dementie Berleliten. blad van Zu'nïhoïland en ,s Qravenhajje geant- wooid op ot' liever geprotesteerd tegen het schrijven van den oud-minister van Buiten!. Zaken, graaf van Zuylenvan Nyevelt. De schrijver noemt het onbewezen hetgeen de heer v. Z. do tegenwoordige Regeering en den Katho lieken aanwrijft, lu plaats van een strijd vóór of tegen Rome, verwacht de schrijver een wor steling tusscheu de Germaansche en Latijnsche rasstn. Verder wordt de heer van Zuylen her innerd aan den stand der partijen in ons vader land, inzonderheid ook aan den steun, die het ministerie, waarin de graaf zitting had, van de zijde der Katholieken heeft ondervonden. Nog wordt den graaf ernstig onder 't oog ge bracht het ongepaste der verdenking, als zou de tegenwoordige Regeering heimelijk de Katho lieke partij begunstigen. Aan het einde van zijn schrijven, roept de heer Heydemijck den steeds hooggeschatten staatsman, wien eens, naar men zegt het compliment werd gemaakt: nvom avezsmtvéla paix da VEurope" toe: usauvons Vunion et la paix do la patrio." Uit Almelo wordt ons bericht, dat Maandag jl. op de weverij vrij algemeen het wei k werd hervat met liet vooruitzicht van betaling in Pruisisch geld. De werklieden hebben derhalve toegegeven, maar aan de Zutph. Ct. wordt gemeld, dat de fabrikanten wel genegen zijn 'Sedert, geld te geven, doch voor den vorm verlangen, dat de arbeiders eerst twee a drie weken voor Pruisisch geld werken, waarna hun ongevraagd Nederlamlsch geld zul worden ■uitbetaald. Rotterdam, De heer A. II. de Hortog, predi kant bij do Ilerv. gemeente alhier, is als zoo danig beroepen bij die gemeente te Amsterdam. Den ÏInng. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp, houdende aanvrage van een krediet van f 11)0,000, ten gevolge der vervanging van den Gouverneur-Generaal van Nederiandsch Indie. Ilngestcin, Na gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonder wijzer in deze gemeente zijn, uit de '13 op gekomen sollicitanten, de heoren Bréas, te "Werkendam, van der Hoeven to Schiedam en Arendse, te Lexmond, op de voordracht geplaatst. Schoonhoven.De mazelcn-epidemie heevsclit alhier sterk. In de afgeloopen week zijn 77 nieuwe aangiften gedaan, zoodat het getal huis gezinnen waar die ziekte hecrscht, 171 be draagt. Het getal kinderendoor die ziekte aangetast, beloopt 227. Men spreekt er zelfs van de openbare school te sluiten. Amsterdam. Het vraagstuk der lijkenver- brandig is Maandagavoud ook in Felix Meritis besproken. Dr. J. van de Moer hield eone voordracht over dit onderwerp en Imd daarbij een voor sFelix" vrij talrijk gehoor, waaronder niet alleen vele deskundigen, maar ook onder scheidene dames. De heer vau de Moer zette bet stelsel van lijkenverbi andiug uiteen en ver dedigde het tegenover de lot dusver gevolgde wijze van bezorging der dooden. Voordat hij tot z'yue conclusie kwam, had hij het vraag stuk van alle zijden bekeken en de zicli op- - doende bezwaren of belemmeringen niet over 't hoofd gezien. Hij sprak met ecue overtui ging welke zich aan de vergadering schoen mede te doelen, althans toen na de pauze ge legenheid tot debat gegeven werd, deed zich geen voorstander van hot begraven op. Alleen Jverden opmerkingen gemaakt, welke aan de zaak geen afbreuk deden. Prof. Tilanus bijv. verklaarde zich uit een hygiënisch oogpunt voor de verbranding, maar wenschte toch dut men alleen de vrijheid zocht te vei krijgen om dat stelsel in toepassing te brengen nevens de be staande wijze van handelen. Prof. Leemans was van