gadering zal als spreker optreden onze voor malige stadgenoot, mr. L, G. G reeve van 's Hage, onder wiens gehoor wij vroeger, en zeker velen met ons, meermalen een genotvollen avond doorbrachten. Het scherpschutterskorps alhier zal den 19 dezer, ter gelegenheid van 's Konings verjaar dag, in Musis Sacrum een soirée musicale geven. De "Vereeniging sPaulus" zal Maandag avond in eene feestelijke bijeenkomst haar twaalf en een halfjarig bestaan vieren. Bij die gelegenheid zal de heer F. Haverschmidt een paar voordrachten houden en het zanggezelschap dier vereeniging eenige zangstukken ten ge- hoore brengen. Gisteren avond had in Musis Sacrum, op feestelijke wijze, de prijsuitdeeling plaats, aan de leerlingen der schilderschool van den heer P. van der Burg, in tegenwoordigheid van eene talrijke schare van belangstellenden. Het Harmonie-gezelschap »Apollo" verleende, evenals ten vorigen jare, zijne medewerking, tot opluistering der feestviering, en bracht bij afwisseling eenigemuziekstukken op ver dienstelijke wijze ten gehoore. De Burgemeester, daartoe uitgenoodigd, had ook nu weder het uitreiken der medailles be reidwillig op zich genomen. Na eene korte inleiding, waarin hij zeide zich te verheugen, dat hij, evenals bij de vorige prijsuitdeeling, ook thans op den toenemenden bloei der schilder school wijzen mocht, terwijl het getal leerliugeu, den vorigen cursus geklommen tot 35, door dat van den laatste cursus, waarvoor zich ruim een 50tal leerlingen had aangemeldovertroffen •werd. Vervolgens betuigde spreker zijn dank aan de jury, de heeren: Gebr. Smits. II. Bakker, H. van Ameyden van DuymA. R. van dei- Burg allen leden der schilders-vereeniging »Lukas" te Rotterdamen E. H. Overbosch bouwkundige te Schiedamvoor de loffelijke wijze waarop zij zich van hunne niet zeer gemakkelijke taak hadden gekweten. Daarna bracht hij zijn dank aan het Harmonie-gezelschap »Apollo"voor de uitmuntende wijze waarop zij hare medewerking verleende. a Gaf toch zeide de spreker, «de schilderschool ons zooveel schoons te aanschouwen als aan deze wanden is tentoongesteld, Apoilo streelde het oor door zijne welluidende tonen. Eindelijk bracht hij hulde aan de verdienste van den leermeester wiens methode van onderwijs en tact om het aan anderen mede te deelen, hem in staat stelden, in zoo korten tijd zulke bekwame leerlingen te vormen. Hij wenschte den heer P. van der Burg geluk met het behaalde succes, en hoopte dat de schilderschool bij voortduring in bloei zou toenemen. De heer van der Burg betuigde den Burge meester in hartelijke bewoordingen zijn dank voor de eer zijn schilderschool bewezen, en voor de welwillendheid waarmede hij de uit reiking der prijzen had op zich willen nemen, waarop hij zeide hoogen prijs te stellen. Ook de jury bracht hij dank voor de bereidwillig heid waarmede zij hare moeielijke taak had aanvaard en ten einde gebracht, en zijn leer lingen voor den ijver waarmede zjj van zijn onderricht hadden gebruik gemaakt, en waar door zij den goeden naam zijner schilderschool hadden gehandhaafd. Daarop werd aan de onderstaande leerlingen de hen door de jury toegekende prijzen uitgereikt; 4, Jakobus Kethel, van Moordrecht, hoofd prijs voor hout- en marmerschildering. 2. Willem Heijboer, van Oud Vossemeer, eere-diploma der jury. 3. Berend Roberts Leemhuis, van Nieuw Beerta, le prijs voor marmer en 4e prijs-voor hout. 4. Johannes Botterweg, van Zwolle, 3e prijs voor marmer en 2e prijs voor hout 5. Auke Rauwerda, van Pingjuwi, 2e en 4e prys voor marmer. 