landschc TTmJcl-Maalschappij ingeschreven 14 schepen, metende te '/amen 5982 lasten. Voor 260 last was de hoogste inschrijving voor de Aria Betsy tot f98.98 en de minste voorde Waterloo tot f 82.38, beiden op Amsterdam. Voor de geheele ruimte werd het hoogst inge schreven voor het schip Helena Henrietta tot f 90.op Amsterdamen het laagste voor Kosmopoliet II tot f 70.op Dordrecht, Rot terdam of Schiedam. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is heden aanbesteed: liet fundeoren en opbouwen van twee pijlers en het maken van eenige verdere werken binnen Rotterdam. liet minst was ingeschreven door G. Keij te Rotterdam, voor f29.800. De commissie van rapporteurs (de heeren Jonckbloet, de Bruyn Kops, Moens, van Reenen en Mcsschcrt van Vollonlioven) over het bij de Tweede Kamer aanhangige, wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs heeft, na kennisneming van de memorie van antwoord en hot gewijzigd ontwerp van wet, door den Minister 'van Binnenlandsche Zaken naar aan leiding van het verslag der Kamer wegeus dit onderwerp ingezonden, een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Kamer noodig geoordeeld. liet wetsontwerp tot het verleunen van rechtspersoonlijkheid aan de Coöperatieve Ver- eenigingen, is, naar ons wordt meegedeeld, reeds bij den Raad van Statè aanhangig. Door de heeren William Thomson, C. "William Siemens, W. T. Henley en Carl Siemens is aan den Times een brief geschreven, waarbij zij eene inschrijving openen en bijdragen ver zoeken, teu einde aan kapitein van Dorp, van 't Nederlandsch loggcrschip Willem Beuhch- zootieen stoffelijk bewijs van erkentelijkheid te geven wegens 't redden der twee schip breukelingen van de La Plate, Lamont en Hooper. Genoemde heeren wenschen kapitein van Dorp voor zijn nobel gedrag een chrono meter en een som gelds te vereeren. Het Ilandchhl. en de KI. Ot. zijn niet tevreden met de begrafenis van Potgieter. 't HU. zegt, dat aan de geld-aristocrateu van Amsterdam, door openlijk de aristocratie des geestcs te eeren, wel een heilzame les had mogen gegeven worden om hen aaa't verstand te brengen, dat de eenvoudige handelsagent op de beurs nog gelezen, bestudeerd engeëesd zal worden, wanneer hunne personen en namen sinds eeuwen aan de vergetelheid zijn prijs gegeven. Het wijst er op, hoe Sterndaie Ben nett in Engeland werd begraven, waar vertegen woordigers van de Koninginvan de Prinsen, van alle hoogescbolen, lal van geleerden en kunstenaars zijn lijk volgden, terwijl een talrijk koor bij zijn laatste rustplaats eenige stukken uitvoerde. De KI. Gt. noemt liet Nederlandsche volk een nuchter volk, zóó zelfs, dat onze uitingen van droefheid en haitelijkbeid onder contróle staan van zeer kalme overwegingen. Dat bleek bij de begrafenis van Potgieter, waarbij slechts 150 a 200 belangstellenden tegenwoordig waren. Op mannen als Potgieter moest Nederland trots zijnniet alleen geleerden en kunstenaars, maar vertegenwoordigers der stedelijke regeering, van de geleerde genootschappen hadden bij de groeve plaats moeten nemen. Moge nu nog in den Am- sterdamschen gemeenteraad althans een woord van 'openlijke hulde worden gewijd aan den uitstekenden burger. ïZijne beroemde doodon te eeren, zoo besluit de KI. Ct, is een prikkel tot ijver en krachtsontwikkeling op elk gebied. Gelukkig de burgeiydie dit beseft! voor haar arbeiden de levenden met vreugde, want hunne nagedachtenis zal iit eere blijven, geslacht op geslacht." Naar aanleiding van het jammerlijk on geluk nu weder aan een hoofdconducteur van den Hollandschen spoorweg ovei komen, doet liet Lcuhclie Dagblad