningin en Prinses von "Wied bouquetten aan. De kerk was feestelijk ver sierd. In het koor prijkten de vlaggen der vertegenwoordigde natiën. Alle autoriteiten, die verwacht werden, waren tegenwoordig. Van de buiteulandsche geleerden waren twaalf in hun ambtsgewaad. Het orkest speelde bij het begin den priestermarsch. Straks wisselde 't den feestredenaar, Prof. Heynsius, af om te sluiten met het nWien Neerlandsch bloed", waarbij alle aanwezigen van hunne zitplaatsen oprezen. Na afloop der plechtigheid iu de kerk, ver- eenigden de oud-jagers van het jaar 30 zich voor het monument van Beekman in de kerk, en hield Ds van Hamel, eene redevoering. Een uittreksel van de feestrede, die onge veer 2 uren duurde, te geven, gedoogt de be perkte ruimte van ons blad niet; ook zal zij, zooals wij vroeger mededeeldendoor den druk worden verkrijgbaar gesteld. Amsterdam. Zaterdag middag werd in het lokaal Keizerskroon de algemeene vergadering der sub-comité's voor het Thorbecke-standbeeld gehouden. De Voorzitter, de heer Dullert, gaf een over zicht van het gebeurde in de kwestie der plaatsing van het standbeeld. Alvorens lot de eigenlijke werkzaamheden over te gaan, protes teerde hij, onder luide gocdkeuriug der ver gadering, tegen de poging van een kleine partij uit eene partij, om het te doen voorkomen, alsof de oprichting van een standbeeld voor Thorbecke het uitvloeisel was van de be moeiingen eeaer politieke partij. Hij beriep zich op de aanwezige sub-cominissiën of daarvan immer iets was gebleken, integendeel; het is een bewijs van dankbaarheid van allen, die de door den Staatsman aan zijn land bewezen diensten op prijs weten te stellen en zijne nagedachtenis in eere willen houden De voorzitter deelde daarop mede, dat de hoofdcommissie wenschte voor te stellen terug te komen op het te Utrecht genomen besluit, om het standbeeld van Thorbecke te 's Graven- hage op te richten Al dadelijk bleek uit een algemeen en langdurig applaus, dat de aan wezige afgevaardigden met instemming dit voorstel vernamen, en toen daarop het voorstel volgde, om hel standbeeld te plaatsen te Amster dam, als de eerste stad van het Rijk, waarde Gemeenteraad zich bovendien bereid hail ver klaard het standbeeld te willen ontvangen, toen hernieuwden zich de toejuichingen en zelfs geen stem verhief zich tegen dit denkbeeld. De heer Vroom, afgevaardigde van Zwolle, waar de Raad merle naar de eer had gedongen om het beeld van Thorbecke in diens geboorteplaats te zien verrijzen, erkende, dat dn plaat-ing te Amsterdam eigenaardiger was. Ook deelde hij mede dat hij van den eigenaar van Thorbecke's woning aldaar, den heer Hoboken, toezegging heeft gekregen dat de gedenksteen ter eere van den overleden staatsman, zoodra liet jaar getijde zulk toelaat, in deri gevel van liet huis geplaatst zal worden. De penningmeester geeft een verslag van den financieelen stand der zakenaan bijdragen is ontvangen, met tie rente, f 53.360naaftiek der onkosten aan den grafsteen enz. is nog over f 43.000, terwijl voor 't gieten van 't beeld, het piëdestal en kosten van onthulling zijn berekend f 17.467. Omtrent de gelden die over zullen zijn, nadat alle kosten bestreden warenen die dooi- den voorzitter op een som van 26 a 28 duizend gulden werden begroot, waren verschillende voorstellen ingekomen. Na eenige discussie over de bestemming aan dit kapitaal te geven waarbij o. a. de heer mr. G. A. Fokker sprak ten gunste eener »Thorbecke-sticbting," de periodieke toewijzing namelijk van een zekere som tot bevordeiing van een wetenschappelijk, weldadig, of wel nuttig doe!, in den trant van den Franschen prijs-Monthyon, werd het voor stel van het hoofdbestuur aangenomen om de beslissing over dit punt over te laten aan de 50 leden der centrale commissie. De voorzitter zegt alsnog dat de Leidsche Hoogeschool er hoogen prijs op stelt het portret van Thorbecke te bezitten om in de Senaats kamer te plaatsen. Het hoofdcomitó stelt voor aan dat verzoek te voldoen en de vervaardiging van bet portret op te