6. Jan Adrianus Vermaat, van Goudswaard, le prijs voor marmer. 7. Martinus Everard Guldemond, van Koe kengen, le prijs voor marmer. 8. Gerrit Bernardus van der Linden, van Zwolle, 1 prijs voor marmer. 9. Klaas Weeshoff, van Oterleek gem Scher mer, 3e prijs voor marmer. v '10. Jan Kleijer, van Amsterdam, 4e prijs voor marmer. 11. Herman Bos, van Stad Almelo, 2e prijs voor hout. 12. Klaas Elema, van Zandeweer, 4e prijs voor hout. 13. Frits Böhne, van Amsterdam, le prijs voor hout 14. Pietcv van Hemert, van Rotterdam, 2e en 3e prijs voor hout. 15. Cornelis Hermanus van Wilügenburg, van Bloemendaal4e prys voor hout 16. Jan Corbijn van Wiilenswaard, van Schoonhoven, le prijs voor hout. 17. Pieter Tol, van Bleiswijk, le prijs voor hout. '18. Jan Hollander, van Hillegersberg, 3e prijs voor hout. Nadat de prijsuitdeeling had plaats gehad wenschte de burgemeester de bekroonden geluk en spoorde hij de niet bekroonden aan om zich niet ijver op de beoefening van het vak te blijven toeleggen. De leerling J. Kethel, die met den hoofdprijs was bekroond, bedankte daarop den Burge meester, de jury en zijn leermeester, uit naam van alle leerlingen. Ook de leerling W. Heijboer betuigde aan zijn leermeester dank voor het onderricht van hem genoten waarvoor hij zich aan hem verplicht gevoelde. Sedert de veian- derde betrekking, waartoe hij thans tot zijn voormaligen leermeester stond, zou hij niet uit weiden in den lof van dat onderricht. Dit was ook de reden dat zijn werk met had mede gedongen naar den prijs. De jury die zijn werk echter had bekroond met een eereprys bracht hij daarvoor zijn dank. Vervolgens nam de heer H. van Ameyden van Duym het woord, bedankte deu Burgemeester voor zijne tegenwoordigheid, zijne mede-leden van de jury voor de nauw gezette wijze waarop zij de moeilyke taak der bekroning hadden verricht, en bracht in warme taal hulde aan de verdienste van den heer van der Burg, wiens schilderschool, die hare weergade niet heeft, het had mogelijk gemaakt, dat het decoratie-schilderen, waar voor rnen vroeger werklieden uit het buiten land noodig had, thans in ons land tot eene hoogte was gebracht, dat zij aan de concur rentie met het buitenland het hoofd kan bieden niet alleen, maar dat zelfs de leerlingen dezer schilderschool, in Duitschland, het groote vader land der kunst, werden gevraagd, en wel in Berlijn, om daar groote decoratie-werken te helpen uitvoeren. Hoog werd het onderwijs van den heer van der Burg door hen geroemd, wiens verdienste in het decoratie-schilderen nog ten vorigen jare door de schildersvereeni- ging Lucas te Rotterdam was erkend, door de 1 aanbieding van het eere-lidmaatschap dier Ver eeniging. Hij wenschte Schiedam geluk met zul1: een schilderschool, en den heer P. van der Burg bij voortduring succes op zijn onder neming. Luide toejuichingen en fanfares vielen de sprekers herhaaldelijk te beurt. Nadat de burgemeester vertrokken was, noodigde de heer P. van der Burg den heer van Ameyden van Duym uit het voorzitter schap op zich te nemen, waaraan deze bereid willig voldeeden bleven vele der aanwezigen nog lang genoeglijk bijeen. De Ut. Ct. bevat het overzicht van de opbrengst der Middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januari 4875, in vergelijk ge bracht met "de raming van dat jaar en de opbrengst over hetzelfde tijkvak in 1874. De opbrengst over