meening dat ook bij verbi andiug schadelijke gassen zouden ontsnappen, maar dit gevoelen werd wederlegd door andereu, die verzekerden dat de Siemens-oven ook die gas sen verbrandde. Het grootst bezwaar was en bleef dat van den rechter, wien het onmogelijk zou gemaakt worden vermoedelijke misdaden aan het licht te brengen. Hierna zou echter de invoering van een veel betere lijkschouwing dan tot dusver bestaat, voor een goed deel voorzien. "Wat ten slotte de sgemoedsbezwn- ren" betreft, dat moest men aan den tijd overlaten; meest elke nieuwe zaak stuit op gemoedsbezwaren Zonder twijfel zal men ook aan het denkbeeld van snelle vei branding ge wennen. Te dezer stede heeft zich een vereeni- ging gevormdniet het doel om door alle geoorloofde middelen te geraken tot intrekking van het raadsbesluit, houdende afschaffing der kermis. Tordeu. Alhier, heeft zich een commissie gevormd met het doel om gelden te verzamelen en daarvoor een gedenkteeken te laten plaatsen op hel graf van den dichter W. de Jong. Assen. liet museum van Dreutsche oud heden, te dezer stede, is met eenige prachtige urnen vermeerderdonlangs in de gemeente Nijeveen- geheel onbeschadigd opgedolven. Middelburg, Door de commissie tot het examineeieu van varenslieden is gisteren alhier met gunstig gevolg als eerste stuurman voor de groole vaart geëxamineerd do heer G. J. Schroder, wonende te Oversehic. Vlissingon. Eene kinderjuffrouw, die hare meesteiesse f 6.80 had ontstolen, is tot drie maanden cellulair veroordeeld, na eerst eenige maanden in preventieve gevaugeusehap tc hebben doorgebracht. Verscheiden buiteulaudsche dagbladen be vatten hel volgende dringend verzoek»Met vertrouwen vraag ik allen, die in het bezit van brieven van mijn overleden echtgenoot zijn mogen, zoo vriendelijk te willen zijn. mij die voor een korten tijd ter beschikking te stellen. Het is een behoefte vau mijn hart de correspon dentie van mijn geliefden Frits te verzamelen, en de mij toevertrouwde manuscripten beloof ik eerlijk terug te zenden, Eisenach, Villa Frits Reuter, 1875. Louise Reuter, geb, Kuntze." Een koopman in pelterijen, die zich be iast met het veranderen van den vorm dei- pelsen volgens de laatste mode, laat het vol gende bericht nanplakken: sMeu belast zich met het maken voor dames, vau mollen, kra- geu, manchetten, euz., volgens de laatste mode, van haie eigeue vellen. Volgens de Thierfreund, orgaan van de Weener »Vereeniging tot. bescherming van die reu", wordt thans op sommige plaatsen in Italië het nut der vogels zoozeer erkend, dat er zelfs vechtpartijen plaats hebben tusschen boereu en houthakkers, die bij hun werk en door hun werk de vogels bij .massa's vernielen. Een stuurbare luchtballon werd volgens de Eugeiscbe bladen onlangs te "Woohvich beproefd. De uitvinder, Bowdler, heeft voor het besturen \an den ballon een beweegbaar zeil en verder twee schroeven aangebracht, waarvan de eene om een horizontale, de andere om een vertikale as draait. De schroeven zijn gelijk aan de propelleischroeven, by schepen in gebiuik, uit dunue platen gemankt, en woiden door tandraderen door meuscheu in beweging gebracht met 600 a 700 omwente lingen in de minuut. De om do vertikale as draaiende schroef werkt op de loodrechte be weging van den ballon, de andere op bet voor- of ae net waatts sturen. Bij do oflicieelo proef, door den uitvinder zelf gediiigeei d, gelukte de loodrechte beweging van don ballon, zonder eenige verandering-in ballast, volkomen, totdat eindelijk het mechanisme, door te zwakke