BiiteilaiMe Berichten. ftaëïïSSs Bericlileii. A0. 1875. Vrijdag 12 Februari. 35 1 ÜNegön ©n Twintigste Jaargau SCIIEDAMSCHE larririfr COURANT. Abonnementsprijs, per kwnita.il1.85. Eranoo per post, door het gelieele Rijk - 2.50. Afzonderlijke 0.10, ttmiEAU: 91 AU KT, E, 134. Advertentieprijs: van!10 guwono regels1.00. Iedere gewone icgel meer. - 0.40. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. EltANKRIJ K. Tusschea de verschillende fracties hebben voortdurend onderhandelingen plaats over de ser.aatswetde linkerzijde heeft zich over 't geheel vereenigd met het ontwerp van Dufaure; enkele wijzigingen zullen worden aangebracht; zoo wil men niet al de depai tementen een gelijk aantal senatoren geven, maar de bevol king tot grondslag nemen van het cijfer. De onderhandelingen met de nieuwe republikeinen van het rechtermidden moeten nog plaatsheb ben de mogelijkheid van een transactie moet gezocht worden in de vrees van de Orleanisten, dat hun plan, verkiezing door de Aigemeene Raden, niet in hun eigen voordeel zal werken. SPANJE. De Koning is den 8 dezer_te Logrono aan gekomen en met geestdrift ontvangen. Hij zou den volgenden dag naar Miranda en Burgos vertrekken. Het gerucht is in omloop, dat Laze ra a zijn ontslag heeft aangeboden, hetwelk is aange nomen. Naar men zegt, zal Moriones tot opper bevelhebber worden benoemdanderen spreken van Jovellar. Toen de Koning Espartero bezocht, bood Jovellar, namens het gouvernement, den Koning het grootkruis der orde van den H. Ferdinand aan. De Koning weigerde, zeggende dat hij die onderscheiding nog niet waardig was en haar zou trachten te verdienen. Espartero, die groot meester der orde is. nam het grootkruis, dat hij droeg, van zijn borst en oveihandigde het '^Vulen Koning, met de woorden: ik bied u dit kruis aan, dat ik op al mijn veldtochten heb gedragen. De Koning nam daarop de ster van Karei III, welke hij droeg, van zijn borst en overhandigde haar aan Espartero ter herinnering aan zijn bezoek. Espartero was lijdende en zat in een leunstoel. De Echo de Dspana, een ministerieel orgaan, deelt mede dat de Koning dezer dagen van den Paus een zeer vriendschappelijk schrijven heeft ontvangen, waarin Z. H. hem ab Koning van Spanje erkent en belooft dat hij hem spoedig een nuncius zal zenden. Er is een decreet verschenen, waarbij alle .politieke samenkomsten worden verboden, De correspondent van de Daily News, die het regeeringsleger volgt, is volstrekt niet ingenomen met de wijze waarop de oorlog gevoerd wordt. Men herinnert zich, schrijft hij, het gezegde van Canrobert over den slag bij •Balaclava: O'est, magnifigue, mak ce n'est pas la guerre. Maar wat geschiedt, is volstrekt niet prachtig en nog minder heeft het iets van oorlogvoeren, 't Is een parodie op don modernen i oorlog, en men Weet bijna niet of meu 't be- lachelijk of walgelijk zal vinden. 0 OS TE NU IJK. Het Lagerhuis van deu Oostenrijkschen Rijks raad heeft thans het wetsontwerp, strekkende tot herziening der wettelijke bepalingen op de runderpest en andere besmettelijke ziekten, af gehandeld en aangenomen, jln den loop der discussion over dat ontwerp deelde de minister van binnenlandsche -/aken mede, dat er op dit oogenblik met Rusland onderhandelingen gevoerd worden, beti effende het brengen van belangrijke veianderingen in de veetransport kosten uit dat rijk, en dat die onderhandelin gen uitzicht op een gunstig resultaat geven. Bij de voortzetting der aigemeene beraad slagingen over de begrootmg voor '1875 in het Lagerhuis van den Ilougaarschea Rijksdag op 8 dezer, verklaarde o. a. de afgevaardigde Gsaky in zijne rede, dat eene sterke regeering alleen uit een ministerie kan voortkomen, waar van de heeron Scnnyey, Tisza en Lonyay de hoofdpersonen uitmaken. Die verklaring werd met langdurige toejuichingenjjègroet. Het ge lieele huis, met uitzondering van de uiterste linkerzijde, stond op. De heer Ghyczy, minister van financiën van Hongarije, hield den 9 dezer in de zitting van het Lagerhujs van den Rijksdag te Pesth eene uitvoerige rede, die