Jan. 1875 was f 5,137,845,885 tegen f 5,466,348,49 over dezelfde maand in het vorig jaar. De raming over een maand is f 6,980,313,95, Het is gebleken, dat de betrekkelijke in 1866 door den toenmaligen Minister van Binnen- landsche Zaken aanbevolen maatregel niet ge heel voldoende is om te voorkomen, dat per sonen, die zich reeds bij een der militieraden of bij Gedeputeerde Staten hebben aangeboden om als plaatsvervanger by de militie te worden toegelateu. doch wegens lichamelijke ongeschikt heid voor den dienst zijn afgekeurdbij den militieraad in een ander militiedistrict of bij Gedeputeerde Staten eener andere provincie, met verzwijging van hun vorige afwijzing op nieuw beproeven zich als zoodanig te doen aannemen. Ter voorkoming van voormeld misbruik heeft de tegenwoordige Minister den heer Commissaris des Konings( in dit gewest een missive doen toekomen, waarin verzocht wordt heeren Gede puteerde Staten in deze provincie uit te noodigen al de stukken, die worden teruggegeven aan wegens lichamelijke ongeschiktheid door hen afgekeurde plaatsvervangerste voorzien van een nader aangedutden stempel, aangevuld met het nommer van het reglement op het ge neeskundig onderzoek, op grond waarvan de afkeuring plaats had. Wij vernemen, dat het ongunstige oor deel, in de Tweede Katnei' door verschillende leden over de vestingbegrooting uitgesproken, tot een zoo uitgebreid nader onderzoek heeft aanleiding gegeven, dat die begroeting nog niet terstond weder aan de orde kan worden gesteld. Vad In strijd met de mededeeiing van de Pall Mall Gazette deelt nu de Haagsche correspondent der Indépendance mede, dat Nederland aan het kabinet van Petersburg heeft te kennen gegeven, dat het uit eerbied voor Keizer Alexander wel zal voldoen aan diens uitnoodiging tot deelneming aan de internationale conferentie tot regeling der rechten van de oorlogvoerende partyen, maar onder het voorbehoud te Brussel gemaakt. Blijkens de uit Zwitserland bij de Re geering ontvangen officieele opgaven omtrent der stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 1 Febr. jl. nam het mond- en klauwzeer dagelijks af; het aantal besmette stallen was van 200 op 16 Jan. tot 128 op 1 Febr. ver minderd. Ofschoon die ziekte geruimen tijd ook in de aan het kanton Schaiïhausen grenzende streken van Baden vrij sterk geheerscht had, was toch dat kanton, niettegenstaande de grens naar den kant van Baden niet afgesloten was ge worden, geheel bevrijd gebleven, hetgeen aan gehaald wordt als een bewijs dat, ook zonder afsluiting, door gestrenge handhaving der wetten en verordeningende overbrenging en ver spreiding der genoemde ziekte tegengegaan kan worden. De longziekte in het kanton Wallis kan als geweken beschouwd worden. In verscheiden streken van Zwitserland waren onder de paarden gevallen van huidworm en kwaden droes voorgekomen. Overal waren ge strenge maatregelen genomen, waardoor men hoopte verdere verspreiding te zullen voorkomen. "Volgens de laatste officieele bekendmaking van de Pruisische Regeering, waren in het regeeringsdistrict Gumbinnen geen verdere ge vallen van veepest voorgekomen. Het asyl Steenbeek voor gevallen vrouwen ontving in het afgeloopen jaar f19,513,87 en gaf f 15,033.78 uit De vorige rekening sloot inet een nadeelig saldo van f 3405.50. Voor vergrooting van Steenbeek door aankoop van land werd in het laatste jaar f 3013.62/i be steed.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2