Tertijat Mts, tilwoiW DiasSai. BïTitenlanftiölie Beridjleir"* BmeilanMe Berfcïilei. A". 1875. Maandag 15 Februari. M 3579. KENNISGEVING. Negen on Twisitig-stc Jaargang. F li A A K It IJ K. i De linkerzijde is geneigd tot concession, ten einde de overeenstemming met het rechter- ceutrum te herstellen. Het rechter-centrum heeft zich verklaard tegen do verkiezing van de leden van den Senaat door het algemeen stemrecht of door getrapte verkiezingen. In de zitting der Nationale Vergadering van 11 dezer heeft de constitutioneele commissie verklaard, alle amendemeuten op de wet op den Senaat te verwerpen. Vervolgens is de Kamer tot stemming overgegaan over het amendement-Duprat, hetwelk bepaalt, dat de keuze van alle leden van den Senaat geschieden zal door het algemeen stemrecht. Twee stem mingen door zitten en opstaan leverden een twijfelachtig resultaat op, waarna tot hoofdelyke stemming werd overgegaan. De zitting werd gedurende de stemming geschorst. De Nationale Vergadering- heeft met 322 tegen 310 stemmen het ameudement-Duprat aangenomen. Batbie zegt, dat thans weinig van het voorstel overblijft, hetwelk door de com missie is ingediend, en verzoekt dat de com missie in de gelegenheid worde gesteld nieuwe voorstellen te doen. De zitting wordt opgeheven. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft de heer Stratheden medegedeeld, dat hij aanstaanden Maandag aan de regeering zal -vragen de overlegging dei- correspondentie, gevoerd naar aanleiding van het voorstel van Oostenrijk, Rusland en Duitsch- land, om 'onderhandelingen aan te knoopen over handelsverdragen'met Servio, Rurnenie en Turkije. Aan de1 Times wordt uit Berlijn, onder dag- teekening van 11 dezer -gemeld, dat Frankrijk niet meer zóó geneigd schijnt om aan de Petersburgsche conferentie deel te nemen, als zijn eerste antwoord deed vermoeden. Aan Daily Telegraph wordt uit Weenen van 'jl. Donderdag1 het volgende medegedeeld Prins' Gortschakoff heeft''een-afschrift van zijn antwoord op' dé Engelsche depêche,1 met betrek king tot de Petersburgsche conferentie,* naar Wee- noa, Herlijn, Parijs en Rome gezonden. Ilij (prins Gortschakoff) houdt zich thans bezig met het opmaken eener verklaring aau de mogend heden, houdende dat door de weigering van Engeland," om aau do couferentio'deel'tc nemen, de zaak van het congres geenszins wordt ge compromitteerd. i Aan hetzelfde blad wordt uit Berlijn van dien datum gemeld: liet.gerucht is in omloop, dat de zending des heureu Radowitz naar Petersburg ten doel heeft, het aanknoopen van inniger betrekkingen tusschen Engeland en Ruslaud. Duitschland stelt daarin groot belang, omdat de tegenwoordige koelheid tusschen beide eerstgenoemde mogendheden eene bevredigende beslechting der Oostersche vraagstukken belet. DUITSCHLAND^ Men verzekert dat de Bondsraad, alvorens op reces uiteen te gaan, zich o. a. nog zal bezighouden met het rapport -zijner commissie over de invoering van een internationaal wet boek van zeerecht, ten eindf later een daartoe strekkend wetsvoorstel bij den Rijksdag te kunnen indienen. Aan de geheele Duitsche kust zijn de matro zen en zeelieden, die dit jaar voor den militairen dienst zijn aangewezen, onverwacht veel vroe ger dan gewoonlijk opgeroepen. Men leidt daaruit af, dat de regeering in den kortst mogelyken tijd een groot aantal matrozen voor de rijks-marine wil hebben, ten einde vele schepen in dienst te kunnen stellen. SPA'N JE. Koning Alfonso heeft besloten maar weer naar Madrid terug te gaan, het aan latere en betere tijden overlatende om Santander, Bilbao en San-Sebastian nog eens te bezoeken. Op zijn terugtocht is lnj een oogenblik in gevaar geweest, doordat de Carlisten van de rotsen tusschen Miranda en Haro op den koninklijken trein schoten en schade alm sommige wagens berokkenden. Nadat de in den omtrek aldaar post gevat hebbende troepen op de Carlisten terugschoten, hebben zij hun vuur gestaakt. Niemand werd gelukkig gewond. ITALIË. De - houding van Garibaldi te - Rome ver wondert zijne vrienden en zijne vijanden. Beiden hadden verwacht dat hij eenige revo lutionaire daad zou plegen of