herhaaldelijk met luide teekenen van by val werd begroet, en waarin hij de door de regeering voorgestelde wijze, om tot eene regeling der staatshuishouding te ge raken, als de eenige doeltreffende aanprees, terwijl hij tevens aantoonde, dat, wanneer de regeeringsvoorstellen werden aangenomen, het herstel van het evenwicht in 's lauds financiën met het jaar 1877 mogelijk was. De sluiting der aigemeene debatten over de begrootiug voor 1875, wordt eerst tegen Vrijdag of Zaterdag tegemoet gezien. ENGELAND. Luidens de Morning Post zijn op de be grooting voor 1875/76 aanzienlijke verhoogingen voor het leger en de vloot uitgetrokken. De Bombay Gazette deelt mede, dat de troepen van den emir Shere AIL den 19 Jan. Herat, de hoofdstad van Cabul, bezet hebben. De telegraaf bericht uit Washington van eergisteren, dat president Grant eene bood schap betreffende den toestand van zaken in Arkansas, aan den Senaat heeft gezonden, waarin hij den heer Brooks als den_wettig gekozen gouverneur van dien staat erkent en aan het congres tevens verzoekt, om de om verwerping der staatsconstitutic door onwettige revolutionaire maatregelou niet te gedoogen. Admiraal Richards heeft in een zitting van het aardrijkskundig genootschap te Londen het reisplan der voorgenomen Noordpool expeditie uiteengezet. In Mei zullen twee sche pen, elk met 60 man, afvaren. Zij nemen 60 honden mee. Gezamenlijk zeilen zij de Smillis- Sund lot op 82° breedte op. Daar blijft Markham achter, terwijl Nares vorder voertdringt met zijn schip of per slede. In de lente van 1876 zullen zij weer bij elkaar komen, en zijn zij met do lente van 1877 niet teruggekeerd, dan zal er een nieuwe expeditie worden uitgezonden om hen op te sporen. DENEMARKEN. Als een bewijs van deu hevigen winter in 't noorden kan het feit dienen, dat de Lap landers dit jaar veel verder zuidelijk trekken dan anders. Den 23 Jan. zijn er, naar een schrijven aan de Sundswaller Zeitungzelfs eenige gezinnen te Stockholm gekomen en hebben hun verblijf op het ijs juist voor de haven der stad opgeslagen. Aan toeschouwers ontbrak het niet. De Lappen verklaarden zich bereid giften aan te nemen en namen tevens de gelegenheid te baat eenige rendieren te verkoopen. De dieren werden echter alleen geslacht geleverd, daar bij die stammen het geloof heerscht, dat het verkoopen van levende rendieren ongeluk aanbrengt. Cm diezelfde reden waren zij ongenegen de grootte der kudde op te geven, daar dit, naar zij geloofden, den dood van alle dieren ten gevolge zou heb ben. Opmerkenswaardig is het voorts, dat de Lappen zich zelf geen Zweden noemden en dat zij er ook niet op gesteld waren deer de Stockholmers als nlandslieden" begroet te wor den. Tegen drie uur werd het leger opge broken, een woord der Lappen dreef de kleine levendige honden aan tot het bijeenbrengen Jer rendieren, en voort ging het over het ijs in zuidelijke richting. De kudde werd op 800 1000 dieren geschat. ITALIË. De Paus heeft in een aanspraak aan eene Belgische deputatie zich over de aanwezigheid van Garibaldi te Rome uitgelaten als volgt: »De booze vijand heeft in de laatste dagen ge tracht de verwarring te vergrooten en een dier stormen op te wekken, die alles omverwerpen. Maar de Voorzienigheid heeft zich bediend van een arm, die anders niet vriendelijk voor de Kerk isom eene groote verwoesting te ver hinderen. Die arm heeft dit ten koste zijner waardigheid gedaan. Altijd heeft God een Cyrus gebruikt om een zondigenden Belsazar te tuch tigen," enz. TWEEDE KAMER. Zitting van 10 JFebruari. De Tweede Kamer der Staten-Gcneraal heeft heden ten 3V ure hare werkzaamheden hervat. Ingekon cn ziju een aantal kleine welsontwei pen, Aan den lieer van Kerkwijk is verlof verleendom de Regeering te interpelleeren over den aanleg van spoorwegen hier te lande, tegen Zaterdag te 2 uren. Na de trekking der afdcelingen zijn door dezen tot voorzitters gekozen, de heeron Blussé. Gevers Deyuoot, Scliimniolpenninck, Messchert van Vollonhoven en Jonckbloel.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1