de vraag waarom het noodig is dat de plaatskaartjes opgehaald wor den terwijl de trein in beweging is. Reeds in October jl. toea een'dergelijk ongeluk met den hoofd-conducteur Postnui plaats had, wees het zelfde blad op deze onverantwoordelijke en ge vaarlijke manier van handelen, welke naar de meening der redactie volkomen onnoodig is. In een ingezonden stuk in de AT. 11. Cl. wordt dezelfde rneeniug voorgestaan. De schrijver voegt er bij dat de loopplanken langs de waggons veel te smal zijn, en dat bij strenge koude, als men bijna geen kracht of gevoel ia de handen heeft, de kansen grooter zijn om te vallen dan om te blijven staan. Ilij meent dat in de con trole voldoende voorzien zou worden door eene bepaling dat niemand op het perrön van den spoorweg zou mogeu komen zonder plaatskaartje, te viseeren door den hoofdconducteur bij het gaan door een tourniquet, on bij het verlaten van den trein op dezelfde wijze weder af te geven. Willen de maatschappijen dit echter niet, dan moet de inspectie dor kaartjes, volgens den schrijver, plaats hebben terwijl de treinen stil staan. Dit zal eenigen tijd kosten, maar met wat meer personeel zal hot, meent hij, wel te doen zijn. Volgens het U. D. is de heer Douwes Dekker reeds uit Wiesbaden te Rotterdam aan gekomen om de repetition van z.iju drama te leiden en er de noodig blijkende verkortingen of wijzigingen in to brengen. Uit het Noorden des lauds meldt men ons, dat aldaar een buitengewone voorraad koeien,, meest jong vee en op kalveren staande runderen, aanwezig is, wachtende op den sedert eenige jaren tegen 't voorjaar aigemeenen inkoop van runderen door buitenlaudsche hooplieden. Tot hiertoe is alleen in kalveren, schapen, var- neus enzeen tamelijke verzending uaar de Hollaudsche gewesten; vreemde kooplieden laten zich nog altijd wachten, naar men zegt, wegens het alom in 't buitenland nog genoegzaam voor zien zijn van runderen, meest kalf- en melk koeien. De heer W. II. ter Meulen heeft bet verslag openbaar gemaakt van do wacht en de visscher'y op de Lutine over het jaar'1874, zijnde het eerste jaar nadat de onderneming door eene nieuwe organisatie als wel gevestigd beschouwd mag worden. De heer ter Meulen vleit zich, dat het meer en meer zal blijken, dat de bezitters der Koninklijke concessie voor de vissche'rij op de Lutine al het mogelijke doen om dat werk te volbrengen en ook, dat zij in staat zullen zijn daarin te volharden, zelfs indien de omstandigheden weder minder gunstig mochten worden. Voor het oogenblik evenwel, zegt bij, bestaat er alle reden om te gelooven, dat de beproevingstijd voorbij is, en dat het werk met den gewenschten uitslag zal worden bekroond. Reeds vroeger is gemeld dat de wel bekende Tieman, alias jhr. Rutgers van Rozen burg, graaf van Rogendorp, baron Taets van Amerongen en baron van Ittersum, door de rechtbank te Amsterdam was veroordeeld tot een Sjarige gevangenisstraf. Deze straf is in hooger beroep in een tweejarige eenzame op sluiting veranderd. Delfslmven. De heer J. Eigemau predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft als zoodanig een beroep ontvangen naar die ge meente te Vlissingen. Rotterdam. De arrond. rechtbank te dezer stede heeft den heer P. J. R. Laan in al zijn rechten hersteld en den provisioneelen bewind voerder gelast alle onder zijne berusting zijnde waarden aan den heer Laan ter hand te stellen. Naar men zest", is de heer Laan voornemens i na eenigen tijd zich wederom als predikant beroepbaar te stellen. Delft. De afdeeling van het schoolver bond heeft, onder meer middeleu lot werin«- O van het schoolverzuim, ook