rede zou houden, waartoe hij zou worden geleid door zijne onstui mige vaderlandsliefde. Maar de held van zoo- 'vele verwachtingen, die waarschijnlijk' leidon zouden tot de zegepraal der reactie, totgroote vreugde der pauselijke partij, gedraagt zich als een uitnemend burger, een voorzichtig en verstandig man, die niets van zijne overtuiging loslaat, maar baar weot te regelen naar de noodzakelijke eischen van het oogenblik. De Romeinen bewijzen hem bij voortduring ongekende hulde: het scheen dat hij zich aan het "hoofd zoustellen van-het volk, en het tegen liet Vaticaan of het Quirinaal zou aan voeren, wat tot groote verwikkelingen had kunnen leiden. Maar niets van dat al heeft plaats gehad. In het Parlement heeft Garibaldi zonder eenige reserve den constitutioneelen eed afgelegd. Hij stemt voor een votum, dat zijne vrienden tegen liet ministerie hadden gericht, maar zonder zijn stem door eene redevoering toe te lichten; hij ontvangt het bezoek van ministers, hij gaat ten gehoore bij den Koning, die hem zeer hartelijk ontvang't; hij spreekt slechts over plannen om de Campagna te ver beteren en gewaagt niet van het straffen der geestelijkheid en haar hoofd voor de rampen, die zij het menschdom hebben berokkend. Men kan Garibaldi slechts lof toebrengen voor de kalmte in zijne woorden en zijne beoordeeling van den toestand. Zij, die in zijne overdrijving voedsel zouden gevonden hebben voor eigen hartstochten, mogen het liem euvel duiden; Italië trekt er voordeel van. Die kalmte is zeer verklaarbaar. Zoolang hij op Caprera leefde in zijne eenzaamheid en slechts bezoek ontving van mannen der uiterste richting, ter wijl zijn gemoed verbitterd werd door lichaams smart en de onwaardige aanvallen zijner vij anden, sprak hij vaak zijne overtuiging op ruwe wijze uit Maar nu hij aan eigen indrukken is overgelaten ed een helderen blik om zich •heen kan werpen, is zijn edel hart, zijn recht schapenheid en zijn hoofd, dat zoo vatbaar voor opwinding is, niet ontoegankelijk meer voor de taal der rede en het gezond verstand en voor het doorzicht, dat aan de Italiaansche staats lieden eigen is, en hen in staat heeft gesteld, de groote dingen te volbrengen sedert hun vaderland herboren werd. Terwijl hij van zijn kant alles nalaat-wat zijn land in moeilijkheid kan brengen, open baren zich ook van de andere ziide verschijn selen, die iets goeds voorspellen'. De bankier des Pausen, de heer Torlonia, die zeer gehecht is aan den Paus en de Kerk, heeft een bezoek gebracht aan koning Victor Emmanuel, en dit bezoek wordt beschouwd als een schrede van toenadering en de vorming eener partij onder de Pausgezinden, die verzoening verlangt, en zich bij het koningrijk Italië willen aansluiten, wanneer het Gouvernement eene politiek volgt, welke niet strijdt met hunne belangen. - De Jezuiëten, die in het Vatikaan nog den boven toon voeren, bekampen die richting, maar 'zij Ijestaat en zou haar invloed wel eens kunnen doen gevoelen ook in andere opzichten, dan in de verhouding tusschen den Heiligen Stoel en Italië. SCHIEDA3I, 13 Februari 1875. De vijfde leesvergadering van het departe mentder Maatschappijtot.Nut van 't Algemeen, zal, in afwijking van den regel, Dinsdagavond den 16 dezer gehouden worden. In deze ver-r CDU Abonnementsprijs, jicr kwartaal. '1.85. Franco per post, door het gehcele Rijk - 2.,i0. Af/ondeilijke nommers- 0.10. JEU 11 IS All: 31 Alt KT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woult tegen tweemaal berekend. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten: Dat liet Suppletoir Kohiei %oor de Plaatselijke Directe Belasting dezer Gemeente, voor het Dienstjaar 1871, op den '13 Febinarij jl. voorloopig is vastgesteld, en, ingevolge liet bepaalde bij art. '204 der gemeentewet, gedurende veertien dagen, voor een ieder tor lezing op de Secretarie der Gemeente is nedei gelegd. En is hiel van afkondiging geschied, waar het be hoort, den 13 Februaiij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. 3. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W..MULDER.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1