dragen aan den schilder Israëls. Daartoe wordt bij applaus besloten. Twee leden geven daarna nog opgave van spreuken om op het standbeeld te plaatsen. Deze zullen door het hoofdcomitë in over weging worden genomen. De vergadering wordt daarop, nadat aan het hoofdcomité is dank gezegd voor zijne be moeiingen in dezen, gesloten, Het geschenk van f25,000, 'door het syn dicaat der jongste leening voor de armen be stemd, is het gevolg van het feit, dat bij de eerste trekking de hoogste premie viel op een lot, dat nog in portefeuille was. Wijk aan Zee. De bier geborgen lading van liet schip Söblomsten heeft in publieke veiling bijna f 20,000 opgebracht. Groningen. In deze gemeente is thans de besmettelijke keelziekte epidemisch. Middelburg. Te dezer stede heeft sedert eenige dagen een groote uitvoer van hooi plaats, dat door vreemdelingen opgekocht en per scheepsgelegenheid naar de Langstraat wordt vervoerd. Hoewel de voorraad hooi i.iet zoo bijzonder groot is, worden de landlieden toch door de hooge prijzen tot verkoopen ver leid, daar men voorde 1000 kilo's ƒ40 besteedt. Maastricht. Een ontva ;gcr in Limburg die op weg was naar deze gemeente, waar hy zijne maandelijksche storting wilden verrichten en daarvoor ongeveer f5000 bij zich had, is bewusteloos in eene weide gevonden. Het is gebleken, dat hij door een persoon is aangerand, die hem f 2000 heeft afgenomenwelke som de ontvanger uit zijn eigen zak heeft aange vuld. Er wordt ijverig onderzoek gedaan. Lior. De afdeeling van bet Willemsfonds heeft besloten een weclsLi ijd voor de beste novelle in de Nederlandsche taai uit te schrij ven. Door mevr. de wed, Tony Bergmaan is te dien einde een som van 200 francs geschon ken waaraan het afdeeling-tbestiuir een zilveren ecrepenuing heeft toegevoegd. liet programma van den wedstrijd zal eeistdaags worden ver spreid. B U R G E R L IJ K li STAND. Geboren: 5 Febr. Bastiaan, zoon van J. Guis en E. Goinmel, Frankelandsche Dijk. 7, Philip Antoou, zoon van G. Gallas en "W. Swinkels, Laan. Frans, zoon van C. Hom mel en N. C. Heus, Singel. 8. Hendrina Maria, dochter van F. Collignon en J. M. van llall, Spinhuispad. Adriana Johanna, dochter van G. van der Hoeven en G. Noordijk Broersveld. Adrianus Jacobus Johannes, zoon van .1, van de Noort en C. Kok, Lange Achterweg. Overleden: 6 Febr. Maria Catliaiina Mel- chers, oud 15 maanden, Doterstraat. Arie Maris, oud 5 maanden, in een vaartuig. 7. Pieter Stolk, cud 79 jaren en 11 maanden, Singel. Maria Visser, oud 15 maauden, Tuinlaan. Ar'yvan Baarlc, oud 39 jaren en 1 maand, Singel. Maria van dor Marei, oud '16 maanden, Dwarsstraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, vau den 8 en 9 Februari 1875. Kogge: per 2109 kilo Libau f212 6/w. Gerst: per 1950 kilo Libau f210 Ct., f212 6/w. Moutwijnf 14'., per hectol. Ct Jenever: Amsterd. Proef, f 18'4 a f183/» per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 8 Febr. f2; 9. f 1.80 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeliug-Vereenigirig: 8 Febr. f 2; 9. f2.10 per ketel. LIBAU. Uoteborg. (hl.) k. A, Klcvcrhlrüra, 280 last Kogge.' Per Teleor. pCt. 6 Febr. 8-Febr. 'J Febr. Premie leen. Roltrril. 8 91 91% Nf.iif.iu.. Werkl. Srliuid. 2% 62'/,6 02 H.imlf'l-Mx'ilsrii rese. >34Vg 134% 134% Olll Ceiitiaal-S|ionrw 98 38 Si-AMillmiionl.imlsrlie. 3 19'/,. 19 18% Ditu.Huitenl 1807 3 24 23 23% 17% 8 Pohilgal, 1867 3 ■17%. 47% Rusland Ntciilnï 4 82 82% 82% t Aanit.ZK 100181*4 5 311 313 1806 5 313 314 Gr.' Hu-? Sp -Majis 5 252 253 254% üostf.mi (Jhi. p.i|> Mei 5 01% 61 i (ilvciJ.in 5 00'/, 06%. 06% Luien 1854 4 283 285 284 1800 5 585 588 58» 1884 146% 87'/, 40 147 147% i Hung. 1870 88% 88 ruiiKUK, Ubl. 1865 5 41% ECVI'TF. 7 80 79% 79% VtnKKN. Stater 1882 tl 96% 96% 96 18^5 6 99% Mexico, 1851 3 16%, 1804 3 7 0 6% 41/, 47% ■18% 47% Eric-Spoorw 24% 54% Illinois 85 V, 84% Union Sbnrrs 32% Maxwell 1870 7 10% 11 10% FLC'I'IUA 8 7% 7% St. Vine Brainil. 7 8"/„ 8% At! Mns Oliiu 7 '•0%, 49'/. 49

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3