besloten alle inge zetenen ernstig aan te sporen geen kinderen in dienst te nemen, die niet voorzien zijn van een getuigschrift van hun hoofdonderwijzer, ten bewijze dat zij met voldoenden uitslag de school bezocht hebben. Mijnsheercnlntnl. Dezer dagen had het volgende voorval plaatsEen jongman zat voor het laatst in het ouderlijk huis aan tafeltwee uur later zou Rij in den echt treden. Het trok de aandacht, dat hij neerslachtig was en niets nuttigde. Na afloop van den maaltijd begaf hij zich naar boven en weldra hoorden dehuisge- noolen een doffen slag, gelijk aan het vallen van een zwaar lichaam. Naar boven geijld, vond men hem badende in zijn bloed: bij had zich een mes in den strot gestoken en was weldra een lijk. Men acht het boven twijfel verhoven, dat hij tot deze wanhopige daad werd gedreven door tegenzin in het te sluiten huwe lijk, waartoe zijn vader hem sterk aanspoorde, wijl het ecu zedelijke verplichting was. Amsterdam. Door liet provinciaal hof van Noord-IIolland is zekere juffrouw Schick vrijgesproken van valschheid ia geschrifte. Zij had zich aangemeld voor de betrekking van huishoudster bij professor Weijeuberg te Cordova in Zuid-Amerika en tot hare aanbeveling zelve een brief geschreven, geteekend door een zekeren advokaat van der Uil te Amersfoort, die niet bestoud. Tegen haar werd een jaar gevange nisstraffen f 50 boete geëischt, maar het hof heeft, overeenkomstig het pleidooi van den advokaat d'Auinis de Bourrouil beslist, dat deze daad niet in de termen der strafwet viel. Er was geen valseh onderhandsch gescluift, maar een valsch getuigenis van goed gedrag, niet op naam van een openbaar ambtenaar. Mogelijkheid van nadeel bestoud er ook niet. Alleen zou professor "Weyenberg hoogstens het nadeel hebben geleden, dat hij eene minder aanbevelenswaardige huishoudster kreeg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn zitting van 10 Februari met algomeene stemmen aangenomen het voorstel vau burge meester en wethouders tot oprichting van een hoogere burgerschool met driejarigen cursus met laag schoolgeld, bestemd voor kinderen, wier ouders het niet voegthetzij om den langeren leertijd, hetzij om fsnancieele redenen, hunne kinderen de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus of de handelsschool te doen bezoeken. De nieuwe school zal dus in den regel voor hen aanvangen op 12jarigen leeftijd en gelijkstaan met de drie laagste klassen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, evenwel met een gewijzigd programmain hoofdzaak minder mathematisch en meer lite rarisch. Jongstleden Woensdag avond is te dezer stede een vergadering gehouden, in het lokaal de Keizerskroon, van belangstellenden bij den Missout-i-Kansas-Texas-spoorweg. Er waren 116 personen aanwezig, vertegenwoordigende 5942 obligatiën. Een aantal sprekers voerden het woord, orn de noodzakelijkheid te betoogen dat een comité tot bescherming der rechten* van de obligatiehouders worde benoemd, waarna bij stemming met groote meerderheid tot leden van het comité werdeD gekozen de heeren Fuld, A. Wertheim, Croockewit, F. van Nierop en Oijens, alsook twee leden van het beurs-comitéwier namen later bekend ge maakt zullen worden. Groningen. In de vergadering van het departement der Maatschappij van Nijverheid, eergisterenavond gehouden, werd o. a. vertoond een slachtmasker, dat voor het eerst daar is aangewend bij het dooden van een koe, en wel in de onlangs te dezer stede opgerichte coöperatieve vlceschhouwerij. De kop vau het dier in kwestie werd daarbij vertoond. De-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2