d'e- rnensies, brak. De beweging in horizontale richting gelukte bij volkomeu windstilte ook wel, maar zóó, dat het gemakkelijk te voorzien was, dat bij sterken wind de toestel geen kracht genoeg zou bezitten om behoorlijk weerstand te bieden. In Berlijn overleed eenige dagen geleden een conducteur in dienst van de Hamburgsche spoorwegmaatschappij, die, naar het scheen, steeds in kommervolle omstandigheden ver keerde. De beambte, belast met de gerechtelijke verklaring van hetgeen de overledene had nage laten, vond in diens woning op verschillende plaatsen circa 5000 thlr. aan contanten ver borgen, en daarenboveu nog eene verklaring van de Koninklijke hoofdbank, dat de over ledene in het jaar 1873 een kist met waarden ten haren kantore gedeponeerd had. De directie van de Hamburgsche spoorwegmaatschappij, in kennis gesteld van hetgeen men gevouden had, deed daarvan onmiddellijk mededeeling aan de politic, eensdeels omdat de overledene, hoewel hij zich iu zijne betrekking steeds goed had gedragen, op hoogst eenvoudige wijze geleefd had en geen vermogen bezat, ander deels omdat do in liet oog vallend zonderlinge wijze waarop dat geld verborgen was, to't allerlei vermoedens aanleiding gaf. Een com missaris van politie werd met het onderzoek belast en ontving van den chef zijner afdeeling het bevel, de bij de Koninklijke hoofdbank gedeponeerde kist onmiddellijk te doen openen en de waarde iu beslag te nemen. Tot lieden kon echter aan dat bevel geen uitvoering worden gegeven daar de directie van genoemde bank verklaard heeft, dat zij zonder gerech telijk bevel het openen van de kist nier zal toelaten. Dat bevel zal, naar men verneemt, spoedig worden uitgevaardigd, on men is zeer nieuwsgierig welke geheime waarden de kist zal bevatten. By Douay daalden dezer dagen vijf mijn werkers door de schacht der kolenmijn van Dorignies neder; toen zij op ongeveer 100 voet van den bodem gekomen waren, bleef de bak, waarin zij zich bevonden, een oogenblik haken vervolgens begon hij plotsefngs weder te zak ken, kantelde en de ongelukkigen stortten naar beneden, waar men later hunne afgrijselijk, verminkte lijken vond. Dezer dagen heeft te Petit Courcelles een jachthond zijn meester doodgeschoten; ziehier in welke omstandigheden: De heer D kwam van de jacht en plaatste het geweer tusschen de beenen, om de lading, welk er op gebleven was, af te trekken, toen zijn hond binnen kwam. Het 'dier sprong op hem toe om hem te streelen, plaatste den poot op den haan van het geladen wapen en het schot ging af. Het jachtlood, dat als een kogel bij elkander was drong den jager onder de kin in het hoofd en de heer Dviel dood neder. De Chineezen hebben den geneesheer, die den overleden keizer heeft behandeld, het hoofd doen afhouwen, omdat hij den keizei' niet heeft weten te herstellen. Bijzonder hemelsch wordt het zoodoende voor onze Esculapen nietzich iu het Hemelsche Rijk metterwoon te vestigen. Te Bourbonne-les-Bains (een badplaats in la Haute-Marne) zijn, bij het schoonmaken van het reservoir der warme bronnenonder den modder enkele goiiden en 4000 bronzen medailles gevonden, met beeltenissen vau Nero, Honorius, Hadrianus en Faustina Senior. Men vermoedt, dat zij als een dnnkgave door her stelden. daarin zijn geworpen of door zieken die de godheid guuslig voor zich zochten te stemmen. Er zijn bovendien een aautal brouzen nagels en ringen ontdekt met eenige kleine brouzen'beeldjes van krijgslieden en worstelaars.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2